Lisansız yazılım kullanıyormusunuz?(Kul Hakkı)

Kodla Büyü
bilogrtmn1' Alıntı:
kozlu' Alıntı:
Arkadaşlar biz bu konuyu 1,5 yıl önce kesin olarak çözdük. Çözümün adı "Dreamspark". Microsoft Dreamspark üyesi eğitim kurumlarına premium üye olanlara İşletim Sistemleri (Windows XP, Windows 8.1, vb. ), Geliştirici Araçları (Visual Studio 2013, SQL Server Management Studio, vb.), Sunucular (Windows Server 2012, SQL Server 2013, vb.) gibi iki yüze yakın programı eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunuyor. Dreamspark programında bulunmayan Office programlarını ise yine eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunulan Office 365 üyeliği ile sağlayabilirsiniz. Bu konuda daha birkaç gün önce İDE Danışmanlık Donanım Hizmetleri Ltd. Şti. sahibi İsmet Benli öğrencilerimize ve öğretmenlerimize ve Tokat merkezdeki tüm BT öğretmenlerimze bilgilendirme semineri verdi.

Bu konunun tabii ki en önemli boyutu kul hakkı olması. Bunun yanı sıra, özellikle Bilişim alanında eğitim gören öğrencilerimize lisanslı yazılım kullanma alışkanlığı edindirmezsek, program kırma, kırılmış programları kullanma alışkanlıkların yayılmasına hizmet etmiş oluruz. Bundan en çok etkilenen de yine kendi Bilişim sektörümüz olur arkadaşlar. Bilişim sektörünün bir ülkede güçlü olabilmesi için önce insanlarımızın bu kültürü edinmesi, illegal program kullanmanın adi hırsızlıktan hiç bir farkı olmadığının fark edilmesi gerekiyor.

Hocam dreamspark premıum uyeleği için şarlar neler? Premıum uyelik üceretlimi?

Arkadaşlar Dreamspark Premium üyeliği için geçen sene de bu sene de ücret ödemedik. Microsoft müşteri hizmetleri size Dreamspark ile ilgili bilgi veremez çünkü onların bu konuda bir bilgisi yok. Müşteri hizmetleri genel olarak lisanslı yazılımların satışı ve pazarlaması hakkında destek veren bir bölüm.

Dreamspark üyeliği için bizim faydalandığımız site:

http://blogs.msdn.com/b/mustafakasa...-premium-program-na-252-yelik-s-252-reci.aspx

kısaca windows u silip linux un herhangi bir sürümüne geçmek lazım ve geçip bir sene hiç silip windowsa geri dönme işlemi yapmadan kullanmak lazım yaptığımız hatalardan dolayı tövbe edebeliriz ama bile bile de kul hakkı yemek olmaz.

bilgisayarcı bir arkadaşım eve gittiğimde aileme zaman ayırmak için hiç bilgisayarı açmıyorum demişti. zorunlu durumlar hariç kendime bir baktım eve gidince hemen pc açıp oyun oynadığımı aileme karşı uzaklaştığımı farkedince sildim oyunları şimdi nadir zamanlarda belki tatilde felan oynarım bağımlı olmak istemiyorum. aslında çok oynamıyordum sekiz saat rahat oyanayabilirdim ama bir vakit namaz o zaman zor gelir 5 vakit i toplasan 1 saat etmez ama bir oyun 8 - 9 saat geçer

bilogrtmn1' Alıntı:
nosTRa' Alıntı:
bb1' Alıntı:
hocalarım microsoft ile müşteri hizmetlerinde konuştum konuşmayı şöyle önemli bölümünü yazayım
+öğretmenlere ve okullara indirimli ve ücretsiz lisans kampanyamız yoktur
ben: fakat biz sizin yazılımlarınızı öğrencilere öğretiyoruz
+olabilir fakat bizim boyle bir kampanyamız yoktur isterseniz siteden doğrudan alabilirsiniz
ben: oradan almayı bizde biliyoruz fakat okulun bütçesi belli o yüzden
+yapacak bir şeyimiz yoktur sadece site üzerinden satış yapılmaktadır başka sorunuz varsa alabilirim
ben: iyigünler

microsoft ile görüşmemde aynen bunlar geçti microsoft ile hepberaber bir iletişime geçip baskı uygulasak belki bir lisanas kodu alabiliriz
ve hala e-postama cevap gelmedi

:cry: isityorum zorla bizi kul hakkına sokuyorlar

Okulda çocuğa ofis uygulaması öğretmek için microsoft' a dilenmemin anlamı yok bence. Kurarım Libre Office anlatırım olur biter...

