Müdür Yardımcılarına da Rotasyon

Kodla Büyü
bilisimci_tugrul' Alıntı:
egunay' Alıntı:
Yıllardır "neresi doğru?" dediğimiz MEBde düzeltilecek işlerden biride bu oldu. Müdür, müdür yardımcıları sonra da öğretmenler. İdareciler için 5 yıl iyi bir süredir. Zaten müdüre 5 yıl, md. yrd.larına 7-8 yıl olmaz. Hepsi aynı olmalı.
Öğretmenlerde muhakkak aynı rotasyona tabi olmalı.

öğretmenlerin değiştirilmesine KESİNLİKLE karşıyım. biz okula göre ev tutup belli bir düzen kurmaya çalışıyoruz. kimimiz eşlerinin durumuna göre kimimiz çocuklarının okullarına göre tercihlerde bulunup bir düzene girmeye çalışıyoruz. nasıl olur da böyle düşünürsünüz. öğretmenlik yapacaz diye sürekli okul değiştirerek rezil mi olalım yani. Hangi devlet memurlarında böyle bir uygulama var yapmayın Allah aşkına ya Mantıklı olalım lütfen
Ben şu anda 7yıllık öğretmenim. Müdür ve md. yardımcıları 5 yılda bir yer değiştirirken öğretmenlerin aynı okulda 10 yıl - 15 yıl çalışması çok mantıksız olur. Rotasyon verimi KESİNLİKLE azaltmaz aksine ARTTIRIR. Tamam belki her 5 yılda bir yer değiştirme olmayabilir. Ancak örneğin 10 yıl ve üstü çalışma süresi olan öğretmenler 5-6-7 yılda bir rotasyona tabi olabilir. Adam en rahat okula bir şekilde kapağı atıyor, sonra yata yata emekli oluyor okuldan. Yok öyle... Ayrıca rotasyon çalışma süresi fazla öğretmenlerin lehine olacaktır.

egunay hocam verimi artıracağını düşünüyorsanız rotasyonu neden bekliyorsunuz ki il içi tercih yapın kendi okulunuzu kendiniz değiştirin. Madem bu kadar idealist ve verimliliğin artmasını düşünüyorsunuz işinizi MEB in yönetmeliğine neden bırakıyorsunuz.
Şimdiye kadar aynı okulda 5 yılını doldurup da ben burda verimli olamıyorum başka okula geçeyim de bir tazelenme olsun diyen bir öğretmen duymadım..

buna ilk siz öncülük edebilirsiniz madem 7 yıllık öğretmensiniz ilk yer değiştirmede okulunu değiştirin de görelim bakalım

kesinlikle öğretmenlerede gelmeli...idareciden çok öğretmene gelmeli...zaten diğer taslak öğretmen diye bir koku var...hadi bakalım hayırlısı...

valla bencede değişiklik iyidir. sırf evinin önü diye emekli olmayan insanlar var iş yapmayan ama koltuğuda bırakmayanlara söylüyorum çalışanlara lafım yok tabiki. ama bu yer değiştirme bence olumlu sonuçlar doğurur kesinlikle.

Belirli bir süre sonra kurum değiştirmekte fayda var.

Müdür rotasyonunun önce çok iyi olacağını düşünüyordum ama hiç de beklediğimz gibi olmadı. Mevcut uygulamada okul müdürlerine hizmet süresi hizmet puanı aldığı ödüller vb. kriterler toplanarak tercih yaptırıldı. Olan merkezi okullarda görev yapan genç ve başarılı müdürlere oldu. Hizmet süre ve puanlarının düşüklüğü nedeni ile ilçelerin uzak köşelerine gitmek zorunda kaldılar . Merkezlerindeki okullara ise hayatında hemen hemen hiç öğretmenlik yapmamış 40 küsür senedir idareci olan ve 67 yaşına kadar da emekli olmayı düşünmeyen kişiler geldi.

Rotasyon yapılırken bir sınav yapılması ve alınan puanın hizmet süresi, hizmet puanı ile belli bir yüzdede toplanarak tercih yapılması taraftarıyım. Aksi takdirde yine genç müdür yardımcılarına haksızlık olacak. Meslekte tecrübe ve yaş da önemli ama etkisi bir yere kadar olmalı.

ya hocam bu müdür rotasyonu boşuna oldu..millet daha iyi yerlere geldi...saltanatına saltanat kattı..

