Kredi Borcunu Erken Ödeyen Tüketiciye İndirim

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif

Bunu biliyor muydunuz?

“Tüketici, kredi verene borçlandığı toplam miktarı önceden ödeyebileceği gibi aynı zamanda vadesi gelmemiş bir ya da birden çok taksit ödemesinde de bulunabilir. Her iki durumda da kredi veren, ödenen miktara göre gerekli faiz ve komisyon indirimini yapmakla yükümlüdür. Bakanlık ödenen miktara göre gerekli faiz ve komisyon indiriminin ne oranda yapılacağının usul ve esaslarını belirler.”

hasari' Alıntı:

Bunu biliyor muydunuz?

“Tüketici, kredi verene borçlandığı toplam miktarı önceden ödeyebileceği gibi aynı zamanda vadesi gelmemiş bir ya da birden çok taksit ödemesinde de bulunabilir. Her iki durumda da kredi veren, ödenen miktara göre gerekli faiz ve komisyon indirimini yapmakla yükümlüdür. Bakanlık ödenen miktara göre gerekli faiz ve komisyon indiriminin ne oranda yapılacağının usul ve esaslarını belirler.”

hasari hocam 1043 tl sabit ev kredim var. kredinin ödeme tarihi ayın 20'si. tatile denk gelirsede 21 yada 22'si. eskiden ekders yatınca hemen öderdim. 5-6 tl inidirm olurdu. şimdi malum formatörlük ve akabinde ekders yok 15'inde ödüyorum. 1-2 tl arasında bi indirim yapılıyor.

bomax01' Alıntı:
hasari' Alıntı:

Bunu biliyor muydunuz?

hasari hocam 1043 tl sabit ev kredim var. kredinin ödeme tarihi ayın 20'si. tatile denk gelirsede 21 yada 22'si. eskiden ekders yatınca hemen öderdim. 5-6 tl inidirm olurdu. şimdi malum formatörlük ve akabinde ekders yok 15'inde ödüyorum. 1-2 tl arasında bi indirim yapılıyor.
Hocam süre önemli imkan var ise bir ay önceden öderseniz 15-20 TL gibi bir indirim oluyor. Burada mantık şöyle para vadesiz hesapta boş boş duracağına krediyi erken ödeyerek en azında 15-20 TL kara geçiyorsunuz. Eğer imkan var ise şubeye giderek hesabı tümden kapatabiliyorsunuz böyle olursa daha da çok indirim yapılabilir. Banka mutlaka bizden daha karlı çıkıyordur ama dediğim gibi para boşta bekleyeceğini erken ödeyip üç kuruş kara geçiyorsunuz. :)

Erken ödeme cezası yüzde on diye bişey var.Ben onun için hiç erken ödemedim.Çünkü yeniden yapılandırdığımda erken ödeme cezası kestiler aylık taksitlerde böyle bir durum yok mu?

evet hocam. param olduğu zaman netten ödemek istedim. 1-2 aylık taksidimi. ama bu seferde 20 tl erken ödeme faizi adı altında para istedi. İndirimde 7-9 tl arasındaydı. ubeden ödenince alırlarmı bilmiyorum.

muallim79' Alıntı:
Erken ödeme cezası yüzde on diye bişey var.Ben onun için hiç erken ödemedim.Çünkü yeniden yapılandırdığımda erken ödeme cezası kestiler aylık taksitlerde böyle bir durum yok mu?
Sizin o dediğiniz krediyi tamamen kapatmak isterseniz alınıyor. Ayrıca %10 falan da değildir, alabilecekleri en fazla %2'lik bir bedeldir.

