Konferans başladı:!:

Kodla Büyü

hasankem

Üye
Değerli meslektaşlarım;

Meslek liselerinde görev yapan öğretmenler olarak öğrencilerimizi en iyi nasıl yetiştirebiliriz, nasıl meslekî bilgi ve beceri kazandırabiliriz arayışı içerisindeyiz. Ancak biliyoruz ki öğrencilerimiz sadece meslek bilgisi değil bunun yanında kültür derslerinin de öğretimini alıyor ve amaçlarından bir tanesi de (belki onlar için en önemlisi) üniversiteye gidebilmek. Bunun için de iyi bir şekilde kültür derslerini de öğrenmeleri gerekiyor.

Ancak burada bir çelişki ortaya çıkıyor: Öğrenci kendisini üniversiteye mi hazırlasın yoksa mesleğe mi?

Bu soruya bazı meslek öğretmenleri "öncelik üniversite olmalı" derken bazı meslek öğretmenleri "öncelik her zaman meslek bilgisidir" diyor.

Veya bazı branş öğretmenleri "öncelik elbette ki üniversite olmalı" derken bazı branş öğretmenleri "burası meslek lisesi, meslek öğrensinler" diyebiliyor.

Öğretmenlerin bu yaklaşımlarının kendilerine göre elbette haklı nedenleri vardır.

Biz bu şekildeki farklı düşünceleri ve nedenlerini tespit edebilmek için Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde bir fikir paylaşımı platformu düzenliyoruz.

Tamamen bilimsel bir yapıda gerçekleşecek olan konferans internet üzerinden on-line gerçekleşecektir.

Katılımcı olabilmek için internet bağlantınızın ve mikrofon ile kulaklığınızın olması yeterlidir. Web-cam kullanılmayacaktır.
Katılımcılar söz hakkı isteyerek sesli olarak fikir-bilgi paylaşımında bulunacaklardır ancak bunun yanında tüm katılımcılar yazılı olarak da birbirleri ile bilgi paylaşımında bulunabilirler. Paylaşılan bilgiler hiçbir şekilde farklı kurum ve kuruluşlara bildirilmeyecektir. Böyle bir durumda katılımcılar yasal haklarını arayabilecektir.

Konferans 17.04.2010 saat 19.30'da başlayacaktır ve tahmini 21.30'a kadar sürecektir.
Bu saatler arasında konferansa katılmak isteyenler simulasyon@hotmail.com adresine isim ve görev yeri (İl-İlçe) bilgilerini içeren bir e-posta göndereceklerdir. Bağlantı adresi e-posta ile size bildirilecektir. Ayrıca bilgisayarbilisim.net üzerinden de mesaj bırakabilirsiniz.
Size verilecek olan internet adresine girdiğinizde konferansa dahil olabilirsiniz.

Re: İnternet Tabanlı Konferansa Davet :!:

göreve başlamış olsaydım katılırdım hocam :(

başlık sabitlenmiştir, web site oylaması bitişince duyuruyu anasayfadanda yaparız, faydalı olur inşallah.

Sabitlenmesi iyi oldu.
Önemli bir konuya parmak basılmış. Mevcut ÖSS sistemi öğrenciye ne mesleğinde devam etme ne de üniversiteye yerleşme konusunda yardım edebilmektedir. Umarım bu konu üzerinde de durulur.
Konferans ve davetiniz için teşekkürler.

Hocam bu tür çalışmalar biz öğretmenlerin öğrencilere yaklaşımlarımızı belirlemesi açısından önemlidir.

Özellikle meslek liselerinde branş öğretmenlerinin ve meslek öğretmenlerinin öğrenciden beklentileri farklı olduğundan öğrencilerde büyük bir karmaşa içerisinde kalabiliyorlar. Bana bile öğrencilerin kaç sefer dert yakındılar: "Hocam atelyeye mi çalışalım, öss'ye mi çalışalım, derslere mi çalışalım...?"

Bu duruma belki bir çözüm bulabiliriz ümidiyle, konferans düzenlenecek. İnşallah siz de katılabilirsiniz.

Bir de aynı saatlerde farklı konularda yaklaşık 10 kadar konferans düzenlenecek. Bu konferanslar için ilk deneme bu haftasonu. Devamı da olacak zannediyorum.

Hem bilimsel açıdan konuları değerlendirebilmek hem de siteye üye olan öğretmenlerimizin gelişimine etki edebilmek amacıyla bu konferanslar faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Bu haftasonu ve bundan sonraki haftasonları yapılacak olan konferansların sitede duyurusu yapılırsa geniş bir katılımcı kitlesiyle zannediyorum daha yararlı geçer.

Mesela bu haftasonu diğer bir konferans da "Meslek liselerinde Modüler eğitimin işlevselliği ve modüllerin kullanılabilirliği" konusunda olacaktır. Konferansları düzenleyenler farklı farklı kişiler olacaktır, ancak tüm çalışmalar birbiri ile bağlantılıdır.

Bildiğimiz gibi MEB'de sorun bitmez :( Amacımız milli eğitimdeki tespit edilen sorunlara çözüm yolları aramak.

teşş paylaşım için...