saaf' Alıntı:
blackbuk' Alıntı:
Çapanoğlu66' Alıntı:
Hocam iyi iyi müdür yardımcılığı kadrolarıda baya bi açılır. Bizede fırsat doğar inşaALLAH. Bence değişsin İnşaALLAH bu tasarı kabul edilir

hocam sen ozaman her beş yılda bir yer değiştirmeyi göze alıyorsun. malum hepimiz meslekte yeni sayılırız. puanın az olacağına göre ilk atandığın yer merkezde en iyi okul bile olsa 5 yıl sonra en iyi ihtimalle kenar mahallelerde kıytırık bir okula atarlar en kötü ve olması muhtemel en kuvvetli ihtimalse beldelere doğru yol görünür işin bu kısmınıda düşünüyorsundur umarım. evli ve çocuklu olanlar için bu yer değiştirme meseleleri daha da sıkıntılı olacaktır malumunuz.
iyi çalışmalar.

hocam yazmışsın ama nasıl müdür yardımcısı olunduğu hakkında bir bilgin var mı??? Ben söyleyeyim sınava giriyorsun ve aldığın puana göre ,hizmet sürene göre değil, atanıyorsun....

Aslında burada bizi ilgilendiren daha önemli bir madde var...Bence müdür yardımcısı olmak isteyenler için önemli..

g) Bu fıkranın (d) ve (e) bentlerinde belirtilen eğitim kurumları dışındaki mesleki ve teknik eğitim kurumu müdürlüklerine atanacaklarda, atanmak istenilen eğitim kurumuna atölye, laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak,

arkadaşım beni üzüyorsun. :( yazdığımı daha dikkatli okursan ne demek istediğimi anlarsın. orda puanın az olacaktır derken sınav puanından bahsetmiyorum 5 yıl sonra karşılaşacağın durumdan bahsediyorum.

memurlar net ten bir alıntı;

2005 yılında dereceyle sınavını kazandım ve atandım.5 yılım doldu.Kıdem sırası yapsalar en arkalarda kalırım.ÇeVremiz 30 yıllıK idarecilerle dolu.Onlardan bana sıra gelmeyeceğinden eminim.30 yıllık idareciler merkezi okullarda yer değiştirecekler.25 yaşında birisi kaymakam olabiliyor.İlçeyi yönetiyor Ama 30 yaşında bir öğretmenin merkezde bir okul idare etmesi imkansız.Bu şekilde ülkenin eğitimi nasıl düzelecek.Akademik eğitim yapan liselerin Üniversite sınavının sonuçlarını inceleyin. Düşüş vara yöneticilikten alın.(yer değiştirip başkalarına da zarar vermelerini engelleyin) Yükseliş varsa teşvik edin (bilim insanları yetiştirsinler).Kıdem fazlalığıyla bu memleket ilerlemez.Eğer kıdemliler çok fazla işe yarıyorsa ölene kadar çalışsınlar.

arkadaş benim düşündüklerimi aynen yazmış. ben bir idareci değilim ama bugün atansam bu taslak yönetmelikle başıma gelecek olan arkadaşın anlattığından başka birşey olmayacaktır. 4 yıl zorunlu hizmetimi güney doğuda yaptıktan sonra birinci bölgeye hak ederek geldiğimi düşünüyorken evimin düzenini yeni yeni kuruyor çocuklarım için gelecek planları (nerede okutacağım veya evimi nerden almalıyım gibi) yapıyorken benden bir beldeye veya köye gitmemi nasıl bekleyecekler çok merak ediyorum. bu şekilde çıkacak bir yönetmelik ile md yardımcısı olmak istermiyim kafam çok karışık doğrusu.

1-İlk etapta 30 yılını devirenleri zorunlu emekliye ayırsınlar...
2-Uzun süredir idarecilik yapanları tekrar sınava soksunlar(Sınavlarda bilişimden tutun da,iletişime,işletmeye kadar farklı sorularla test etsinler)
3-İdarecilik yapacak kişileri il mem veya ilçe memlerin elinde oyuncak veya emireri olmaktan kurtarsınlar

bilisimci_tugrul' Alıntı:
egunay hocam verimi artıracağını düşünüyorsanız rotasyonu neden bekliyorsunuz ki il içi tercih yapın kendi okulunuzu kendiniz değiştirin. Madem bu kadar idealist ve verimliliğin artmasını düşünüyorsunuz işinizi MEB in yönetmeliğine neden bırakıyorsunuz.
Şimdiye kadar aynı okulda 5 yılını doldurup da ben burda verimli olamıyorum başka okula geçeyim de bir tazelenme olsun diyen bir öğretmen duymadım..

buna ilk siz öncülük edebilirsiniz madem 7 yıllık öğretmensiniz ilk yer değiştirmede okulunu değiştirin de görelim bakalım
Meslekte 7. yılım. Ancak 4. okulumda çalışıyorum. Şu andaki okuluma gelelide 1 yıl olmadı. İlk atmamın olduğu okul batıda orta ölçekli, sorunsuz ve ucuz bir ilçede sorunsuz bir okuldu. Geri dönüp ilk atandığım okulda çalışarak emekli olma şansı verseler yine kabul etmezdim. Her gittiğim okulda yeni tecrübeler edindim deneyimler kazandım.
Zaten idarecilere rotasyon yapıpta öğretmenlere yapmazsan hiçbir anlamı kalmaz, tutarlılığı olmaz. O zaman idarecilik yapacak kimse bulmazsın!