Hocam bizi öyle bi bağlamışlar ki sadece ofisle bitse olay kuralım bizde libre ofis anlatalım. Ama devlet önlem almadı diye bizde bu günaha ortak olacak halimiz yok..

Benim çözüm fikrim iki işletim sistemi kurmak. Yani windows xp yi bıraktığına göre onu kurmamızda bi sakınca yoktur herhalde. Ofis programıda 2003 aynı şekilde satışda değildir diye tahmin ediyorum. Tabi teknolojiyi biraz geriden takip edicez ama olsun . Para vermeden ancak bu kadar olur. İkinci işletim sistemi ise linux sürümü bir işletim sistemi kurmak. Yanlış düşünüyorsam lütfen düzeltin...

Özetle:
1-xp
2-ofis 2003
3-uceretsiz virüs vb prog.
4-linux (ubuntu, minti vb)

Valla xp vs hikaye Bt sınıfımda mint var babalar gibi kullanıyorum. Çocuklar da kullanıyor. Herhangi bir sıkıntı da yok...

nosTRa' Alıntı:
Valla xp vs hikaye Bt sınıfımda mint var babalar gibi kullanıyorum. Çocuklar da kullanıyor. Herhangi bir sıkıntı da yok...
[/quote][/quote][/quote]

hocam çözüm yolunu bulmuş darısı başımıza,

valla bizde bahaneler üretip yatalım.

Peki c flash fotoshop sql gibi meslek lisesinde okutulan derslerin uygulamasinin yapilacagi programlar mevcutmudur linuxda

kozlu' Alıntı:
bilogrtmn1' Alıntı:
kozlu' Alıntı:
Arkadaşlar biz bu konuyu 1,5 yıl önce kesin olarak çözdük. Çözümün adı "Dreamspark". Microsoft Dreamspark üyesi eğitim kurumlarına premium üye olanlara İşletim Sistemleri (Windows XP, Windows 8.1, vb. ), Geliştirici Araçları (Visual Studio 2013, SQL Server Management Studio, vb.), Sunucular (Windows Server 2012, SQL Server 2013, vb.) gibi iki yüze yakın programı eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunuyor. Dreamspark programında bulunmayan Office programlarını ise yine eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunulan Office 365 üyeliği ile sağlayabilirsiniz. Bu konuda daha birkaç gün önce İDE Danışmanlık Donanım Hizmetleri Ltd. Şti. sahibi İsmet Benli öğrencilerimize ve öğretmenlerimize ve Tokat merkezdeki tüm BT öğretmenlerimze bilgilendirme semineri verdi.

Bu konunun tabii ki en önemli boyutu kul hakkı olması. Bunun yanı sıra, özellikle Bilişim alanında eğitim gören öğrencilerimize lisanslı yazılım kullanma alışkanlığı edindirmezsek, program kırma, kırılmış programları kullanma alışkanlıkların yayılmasına hizmet etmiş oluruz. Bundan en çok etkilenen de yine kendi Bilişim sektörümüz olur arkadaşlar. Bilişim sektörünün bir ülkede güçlü olabilmesi için önce insanlarımızın bu kültürü edinmesi, illegal program kullanmanın adi hırsızlıktan hiç bir farkı olmadığının fark edilmesi gerekiyor.

Hocam dreamspark premıum uyeleği için şarlar neler? Premıum uyelik üceretlimi?

Arkadaşlar Dreamspark Premium üyeliği için geçen sene de bu sene de ücret ödemedik. Microsoft müşteri hizmetleri size Dreamspark ile ilgili bilgi veremez çünkü onların bu konuda bir bilgisi yok. Müşteri hizmetleri genel olarak lisanslı yazılımların satışı ve pazarlaması hakkında destek veren bir bölüm.

