Kodlama Devri Bitti

Kodla Büyü

Workation

Seçkin Üye
Seçkin Üye
nvidia ceo'su jensen huang: "kodlama devri bitti. yapay zeka sayesinde artık herkes birer kodlama uzmanı olacak."

Alt Yorum :
dünyanın en büyük yapay zeka atılımını yapan nvidia'ya karşı bt öğrt. yalanlamalarını okuyacağımız iddia. üzgünüm jensen hiç şansın yok…

AI :
https://openai.com/gpt-4
https://openai.com/dall-e-3

Düşüncem :
Kodlama teferruatı ile uğraşmadan doğrudan amacımıza uygun programları kendi dilimizde söyleyip yapacağız. noktaymış ,döngüymüş, virgülmüş ... bu işler tarih olacak. Yazılım üretme hızlanacak.

Forum yönetimine not : etiketler kısmına "ai" etiketi eklenmiyor lütfen şunu artık düzeltin twitter bile tek harfe düştü.

Son düzenleme:
Yani diyor ki sen kodlama yapma, kullan benim yapay zeka aracımı. Ben kodlarım. Sen kendi yapay zeka aracını üretme.
Bu yapay zeka araçları öyle durduk yere kodlanmadan filan kendi kendine mi oluşuyor ne?
Ne güzel söylemişsiniz hocam.
Gün gelecek ülkeler siber saldırılarda yapay zekayı kullanacak Ama biz o zamanda teknolojiyi onlardan alacağız.

artık 100 birimlik proje için gereken 100 saatlik süre; belki de yapay zeka sayesinde 10 saate hatta 1 saate düşecek.
Tabi ki yine yazılımcı-bilgisayar mühendisi gerekecek ama personel sayıları 10 da 1 e düşecek; istihdam azalacak.
Elon musk örneği ortada adam twitter satın alır almaz personelin %50 sini işten çıkardı.
Ne yazık ki önümüzdeki 10 yıllık süreçte ; yazılımcı istihdamı dramatik olarak azalacak.

ben nedense "siz düşünmeyin, biz sizin yerinize düşünürüz, siz program vs yapmakla uğraşmayın, biz sizin yerinize yaparız" olarak anladım. Pandemiden sonra yapay zeka kavramının artması beni bu düşünceye sevk etti nedense yine. aşı olmamamın etkisi var mıdır, bilemiyorum.

"bir ekşisozluk başlığı ve alıntı yorumu."
ben adama katılıyorum,
bir süre sonra olabilir

Algoritma ileride de gerekecek bence, ama uzun uzun kodlama yapmaya gerek kalmayaaktır.

Kendisine konuşma fırsatı veren AI, biliyorsunuz şirketin değeri Google'yi geçti( ). Fakat bu görüş yersiz. Hızlı bir kodlama sağlıyor ama programcıların yerini şimdilik alamayacağı açık.

