Lisansız yazılım kullanıyormusunuz?(Kul Hakkı)

Kodla Büyü
bilogrtmn1' Alıntı:
83 görüntüleme olmuş yorum yazan 3 kişi. Demekki toplum olarak hassasiyetlerimizi kaybetmeye başlamışız.

Bence okula lisanssız yazılım kurmayacağımızı açık ve net bir şekilde söylemeliyiz. Ücretsiz yazılım kurarım fakat e okula giremessiniz diyip okulu lisanlı yazılım almaya zorlamak lazım ama diyeceksiniz okul hangi parayla alacak :)

bence az yorum fazla hassasiyetten kaynaklı.insanlar bunun sorun olduğunu biliyor ama hayatlarının içine girmiş bir kere

kendi fikrim windows gibi büyük firmalar bu işi razı.onlara resmi kuruluşlara ve bilgisayar firmalarına sattıkları lisanslar yetiyor.isteseler kesinlikle lisanssız kullandırmayacakları sistemide yaparlar.

Arkadaşlar biz bu konuyu 1,5 yıl önce kesin olarak çözdük. Çözümün adı "Dreamspark". Microsoft Dreamspark üyesi eğitim kurumlarına premium üye olanlara İşletim Sistemleri (Windows XP, Windows 8.1, vb. ), Geliştirici Araçları (Visual Studio 2013, SQL Server Management Studio, vb.), Sunucular (Windows Server 2012, SQL Server 2013, vb.) gibi iki yüze yakın programı eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunuyor. Dreamspark programında bulunmayan Office programlarını ise yine eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunulan Office 365 üyeliği ile sağlayabilirsiniz. Bu konuda daha birkaç gün önce İDE Danışmanlık Donanım Hizmetleri Ltd. Şti. sahibi İsmet Benli öğrencilerimize ve öğretmenlerimize ve Tokat merkezdeki tüm BT öğretmenlerimze bilgilendirme semineri verdi.

Bu konunun tabii ki en önemli boyutu kul hakkı olması. Bunun yanı sıra, özellikle Bilişim alanında eğitim gören öğrencilerimize lisanslı yazılım kullanma alışkanlığı edindirmezsek, program kırma, kırılmış programları kullanma alışkanlıkların yayılmasına hizmet etmiş oluruz. Bundan en çok etkilenen de yine kendi Bilişim sektörümüz olur arkadaşlar. Bilişim sektörünün bir ülkede güçlü olabilmesi için önce insanlarımızın bu kültürü edinmesi, illegal program kullanmanın adi hırsızlıktan hiç bir farkı olmadığının fark edilmesi gerekiyor.

Ekli dosyalar

• 01.jpg
    01.jpg
    99.5 KB · Görüntüleme: 873
  • 02.jpg
    02.jpg
    75.8 KB · Görüntüleme: 873
  • 03.jpg
    03.jpg
    50.6 KB · Görüntüleme: 872
  • 04.jpg
    04.jpg
    51 KB · Görüntüleme: 872
Hocam ben okulda ki laboratuvara Mint Cinnoman yükledim bu sene.Öğrenciler alıştı kullanıyorlar .Zaten yaptıkları işlemler hep aynı Libre office ve Chrome yetiyor onlara .Etkileşimli Tahtalalarda da zaten Libre office yüklü, Microsoft un lisanslı yazılımı yok.Tahtalar için Pardusun sitesinde özel hazırlanmış bir sürüm var. Şimdi lab daki tahtaya onu kuruyorum bu aralarda onu kullanmayı deneyeceğim. Ben de Ubuntu kullanıyorum.Alıştım.Windows bağımlılığında kurtulmak için alışkanlıkların değişmesi lazım sanıyorum.

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/9 ... er-mi.html
Fetvalarla ilgili takip ettiğim bir site..
- Ticari kasıt olmadıktan sonra haram olmaz diye anladım ama insanın içi rahat etmiyor. O yüzden ben okulda eski sürümleri kullanıyorum, (zaten bilgisayarlar da eski) Örn: office 2003
- Ayrıca resmen bu yazılımların reklamlarını yapıyoruz.. (bunun hakkını neden vermiyolar..)
Keşke İmkan olsa da şüpheli şeylerden uzak dursak...

