Kredi Kartına taksitle alamayacaksınız...

Kodla Büyü

*Vendetta*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Vatandaşa, BDDK’dan çok kötü sürpriz. BDDK, kredi kartı ve nakit çekimlerinde taksit sayısını 9 ayla sınırlandırırken; kuyum, telekomünikasyon, gıda ve akaryakıtta taksit uygulamasını kaldırdı. Sabah saatlerinde bir BDDK yetkilisi telekomünikasyonun içerisine cep telefonlarının da girdiğini açıkladı, ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan telekomünikasyon kapsamına kontör satışlarının girdiğini söyledi. BDDK'nın ilgili dairesi şu anda konuya açıklık getirebilmek için yeni bir çalışma yapıyor. Cep telefonlarına taksit olup olmayacağı an itibariyle belirsiz.

Hem krediler ve kredi kartlarındaki hızlı büyümeyi hem de cari açığı frenlemek üzere aldığı bankacılık tedbirleri, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun hazırladığı yönetmeliğin taslaktan daha sert olması dikkat çekti.

Mobilya, beyaz eşya, tatil, araç kiralama dahil olmak üzere hiçbir mal ve hizmet alımında taksit süresi 9 ayı geçemeyecek. Yüzde 30 peşinatı olmayan, araba kredisi çekemeyecek. Bu sınırlamalara takılmadan kredi kartıyla alışveriş yapmak ve kredi ile araba almak isteyenler için son tarih ise 2 Şubat 2014.

TATİLDEN, ARAÇ KİRALAMAYA BEYAZ EŞYADAN MOBİLYAYA 9 AY
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle, kredi kartıyla yapılan mal ve hizmet alımı ile nakit çekiminin taksitlendirme süresi 9 ayla sınırlandırıldı.

BDDK’nin değişiklik taslağında elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımı, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili alımlarda taksit süresi 6 ay olarak öngörülmüştü. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik çok daha sert bir sınırlama getirdi.

TELEKOM VE KUYUMDA 0 TAKSİT
Telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili alımlarda da gıda ve akaryakıtta olduğu gibi ‘hiç taksit’ olmayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir BDDK yetkilisi, son yapılan değerlendirmelerle telekomünikasyon ve kuyum ürünlerinin de 'taksitsiz' satışa dahil edildiğini belirtirken, bunun bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makinası gibi tüm elektronik eşyaları kapsadığını söyledi. Ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, telekomünikasyon kaleminde kontörlü satışların olduğunu, elektronikte ise vadenin 9 olduğunu açıkladı. Babacan düzenlemenin 'telekom' sektöründe faaliyet gösteren firmaları kapsadığını belirtti.

BDDK'nın ilgili dairesi şu anda konuya açıklık getirebilmek için yeni bir çalışma yapıyor.

Yine BDDK’nin taslağında beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit süresi 12 ay ile sınırlandırılması öngörülürken; yeni yönetmelikte bu süre de 9 aya indirildi. Böylece evlenmeyi düşünen, çeyiz planları yapanların beyaz eşya ve mobilyada taksit süresi de ‘ertelemeli dönem dahil’ 9 ayı geçemeyecek.

HASAN VATAN: BİZ ÖYLE YORUMLAMADIK
Konuyla ilgili açıklama yapan Vatan Bilgisayar'ın patronu Hasan Vatan, “Biz telekomünikasyona gelen taksit sınırlamasını cep telefonu ve bilgisayar olarak yorumlamadık. Bu operatörlerin vadeli cep telefonu satışlarıyla ilgili olabilir. Söz konusu 9 aylık taksit sınırlaması ise bizi çok etkilemez. Çünkü biz zaten 10 aylık taksit yapıyorduk en fazla. Telekomünikasyona taksitin kaldırılmasının içinde bilgisayarın olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Taksitler kalkarsa senet yoluna gitmeyiz. Bunun yerine kullanıcılara tüketici kredisi kullandırırız” dedi.

MAĞDURİYET YARATIR
Tüketiciler Birliği Başkanı Aydın Ağaoğlu kredi kartına getirilen taksit sınırlamasını olumlu buluyor. Vatandaşın gelirinin çok üstünde borçlandığını ifade eden Ağaoğlu, “Firmalar ve bankalar aşırı reklam bombardımanıyla taksit puan ve indirim gibi avantajlarla gelir düzeylerinin üzerinde yönlendirmelerinin sonucu bugün ödeme güçlüğüne düştüler” diyor. Cep telefonu ve bigisayarlar için getirilen taksit yasaklarıyla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Ağaoğlu ,”Bunlar artık lüks olmaktan çıktı. Bu ürünler lüks değil artık. Cep telefonu sayısı Türkiye’de 70 milyon adede yaklaştı. Taksitlendirilmenin ortadan kaldırılması mağduriyet yaratır” dedi.