Çok doğru bir karar bu, merkezde iyi okullarda saltanatını sürüp öğretmene işkence eden idarecilere iyi gelecek.

bencede çok doğru bir karar. ancak bazı arkadaşların öğretmenlere de uygulansın diye önerilerde bulunmaları biraz saçma geldi bana. idarecilerle öğretmenlerin okuldaki duruşları çok farklı.idareciler okulu kendi malları, bizi de kendi çalışanları olarak görüyorlar ve eğer rotasyon gelirse onlarda da gitme korkusu olacak ve okulu bu kadar sahiplenemeyecekler.ancak tabi rotasyon kriterleri iyi değerlendirilmeli.sadece hizmet puanına bakarak merkez okulları yaşlı idarecilerle doldurmak yanlış olur,haksızlık olur.umarım onada bi çözüm getirirler de bizde şu başımızdakilerden kurturuluruz bir an önce. ben sırf idareciler yüzünden tayin isteyecektim seneye, en azından ben kalırım onlar gider.

fantasio' Alıntı:
1-İlk etapta 30 yılını devirenleri zorunlu emekliye ayırsınlar...
2-Uzun süredir idarecilik yapanları tekrar sınava soksunlar(Sınavlarda bilişimden tutun da,iletişime,işletmeye kadar farklı sorularla test etsinler)
3-İdarecilik yapacak kişileri il mem veya ilçe memlerin elinde oyuncak veya emireri olmaktan kurtarsınlar
:+1: :+1:

Rotasyon doğru bir karar fakat şunu unutmamak gerekli 1 müdür okulla gidip direk çalışmaya başlayabilir . Md yardımcısı için durum biraz farklıdır okul ,öğrencileri ve velileri tanıması uzun bir süreç rotasyon doğru bir karar fakat kesinlikle 5 yıl kısa bir süre bir müdür yardmıcısı için . En verimli dönemlerinde olan arkadaşların önünü kesecekler. Eskilere yine bişey olmayacak . Puan üstünlüğü ile istedikleri yerlere yine gidecekler.

Şahsen rotasyon sistemini anlamsız buluyorum. Kimi ne gibi bir faydası olduğunu da bilmiyorum. Ancak, keşke diyorum ülkemde adil bir denetim ve değerlendirme sistemi olsaydı. Böylece idareci ya da öğretmenin performansını değerlendirir ve sonuçlara göre gerekeni yaparsınız...

aynı taslakta yer alan başka bir maddede yönetici atanacaklarla ilgili özel durumlardan biri de bu madde..
e) Kız teknik meslek lisesi müdürlüklerine atanacaklarda aile ve tüketici bilimleri, çocuk gelişimi ve eğitimi, el sanatları teknolojisi, gıda teknolojisi, giyim üretim teknolojisi, grafik ve fotoğraf, güzellik ve saç bakım hizmetleri, sanat ve tasarım, seramik ve cam teknolojisi, tekstil teknolojisi, yiyecek içecek hizmetleri alanı öğretmeni olmak,

yani bizler kız tekniklerde çalışırken bilişim bölümü olsa daha müdür yardımcısı olamıyoruz. bu da ayrı birproblem...

technic_f' Alıntı:
aynı taslakta yer alan başka bir maddede yönetici atanacaklarla ilgili özel durumlardan biri de bu madde..
e) Kız teknik meslek lisesi müdürlüklerine atanacaklarda aile ve tüketici bilimleri, çocuk gelişimi ve eğitimi, el sanatları teknolojisi, gıda teknolojisi, giyim üretim teknolojisi, grafik ve fotoğraf, güzellik ve saç bakım hizmetleri, sanat ve tasarım, seramik ve cam teknolojisi, tekstil teknolojisi, yiyecek içecek hizmetleri alanı öğretmeni olmak,

yani bizler kız tekniklerde çalışırken bilişim bölümü olsa daha müdür yardımcısı olamıyoruz. bu da ayrı birproblem...
Sadece okul müdürlüğü için geçerli. Ancak bu madde mahkemeden döner kanaatindeyim. Yukarıda yazan alanların özelliği nedir ki sadece onlar oluyor. Kız teknik okullarında yer alan tüm branşları yazsalar anlayacam ama sadece bazıları seçilmiş, örneğin bilişim ve büro yok. En çok olan alanları seçtiler desem Bilişimden ilk 3e girer...Garip..