Bence bu konudaki en büyük engel bilişim öğretmenlerinin, öğrenegeldikleri windows dışında bir işletim sistemi(Özellikle Linux ve türevler) kullanmaya başlamaktan korkması. Kendimden biliyorum çünkü. Bu yıl yendim kendimi. Geçtim ubuntuya. Bir ay sürmedi alışmam. Daha önce neden kullanmadım diye pişmanım. Öğretmen arkadaşlarda bunca yılık birikimleri ve windows sorunlarını çözmede kazandıkları pratiği kaybetmemek için geçmiyor ücretsiz işletim sistemlerine. Bunu değişik değişik örneklerle savunmaya çalışıyor. Oysa en büyük sorun alışkanlıklarından vazgeçmek istememesi ve ister istemez bu durumunda öğrencilerin alışkanlığı haline gelmesine sebep olması. Aynı durum office yazılımları içinde geçerli. hep o örneği veriyorum ama pc de windows olmazsa olmaz diyen insanlar iş tablete telefona gelince android den başka bir şeyi kullanmak istemiyor. Alışkanlık işte bırakamıyor. Bence bilişim öğretmenleri bu konuda biraz daha cesur olmalı. Lisanssız yazılım kullanmaktan kaçınmalı. Ücretsiz alternatifleri(işletim sisteminden başlayarak ) tercih etmeli. Ancak lüzumu halinde ücretsiz yazılımların yapamayacağı işler için de lisans almalı,aldırmalı.

bırakın şu adamları ya neymiş kul hakkıymış...
bu adamların yaptıkları bir sürü kul hakkına saysınlar..
bu adamlar dünyayı sömürüyorlar onlar kul hakkı diye akıllarından bile geçirmiyorlar...
komiksiniz....

kozlu' Alıntı:
Arkadaşlar biz bu konuyu 1,5 yıl önce kesin olarak çözdük. Çözümün adı "Dreamspark". Microsoft Dreamspark üyesi eğitim kurumlarına premium üye olanlara İşletim Sistemleri (Windows XP, Windows 8.1, vb. ), Geliştirici Araçları (Visual Studio 2013, SQL Server Management Studio, vb.), Sunucular (Windows Server 2012, SQL Server 2013, vb.) gibi iki yüze yakın programı eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunuyor. Dreamspark programında bulunmayan Office programlarını ise yine eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunulan Office 365 üyeliği ile sağlayabilirsiniz. Bu konuda daha birkaç gün önce İDE Danışmanlık Donanım Hizmetleri Ltd. Şti. sahibi İsmet Benli öğrencilerimize ve öğretmenlerimize ve Tokat merkezdeki tüm BT öğretmenlerimze bilgilendirme semineri verdi.

Bu konunun tabii ki en önemli boyutu kul hakkı olması. Bunun yanı sıra, özellikle Bilişim alanında eğitim gören öğrencilerimize lisanslı yazılım kullanma alışkanlığı edindirmezsek, program kırma, kırılmış programları kullanma alışkanlıkların yayılmasına hizmet etmiş oluruz. Bundan en çok etkilenen de yine kendi Bilişim sektörümüz olur arkadaşlar. Bilişim sektörünün bir ülkede güçlü olabilmesi için önce insanlarımızın bu kültürü edinmesi, illegal program kullanmanın adi hırsızlıktan hiç bir farkı olmadığının fark edilmesi gerekiyor.

Hocam dreamspark premıum uyeleği için şarlar neler? Premıum uyelik üceretlimi?

halk' Alıntı:
Ben yaklaşık 2 yıldır linux kullanıyorum. Tavsiye edeceğim sürüm kesinlikle linux mint cinnamon. Ubuntu tavsiye etmem. Kullanımı windowsa benzemiyor çünkü.

Linux mint cinnamon + blue gate teması + win8 ekran denetimleri + moka icon set ile güzel bir görünüm elde edersiniz.

E okul için internet explorer'ı cross over denen program ile kurmalısınız.

Office yazılımı da libre office yerine kingsoft office tavsiye ederim.