Dreamspark üyeliği için bizim faydalandığımız site:

http://blogs.msdn.com/b/mustafakasa...-premium-program-na-252-yelik-s-252-reci.aspx
Hocam bu ucretlj ve sadece liselere ozel...

bilogrtmn1' Alıntı:
Peki c flash fotoshop sql gibi meslek lisesinde okutulan derslerin uygulamasinin yapilacagi programlar mevcutmudur linuxda

Linuxte bunlar çalışmaz. Gerçi wine emülatörü var onda kurulum oluyor ve yavaş da olsa, sık çökse de çalışıyor ama düzgünce çalıştırma olmaz. Ayrıca Bunları linux'te çalıştırabilsen bile lisans hakkını ihlal ederek kullanacaksın sonuçta. Yani photoshop lisans ücretini cebinden ödemeyeceksin heralde. Ya da sql server ücretini vs. Bunların muadilleri linux için var mı dersen sıkı bir linuxçü olarak YOK diyebilirim. Adobe ürünlerine alternatif neredeyse yok gibi.

kul hakkı sorgulamak bizim dinimizin gereği ama bu sadece bilişimle olmaz. öğretmenin hakkını yiyen eğitim bir sen i sorgulayan yok, milyarlarca doları hortumlayan iktidarı sorgulayan yok libyaya kaddafinin ölmesi için devletin kasasında direnişçilere 200 milyon dolara verenlere, Yunanistan zor durumda diye 300 milyon dolarlık gaz borcunu silenlere kendi madencisini taşeronun kucağına atıp günlük 40 tlye çalıştırmya mahkum edenleri, devletin parası ile Suriyelilere 800 tl aylık maaş ulaşım ve eğitimi bedava yapanları sorgulayan var mı? bunlara üye olan bunlara oy verenler benim hakkımı nasıl ödeyecek. gezi olaylarının arkasında sermaye gruplarını sorgulayanlar acaba bu sermaya güçlerinin bizden her 6 ayda bir hesap işletim ücreti altında sömürüsünü görmezden gelmeleri kul hakkı değil mi? iktidar tarollere harcadığı parayı yazılımcılara harcasa bütün proğramlar ücretsiz olur

Linux'ta e-okul problemli demiş bazı hocalarım. O eskidendi. Artık Linux'tayken not da girebiliyorum, rapor da alabiliyorum. Bildiğim kadarıyla sadece mebbiste sıkıntı oluyor. E-okulu düzelttikleri gibi onu da düzelteceklerini umuyorum.
Ben en çok bilgisayar öğretmenlerini Linux'a geçmeleri için ikna etmekte zorlanıyorum. Tamam sebebini anlayabiliyorum fakat bu işin öncüleri bilgisayar öğretmenleri olmayacaksa kim olacak? Ağaç yaşken eğilir değil mi? Çocukların Linux'la küçük yaşlarda tanıştığını bir düşünün. Nasıl akıllı telefon ve tabletlerde Linux 1 numara ise PC'lerde de birkaç yılda 1 numara olacağına inanıyorum bu sayede. Tabi ki iş bizde bitmiyor. Bence bu işin kırılma noktası kurumlar arası ofis yazışmaları. Eğer topyekün olarak Libreofis'e geçebilirse kurumlar, idareci ve öğretmenlerin Linux'a geçmemeleri için bir bahane kalmaz.

Lisede okutulan derslerden Sadece Flash ın bildiğim ciddi bir benzeri yok linux ta. Onun dışında diğer hepsinin alternatif çözümleri var. Dört aydır linux ubuntu kullanıyorum. Tüm php-mysql çalışmalarımı windows tan bile çok çok rahat yapıyorum. Photoshop için Gimp var. Belki tatmin etmeyecek bazılarını ama işin özünü aldıktan sonra mezun olan öğrenci Photoshop la da aynı şeyi yapabilir. Dreamweaver boş bir şey bence. Hatta imkanı olan hiç uğraştırmasın öğrenciyi dw ile. Doğrudan kalteli bir editörle başlatsın öğretmeye. Bunu beş yıldır html-css-php ile uğraştığım için söylüyorum.
Bide deepfreze gibi bi yazılım bulabilsem tüm okulu donatacam linux la :)