Arkadaşlar o saatlerde tüm arkadaşlarımızı bekliyoruz. Herkes kendi problemini veya kendine göre bulduğu çözüm yolunu paylaşırsa arkadaşlarımız için faydalı olur.

Gerçekten çok faydalı olur hocam. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Email adresinize çalıştığım il-ilçe bilgilerini gönderiyorum. Cumartesi akşamı ben de konferansa katılmak istiyorum. Güzel sonuçlar çıkacağını düşünüyorum.

Hocam bir de 10 farklı konferans demişsiniz. Bunların hepsi aynı linkten mi olacak.

Böyle bir konferanstan güzel hatta çok güzel ve verimli sonuçlar çıkacağına eminim...
keşke şartlar müsait olsa ve katılabilse idim...
ancak önerim olacak şu ki konferansın tam metni ya word belgesi olarak yada video kayıtları yada sonuç bildirgesi ayrıntılı olarak (neden sonuç) şeklidnde bbnete konursa çok müteşekkir olurum...Zira herkesin bakış açısı ve baktığı nokta farklı...ve farklılılklar önemli..
saygılarımla....

han24 hocam konferanslar farklı farklı linklerde olacak, her bir konferans için ayrı guruplar oluşturulup ilgili konuda konuşmalar yapılacak.

Her bir konferansın linkleri ve ne şekilde konuşmaya dahil olabileceği ilgilenen arkadaşlara gönderilecek. Umarım katılım üst seviyede olur. Katılımın olabilmesi için bu yazılanların görülebilmesi gereklidir. Bunun içinde yöneticiler inşallah konuyu anasayfaya taşırlar.

Arkadaşlar istemeleri halinde her konferansa sırasıyla katılıp söz hakkı alabilirler ve konuyla ilgili düşüncelerini bildirebilirler. Ama dediğim gibi buradaki tüm arkadaşlar için ortaya çıkacak olan fikirler ve yapılan uygulamalar çok önemli.

Arkadaşlar acaba başlığı yanlış yerde mi açtım. Duyurular bölümünde olması gerekiyordu sanırım. Bu mesajı arkadaşların görebilmesi için duyurular bölümüne taşımak sanırım doğru olacak. Bunun nasıl yapıldığını söylerseniz konuyu duyurular bölümüne geçirelim.

Mail gönderdim faydalı olacaktır mutlaka şimdiden teşekkürler...

durum nasıl hocam yeterli başvuru geliyormu?

Güzel ve hoş bir ortam oluyor . Arkadaşların katılması güzel olacaktır.

Arkadaşlar konferans tarihi elimizde olmayan nedenlerden dolayı 17 Nisan'a alınmıştır.

Umarım 17 Nisan'da hem meslek öğretmenleri hem de branşöğretmenleri tarafından katılım sağlanır.

simulasyon@hotmail.com adresine e-posta gönderen arkadaşlara bilgilendirme yazısı gönderilecektir.

thumb_960977815.jpg
... :?: ...
thumb_224092579.jpg
... :?: ...
thumb_901865959.jpg

Arkadaşlar konferansımızı yarın akşam (17.04.2010) 19.30'da gerçekleştireceğiz. :++:

Konferansa tüm öğretmen arkadaşalar davetlidir. Ancak meslek lisesinde görev yapanlar ÖNCELİKLE davetlidir.

Konuyu biliyorsunuz. Amacımız doğru olanı bulabilmek. Belki bu konuşmalarda eğitim sistemini de eleştireceğiz, belki kendimizi de eleştireceğiz ama sonuçta doğru olanı bulmaya çalışacağız.

Konferansa öğretmenlerin, akademisyenlerin ve birkaç öğrencinin katılımını düşünüyoruz. Güzel bir tartışma ortamı oluşacağına inanıyoruz.

İletişim için simulasyon@hotmail.com

güzel bir fikir, katılalım konferansa tartışalım ..

şu an başlıyor olması lazım fakat ben de sayfa açılmıyor, sizlerde durum nedir?

bende kamera ayarlamayı unutmuşum driver arıyorum

Şu an başladı arkadaşlar katılımcılarımızı bekliyoruz.

Adres: connect.ktu.edu.tr/udeneme

Linki 1,5 saat boyunca anasayfadan yayınlayabilirsek çok iyi olur hocam. Saygılar...

Arkadaşlar toplantımız sona ermiştir. Katılan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bazı teknik aksaklıkların yanında genel olarak iyi bir ortam oldu. :cry:

Meslek Liselerindeki öğrenci profilinin iyileşmesiyle, genel olarak meslek liselerinin seviyesinin yükseleceğini ümit ediyorum. :+1:

Konferansların devamı olacaktır. Aynı konunun devamı niteliğinde de olabilir. Farklı konularda da olabilir. Katılımınız bizi mutlu edecektir.

Ayrıca verdikleri desteklerden dolayı BilgisayarBilişim yönetimine :alkis: ve Çizgi_Tagem yönetimine :alkis: (özel olarak Niyazi beye :++: ) buradan teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

İleriki konferanslarda görüşmek dileğiyle.

NOT: "Konferansın videosunu yayınlamak mümkün olmayabilir ama elde edilen bulguları özet olarak yazabilirim. Birkaç gün içerisinde Duyurularımız bölümünden konferansta elde edilen bulguları inceleyebilirsiniz"

Geri