lab daki tüm bilgisayarlara sabit ip vermek...

Kodla Büyü

invem

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bilgisayar odasındaki tüm bilgisayarlara sabit ip vermek istiyorum. Ama birine deniyorum 192.168.1.17 mesela internete bağlı görünüyor ağda sayfayı açmıyor. Otomatik yapıyorum bağlanıyor :S off ne yapacam bilemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

hocam otomatik bagladıgın zaman dns ag ghecidi vb aldıgı butun degerleri bir kenara ya sonrada ona gore sadce ip degerini degistir birde ben genelde elle ip verirken 200 den sonra baslarım ilk numaraları otomatik versin digerlerini ben elle vereyim diye

okuldaki tüm bilgisayarlara elle sabit ip verdim sayın hocam. Yukarıdaki gibi yaptım. 2 senedir sorunsuz çalışıyor.

Sadece kırmızı kutucuk içindeki son haneyi sıradan değiştir. Tüm makinelerle işin bittiğinde sorun hallolur tahminim.

Saygılar

Ekli dosyalar

• ag.JPG
    ag.JPG
    32.2 KB · Görüntüleme: 3,842
bizim ağ da 3 gündür ip çakışması hatası yüzünden bazı bilgisayarlar internete bağlanmıyor. elle verdiğim zaman tak diye geliyor. hepsine tek tek elle ip versem acaba sabit ip vermenin sakıncası yokmudur arkadaşlar???

sabit ip vermenin sakıncası yoktur hatta yararı vardır modemi fazla yormazsınız ama sisteme cok dıraıdan ziyretciş bilgisayar geliyor ve ip talebinde bulunursa o zaman onlara ip ayarlaması sorunlu ve cakısmalar cıkar ama yok stbil sistem dıraıdan geln yok derseniz bence direk elle verin ip yi hatta otomatik ip verme secenegini iptal edin modemin

ogasbes' Alıntı:
bizim ağ da 3 gündür ip çakışması hatası yüzünden bazı bilgisayarlar internete bağlanmıyor. elle verdiğim zaman tak diye geliyor. hepsine tek tek elle ip versem acaba sabit ip vermenin sakıncası yokmudur arkadaşlar???

Kesinlikle yok hocam. Okulumda bir sene boğuştum o işle. Artık yeni bir bilg. geldiğinde atıyorum 192.168.1.70 veriyorum. 2 senedir meb bağlantısında tık demedi.

Ayrıca okuldaki tüm bilgisayarları gösteren ağ şemasında da kullanmak lazım bu bilgileri. Kolaylık olur.

Saygılar

kafkas' Alıntı:
ogasbes' Alıntı:

Kesinlikle yok hocam. Okulumda bir sene boğuştum o işle. Artık yeni bir bilg. geldiğinde atıyorum 192.168.1.70 veriyorum. 2 senedir meb bağlantısında tık demedi.

Ayrıca okuldaki tüm bilgisayarları gösteren ağ şemasında da kullanmak lazım bu bilgileri. Kolaylık olur.

Saygılar

guzel demissiniz ag seması icinde paket tracer programını tavsiye ederim 1-1 simulasyon ilede sistemi her zaman kontrol eder on gore degisiklikleride uygulayabilirsiniz

hanedantr' Alıntı:
hocam otomatik bagladıgın zaman dns ag ghecidi vb aldıgı butun degerleri bir kenara ya sonrada ona gore sadce ip degerini degistir birde ben genelde elle ip verirken 200 den sonra baslarım ilk numaraları otomatik versin digerlerini ben elle vereyim diye
192.168.1.207 mi mesela sayın hocam

hanedantr' Alıntı:
kafkas' Alıntı:
ogasbes' Alıntı:

Saygılar

guzel demissiniz ag seması icinde paket tracer programını tavsiye ederim 1-1 simulasyon ilede sistemi her zaman kontrol eder on gore degisiklikleride uygulayabilirsiniz

Eyvallah hocam. Sayende packet tracer i inceliyorum şu an (bilmiyordum), ne güzel bir şeymiş bu ya.

Allah razı olsun. :+1:

benim bils gelen hatla öğrencilere gelen hat ayrı benim kabloya denedim hiç sorunsuz bağlandı dışardan laba gelen hatta problem olduğunu idareye analatamadım bir türlü. hepsine sabit ip verip deepfreeze de kuracam bağlanırsa bağlanır zaten offf yaaa

Bizim okulda 2 modem var birisi özel hat, diğeri meb hattı ve 2 modemide tek switche bağladık oradanda tüm okula yönleniyor. Bilişim sınıfındaki tüm bilgisayarları elle ip vererek meb hattına bağladım diğer dns olarakta özel hattı verdim yani meb hattında internet gelmediğinde özel hatta gidiyor ve internet kesintisi olmuyor tabi o sırada facebook felan herşeyin yasağı kalktığı için bazen sıkıntı oluyor :p

TP LİNK özel hat 192.168.1.1 den, meb hattı airties 192.168.2.1den alıyor. idareciler ve benim özel odama giden hatlar özel hat, geri kalan tüm hatlar ise 192.168.2.249dan geriye doğru sıraladığım hatlar hepsindede diğer dns olarak özel hat yine bağlı ip değiştirmeyi bilen öğretmenler hemen özel hattan alıyor zaten :)