Konut kredisi için erken ödemenin %2 oranında cezası var, bildiğim kadarıylada bütün bankalar şu an için ve geçmişteki ödemlerde bu parayı ödenen taksidin ana parası üzerinden hesaplayarak alıyorlar.
Bİreysel kredilerde dediğiniz doğru erken ödeme indirimi var....
Atıyorum 5000 tl kredi çektiniz 25 ay vadeli aylık 200tl. Ödeme gününden önce ödediğiniz her gün için faizden indirim alıyorsunuz. Elinize para geçti 600 lira direk yatırdınız. ozaman taksit sayılarınızda azalma oluyor ve erken ödediğiniz ana paranın faiz indirimini alıyorsunuz(kalan taksit 12 den 8 e düşüyor gibi.)ama konutta yapılandırma yapmadan direk ödeme yaparsanız ödediğiniz paradan %2 kafadan gidiyor ve taksit sayınız değişmiyor.

bende az önce 2046 tl lik 22 sinde ödemem gereken evin kredisini erken yatırdım 2.41 tl indirim aldım :D:D:D

Aylık erken ödemelerde kesinti yapılmıyor aksine erken ödeme indirimi alıyorsunuz.
Bu arada KYK kredisinden bahsetmiyorum. Ben banka kredisinden bahsediyorum karıştırmıyorsunuz değil mi?

kendir_li' Alıntı:
Konut kredisi için erken ödemenin %2 oranında cezası var, bildiğim kadarıylada bütün bankalar şu an için ve geçmişteki ödemlerde bu parayı ödenen taksidin ana parası üzerinden hesaplayarak alıyorlar.
Atıyorum 5000 tl kredi çektiniz 25 ay vadeli aylık 200tl. Ödeme gününden önce ödediğiniz her gün için faizden indirim alıyorsunuz. Elinize para geçti 600 lira direk yatırdınız. ozaman taksit sayılarınızda azalma oluyor ve erken ödediğiniz ana paranın faiz indirimini alıyorsunuz(kalan taksit 12 den 8 e düşüyor gibi.)ama konutta yapılandırma yapmadan direk ödeme yaparsanız ödediğiniz paradan %2 kafadan gidiyor ve taksit sayınız değişmiyor.

Bak bu olabilir işte.

vseckn' Alıntı:
muallim79' Alıntı:
Sizin o dediğiniz krediyi tamamen kapatmak isterseniz alınıyor. Ayrıca %10 falan da değildir, alabilecekleri en fazla %2'lik bir bedeldir.

İkinizde kısmen haklısınız. Ceza %2 dir, bu ceza konut kredisinde şu anki mevzuatla her türlü ödemeden (tamamen kapatma, taksit ödeme , ara ödeme) kesilir.

Yeni yapılan düzenlemeyle bu %2lik kısım alınmayacak.Ama yürürlüğe girdigi tarihten itibaren o da ????

hasari' Alıntı:
kendir_li' Alıntı:

Bak bu olabilir işte.

Hasari hocam ev alırken ikisinide kullanmak zorunda kalmıştım...70000 tl konut 25000 tl bireysel kredi..ikisinide ödüyorum.bankalar yüzünden olaylara hakimim...

ben 24 ay vadeli kredimi 6 ay sonra kapadım geçen ay toplamda 2.500 faiz indirimi yaptılar. ama taksitleri erken ödeme imkanı sunmuyordu 1 gün önce bile olsa nette ödeme günü yapılır uyarısı veriyordu akbank.

kendir_li' Alıntı:
hasari' Alıntı:
kendir_li' Alıntı:

Bak bu olabilir işte.

