Meslek Liseleri Açılıyor Mu?

Kodla Büyü
Bilgi formlarında bunlarla ilgili bilgi yok ki :mad:
Kafamıza göre takılacağız bence.
hocam var her modülün başında yazıyor. Modül Süresi/ Uygulama süresi
Ekran Alıntısı.JPG

Ders ders modül modül, bunları öğretmenlere son dakika da bırakmışlar? Bakanlıkta 3-4 öğretmen 1 günde merkezi olarak saatleri belirleyip, standart hale getirneliydi

Ders ders modül modül, bunları öğretmenlere son dakika da bırakmışlar? Bakanlıkta 3-4 öğretmen 1 günde merkezi olarak saatleri belirleyip, standart hale getirneliydi

Katılıyorum. Homojen olunması adına daha iyi olurdu. Benim fikrim tek saatli derslerde yüzyüze lehine, diğerlerinde eşit bölünme yapılması. Örneğin 5 saatlik BTT için 3 saat yüzyüze 2 saat uzaktan, 12 saatlik Web Tasarım için 7 saat yüzyüze 5 saat uzaktan, 4 saatlik İnternet programcılığı için 2 saat yüzyüze 2 saat uzak gibi...

Altlarda varmış. Arada boşluk olunca devamı yok sanmıştım.
Şöyle bir bakınca aslında bilgi kazanımları, becerilerden fazla görünüyor. O yüzden BTT ve Prog. temellerini 3 saat uzaktan 2 saat yüz yüze yapmak da mümkün gibi. En azından birinci dönem için yapılabilir.
Oturup, tek tek inceleyeceğiz sanırım.

Kronik rahatsızlığım sebebiyle İdari izinliyim. E nabizda halen daha İdari izin belgem güncel tarihle yayında...
Bu yazı beni ve benim gibileri kapsamaz değil mi? Kapsarsa risk altına girmiş olurum.

Kronik rahatsızlığım sebebiyle İdari izinliyim. E nabizda halen daha İdari izin belgem güncel tarihle yayında...
Bu yazı beni ve benim gibileri kapsamaz değil mi? Kapsarsa risk altına girmiş olurum.
Hocam açıkçası adın de desen ondan bile emin değilim.
Öyle bir belirsizlik, bilinmezlik içerisindeyiz ki ne desek yalan olur.

9 . sınıflarımız 15 kişi.Labta toplam 12 bilgisayar var.Yarı kapasitede öğrenci yerlestirsem iki grup şeklinde eğitim verebiliyor muyuz?Pandemi dolayısıyla iki grup şeklinde eğitim verilebilecek mi?

6. maddede seçmeli meslek dersleri yüzyüze değil, EBA veya Uzaktan eğitimden diyor, yanlış mı anlıyorum.
Doğru anlıyorsunuz. Herhangi bir ayrım yapmamış, bu nedenle eğer seçmeli dersler için meslek derslerinden seçim yaptıysanız, uzaktan verilecek görünüyor.

Arkadaşlar bizim derslerimizde 10 - 11 ve 12. Sınıf derslerinde bilgi ve beceri diye ayırmak çok mümkün değil. Bilgiyi uzaktan verdiniz diyelim. Öğrenci okula gelince o bilgiyle verdiğiniz uygulamayı beceriye dayalı hemen yapabilecek mi. Ayrıca uzaktan derse katilmayan ogrenci okula gelince beceri kismini nasil yapacak. Okulda muhtemelen bu konular tekrar anlatılacak. Bence seçmeliler ve mesleki gelişim hariç hepsi okulda yapılabilir. Ayrica hem kultur hem meslek derslerinde uzaktan yapılan dersler varken okula gelen öğrenci nasıl planlanacak. Pratikte uygulanabilir gelmedi bana.

D
Arkadaşlar bizim derslerimizde 10 - 11 ve 12. Sınıf derslerinde bilgi ve beceri diye ayırmak çok mümkün değil. Bilgiyi uzaktan verdiniz diyelim. Öğrenci okula gelince o bilgiyle verdiğiniz uygulamayı beceriye dayalı hemen yapabilecek mi. Ayrıca uzaktan derse katilmayan ogrenci okula gelince beceri kismini nasil yapacak. Okulda muhtemelen bu konular tekrar anlatılacak. Bence seçmeliler ve mesleki gelişim hariç hepsi okulda yapılabilir. Ayrica hem kultur hem meslek derslerinde uzaktan yapılan dersler varken okula gelen öğrenci nasıl planlanacak. Pratikte uygulanabilir gelmedi bana.
Tamam da hocam yazı bağlayıcı bir şekilde yazılmış sanki illa bilgi kısımları için uzaktan bir dess istiyor gibi ama saati zümreye bırakmış.

