Leptop Şarjı Ne Yapmalıyım

Kodla Büyü
Arkadaşlar leptobu fazla kullanan birisi değilim genellikle masaüstü bilgisayar kullanıyorum Leptop batarya ömrü için bataryayı boş mu bırakmalıyım dolumu ne yapmalıyım

hocam kullansan da kullanmasanda 1 yıl içinde batarya yavaş yavaş ömrünü tüketmeye başlıyor. en doğru şekilde kullansanız bile her yıl ömrünün yaklaşık %20 ile %40 ını kaybediyor.

Laptop,ışıldak,cep telefonu vs şarzlı cihazların tamamı maallesef kullanıcıların hatalı kullanıcıları sonucu batarya ya da pilleri çok çabuk arızalanmakta, kullanım ömürleri azalmaktadır.Aslında çok önemli bir konu.Zira hatalı kullanımdan dolayı bir sürü cihaz heder olmakta, tebzir edilmekte, milli ekonomi zarar görmekte ve mallesef 20-30 TL cıvarında alınan ışıldaklar tamire götürülse maliyetlerine yakın bir ücrete onarılacağından çöplüğe atılıp yenisi alınmaktadır.Normalde bataryanın ömrü yaklaşık 3-4 yıl olmasına rağmen ben bir ışıldağı 7 yıl ilk günkü gibi kullandım daha da kullanırdım ama elamenlarımın yanlış kullanmaları sonucu 8. yılına giremedi.
Konunun uzmanı biri olarak tavsiyelerim:
Cihazınızı tam olarak şarz ettikten sonra her ne kadar şarzı otomatik kesiyorsa da siz yine de şarzda bırakmayın.
Cihazınızı kullanırken boşalana kadar kullanın tam boşalmaya yakın şarza takın (%5 kalınca).
Eğer tam boşalmış ve cihazınız kapanmışsa SAKIN şarz etmeden cihazı açmayın.Çünkü batarya kendini toparlamıştır, cihazınız açılacaktır ama bataryanız en çok bu tür kullanımlarda zarar görür cihaz bataryanın son enerjisini emerek kurutuyor ve böylece bataryanın ömrü kısalıyor.
Batarya ya da şazlı piller hücrelerden oluşmakta ve siz bu hücrelerin bir kısmını kullanıp diğer kısımları kullanmassanız kullandığınız hücreler canlı kalacak, diğer kullanılmayan hücreler ise ya tembelleşecek ya da kuruduğu için çalışmayacak böylece daha 1. yılda bataryanızın kullanım süresi yarı yarıya inecektir.(Cihazı şarzdayken kullanmak bu sebepten dolayo doğru bir kullanım şekli değildir.)
Konu daha uzun aslında ama şimdilik bu kadarı ile yetineyim.

eskom' Alıntı:
Laptop,ışıldak,cep telefonu vs şarzlı cihazların tamamı maallesef kullanıcıların hatalı kullanıcıları sonucu batarya ya da pilleri çok çabuk arızalanmakta, kullanım ömürleri azalmaktadır.Aslında çok önemli bir konu.Zira hatalı kullanımdan dolayı bir sürü cihaz heder olmakta, tebzir edilmekte, milli ekonomi zarar görmekte ve mallesef 20-30 TL cıvarında alınan ışıldaklar tamire götürülse maliyetlerine yakın bir ücrete onarılacağından çöplüğe atılıp yenisi alınmaktadır.Normalde bataryanın ömrü yaklaşık 3-4 yıl olmasına rağmen ben bir ışıldağı 7 yıl ilk günkü gibi kullandım daha da kullanırdım ama elamenlarımın yanlış kullanmaları sonucu 8. yılına giremedi.
Konunun uzmanı biri olarak tavsiyelerim:
Cihazınızı tam olarak şarz ettikten sonra her ne kadar şarzı otomatik kesiyorsa da siz yine de şarzda bırakmayın.
Cihazınızı kullanırken boşalana kadar kullanın tam boşalmaya yakın şarza takın (%5 kalınca).
Eğer tam boşalmış ve cihazınız kapanmışsa SAKIN şarz etmeden cihazı açmayın.Çünkü batarya kendini toparlamıştır, cihazınız açılacaktır ama bataryanız en çok bu tür kullanımlarda zarar görür cihaz bataryanın son enerjisini emerek kurutuyor ve böylece bataryanın ömrü kısalıyor.
Batarya ya da şazlı piller hücrelerden oluşmakta ve siz bu hücrelerin bir kısmını kullanıp diğer kısımları kullanmassanız kullandığınız hücreler canlı kalacak, diğer kullanılmayan hücreler ise ya tembelleşecek ya da kuruduğu için çalışmayacak böylece daha 1. yılda bataryanızın kullanım süresi yarı yarıya inecektir.(Cihazı şarzdayken kullanmak bu sebepten dolayo doğru bir kullanım şekli değildir.)
Konu daha uzun aslında ama şimdilik bu kadarı ile yetineyim.

hadi ışıldakta beklersin şarj olana kadar ama laptopda nasıl bekleyeceksin. şarj ettin 2saat sürdü diyelim pilde ne kadar kullanabilirsinki 1 hadi bilemedin 2 saat kullan sonra kapat laptopu 2 saat şarj olsun bekle ohoo iş biter mi öyle. pili çıkarıp sürekli adaptörle kullanacaksınız ya da pilin 1 sene de şarj tutmaz olmasına razı olacaksınız bence başka yolu yok.

hp kullanıcısıyım yıllardır .. Batarya sıkıntısı olmayan tek markadır...
Şunuda biliyorum ne yaprsan yap uzun ömür diye bişey yok..

Yanlış anlaşılmalar var.Arkadaşlar bilinçli kullanırsanız uzun yıllar kullanırsınız.Ömür boyu kullanacaksınız diye bir şey yok.Yaşlanmayacak insan yoktur.Ancak sağlıklı yaşlanmak başka, çökerek yalpalayarak yaşlanma başka.Spor yapan insan sağlıklı yaşlanır muhtemelen.İşte bataryayı boşalana yakın olana kadar kullanmak ona bir nevi spor yaptırmaktır.Ayrıca şarzınız bitince tabi ki şarza takıp kullanacaksınız bunlar istisnadır.Önemli olan cihaz kapanınca şarza takmadan açmamak.Ancak sürekli şarzdayken kullanmak da bir insanın yiyip içip hreketsiz hayatını devam ettirmesine benzer.

Geri