KYK borç çıkarmış

Kodla Büyü

fantasio

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Ben 2006-2008 yılları arasında öğrenim kredisi borcumu kapattım.Katkı kredisi de almama rağmen o tarihlerde katkı borcu gözükmüyordu.Bankaya da özellikle sordum her seferinde katkı borcum var mı şeklinde?
Sistemde sadece öğrenim borcunuz gözüküyor dediler.Katkı borcu yoktu.Ben de kurcalamayım dedim ve sesimi çıkarmadım.
Az önce merak ettim ve Kredi Yurtlar Kurumunun sitesine girdim.Kardeşimin geri ödeme bilgilerine bakacaktık.Daha sonra da kendi borcuma bakayım dedim.Adamlar arşivlerini güncelleme ihtiyacı duymuşlar. :verymad:

Bugün baktığımda gördüm ki katkı kredisi borcunu adamlar güncellemişler.Üstüne ödemem gereken borç kadar faiz bindirmişler , o da yetmemiş icraya vermişler.
Be ey kazmalar zamanında KYK nın sitesi dahil bankada bile borç sorgulattığımda borcum gözükmüyordu.Elimde hiçbir gecikme olmadan yatırmış olduğum öğrenim kredisinin dekontları bile var.Ben şimdi napayım.AF kanunun kapsamında faizlere af gelecek ama moralim bozuldu.Bazı işbilmez kazmalar(en kibarını yazıyorum) yüzünden borçla karşı karşıyayım.

Böyle bi durumlar karşılaşan var mı?Sizde KYK nın sitesinden geri ödeme bilgilerinizi kontrol edin.

mahkemeye verseniz bile bi sonuç alamazsınız çünkü kyk'da bu durumu sorguladığınıza dair bir kayıt yoksa o tarihlere ait mahkeme art niyetli bularak aleyhinize kara çıkartır.

1995'de üniversiteyi bitirdim. 1997'de işe girdim ve öğrenim kredisi borcumun tamamını ptt yoluyla ödedim. Hatta telefonla arayarak teyit ettirdim. Birkaç yıl sonra da internette sorgulama yaptırdım. Borç gözükmüyordu. Ancak birkaç önce tekrar baktım 0.23 tl taksitlere bölmüşler. Ana para 20 tl dolayında faizlerle 123 tl olmuş. BİMER'e şikayet ettim. Aynı borcu ödemem için tekrar adresime gönderdiler. Aynı durumda olan arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim.

Çok kez duydum benzer olayları. İlk başta gönderdikleri borç tebligatını ve yapılan ödemelere ait dekontları saklamakta fayda var.

Arkadaşlar borcumu ziraat bankası yolu ile ödedim. Son yatırdığım paraların dekontuda dahil bir adet dilekçe yazdım.
Kod:
T.C.
BAŞBAKANLIK
YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA

***** yılı ******, Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunuyum. Kalan son öğrenim kredisi borç bakiyem için Mersin Toroslar vergi dairesi ile borcumun tahsili için iletişime geçildiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Öğrenim kredisi borcumun son bakiyesini 24/03/2010 tarihinde Ziraat Bankası Kilis Şubesine F00718 nolu dekont ile yatırmış bulunmaktayım.  Dekont ekte sunulmuştur.

Tarafıma Öğrenim ve katkı kredisi borcumun olmadığını gösterir resmi belgenin gönderilmesini ve Mersin Toroslar vergi dairesi ile iletişime geçilip borcumun bulunmadığının bildirilmesini saygılarımla arz ederim.

Öğrenim Kredisi No		: *********
Katkı Kredisi No		: ************

29/03/2010

Adres: *****************
İ*************S*
Tel.: *************

Ek:
1- Banka dekontu (1 sayfa)

Bu dilekçeyi iadeli ptt ile kyk ya mektup attım.
3 hafta sonra bana Katmı ve Öğrenim Kredisi borcumun olmadığına dair kağıt geldi.

Kağıdı saklıyorum olay bitmiştir.

dijey' Alıntı:
Arkadaşlar borcumu ziraat bankası yolu ile ödedim. Son yatırdığım paraların dekontuda dahil bir adet dilekçe yazdım.
Kod:
T.C.
BAŞBAKANLIK
YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA

***** yılı ******, Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunuyum. Kalan son öğrenim kredisi borç bakiyem için Mersin Toroslar vergi dairesi ile borcumun tahsili için iletişime geçildiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Öğrenim kredisi borcumun son bakiyesini 24/03/2010 tarihinde Ziraat Bankası Kilis Şubesine F00718 nolu dekont ile yatırmış bulunmaktayım.  Dekont ekte sunulmuştur.