Hocam yapmaya çalıştığınızda göreceksiniz ki koordinatörlük sorun olacak. Eğer EBA'da bir güncelleme olmazsa öğrencilerin EBA üzerinden canlı dersleri öğlen başlıyor. Dolayısıyla bu saatlere yüzyüze ders koyamayacaksınız. Bu nedenle bir şekilde yüz yüze ders saatini azaltma yoluna girmek gerekiyor. Açıkçası derslerin ders saatlerinin içeriklerine göre fazla olduğunu düşünüyordum. Bu nedenle ben mümkün olduğunca az yüz yüze ders olacak şekilde bir ayarlama yapmaya çalışacağım. İdareyi ikna edebilirsem 12. sınıfların 4 saatlik internet programcılığını tamamen uzaktan yapılmasını isteyip, 12'leri hiç okula getirmemeye çalışacağım.
Pandemi tüm şiddetiyle devam ediyor, çember git gide daralıyor. Bu durumda öğrencileri mümkün olduğunca az okula getirmek hem kendimizi hem öğrencilerimizi korumak için elzemdir.
Bu salı okuldan çıktım, yolda 3-4 12. sınıf öğrencimiz duruyordu. Dolmuş geldi, bunlar öpüştüler, sarıldılar vedalaştılar. Yollarına gittiler. Öğrencilerimizdeki bilinç düzeyi işte bu.

Resmi açıklamada ne yazıyorsa onu yapmalıyız. Zaten yapacağız da.

Yine bence ardı önü düşünülmeden alınmış bir karar. Bikaç defa yazı gönderilip revize edilecektir. Pansiyonlu okullar ne olacak mesela.

Hocam yapmaya çalıştığınızda göreceksiniz ki koordinatörlük sorun olacak. Eğer EBA'da bir güncelleme olmazsa öğrencilerin EBA üzerinden canlı dersleri öğlen başlıyor. Dolayısıyla bu saatlere yüzyüze ders koyamayacaksınız. Bu nedenle bir şekilde yüz yüze ders saatini azaltma yoluna girmek gerekiyor. Açıkçası derslerin ders saatlerinin içeriklerine göre fazla olduğunu düşünüyordum. Bu nedenle ben mümkün olduğunca az yüz yüze ders olacak şekilde bir ayarlama yapmaya çalışacağım. İdareyi ikna edebilirsem 12. sınıfların 4 saatlik internet programcılığını tamamen uzaktan yapılmasını isteyip, 12'leri hiç okula getirmemeye çalışacağım.
Pandemi tüm şiddetiyle devam ediyor, çember git gide daralıyor. Bu durumda öğrencileri mümkün olduğunca az okula getirmek hem kendimizi hem öğrencilerimizi korumak için elzemdir.
Bu salı okuldan çıktım, yolda 3-4 12. sınıf öğrencimiz duruyordu. Dolmuş geldi, bunlar öpüştüler, sarıldılar vedalaştılar. Yollarına gittiler. Öğrencilerimizdeki bilinç düzeyi işte bu.
Hocam haklisiniz ama bu durumda okulun tüm sinif seviyelerinde meslek dersleri ile yüz yüze başlatılması bizim karar veremediğimiz bir risk zaten.

Resmi açıklamada ne yazıyorsa onu yapmalıyız. Zaten yapacağız da.
Hocam doğru söylüyorsunuz. Ama bilgi ve beceriyi nasıl ayırıp saat belirleyeceksiniz. Bilgi zaten beceriye dayalı. Uzaktan verdiğiniz bilgi okula gelince nasıl beceriye dönüşecek. Ayrıca yazi kendi icinde çelişkili. 9. Sınıflar mesleki gelişim hariç hepsi okulda yuz yuze diyor. Bu durumda 9 larda bilgi beceri ayrımı yok 10 11 ve 12 lerde var. Bu da mantıklı gelmiyor.
Artı 12 lerden işletmeye gidemeyenler okulda 24 saat yüz yüze yaptırıyorlar. Hepsini bir araya getirince sonuç ne olacak bilmiyorum.