Translate with Google( )
Jensen Huang, çocukların kodlamayı öğrenmemesi gerektiğini, bunu yapay zekaya bırakmaları gerektiğini söylüyorAncak bu, bir teknoloji yöneticisinin kodlamanın sona ereceğini öngördüğü ilk sefer değil.Geçtiğimiz günlerde Dubai'de düzenlenen Dünya Hükümeti Zirvesi'nde Nvidia CEO'su Jensen Huang, teknoloji CEO'larının gençlere kodlamayı öğrenmeleri konusunda tavsiyelerde bulunmasının uzun bir gelenek olduğunu düşündüğü şeyden mantık dışı bir kopuş yaptı. Huang, yapay zeka (AI) devriminin bu erken aşamasında bile programlamanın artık hayati bir beceri olmadığını savundu. Nvidia'nın başkanı, kodlamanın yapay zeka tarafından halledilmesiyle insanların bunun yerine biyoloji, eğitim, üretim veya çiftçilik gibi daha değerli uzmanlıklara odaklanabileceğini düşündü.Yukarıdaki tweet'i genişletirseniz değişimi görebilirsiniz. Huang'ın sahne zamanının sosyal medyada paylaşılan bir dakikalık bölümünde Nvidia CEO'su, 10-15 yıl boyunca teknoloji forumu sahnesinde oturan hemen hemen herkesin gençlerin bilgisayar bilimi öğrenmesinin "hayati" olduğunda ısrar edeceğini söyledi. , bilgisayarların nasıl programlanacağını öğrenmek. Huang'ın mantığa aykırı anlayışına göre "Aslında durum neredeyse tam tersi."“Kimsenin programlama yapmasına gerek kalmayacak şekilde bilgi işlem teknolojisi yaratmak bizim işimiz. Ve programlama dilinin insani olduğunu" söyledi Jensen Huang zirve katılımcılarına. “Dünyadaki herkes artık programcı. Bu yapay zekanın mucizesidir.”Nvidia CEO'su, mantık dışı açıklamasının ardından, insanların bunun yerine daha faydalı alanlarda uzman olma becerilerini öğrenebileceklerini tahmin etti. Biyoloji, eğitim, üretim, çiftçilik vb. alanlardaki uzmanlar, daha üretken uğraşlar için bilgisayar programlamayı öğrenmek için ihtiyaç duyabilecekleri zamandan tasarruf edebilirler. Dolayısıyla insanların ihtiyaç duyacağı tek dil, doğup konuşmak için büyüdükleri ve zaten uzman oldukları dildir.Ancak insanların hala yapay zeka programlamasını nasıl ve ne zaman uygulayacaklarını bilmeleri gerekiyor. Bu nedenle Huang, kısa klibin sonunda şunu ileri sürüyor: "Herkesin becerilerini geliştirmemiz hayati önem taşıyor ve beceri geliştirme sürecinin keyifli ve şaşırtıcı olacağına inanıyorum."Yukarıdaki klip sosyal medyada geniş çapta paylaşıldığında, teknoloji endüstrisi analisti Patrick Moorhead yorum yapacak kadar heyecanlandı. Üst düzey analist, Twitter/X takipçilerine dikkat çekerek, "30 yılı aşkın süredir 'XYZ kodlamayı öldürecek' sözlerini duydum ancak hâlâ yeterli programcımız yok." Moorhead, kodlamayı ortadan kaldırması gerektiğini söylediği ancak açıkça bunu yapmadığı birçok programlama dili ve aracını listeledi.Moorhead ayrıca bilgisayar DTP devrimiyle de paralellikler kurdu. Yapay zekanın kodlamayı ortadan kaldırmayacağını, ancak onu daha fazla insanın eline sunacağını söyledi. “Tıpkı masaüstü yayıncılığın “yaratıcılığı” öldürmediği gibi, sadece genişletti.” DTP ve diğer dijital sanat araçlarının yaratıcılığı öldürmediğine katılıyorum, ancak kimsenin neşter, Sprey Dağı ve kağıt parçalarından DTP'ye geçmenin aslında yaratıcılığı engelleyeceğini öne sürdüğünü hatırlamıyorum.Şimdiye kadar görüldüğü gibi yapay zekanın (serbest çalışma) iş piyasası üzerindeki etkileriÖnümüzdeki aylarda ve yıllarda ortaya çıkması planlanan yapay zeka uygulamaları dalgasının gerçek etkilerini yalnızca zaman gösterecek. Ancak ChatGPT'nin gelmesinden bu yana mevcut olan serbest çalışma hacmine ilişkin yakın zamanda yapılan bir çalışma Bloomberry tarafından yayınlandı. Bu araştırma, yapay zeka rakiplerinden en çok yazarlık ve çeviri serbest çalışanlarının etkilendiğini gösteriyor. Bu arada rakamlar, ChatGPT'nin ortaya çıkmasından bu yana yazılım geliştirme işlerinin %6 arttığını gösteriyor.

Bu alanda yardımcı oluyor ama tamamen yerini şimdilik alamaz ama yakın gelecekte neden olmasın?
Yakında insana da gerek duymayacaklar ve sadece belirli kesim yaşasın yeter diyecekler

1 haftadır akşamları YZ ile konuşuyorum.Tamamen doğru.Insan olayı bitmiş abi.YL projem 150 sayfa idi aynısını yaptırayım dedi benden daha güzel 3 saatin içinde hazırladı.Ben okuması,araştırması, yazması derken 3 ay gecelere kadar diploma almak için uğrasmıştim.
Tasarim, kodlama, makale yazma.Mukemmel seviyede yapıyor.Lise yada üniversitede okuyan bir öğrenci için zaman kalıyor.Birkac yerden online kurs alıyorum.Oradaki cümleyi aynen aldım copilot'a yapıştırdım komple.Kod tarafı 15 saniye sürdü aldım yükledim geçtim.

Son düzenleme:
Okul dergisi için yazı istediler, "kardeşlik, çocuklar" falan konulu. Samimi bir deneme yazar mısın dedim, copilot 30 saniyede yazdı 1 sayfa. Altına da "duygusal bir dil kullandım" yazmış :)
Henüz emekleme aşamasında olduğunu düşünürsek ilerisini düşünemiyorum bile.

Olmaz, gücü yetmez gibi cümleler kurmak doğru gelmiyor artık bana. Belki bu seviyeye gelmesi 10 sene sürer derken 2 senede metin yazmaktan animasyon filmi oluşturma seviyesine geldi. Beklenenden hızlı ilerliyor gibi. Yakın zamanda kokusu çıkar, göreceğiz

Son düzenleme:
Yapay zeka ile herkes dalga geçti.Çoğu meslek elden gidecek.Çinde YZ animasyon çizgi film yaptı.Takım kaptanı tek başına bilgisayar.

Geri