50 BİNİN ALTINA YÜZDE 30 PEŞİNAT ŞARTI
Konut kredilerinde olduğu gibi taşıt kredilerinde ve finansal kiralama işlemlerinde de vatandaşın cebinde ‘peşinat’ olması gerekecek. Cebinde parası olmayan ne sıfır ne de ikinci el otomobil alacak ya da kiralayacak. Buna göre;
Vatandaş, mevcut sistemde cebinde hiç parası olmadan sıfır ya da ikinci el araba kredisi alabilirken, 1 Şubat 2014’ten itibaren alamayacak.
Alacağı arabanın nihai fatura değeri, yani vergiler dahil satış fiyatı 50 bin lira ve altında ise; vatandaşın cebinde en az bunun yüzde 30’unun bulunması gerekecek. Bir başka ifadeyle 50 bin liralık araba alacak vatandaşın cebinde 15 bin liranın hazır olması gerekecek.

50 BİNİN ÜZERİNDEKİ ARABALAR…?
Peki ama fiyatı 50 bin liranın üzerinde olan arabalarda durum ne olacak? Yine 50 bin liraya kadar olan bölüm için yüzde 70’ine kredi alınabilecek. 50 bin liranın üzeri içinse bu sınır yüzde 50 olarak uygulanacak. Yani 100 bin liralık bir araba almak isteyen vatandaş; ilk 50 binlik bölüm için 15 bin lira; ikinci elli binlik bölüm için de 25 bin lira olmak üzere; toplamda 100 bin liralık araç için cebinde 40 bin lira para bulunduracak. Geri kalan 60 bin lirayı da bankadan kredi olarak çekebilecek.

İKİNCİ EL ARAÇLARDA…
İkinci el araçlarda taşıt değerinin tespitinde ‘kasko’ değeri esas alınacak. Kredilendirmesi ise yine sıfır araçlardaki gibi 50 bin liraya kadar olanlarda yüzde 70; 50 binin üzerinde ise yüzde 50 olarak uygulanacak.

Bakalım taksitler olmayınca yada azalınca alım gücümüz ne kadar artmış göreceğiz...

Kaynak

Vatandaş değil esnaf düşünsün artık kara kara :)Hadi bakalım satsınlar şimdi.9 taksit üzerini ya elden taksit yapacak ya verecek gönlüyle tıpkı eski günlerde olduğu gibi.

böyle saçmalıkmı olur atıyorum laptop alacaz peşin paraylamı alacaz taksit yapamıcazmı fakir fukara napacak az gelirli insan napacak

Bir arkadaş babasının kendisine "Param yoksa vitrine bakmam" dediğini söylerdi hep.
Kredi kartına taksit olayı bizi sürekli tüketime yöneltip gereksiz harcamalara sevk edebiliyor.
Bence vatandaşın lehine, esnafın aleyhine olur.

diyelim araba alacaz 20 bin liralık elimde illa 6bin lira peşin parammı olması gerekiyor böle saçmalıkmı olur ozaman esnaf yandı vede teknolojide yandı
ben ıphone hayatta 2500 trink para veren çıkmaz resmen saçmalık olmuş kısıtlanırda bukadarda olmaaz

bu 2014 yılından sonra yapılcak alışverişler dimi geriye dönük falan değil çok taksidimiz var tıçmasınlar ağzımıza:D

Olacak olanı söyleyeyim; Kredi kartına peşin fiyatına 9 taksit yeterli olmayan vatandaş, senetle taksit sayısını biraz arttırıp üzerine vade farkı koyan satıcıya boyun eğecek...
Yani olan yine vatandaşa olacak... Anlamayanlara duyurulur...!

http://www.ntvmsnbc.com/id/25489260/

habere bakarsanız yukarıdakilerin birçoğunun yalan olduğunu göreceksiniz.
iş güç karalama ve yalan üzerine kurulu bu medyada. ve buna ilave bunu sürdüren kişiler..
ilaveten katılıyorum ve yeni kredi kartı düzenlemesini pozitif buluyorum.

yukarıdaki haberin kaynağı da hürriyetmiş.

bugün imac'e baktım 4700tl.Eleman etrafımda döndü durdu.Arkadaşım bunu kesin alacam dedim.Biraz ucuzlatın bir ara uğrarım dedim

Ben de taksit sınırlamasının faydalı olacağına inanıyorum. Cebinde 250 lirası olmayan vatandaşın gidip
2500 liralık telefon alamaması vatandaşın lehine olur bence.

elektronik ve beyaz eşya da herhangi bir sınırlama yok diye biliyorum hocam. aynı sebepten bende olumlu buluyorum. adam kart borcunu ödemek için evkurdan telefon alıp karşıda telefoncuya satıyor 2/3 fiyatına.