Hocam peki e okul dışında yazıcı, fotokopi gibi makinaların driverlarında problem yaşanıyormu. Birde idare birsürü program kullnıyor. Örneğin ders dağıtım programları ve stok programları gibi bunlar açısındanda sorun yaşarmıyız? Ortak akıl uretip bu konuyu çözüme kavuşturalım artık...

İdare programlarının çalışacağını sanmam. Wine emülatörü üzerinde denemek lazım aslında. Bu iş için kullanılan emülatör wine'dır.

HP laptop'um ile ilgili hiç bir driver sorunu yaşamadım ama yazıcı ve fotokopi makinasına bağlamadım.

Ben kendi şahsım için kullanıyorum linux'u.

İdare bilgisayarları için olmaz. Çünkü bir de millete öğretmeye çalışacaksın, daha zor iş.

Çözüm var . Fakat maalesef araştıran sayısı az. Farkında olanlarında çoğu cesaret edemiyorum. Şuan iki ay oldu ubuntu kullanalı ilk hafta windows ta vardı sonra onuda sildim. Sıkıntı abartıldığı kadar çok değil. Bir hafta dişinizi sıkın araştırın çözüm yollarını. Yavaş yavaş işler yoluna girecektir.

Çoğunluğunu, bir yerlere gelebilmek için birbirinin haklarını çok rahat çiğneyen ve çıkarı için hiç düşünmeden başkalarının haklarını yiyebilen şahısların oluşturduğu bir öğretmen topluluğu için bu çok da problem olmasa gerek...! :verymad:

Afedersiniz arkadaşlar, şimdi kullandığımız bütün programlar haram mı? :cry:
Yani eğer öyleyse Ülkenin %90'ı hapı yuttu :cry:

daha önce okuduğum bir yazıya göre Türkiye korsan yazılım kullanma konusunda %80 oranı ile Dünyada 1. sırada.

halk' Alıntı:
İdare programlarının çalışacağını sanmam. Wine emülatörü üzerinde denemek lazım aslında. Bu iş için kullanılan emülatör wine'dır.

HP laptop'um ile ilgili hiç bir driver sorunu yaşamadım ama yazıcı ve fotokopi makinasına bağlamadım.

Ben kendi şahsım için kullanıyorum linux'u.

İdare bilgisayarları için olmaz. Çünkü bir de millete öğretmeye çalışacaksın, daha zor iş.

Okulun tamamında kurup da deneyen, bize bu konuda rehberlik edecek yenilikçi arkadaş yokmu yaw ?

Dev Kitap Arşivi' Alıntı:
Afedersiniz arkadaşlar, şimdi kullandığımız bütün programlar haram mı? :cry:
Yani eğer öyleyse Ülkenin %90'ı hapı yuttu :cry:

Hocam bi daha yapmamak kaydıyla tövbe kapısı açık :)

Bu korsan yazılım kurma olayı o kadar normal bir şey olmuşki artık geçen hafta imamhatip lisesi muduru işletim sistemi kuralım bilgisayara dedi. Bende kuralım hocam lisanslı yazılımı verin dedim. Sanki adamın canını istedim öyle bi baktı ki suratıma :)

hocalarım microsoft ile müşteri hizmetlerinde konuştum konuşmayı şöyle önemli bölümünü yazayım
+öğretmenlere ve okullara indirimli ve ücretsiz lisans kampanyamız yoktur
ben: fakat biz sizin yazılımlarınızı öğrencilere öğretiyoruz
+olabilir fakat bizim boyle bir kampanyamız yoktur isterseniz siteden doğrudan alabilirsiniz
ben: oradan almayı bizde biliyoruz fakat okulun bütçesi belli o yüzden
+yapacak bir şeyimiz yoktur sadece site üzerinden satış yapılmaktadır başka sorunuz varsa alabilirim
ben: iyigünler

microsoft ile görüşmemde aynen bunlar geçti microsoft ile hepberaber bir iletişime geçip baskı uygulasak belki bir lisanas kodu alabiliriz
ve hala e-postama cevap gelmedi

:cry: isityorum zorla bizi kul hakkına sokuyorlar

bb1' Alıntı:
hocalarım microsoft ile müşteri hizmetlerinde konuştum konuşmayı şöyle önemli bölümünü yazayım
+olabilir fakat bizim boyle bir kampanyamız yoktur isterseniz siteden doğrudan alabilirsiniz
+yapacak bir şeyimiz yoktur sadece site üzerinden satış yapılmaktadır başka sorunuz varsa alabilirim

microsoft ile görüşmemde aynen bunlar geçti microsoft ile hepberaber bir iletişime geçip baskı uygulasak belki bir lisanas kodu alabiliriz

