Kitap tarama minolta bizhub

Kodla Büyü

sinan36

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bizim okula f@tih projesi kapsamında minolta bizhub 363 fotokopi makinesi geldi. Biz onunla 2 kitap tarayıp ağ üzerinden pdf olarak kaydettik. bugün yine taramaya başladım 60 sayfa sonra hafıza dolu diye hata vermeğe başladı. Ekranın en altında hafıza %100 yazıyor. ve tarama yapamıyoruz.

Hafızasını nasıl silebilirim acaba? :cry:

Merhaba;

Hocam kapatın açın baktınız olmadı, bana sorarsanız hiç buradan cvp beklemeyin. Arayın teknik servisini arkadaşlar zaten yardımcı oluyorlar her konuda. Anında cevabınızı alırsınız hem aklınıza takılan başka sorular varsa onları da sormuş olursunuz. İyi çalışmalar.

Hocam kapatıp açtım olmadı. servisi aradık adam bişeyler saçmaladı tarama bitince iş bitti ye basın filan dedi. çıktı alın dedi. çok saçma bi durum filan dedi.

Anladım hocam.
Bildiğim kadarıyla bu firma daha yeni giriyor TÜrkiye piyasasına. Önceden bir firma getiriyordu satışını ve desteğini yapıyordu. Şimdi kendileri girmişler. MH sıkıntılı olabilir belki.
Şunu deneyebilirsiniz ikinci bir alternatif olarak. Farklı bir teknik servisleri varsa onların numarasına ulaşabiliyorsanız onlarda şansınızı deneyin birde.. Olmazsa buna çözüm üretmek sizin işiniz değil. Telefonla çözüm olmadı ise cihazda büyük olduğu için yerinde destek vermeye gelecekler arkadaşlar. Bu kadar. Kendinizi bence bu konuda hiç strese sokmayın. Açın arıza kaydınızı bekleyin. İyi çalışmalar.

Sayın hocam ,

Peki bu cihazı kullanarak nasıl kitap taraması yaptınız.

Bizi bilgilendirirseniz sevinirim.

Hocam öncelikle kitabın ciltini güzelcene kesiyoruz/kestiriyoruz.

cihaz ağ üzerinden kurulu olduğu için kendine ait bir IP adresi var.

tarayacağımız dosyanın kaydedileceği pc de bir klasör açıp (ör:tarama) bunu paylaşıma açıyoruz.
bu pc nin IP nosunu öğreniyoruz.

üzerindeki tuşlardan tarama/fax tuşu var ona basarak tarama moduna giriyoruz.
yukarıdaki adres boşluğuna tıkladığımızda yol soran ekran çıkıyor.
host kısmına pc nin Ip sini (ör:192.168.1.38)
yol kısmına paylaşıma açtığımız klasörün adını yazıyoruz tamam diyoruz.
alttaki tarama ayarlarından çoklu pdf ve iki yüzlü yü seçip başlat tuşuna bastığımızda
yukarıya kendimize bakacak şekilde yerleştirdiğimiz kitabın sayfalarını sırayla alıp taramağa başlıyor.
işlem bittiğinde klasörde stm ile başlayan bir pdf dosyası oluşuyor.

kullanım kitapçığında yazıyordur belki hocam, ingilizce bölümünü kurcaladınız mı

sinan36' Alıntı:

tarayacağımız dosyanın kaydedileceği pc de bir klasör açıp (ör:tarama) bunu paylaşıma açıyoruz.

alttaki tarama ayarlarından çoklu pdf ve iki yüzlü yü seçip başlat tuşuna bastığımızda
yukarıya kendimize bakacak şekilde yerleştirdiğimiz kitabın sayfalarını sırayla alıp taramağa başlıyor.

Teşekkürler hocam. Haftaya okulda deneyeceğim bunu.
Peki makineyi direkt bilgisayar üzerindeki bir yazılımdan kontrol etme şansımız var mı?

Örneğin evimde bulunan hp tarayıcı cihazın cd sinde çıkan yazılım sayesinde bilgisayarımdan
tarama yapabiliyorum. Kaydedileceği yeri, isimlendirme şekli, formatı, dpi vb.. bir çok ayarlama yapıp tara diyorum.