MEB in yaptığı tek olumlu iş kimse krallığını ilan edemeyecek artık

sefeze' Alıntı:
Ya hepimizin ailesi ve bir düzeni var.Evlerimizi okullara göre ayarlıyoruz, çocukların okulları yine öyle.Ya bu ülkede aynı yerde yıllarca çalışıp emekli olan bir sürü memurluk varken, niye hep bizz yaa..

Asker polis bunu yıllardır yapıyor hemde ildışı hatta ülkenin bir diğer köşesine bile gidiyorlar. siz burda aynı ilçe içindeki yer değişikliğine bile ağlıyorsunuz. O askerin polisinde ailesi var. Bu değişiklikler olmalı kurumlar idarecilerinin çiftliği değil, değişiklikleri sonuna kadar destekliyorum. bu arada şimdiden söleyim ben de öğretmenim, asker polis akrabamda yok, onların savunucusuda değilim.

tufa' Alıntı:
Şahsen rotasyon sistemini anlamsız buluyorum. Kimi ne gibi bir faydası olduğunu da bilmiyorum. Ancak, keşke diyorum ülkemde adil bir denetim ve değerlendirme sistemi olsaydı. Böylece idareci ya da öğretmenin performansını değerlendirir ve sonuçlara göre gerekeni yaparsınız...
hocam rotasyon gerçekten gerekli birşey yoksa millet kuruyo sistemini kafasına göre at koşturuyor.Bu sefer sen onlara uymazsan vay haline.

sefeze' Alıntı:
Ya hepimizin ailesi ve bir düzeni var.Evlerimizi okullara göre ayarlıyoruz, çocukların okulları yine öyle.Ya bu ülkede aynı yerde yıllarca çalışıp emekli olan bir sürü memurluk varken, niye hep bizz yaa..
hocam bu konuda haklısınız ama birde ş acıdan bakın okulda bazı hocalarla problemleri olan idareciler var ve idareciliğin verdiği imkanları kullanarak onlarla uğraşıyorlar.işte böyle durumlardan kurtulmuş olunacak.

blackbuk' Alıntı:
saaf' Alıntı:
blackbuk' Alıntı:
Çapanoğlu66' Alıntı:
Hocam iyi iyi müdür yardımcılığı kadrolarıda baya bi açılır. Bizede fırsat doğar inşaALLAH. Bence değişsin İnşaALLAH bu tasarı kabul edilir

hocam sen ozaman her beş yılda bir yer değiştirmeyi göze alıyorsun. malum hepimiz meslekte yeni sayılırız. puanın az olacağına göre ilk atandığın yer merkezde en iyi okul bile olsa 5 yıl sonra en iyi ihtimalle kenar mahallelerde kıytırık bir okula atarlar en kötü ve olması muhtemel en kuvvetli ihtimalse beldelere doğru yol görünür işin bu kısmınıda düşünüyorsundur umarım. evli ve çocuklu olanlar için bu yer değiştirme meseleleri daha da sıkıntılı olacaktır malumunuz.
iyi çalışmalar.

hocam yazmışsın ama nasıl müdür yardımcısı olunduğu hakkında bir bilgin var mı??? Ben söyleyeyim sınava giriyorsun ve aldığın puana göre ,hizmet sürene göre değil, atanıyorsun....

Aslında burada bizi ilgilendiren daha önemli bir madde var...Bence müdür yardımcısı olmak isteyenler için önemli..

g) Bu fıkranın (d) ve (e) bentlerinde belirtilen eğitim kurumları dışındaki mesleki ve teknik eğitim kurumu müdürlüklerine atanacaklarda, atanmak istenilen eğitim kurumuna atölye, laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak,

arkadaşım beni üzüyorsun. :( yazdığımı daha dikkatli okursan ne demek istediğimi anlarsın. orda puanın az olacaktır derken sınav puanından bahsetmiyorum 5 yıl sonra karşılaşacağın durumdan bahsediyorum.

sadece yazıyoruz burada üzülme de müdür yardımcılığında şöyle bir avantaj var o da sınava tekrar girip tekrar tercih yuapabiliyorsun tabii yine de haklsın benim kafa pek yerinde değildi akşam bir açıdan dediğin doğru...

Bencede müdür yardımcılarında rotasyon iyi olur.
Ama İL MEM müdür yardımcıları ve tüm şube müdürleri bu kapsamda olmalıdır.

Geri