Son düzenleme:
Hocam doğru söylüyorsunuz. Ama bilgi ve beceriyi nasıl ayırıp saat belirleyeceksiniz. Bilgi zaten beceriye dayalı. Uzaktan verdiğiniz bilgi okula gelince nasıl beceriye dönüşecek. Ayrıca yazi kendi icinde çelişkili. 9. Sınıflar mesleki gelişim hariç hepsi okulda yuz yuze diyor. Bu durumda 9 larda bilgi beceri ayrımı yok 10 11 ve 12 lerde var. Bu da mantıklı gelmiyor.
Artı 12 lerden işletmeye gidemeyenler okulda 24 saat yüz yüze yaptırıyorlar. Hepsini bir araya getirince sonuç ne olacak bilmiyorum.
9 larda hepsi yüzyüze olmasının sebebi bence tabi 9 lar için ortada işaret edecekleri bir ders bilgi formu yok hocam.

9 larda hepsi yüzyüze olmasının sebebi bence tabi 9 lar için ortada işaret edecekleri bir ders bilgi formu yok hocam.
Onu anlatmaya çalışıyorum hocam. 9 larda ders bilgi formu bilgi ve beceri ayrımı belli değil diye onu ayırma diğerini ayır. Bu mantıklı değil.

Onu anlatmaya çalışıyorum hocam. 9 larda ders bilgi formu bilgi ve beceri ayrımı belli değil diye onu ayırma diğerini ayır. Bu mantıklı değil.
MEB'de mantık aranmaz. Artık bunu anlamış olduk.
Muhtemelen 9. sınıflar okula gelsin, ortamı görsün, şenlensin diye yapılmıştır. Çok da mantık aramaya gerek yok. Mantıklı iş yapacak olsalar derler ki 12 ekim'de yüzyüze eğitime geçeceğiz, önümüzdeki hafta atölyeleri, dersleri vs. ayarlayın. Böyle cuma günü akşama doğru, hiçbir şeyi açıklamayan bir yazı çıkarılmaz.

MEB'de mantık aranmaz. Artık bunu anlamış olduk.
Muhtemelen 9. sınıflar okula gelsin, ortamı görsün, şenlensin diye yapılmıştır. Çok da mantık aramaya gerek yok. Mantıklı iş yapacak olsalar derler ki 12 ekim'de yüzyüze eğitime geçeceğiz, önümüzdeki hafta atölyeleri, dersleri vs. ayarlayın. Böyle cuma günü akşama doğru, hiçbir şeyi açıklamayan bir yazı çıkarılmaz.
Aynen bu tecrübeye sahibiz Allah a şükür. Ama dersin bilgisini uzaktan becerisini okulda yaptırmak çok uygulanabilir gelmiyor bana. Hayırlısı olur inşallah. Dediginiz gibi okullar hazır değil daha.
Son bir nokta bazı gruplarda devam konusunda veli iznine bağlı olacağı söyleniyor. Yazıda bu da yok.

Aynen bu tecrübeye sahibiz Allah a şükür. Ama dersin bilgisini uzaktan becerisini okulda yaptırmak çok uygulanabilir gelmiyor bana. Hayırlısı olur inşallah. Dediginiz gibi okullar hazır değil daha.
Son bir nokta bazı gruplarda devam konusunda veli iznine bağlı olacağı söyleniyor. Yazıda bu da yok.
Veli izni konusunda ya da devamsızlık almama konusunda dedikodular bana da geldi ama sonuç ne olur bilmem.

Arkadaşlar bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz

*Yüz yüze eğitimde öğrenciler gruplara ayrılarak her ders saati 30 dakika, teneffüsler 10 dakika ve öğle arası 45 dakika olarak uygulanacaktır.

1- Bu madde ile ilgili sınıftaki öğrencileri gruplara ayırmak için belirli öğrenci sayısı - lab. durumu vb. durumlarını dikkate almamız gerekecek ?

2- İBE (24) derside diğer dersler gibi EBA yada yüz yüze eğitim diye ayrılabilirmi İBE ders bilgi formları yok zaten nasıl bir planlama yapmak gerek ?