Bu cihazda böyle bir şey mümkün mü?

webcevap' Alıntı:
sinan36' Alıntı:

Peki makineyi direkt bilgisayar üzerindeki bir yazılımdan kontrol etme şansımız var mı?

Örneğin evimde bulunan hp tarayıcı cihazın cd sinde çıkan yazılım sayesinde bilgisayarımdan
tarama yapabiliyorum. Kaydedileceği yeri, isimlendirme şekli, formatı, dpi vb.. bir çok ayarlama yapıp tara diyorum.

Hocam ağ desteği olduğu için ; Email ile , FTP, SMB, Fax ile dosya gönderilebiliyor. Cihazın admin bölümüne mail adresleri eklenerek bir liste oluşturulabilir. Cihazın mail gönderebilmesi için mail tanımlaması yapılabilir.Fax zaten bildiğiniz gibi telefon hattının bağlanması gerekir. FTP ve/ veya SMB özelliğinde ise hocamın yazdığı yöntem ile beraber yazıcı özelliklerine o paylaşıma açılan bilgisayarın yolu belirtilerek ortak bir klasöre veya maile göndermesi sağlanabilir. Cihazı harici bir program yardımı ile tarama işlemi de yaptırabilirsiniz. Ayrıca yukarıda ki cihaza kutu yazdırma özelliğinide kullanabilirsiniz. Oda şöyledir. Çıktı alma kutuları vardır. kişiye veya gruba özel yapılır bu kutular ve şifreleri olur. Kişi yazdır, dosyasını veya dosyalarını sonrasında yazıcıya gider kutusunun şifresini girer hangi çıktısını almak isterse onu yazdırır veya tamamını. Cihazın yönetimini bir defa yaptıktan sonra ihtyaçlara göre ondan sonra kolay kolay başında çıktı alamadım vb gibi sorunlarla da uğraşmazsınız. İyi çalışmalar.

Klavuza iyice bakın. çözüm bulamssanız;
Hocam, başka servis armayın.. yetkili servis dışında herhangi birisi müdahale ederse garanti dışı kalır ve kabak idarenin ve sizin başınıza patlar. Dahası kabağı falan boşverin, garanti dışına çıktığı için ilerideki masrafları okula patlar.
Sorun tekrarlarsa yetkili servise tekrar başvurun. Resmiyeti elden bırakmayın. Sorunu çözemezlerse İldeki Fatih Projesi Sorumlusuna yazılı olarak bildirin yada Eğitim Teknolojileri Genel müdürlüğüne.. Neden mi, aynı sorunun birçok okulda çıkma ihtimali yüksek demektir. Soruna köklü bir çözüm bulurlar...

bu alet edavatın ömrünü söylüyorum siki durun
tam tamına 1 buççuk Ay dır. ondan sonra haşırt olmaya başlayacaklar servis bile sallamaya başlayacak parasını aldıktan sonra
bugüne kadar sanki bt projelerinde farklı bişey mi oldu.

webcevap' Alıntı:
sinan36' Alıntı:

bildiğim kadarıyla yok.

hasan' Alıntı:
Klavuza iyice bakın. çözüm bulamssanız;
Hocam, başka servis armayın.. yetkili servis dışında herhangi birisi müdahale ederse garanti dışı kalır ve kabak idarenin ve sizin başınıza patlar. Dahası kabağı falan boşverin, garanti dışına çıktığı için ilerideki masrafları okula patlar.
Sorun tekrarlarsa yetkili servise tekrar başvurun. Resmiyeti elden bırakmayın. Sorunu çözemezlerse İldeki Fatih Projesi Sorumlusuna yazılı olarak bildirin yada Eğitim Teknolojileri Genel müdürlüğüne.. Neden mi, aynı sorunun birçok okulda çıkma ihtimali yüksek demektir. Soruna köklü bir çözüm bulurlar...
Teşekkürler hocam dikkate alıcam.

burhansenyuva' Alıntı:
webcevap' Alıntı:
sinan36' Alıntı:

Hocam ağ desteği olduğu için ; Email ile , FTP, SMB, Fax ile dosya gönderilebiliyor. Cihazın admin bölümüne mail adresleri eklenerek bir liste oluşturulabilir. Cihazın mail gönderebilmesi için mail tanımlaması yapılabilir.Fax zaten bildiğiniz gibi telefon hattının bağlanması gerekir. FTP ve/ veya SMB özelliğinde ise hocamın yazdığı yöntem ile beraber yazıcı özelliklerine o paylaşıma açılan bilgisayarın yolu belirtilerek ortak bir klasöre veya maile göndermesi sağlanabilir. Cihazı harici bir program yardımı ile tarama işlemi de yaptırabilirsiniz. Ayrıca yukarıda ki cihaza kutu yazdırma özelliğinide kullanabilirsiniz. Oda şöyledir. Çıktı alma kutuları vardır. kişiye veya gruba özel yapılır bu kutular ve şifreleri olur. Kişi yazdır, dosyasını veya dosyalarını sonrasında yazıcıya gider kutusunun şifresini girer hangi çıktısını almak isterse onu yazdırır veya tamamını. Cihazın yönetimini bir defa yaptıktan sonra ihtyaçlara göre ondan sonra kolay kolay başında çıktı alamadım vb gibi sorunlarla da uğraşmazsınız. İyi çalışmalar.
hocam bu kutu yazdırma özelliğini nasıl ayarlayabiliriz ayrıntılı olarak anlatabilir misiniz?

omd' Alıntı:
kullanım kitapçığında yazıyordur belki hocam, ingilizce bölümünü kurcaladınız mı

hocam okula gelen kullanım klavuzu 6-7 sayfa ve sadece uyarılar filan var.
internettekine ise bulamadım.

ömrü 1,5 ay falan değil.
3 senedir kullanıyoruz, gayet memnunuz.. bizde bizhub 163 var. siyah beyaz tarıyo, sinan hocam sizinki renkli mi?
ha sorunsuz mu? Hayır ilk töneri servis nasıl değiştirdi bilmiyorum, bir çizgi oluşturuyor ve o da dramı yiyor, bakalım hayırlısı. İşini hakkıyla yapan usta bulmak zor.
100tl lik tönerle 40000 sayfa falan oldu herhalde, öğretmen arkadaşlar vs hepsi planlarını ordan çıkarıyor.. (sadece yıllıklar)

sinan36' Alıntı:

:+1:

mse' Alıntı:
ömrü 1,5 ay falan değil.
3 senedir kullanıyoruz, gayet memnunuz.. bizde bizhub 163 var. siyah beyaz tarıyo, sinan hocam sizinki renkli mi?
ha sorunsuz mu? Hayır ilk töneri servis nasıl değiştirdi bilmiyorum, bir çizgi oluşturuyor ve o da dramı yiyor, bakalım hayırlısı. İşini hakkıyla yapan usta bulmak zor.
100tl lik tönerle 40000 sayfa falan oldu herhalde, öğretmen arkadaşlar vs hepsi planlarını ordan çıkarıyor.. (sadece yıllıklar)
tarama renkli

KONICA MINOLTA BIZHUB c350 klavuzu
diğerler modellerin klavuzları aynı sitede var.
ckpmc.png

sinan36' Alıntı:
burhansenyuva' Alıntı:
webcevap' Alıntı:
sinan36' Alıntı:

hocam bu kutu yazdırma özelliğini nasıl ayarlayabiliriz ayrıntılı olarak anlatabilir misiniz?

Merhaba; Daha önce sadece kullandım bu özelliği konfigüre etmedim. Sizin için dökümandan okuduğum bilgiyi aktarıyorum. Önce çalışma mantığını anlatayım size:

- İşi yazdır deyip yazıcıya gönderirsiniz
- Bir ekran gelir ve size kutu numarası ve şifre girmenizi ister
- Girişleri yaptıktan sonra yazıcı bu bilgileri ve işi diskine kaydeder
- Yazıcının başına gidersiniz, kutu seçeneğinden kendi kutunuzu seçip şifrenizi girip, hangi işleri yazdıracağınızı seçerek işi başlatırsınız.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek için yani işlerinizi saklayabilmek için yazıcınıza bağlı bir diskin olması gerekiyor. Anladığım kadarıyla bu yazıcılar size Meb tarafından sağlandığı için normalde içinde gelen diskler belki şimdi olmayabilir. Onu kontrol edin..