Hasari hocam ev alırken ikisinide kullanmak zorunda kalmıştım...70000 tl konut 25000 tl bireysel kredi..ikisinide ödüyorum.bankalar yüzünden olaylara hakimim...
Hayırlı olsun evin, darısı bu kredileri bitirdikten sonra bize olsun. :)

evrim0626' Alıntı:
ben 24 ay vadeli kredimi 6 ay sonra kapadım geçen ay toplamda 2.500 faiz indirimi yaptılar. ama taksitleri erken ödeme imkanı sunmuyordu 1 gün önce bile olsa nette ödeme günü yapılır uyarısı veriyordu akbank.

hocam akbank netten ödetmiyor. ben halktan kullandım o netten ödetiyor.

evet ödememe izin vermemişti gününden önce netten. ama şükür bitirdim ödemeyi darısı ödemesi olanların basına

evrim0626' Alıntı:
Hocam ben de Halkbanktan 48 ay vadeli 9000 TL ihtiyaç kredisi kullandım. bugün 2. taksidini ödedim . Taksitler 271 TL. Ödeme planına baktığımda ilk taksitlerin 125 TL si anapara 146 TL si faiz. Her taksitte ana para biraz artıyor.

Bir yıl sonra kapatmak istesem toplamda 3200 TL ödemişken 1500 küsürü anapara 1700 küsürü faiz olacak. Geriye 7500 TL gibi bir ana para borcu kalıyor. Bundan bir indirim yaparlar mı ?
Sizin çektiğiniz toplam kredi ne kadardı ? 2500 TL indirim kalan anapara borcunuzu kapsıyor muydu ?

hocam benimki 20 bin ihtiyaç kredisi 24 ay vade 24 bin ödeyecektim. 5 taksit ödedim geriye 19 bin ödemem kalmıştı.16.500 ödeyerek borcumu kapattım. aslında parayı altına yatırıp değerlendirmekle borcu kapatmak arasında kaldım ama faiz ödemekten iidir dedim. ama hesabı neye göre yaptılar onu bilmiyorum.

Ben de halkbankasından ihtiyaç kredisi kullandım. Günü gelmeden 1-2 gün önce netten ödediğim oldu. Ancak dediğiniz gibi bir indirim görmedim ya da fark etmedim, oluyo mudur acaba? Gerçi çok fazla gün önceden de hiç ödeme yapamadım ama:) Bir de bahsi geçen erken ödeme cezası yalnız konut kredileri için mi, ihtiyaç kredisinde de var mı ceza?

sy_26' Alıntı:
Ben de halkbankasından ihtiyaç kredisi kullandım. Günü gelmeden 1-2 gün önce netten ödediğim oldu. Ancak dediğiniz gibi bir indirim görmedim ya da fark etmedim, oluyo mudur acaba? Gerçi çok fazla gün önceden de hiç ödeme yapamadım ama:) Bir de bahsi geçen erken ödeme cezası yalnız konut kredileri için mi, ihtiyaç kredisinde de var mı ceza?
Halk bankasında erken öderseniz indirim alıyorsunuz en azından ihtiyaç kredisinde öyle ev kredisinde ise yeniden yapılandırma yapmaz iseniz %2 lik bir kesinti oluyormuş.

Tşkler hasari hocam..O zaman elimizde para olduğu zaman, gün öncesinden ödersek demek ki birazcık faydalı olacak.

ben de halktan 30bin tl ihtiyaç kredisi çektim,baya bi taksit ödedim,,halihazırda 21 bin tl anapara 7 bin tl de faiz ödemem var kalan taksitlerde,,,ben bu borcu kapatmak istesem 21bin tl mi alırlar,indirim mi yaparlar yoksa erken ödeme cezası mı keserler?

bi bilginiz var mı sayın hocalarım?

martinof' Alıntı:
ben de halktan 30bin tl ihtiyaç kredisi çektim,baya bi taksit ödedim,,halihazırda 21 bin tl anapara 7 bin tl de faiz ödemem var kalan taksitlerde,,,ben bu borcu kapatmak istesem 21bin tl mi alırlar,indirim mi yaparlar yoksa erken ödeme cezası mı keserler?

..
ana parayı öder bitirirsin...

martinof' Alıntı:

anapara üzerinden %2 erken ödeme faizi alırlar.

konut kredisini yapılandırırken % 2 erken kapatma cezası kesildi. dosya masraflarını ve %2 cezanın iadesi için mahkemeye verdim...

Geri