Okulda çocuğa ofis uygulaması öğretmek için microsoft' a dilenmemin anlamı yok bence. Kurarım Libre Office anlatırım olur biter...

microsoft firması kişisel lisansla pek ilgilenmemekte. çünkü kişisel olarak windows kullanan birisi yarın kurumsal planda bir iş başına oturduğunda windows kullanmak isteyecektir. Bu da tek tek bir lisans peşine koşmaktansa toplu lisanslar ile olayı çözme stratejisi oluşturmuş microsoft ta.
Ayrıca bir insan hırsız ise onun malını çalmak izin vermediği şekilde almak ve de kullanmak ne zamandır doğru olmuş. Öyle değişik savunmalar varki :) Microsoft ne kadar hata yaparsa yapsın lisanssız kullanmak doğru değil.
Ancak böyle kendi kendimize konuşmakla çözülmez bu iş. Toplumsal bir bilinç ve idari anlamda destek gerek. Ve bu da eğitimle uzun bir süreç sonunda ancak oluşturulabilir.
Yoksa burda afaki atar tutarız. Bir elin parmaklarını da geçmez bu işe gönül veren uğraşan sayısı.

Diyorum ki :
Evet lisanssız yazılım kullanmak yanlış.
Lisanssız yazılım kuruyor muyum okulda evet.
Kuracak mıyım yine, büyük ihtimalle evet.
Kişisel olarak kullanıyor muyum, binde bir.
Bu iş böyle bir çözüme kavuşur mu, hayır

nosTRa' Alıntı:
bb1' Alıntı:

Okulda çocuğa ofis uygulaması öğretmek için microsoft' a dilenmemin anlamı yok bence. Kurarım Libre Office anlatırım olur biter...

Hocam bizi öyle bi bağlamışlar ki sadece ofisle bitse olay kuralım bizde libre ofis anlatalım. Ama devlet önlem almadı diye bizde bu günaha ortak olacak halimiz yok..

Benim çözüm fikrim iki işletim sistemi kurmak. Yani windows xp yi bıraktığına göre onu kurmamızda bi sakınca yoktur herhalde. Ofis programıda 2003 aynı şekilde satışda değildir diye tahmin ediyorum. Tabi teknolojiyi biraz geriden takip edicez ama olsun . Para vermeden ancak bu kadar olur. İkinci işletim sistemi ise linux sürümü bir işletim sistemi kurmak. Yanlış düşünüyorsam lütfen düzeltin...

Özetle:
1-xp
2-ofis 2003
3-uceretsiz virüs vb prog.
4-linux (ubuntu, minti vb)

Hocam haklısın benımde ıçımı kurt duşürüyor ama ben şöyle düşünüyorum sonuçta ben bu işi ticarete dökmedım para kazanmıyom
ögretmek için kullanmak zorundayım ama ticarete döksem belkı genede bır camı hocqsı ıoe görüşmekte rayda var dıye duşunuyorum

Mümkün olduğunca uzak durmak lazım.Linux gün geçtikçe dahada kullanılabilir hale geliyor.Daha da gelişiyor.Kullanan sayısı arttıkça ilgi arttıkça da gelişecektir.Bende hp yazıcı var linuxa takınca usb takmışım gibi tanıyor.1 yıldır h-aktif olarak kişisel bilgisayarımda kullanıyorum.Tek sıkıntım mebbis.

bu bilgisayar dünyası insanın ahiretini yakıyor.
mp3,internette hertürlü film,kullanılan programlar parasını ödemeden kullanıyorsan ayvayı yanına da armutu yedin

yazılımları hıristiyanlar yapıyor yani bu durumda biz yazılımlara para ödersek hıristiyanlar daha da güçlenir bu seferde müslüman kardeşlerimiz tabii zulumlere uğrar .aynı kokakola yı boykot edip israil'e nasıl ders verdiysek
aynı onun gibi lan feyzo düşün biraz

Geri