bekirweb' Alıntı:
Lisede okutulan derslerden Sadece Flash ın bildiğim ciddi bir benzeri yok linux ta. Onun dışında diğer hepsinin alternatif çözümleri var. Dört aydır linux ubuntu kullanıyorum. Tüm php-mysql çalışmalarımı windows tan bile çok çok rahat yapıyorum. Photoshop için Gimp var. Belki tatmin etmeyecek bazılarını ama işin özünü aldıktan sonra mezun olan öğrenci Photoshop la da aynı şeyi yapabilir. Dreamweaver boş bir şey bence. Hatta imkanı olan hiç uğraştırmasın öğrenciyi dw ile. Doğrudan kalteli bir editörle başlatsın öğretmeye. Bunu beş yıldır html-css-php ile uğraştığım için söylüyorum.
Bide deepfreze gibi bi yazılım bulabilsem tüm okulu donatacam linux la :)

Hocam deepfreeze tarzı programa gerek yok bir iki komutla bu işi yapabilirsiniz, özelden tel No yazarsanız telefondan anlatayım daha kolay

evde sadece ofis 2007 korsan, openoffice kullansamda derste MSofis anlattığım iin evde kurmak zorunda kaldım. Ama seneye Sadece openoffice anlatacağım !!!

okulda hepsi korsan... sistem o kadar sakat ki, devlet sadece bilgisayar veriyor... işletim sistemi yok, programlar yok... ee... linux kurarsak e-okul'a giremiyoruz, Win7 kursak korsan oluyor...

Geçen sene bir yazı gelmişti, belki hatırlarsınız, korsan kullanmayacağım vs vs diye .. ben imzalamadım.. devlet kendi yükünü güya bize atmaya çalışıyor..
hatırlayalım : egitim-haberleri-f8/ogretmene-yemin-gibi-taahhutname-t94069.html

hasan' Alıntı:
evde sadece ofis 2007 korsan, openoffice kullansamda derste MSofis anlattığım iin evde kurmak zorunda kaldım. Ama seneye Sadece openoffice anlatacağım !!!

okulda hepsi korsan... sistem o kadar sakat ki, devlet sadece bilgisayar veriyor... işletim sistemi yok, programlar yok... ee... linux kurarsak e-okul'a giremiyoruz, Win7 kursak korsan oluyor...

Geçen sene bir yazı gelmişti, belki hatırlarsınız, korsan kullanmayacağım vs vs diye .. ben imzalamadım.. devlet kendi yükünü güya bize atmaya çalışıyor..
hatırlayalım : egitim-haberleri-f8/ogretmene-yemin-gibi-taahhutname-t94069.html

Linux sistem kurarsanız e-okula girersiniz hocam. Sıkıntı yok.

talp' Alıntı:
İşimiz zor gerçekten hocamın dediği gibi kul hakkı bu alanda çok fazla. Ve affedilmeyecek günahlardan birisi. :cry:
Okulda kullandıklarımız devletin normalde göndermesi gerekenler olduğu için bir şey demeyeceğim ama evdeki harddiskteki binlerce uygulama ...

aynen öyle hocam nasıl çözeriz bu işi hiç bilmiyorum ?

çözüm çok basit.
a'dan z'ye kullandığınız bütün programları ücretlerini ödeyip satın alacaksınız.
kredi kartı olmayan ve şimdiye kadar internet üzerinden bi şey satın almamış olan kimse yoktur sanırım.
caiz değil yani.
sonuçta birinin emeği söz konusu ve bu kişi veya kişiler hayır olsun diye yazmıyorlar bu programları. sizce de günümüzde internet üzerinden alışveriş yapmak çok basit değil mi!

duzceli81' Alıntı:
talp' Alıntı:
İşimiz zor gerçekten hocamın dediği gibi kul hakkı bu alanda çok fazla. Ve affedilmeyecek günahlardan birisi. :cry:
Okulda kullandıklarımız devletin normalde göndermesi gerekenler olduğu için bir şey demeyeceğim ama evdeki harddiskteki binlerce uygulama ...

aynen öyle hocam nasıl çözeriz bu işi hiç bilmiyorum ?
okula aldıramasanız bile, kendi şahsi bilgisayarlarınızda kullandıklarınızı ücretini ödeyip satın alırsanız, kimsenin hakkına girmemiş olursunuz :!:

Geri