Bizim burada kaliteli tavuk dediler ekmek dediler standart dediler denetim dediler tavuk dürüm fiyatı 2,5tl ve ayran 1tlye çıktı.Sonra dükkanlar bir bir topu dikti.Adamlar 100 satıyorsa 10 sattılar kiraları ödeyemediler sonuç:tavuk dürüm 1,5tl ayran bedava paketli Sütaş hemde

yaklaşmakta olan ekonomik krizin etkilerini azaltmak için alınmış tedbirlerden biri!...

İbretlik bir olay paylaşmak istiyorum arkadaşlar :

Axess Kredi kartından 4.500 tl nakit avans kullanmak zorunda kaldım.

6 ay taksitlendirmeye 4.727 tl geri ödeme yani 227 TL faiz bindirdiler. El-mecbur OK!

Ekstre geldi bir de ne göreyim?

Taksitlendirme 4.727 / 6 olarak yapılmış ve 1. taksit 787 TL yansıtılmış. OK

FAKAT:

ayrı bir kalemede "307 TLTaksitli nakit avans ücreti" adı altında 2. bir para daha kesmişler.

Yok böyle bir şey!

İtiraz ettim ve düzeltme talep ettim. Cevap bekliyorum.

BDDK ve Tüketici haklarına da şikayet edeceğim.

Kendimi HAYDUT ELİNE DÜŞMÜŞ gibi hissettim.

Kredi Kartları ile ilgili düzenlemeleri YERİNDE buluyorum.

banka maaşın 10 katı limit verirse ve daha sonra vatandaş bunu ödeyemediğinde banka icraya gideyor vs. bankanın böyle bir hakkını elinden alınırsa önune gelene kart vermez limit artırmaz.adam asgari ücretli cebinde 15 binlik kart var banka bunun ödenemeyceğini bilmiyormu?

nebiyan55' Alıntı:
banka maaşın 10 katı limit verirse ve daha sonra vatandaş bunu ödeyemediğinde banka icraya gideyor vs. bankanın böyle bir hakkını elinden alınırsa önune gelene kart vermez limit artırmaz.adam asgari ücretli cebinde 15 binlik kart var banka bunun ödenemeyceğini bilmiyormu?
Zaten bankalar kredi kartı borçlarının düzenli ödenmemesinden yana. Çünkü böylece daha çok kazanıyorlar.
Geçen gün bankaya krediyi erken ödemek istediğimi söyledim, bana ödememem için bin dereden su getirdi.

peşin fiyatına taksit sayısı azaldı fakat isteyen gene vade farkı ile fazla taksit yapacak

Bazı Tekno marketlerde telefon kılıfını 9 taksitle satmaya başladılar...(Yanında telefon hediyeli) :)

yildiray75' Alıntı:
peşin fiyatına taksit sayısı azaldı fakat isteyen gene vade farkı ile fazla taksit yapacak

Ne büyük hizmet! Eskiden kredi kartına vade farksız fazla taksit yapılabiliyordu şimdi fazla taksit cepten çıkacak fazla para oldu...
Bu ülkede hiçbirşeyi doğru yapmayacaksın yoksa zararlı olan hep zararlı çıkıyorsun...
Fazla taksitle ihtiyacını karşılayan ve borcunu düzenli ödeyenlerin günahı ne! Belki şimdi az taksite ihtiyacını zamanında karşılayamayacak...

banka yararına bir düzenleme olmuş. 1500-2000 liralık telefonu öyle 9 taksitle almak kolay değil :D böyledik 12'ye mis gibi yavaş yavaş acıtmadan öderdik. Şimdi böl desen de fark isteyecekler.

:x şimdi baktım cep telefonlarında sıfır taksit :x nasıl alayım abi bi maaşı telefona mı bağlayayım :x

Taksitle oynamanın mantığı yok. Kredi kartını gelişigüzel veren bankalara yüklensin. Herkese maaşı kadar kart ve limit. Ne diye insanların alışveriş hakkıyla oynuyosun. Sen bankalarına söz geçireceksin. Benim iki tane kredi kartım var çok şükür tıkır tıkır ödüyorum ben. Benim suçum ne?

hediye çeki alabilirsiniz 9 taksitle
artık hediye çekiyle ne alırsınız bilmem :)
birde baaazı kurumlar telefon hediyeli kılıf satıyorlarmış 9 taksite

bence taksit sınırlaması telefon için iyi 5-6 taksit olmalı sıfır değil, beyaz eşya için 12 yeterli değil

kredi kartından para çekerken dikkat etmek lazım bütün bankalar faiz dışında komisyon alır örneğin halk bank %3+3tl komisyon alıyor 6 taksitte faiz almıyor iş bank %3,15 komisyon bankayla iş yapacaksanız detaylara bakmalısınız
http://www.isbank.com.tr/content/TR/Kar ... 2-697.aspx

Vatan Bilgisayar OdeaBank ile anlaşıp market içine banka şubesi açmış...Anında tüketici kredisi... :wink:

Geri