Size önereceğim ise elle ip verirken mutlaka 192.168.1.249dan geri sayarak verin bilgisayarlara. Netsupport felan kuracaksanız sınıflarınıza 192.168.1.100den yukarı sıralamaya başlayın. Örneğin 1. bilgisayar 192.168.1.101 olsun sonra 102 103 diye devam etsin

Hocam ip dağıtım tablom:
192.168.1.100 BTS öğretmen pc
192.168.1.101 BTS öğrenci01
....102 BTS Öğrenci 02 (ip le pc no aynı olsun diye)
vs
vs

192.168.1.125 müdür
192.168.1.126 müdür yard
192.168.1.127 müdür yard
memur vs vs ,

ulaşabildiğim sınıflarda da ip atadım.

Rakamı yüksekten başlatmamın sebebi ise, sisteme sonradan giren pclerin çoğu otomatik ip alıyor. Ve ilk buldukları ip yerleşiyor. 192.168.1.5 gibi çakışma ihtimalini en aza indiriyorum.

Görmedim ama bazı modemlerde ip ile mac adreslerini (ethernet kartlarını) eşleştirip çakışmayı tamamen ortadan kaldırıyorlarmış. Server'da gördüm ama bazı yeni modemler de de var mış??
192.168.1.50 buradaki 1 değeri 2 olabiliyor bazı modemlerde. Modem ayarlarına girip farklı bir de değer atayabilirsiniz. Değeri aynı ağda iki modem kullanıyorsa -modemlerin çakışmasını engellemek için- değiştirilir yoksa mühim değil.

Ekli dosyalar

• sabit ip.jpg
    sabit ip.jpg
    115.5 KB · Görüntüleme: 2,206
netsupport kuracam hocam zaten ençok da o yüzden veriyom sabir ip 200 deb yukarı sıraladım ben. laba gelen internet hattında problem var sanırım

Sabit ip vermek her zaman daha verimli oluyor ağda, ama sabit ip verirsek bu sefer de dns sunucuyu istiyor. Dns sunucuyu ağ geçidi verirseniz, ağ geçidi dns sunucu olmadığı için internet sayfalarını açamıyor. O zaman mecburen bir dns sunucu adresi girmek gerekiyor. Bu da sakıncalı, çünkü google dns ya da open dns adresi girmek zorunda kalıyorum.

Dns de ağ geçidini vermek yetebiliyor ama ben birinci DNS Ağ geçidi yaparken 2.sını telekom veya google kullanıyorum. Daha da sorunla karşılaşmadım.
Telekom : 195.175.39.39 - 195.175.39.40
google: 8.8.8.8 - 8.8.4.4

bilgisayar sayınız az ise statik ip vermek daha kullanışlıdır. Ama çok sayıda varsa Dinamik kullanmanın daha iyi olacağınız düşünüyorum. Eğer elinzde managment bir swich varsa ağınızı Vlanlara bölerek işlem yapabilirsiniz. Bazı ADSL modemlerde isterseniz Pc lerin listesini görup direk modemden sabitleme(Rezerve) yapabiliyorsunuz. Ama en güzeli ağ listesinizi yapıp el altında tutmak her zaman işinize yarar

DNS ayarlrı konusunda sıkıntı DHCP yi kapatmanız sanırsam gerek ve aynı zamanda modeminizin markası AIRTIES ise bu durumda ip adresi dağıtımı 192.168.2.x şeklinde gerçekleşecektir bilginize

xsentius' Alıntı:
...
TP LİNK özel hat 192.168.1.1 den, meb hattı airties 192.168.2.1den alıyor. idareciler ve benim özel odama giden hatlar özel hat, geri kalan tüm hatlar ise 192.168.2.249dan geriye doğru sıraladığım hatlar hepsindede diğer dns olarak özel hat yine bağlı ip değiştirmeyi bilen öğretmenler hemen özel hattan alıyor zaten :)
...
mac filtreleme ve dhcp ayarlarını kısıtlama yapmayı deneyebilirsiniz.

benim modem 192.168.0.108 şeklinde ip dağıtıyor varsayılan ağ geçidi ile DNS yi nasıl yapılandırmam lazım...

hocam modem bazı bilgisayarlarda 192.168.0.1 bazılarında 192.168.2.1 şeklinde ip atıyor hepsinde 192.168.0.1 kullansam olur mu acaba ?

mehmetaltin' Alıntı:
hocam modem bazı bilgisayarlarda 192.168.0.1 bazılarında 192.168.2.1 şeklinde ip atıyor hepsinde 192.168.0.1 kullansam olur mu acaba ?
...
modem 2 farklı ip havuzundan ip atamaz. DHCP ye siz bir ip havuzu belirlersiniz ve modem sadece o havuzdaki ip leri bağlı client lara atar.
Eğer sizin makineleriniz OTOMATİK İP alıyorsa ve otomatik ip alırken 2 farklı ip adresi geliyorsa 192.168.0.x ve 192.168.2.x şeklinde bu ağınızda ip dağıtan ayrı bir DHCP görevi gören cihaz var (Switch olarak kullandığınız bir router - access point - modem üzerinde DHCP dağıtma aktif kalmış) demektir.

Geri