Arkadaşlar bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz

*Yüz yüze eğitimde öğrenciler gruplara ayrılarak her ders saati 30 dakika, teneffüsler 10 dakika ve öğle arası 45 dakika olarak uygulanacaktır.

1- Bu madde ile ilgili sınıftaki öğrencileri gruplara ayırmak için belirli öğrenci sayısı - lab. durumu vb. durumlarını dikkate almamız gerekecek ?

2- İBE (24) derside diğer dersler gibi EBA yada yüz yüze eğitim diye ayrılabilirmi İBE ders bilgi formları yok zaten nasıl bir planlama yapmak gerek ?

1- http://merkezisgb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_07/28133804_ETM_KURUMLARI_KILAVUZ_BASKI_4.pdf burdaki kalavuzdaki kurullara göre öğrenciler gruplara ayrılacak ama buna yetecek, atölye ve öğretmeni her okul bulabilirmi bilmiyorum. Biz şimdilik sınıf mevcuduna göre olması gereken grupları uygulayacağız. Çünkü 2 günde ders planı yapmak, bunu öğrencilere duyurmak için en kısa yoldan çözüm üretmeye çalışıyoruz. Zaten devamsızlık konusunda bir yaptırım olmazsa öğrenci sayısında azalma olacaktır.
2- İBE dersleri EBA dan uzaktan eğitim olarak verilemez, en azından en son gelen yazıyla işletme bulamayan öğrencilerin İBE eğitiminin yüz yüze olması kesinleşti. Yeni bir bilgi gelirse bilemiyorum. İBE dersinin ders bilgi formunu zümre öğretmenler kurulunda 10,11. sınıf kazanımlarına göre belirliyorsunuz. Zaten bu kazanımların başlıklarınıda İBE gelişim tablosu olarak düzenliyorduk.
https://www.bilgisayarbilisim.net/k...m-teknolojileri-alani-yillik-planlari.175212/ buradan İBE yıllık plan örneğine ulaşabilirsiniz.

Bir diğer belirsizlikte grup olan bir sınıfta(22 kişi) yüz yüze de sınıf 2 öğretmene ayrılırken aynı ders uzaktan eğitimde nasıl olacak. Örneğin btt ortak 3 saati uygulama 3x2=6 deyip uzaktan eğitim olan kısım için 2x2 demeyip sadece bir grup gibi mi düşüneceğiz? O 2 saat tek öğretmene mi yazılacak.

9. sınıf derslerınden sadece mesleki gelişim hariç digerleri yuzyuze demesi o dersler okulda işlenecek demek diye algıladım (TAMAMI ibaresi Ders demek Ders saati değil) progranlama dersini 2 saat btt 2 tresim 1 saat gibi planlanabilir diye dusunuyorum 30 ogrencı var 2 ye bölüp sonra 2 grup halınde ıkı gun sabah ders belırledım 10. sınıftada aynı mantıkla yaptım 11 de grafık 4 web 6 saat acık k. 1 saat veya 2 saat seklınde yapmayı planladım

bakanın resmi yazısı 5. maddesi alan ogretmenleri belirler diyor bence topu bıze atıyor
Ya yanyana oturtacağız yada pandemi nedeni ile bırer bosluklu bırakmak ıcın 2 grup yerıne 4 grup yapıp saatlerı azaltacagız

Son düzenleme:
9. sınıf derslerınden sadece mesleki gelişim hariç digerleri yuzyuze demesi o dersler okulda işlenecek demek diye algıladım (TAMAMI ibaresi Ders demek Ders saati değil) progranlama dersini 2 saat btt 2 tresim 1 saat gibi planlanabilir diye dusunuyorum 30 ogrencı var 2 ye bölüp sonra 2 grup halınde ıkı gun sabah ders belırledım 10. sınıftada aynı mantıkla yaptım 11 de grafık 4 web 6 saat acık k. 1 saat veya 2 saat seklınde yapmayı planladım

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin 9. Sınıflarındaki Mesleki Gelişim Atölyesi dersi dışında kalan diğer meslek dersleri meslek.eba.gov.tr adresinde yayınlanan “Çerçeve Öğretim Programları” içinde yer alan haftalık ders çizelgesindeki süresi kadar yüz yüze yapılacaktır.

Geri