MEB ADSL olmayacak mı?

Kodla Büyü

rzgr

Site Gezgini
Arkadaşlar kadrom ortaokulda, malum görevlendirme ile bir Anadolu Lisesindeyim. Fatih projesi ile fiber internet lisye yaklaşık 20 gün önce bağlandı. Teknik elemanlar "Hocam MEB hattı şu anda kullanılmıyor, modemi devre dışı bırakabilirsiniz demiştiler." Kapattım, denedim, MEB ADSL kullanmanın bir gereği kalmadığını gördüm. Şimdi Müdür Beyle konuştum anlattım, o da dedi ki: "O zaman bu hattı ben iptal ettireyim, boşuna para ödenmesin." Sizin çalıştığınız okullarda da böyle mi? MEB ADSL tamamen devre dışı mı? Ve bu hat kapatılabiliyor mu?

Bize gelen yetkililer(teknisyenler) kapanmayacağını söylediler. Bir nevi yedek olarak duracakmış... Zaten bir süre sonra MEB yetkilileri şöyle yapacaksınız der... Bence bekleyin.

Yanılmıyorsam, bir ara, meb adsl dışındaki internet tarifisi bulunan okulların, meb adsl dışındaki internet tarifilerini kapatmaları hakkında bir yazı gelmişti. Dolayısıyla, meb adsl zorunlu olduğu gibi, başkaca bir hattın kullanılmasının yasaklanması söz konusu idi.

Ancak, şimdi o yazıyı bulamadım.
Kısacası bildiğim kadarıyla MEB ADSL zorunlu tutuluyor.

En son gelen yazı da Faz1 kapsamında Fiber bağlantıları tamamlanan okulların MEB DSL hatlarını kapatmaları istenmiş.

Bakanlığın Bilgi İşlem Daire Başkanlığından gönderilen e-postada, okulların MEB ADSL hattı dışında almış oldukları internet hatlarını, kullanıyorlarsa 3G vb. acilen (en geç önümüzdeki hafta başlarında) iptal ettirmeleri söylendi. Eğer okula Fatih projesi kapsamında fiber bağlantı geldiyse yine o okullardaki önceden kalan MEB ADSL hatlarının da iptali isteniyor. Kapattırıldığına dair belgelerin fotokopi, taranmış hali vb. ilçeye teslim edilmesini istedik.

Bakanlık emri gereği bu gün okullara yazdığım e-posta örneği;

Sayın Yönetici;

Ekte de gönderilen Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın 49473396/703.03/861980 27/02/2014 tarih sayılı Internet ve Bilgi Güvenliği yazısı, ve 565 sayılı Bilgi ve sistem güvenliği yönergesi “Ağ ve İnternet Kullanımı” başlıklı bölümünde belirtilen maddeler doğrultusunda hiçbir resmi okulumuzda “meb” uzantısı olmayan ADSL, 3G paketi kullanılmayacaktır. Hangi sebeple olura olsun böyle bir ADSL,3G aboneliği kullanan kurumlarımızın derhal hizmet aldıkları operatör ile görüşerek abonelik iptallerini yaptırması ve ürün iptal özeti belgelerinin bir nüshasını Bilgi İşlem Şubesi Mebbis Yöneticisine ivedi olarak ulaştırması gerekmektedir. Ayrıca FATİH Projesi kapsamında Fiber hattı çekilen ve internet erişimi sağlanan okullarda bulunan MEBADSL hatları da iptal edilecektir. Yapılan bu çalışma maddi bir tedbir olmayıp tamamen Öğretmen ve Öğrencilerimizin güvenli bir şekilde içeriğe eriştirilmesi içindir.

Bilgilerinize.

60 lira faturayla her işimizi görüyorduk. 2 bin lira geliyor fiber. hiç bir iş görmüyor. ne güzel telekom.

fiber bağlanan okullarda meb adsl de iptal edilecek özel adsl ise zaten kapattırıldı !

fatih projesiyle fiber internet gelince biz de meb adsl hattını kapattık

Geri