İşin ayar kısmına geldiğimizde ise;

Cihazınızın ip sine web üzerinden bağlanarak admin kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapınız.
Ana menüden Box -> create New Box User ı seçiniz.
Bu aşamadan sonra karşınıza bir ekran daha gelecektir. Tanımlama işlemlerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.
İlk aşama Kutu numarasının seçimidir
- Input directly seçin ve bir kutu numarası giriniz.

User Box Name: Kutunun görünen ismidir. Ahmet, Öğrenciler, Mdr Yrdcıları gibi
Use Box Password : Seçerseniz kutu kullanımında size bir şifre girmenizi talep edecektir.
Index: Sıralama türü, Kutuların mu sıralanışı yoksa kutu içindeki işlerin mi emin olamadım. Onu test ederek görebilirsiniz. Yada direk ABC olarak bırakın hepsi isme göre sıralansın.
Type: Bu ise bir grup kutusu mu yoksa bir kişi kutusu mu olduğunu gösterir. Türüne göre seçiminizi yapın.
Auto Delete Document: Burada ise aslında kutuların temel amacı bildiğim kadarıyla hatalı veya fazladan gönderilen işlerde boşuna kağıt israfını önlemektir. İşte bu aşamada da işlerinizin ne kadar sürede çıkartılmadığını hesaplatıp sildirebileceğiniz alan. Tercihinize göre seçim yapınız.
User Box Expansion Function: Bununla beraber bir pencere daha açılıyormuş. Muhtemelen işi farklı türde kullanmak için. Örneğin fax göndermek gibi.

Yukarıda da yazdığım gibi. Öğretmen olmadığım için hali ile elimin altında olmadığından, direk cihazla haşır neşir olma şansını yakalayamadım. Bu cihazları konfigüre edilmiş halde kullandım veya sorun olduğu anda müdahelede bulundum. Size yazdıklarımı admin dökümanından faydalanarak aktardım. Dökümanda öncesinde yapılması gereken bir işleme rastlamadım. Eğer sorun olacağını düşünüyorsanız kurulum için direk MH den destek alın.İyi çalışmalar.

Merhaba; Daha önce sadece kullandım bu özelliği konfigüre etmedim. Sizin için dökümandan okuduğum bilgiyi aktarıyorum. Önce çalışma mantığını anlatayım size:

- İşi yazdır deyip yazıcıya gönderirsiniz
- Bir ekran gelir ve size kutu numarası ve şifre girmenizi ister
- Girişleri yaptıktan sonra yazıcı bu bilgileri ve işi diskine kaydeder
- Yazıcının başına gidersiniz, kutu seçeneğinden kendi kutunuzu seçip şifrenizi girip, hangi işleri yazdıracağınızı seçerek işi başlatırsınız.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek için yani işlerinizi saklayabilmek için yazıcınıza bağlı bir diskin olması gerekiyor. Anladığım kadarıyla bu yazıcılar size Meb tarafından sağlandığı için normalde içinde gelen diskler belki şimdi olmayabilir. Onu kontrol edin..

İşin ayar kısmına geldiğimizde ise;

Cihazınızın ip sine web üzerinden bağlanarak admin kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapınız.
Ana menüden Box -> create New Box User ı seçiniz.
Bu aşamadan sonra karşınıza bir ekran daha gelecektir. Tanımlama işlemlerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.
İlk aşama Kutu numarasının seçimidir
- Input directly seçin ve bir kutu numarası giriniz.

User Box Name: Kutunun görünen ismidir. Ahmet, Öğrenciler, Mdr Yrdcıları gibi
Use Box Password : Seçerseniz kutu kullanımında size bir şifre girmenizi talep edecektir.
Index: Sıralama türü, Kutuların mu sıralanışı yoksa kutu içindeki işlerin mi emin olamadım. Onu test ederek görebilirsiniz. Yada direk ABC olarak bırakın hepsi isme göre sıralansın.
Type: Bu ise bir grup kutusu mu yoksa bir kişi kutusu mu olduğunu gösterir. Türüne göre seçiminizi yapın.
Auto Delete Document: Burada ise aslında kutuların temel amacı bildiğim kadarıyla hatalı veya fazladan gönderilen işlerde boşuna kağıt israfını önlemektir. İşte bu aşamada da işlerinizin ne kadar sürede çıkartılmadığını hesaplatıp sildirebileceğiniz alan. Tercihinize göre seçim yapınız.
User Box Expansion Function: Bununla beraber bir pencere daha açılıyormuş. Muhtemelen işi farklı türde kullanmak için. Örneğin fax göndermek gibi.