Tarafıma Öğrenim ve katkı kredisi borcumun olmadığını gösterir resmi belgenin gönderilmesini ve Mersin Toroslar vergi dairesi ile iletişime geçilip borcumun bulunmadığının bildirilmesini saygılarımla arz ederim.

Öğrenim Kredisi No		: *********
Katkı Kredisi No		: ************

29/03/2010

Adres: *****************
İ*************S*
Tel.: *************

Ek:
1- Banka dekontu (1 sayfa)

Bu dilekçeyi iadeli ptt ile kyk ya mektup attım.
3 hafta sonra bana Katmı ve Öğrenim Kredisi borcumun olmadığına dair kağıt geldi.

Kağıdı saklıyorum olay bitmiştir.
Olay budur. :alkis:

benimde 2011 aralık ayında başlıyordu ödemelerim. yani kyk nın sitesinde öyle yazıyordu. birkaç kere baktım o şekilde. SOnra bir gün arkadaş aradı bizim borçları güncellemişler ödemeyi 2010 a çekmişler dedi. tarih 2012 mayıs. tabi bu tarihe kadar ödemediğimiz için faiz de aldılar.

2008 yılında ödemem gereken öğrenim ve katkı kredisi borcunu 2010 yılına kadar ödemedim..Eve defalarca mektup geldi,haciz felan hikayeleri..yırtıp attım..Nitekim faizi ana paranın 2 katı olmuştu neredeyse..Sonra bir af geldi ana parayı ödeyip kapattım meseleyi..bu sürecten korkup ödeyen bir sürü arkadaş faizleriyle ödediler..Ödemeyin arkadaşlar..1-2 yıl içinde yeniden mali af gelecek ana paranızı öder kapatırsınız mevzuyu..Korkacak bişey yok.

Az önce baktım. Üniversitede okurken hem öğrenim hem de katkı kredisi almıştım. Zamanında da kuruşu kuruşuna ödemiştim. Problem gözükmüyor.

fantasio' Alıntı:
Ben 2006-2008 yılları arasında öğrenim kredisi borcumu kapattım.Katkı kredisi de almama rağmen o tarihlerde katkı borcu gözükmüyordu.Bankaya da özellikle sordum her seferinde katkı borcum var mı şeklinde?
Sistemde sadece öğrenim borcunuz gözüküyor dediler.Katkı borcu yoktu.Ben de kurcalamayım dedim ve sesimi çıkarmadım.
Az önce merak ettim ve Kredi Yurtlar Kurumunun sitesine girdim.Kardeşimin geri ödeme bilgilerine bakacaktık.Daha sonra da kendi borcuma bakayım dedim.Adamlar arşivlerini güncelleme ihtiyacı duymuşlar. :verymad:

Bugün baktığımda gördüm ki katkı kredisi borcunu adamlar güncellemişler.Üstüne ödemem gereken borç kadar faiz bindirmişler , o da yetmemiş icraya vermişler.
Be ey kazmalar zamanında KYK nın sitesi dahil bankada bile borç sorgulattığımda borcum gözükmüyordu.Elimde hiçbir gecikme olmadan yatırmış olduğum öğrenim kredisinin dekontları bile var.Ben şimdi napayım.AF kanunun kapsamında faizlere af gelecek ama moralim bozuldu.Bazı işbilmez kazmalar(en kibarını yazıyorum) yüzünden borçla karşı karşıyayım.

Böyle bi durumlar karşılaşan var mı?Sizde KYK nın sitesinden geri ödeme bilgilerinizi kontrol edin.

hocam başta yanlış yapmışsınız, madem bu parayı aldınız devlet size bırakır mı? siz gerekli yerlere müracat edip bilgi vermeliydiniz bence.neyse ki öğrenmiş oldunuz yoksa ilerde daha da büyük sorun olurdu. benzer durum bende de oldu aldığım maaşla ilgili, ilk göreve başladığımda 85tl civarında herkesten daha çok alıyordum, ama ben nerden bileyim yanlış yatırdıklarını TEF mezunuyuz bilişimciyiz diye dir diye yorumluyordum. sonra yanlış yapıldığını anlamışlar ve bizden geriye dönük parayı da tahsis ettiler. diyeceğim o ki, böyle durumlarda kuşkuda kalıyorsak gidip gerekli yerlere bilgi verirsek ilerde sıkıntı yaşamayız.

Geri