Yukarıda da yazdığım gibi. Öğretmen olmadığım için hali ile elimin altında olmadığından, direk cihazla haşır neşir olma şansını yakalayamadım. Bu cihazları konfigüre edilmiş halde kullandım veya sorun olduğu anda müdahelede bulundum. Size yazdıklarımı admin dökümanından faydalanarak aktardım. Dökümanda öncesinde yapılması gereken bir işleme rastlamadım. Eğer sorun olacağını düşünüyorsanız kurulum için direk MH den destek alın.İyi çalışmalar.[/quote]

Hocam çok teşekkürler anlatım için ilk fırsatta deniycem. :alkis: :alkis:

realxtraz' Alıntı:
PageScope Box Operator diye bir program var. Yazıcıdaki belleğe ulaşıp taradığınız (pdf jpg ) her neyse bilgisayarınıza kopyalabiliyor veya silebiliyorsunuz. Bence yazıcıyla çok oynamaya gerek yok.
Hocam bu programı nereden bulabilirim.

sinan36' Alıntı:
realxtraz' Alıntı:
PageScope Box Operator diye bir program var. Yazıcıdaki belleğe ulaşıp taradığınız (pdf jpg ) her neyse bilgisayarınıza kopyalabiliyor veya silebiliyorsunuz. Bence yazıcıyla çok oynamaya gerek yok.
Hocam bu programı nereden bulabilirim.

Hocam bana sorarsanız da bu tarzda bir programa ihtiyaç yoktur. Şöyle düşünün bu programı birden fazla kişiye kuracaksınız ve muthemelen ingilizce olacaktır. Kurduğunuz kişilere ise bu programı göstermek yada en iyisi şöyle diyelim ezberleyene kadar gidip gelmeleri tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz. En mantıklısı yazıcıyı bir defa konfigure etmek ve öylece kullanmak. Yanlış da anlaşılmasın çok bilmişlik yapar gibi şöyle yapın böyle yapın demiş olmakta istemiyorum tabi. Ama sektör içindeyim ve gördüklerim kadarıyla cihaza en az müdahalede bulunacak kadar baştan ayarı gerçekleşetirmek en güzelidir bence.

Arkadaşlar sizin dediğiniz gibi kapatıp fişi çekip bekledikten sonra hata düzeldi. Belki kızacaksınız ama ben yanlış anlamışım en alttaki hafıza %100 boş hafızayı gösteriyormuş doluyu değil. :roll:

arkadaşlar bize gelen yzıcıda ağbağlantısı girişi yok.siz nasıl ağ bağlantısı yaptınız

Hocam ben tarama kalitesini biraz yükselttiğimde bu hatayı verdi. Tarama kalitesini biraz azaltıp deneyebilirsiz.

Ben bu makinede tarama işlemini bir türlü gerçekleştiremedim.
Teknik servisle irtibata geçtim ağ üzerinden çalıştığı için tarayıcı özelliğini kullanamazsınız tarzında bir cevap verdiler.
Harici bir program yardımıyla tarama işlemini nasıl gerçekleştiriyosunuz.bazı arkadaşlar usb belleğe tarama yapıp kaydettiğini söylüyorlar.
Resimli anlatım işimizi görebilir.Yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle teknik servislere pek itibar etmeyin. Çünkü bizlerin bilgi birikimi onlarınkinden daha fazla.

Eğer biraz ingilizceniz ve zamanınız varsa aradığınız tüm soruların cevabı youtube da.
O yüzden resimli anlatıma gerek yok. Çünkü video lu anlatımlar var.

Bir çok çözüm mevcut. Bana en basiti gelen usb belleğe direkt tarama yapmak oldu.
Bunun için makinenin admin şifresi ile giriş yapıp usb belleğe kaydı aktif yapman gerekiyor..

Geri