Meslek Lisesi Ek Dersleri Hakkında Bilgi

Kodla Büyü

sineyusi

Üye
Öncelikle herkese iyi geceler,

10 yıla yakındır Meslek Lisesinde Bilgisayar Öğretmenliği yapmaktayım.
Başlarda öğrenmeye çalışsam da inanılmaz karışık ve yorumlanabilir olmasından dolayı ek ders hesaplama işinin nasıl yapıldığını bir türlü öğrenemedim. Yönetmeliği inceliyorum yok, Youtube, Forumlar vb. yerlere bakıyorum yok. Görev yaptığım okuldaki öğretmen ve idareci arkadaşlara soruyordum, sanıyorum işleri yoğun olduğundan bir şekilde geçiştiriliyordu. Şu an yeni bir okula geçiş yaptım ve ek ders hesaplamayı öğrenmem gerekli hale geldi. Allah Muhammed aşkına bu işe hakim bir arkadaşım Büyükşehirde Çıraklık Merkezi olan bir Meslek lisesinde çalıştığımı göz önünde bulundurarak aşağıdaki soruları cevaplayabilir mi?
a) Haftada nöbet dahil max max max kaç saat ek ders alabiliyoruz? 44 mü 49 mu 50 mi?
b) Verilen ilk ders programında;
10 Saat Nesne Tabanlı Programlama,
8 Saat Web Tabanlı Uygulama Geliştirme,
3 Saat Web Programclığı,
2 Saat Açık Kaynak İşletim Sistemi
2 Saat Sosyal Medya dersi
1 Saat Rehberlik olmak üzere
Toplam 26 Saat derse gireceğim söylendi. Buna göre kaç saat İME koordinatörlük, kaç saat çıraklık koordinatörlük talep etmeliyim?
c) Şeflik verilirse kaç saat koordinatörlük verilmeli ki ders tablom fullensin.
d) 26'nın üstü koord ve şeflik ile max'a ulaştı diyelim. Hazırlık ve Planlama 2 mi oluyor 3 mü?
e) Yüksek Lisans'ın %7 arttırımlı ödemesi hangi saatleri kapsıyor. Fiili(26), Koordinatörlük, Nöbet vs. hepsini etkiliyor mu?
f) Alan şefine rehberlik ya da sosyal kulüp verilebilir mi?
g) Alan şefliği ya da Atölye şefliği red edilebilir mi? Re'sen verilebilir mi? Verilse ben istemiyorum denilebilir mi ?

Kendi ek ders durumunuzu örnek olması açısından paylaşmanız mümkün müdür? Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Hocam meslek öğretmeninin maaş karşılığı 20, ekders sınırı ise 24tür. Fakat kulüp/rehberlik, hazırlık planlama, nöbet ve varsa dışarıdan verdiğiniz halk eğitim kursları, egzersizler, dyklar bu sınıra dahil değildir. Ama şeflik varsa şeflikler dahildir. O yüzden kafanız karışıyor. 44 49 50 gibi ibareleri de unutun. Max diye bir tanım beklemeyin çünkü gördüğünüz gibi hariçten gelen ekdersler var.

Şimdi hesabınızı yapalım:

1- Yüzyüze girdiğiniz 25 saatin 20si maaş karşılığınız. 1 saat rehberliği burada saymıyoruz ve 20yi düşüyoruz. Kalan 5 ekdersiniz. Bu 5 saati yüzyüze ders olduğu için yüksek lisanstan dolayı artırımlı alacaksınız. Bunun dışındaki tüm ekdersler normal ücretten olacak.

2- Toplam ek derste sınırımız ise 24 demiştik. Buna göre 19 saate kadar koordinatörlük alabilirsiniz. Fakat koordinatörlüğün kaç saat verileceği idarenin insiyatifine bırakıldığı için tamamını verip vermeyecekleri hakkında siz daha iyi bilirsiniz. Burada işletme sayınız, öğrenci sayınız, işletmelerin uzaklıkları, ders programınızdaki boşlukların uygunluğu, 1 günde en fazla 8 saat koordinatörlük verilebiliyor olması vb bir çok kriter var. Ama sonuç olarak alabileceğiniz max koordinatörlük 19 saat. Bunun ne kadarı ime üzerinden ne kadarı mesem üzerinden olacağı da okul şartlarına göre değişir.

3- Diyelim ki 19 saat verdiler. Yani toplam 24 olan maksimum sınıra ulaştınız. Şimdi ise bu sınırın dışında verilen saatlerinize bakalım.

4- Rehberliğiniz var +2 saat

5- Yüzyüze girdiğiniz 25 saatiniz var, her 10 saate 1 saat hazırlık planlama olarak +2 saat de buradan

6- Nöbetiniz var +3 saat de buradan

7- Toplam 31 saat ek dersiniz olur. Bu da aslında 32ye ulaşabilirdi. Sizin 1 eksik olmasının sebebi 2 saat hazırlık planlama almanız. Eğer 30 saat yüzyüze giriyor olsaydınız 3 saat hazırlık planlama alacaktınız ve 32ye çıkacaktınız. Tabi alabileceğiniz koordinatörlük de 14e düşecekti.

8- Tüm bunların üzerine de halk eğitim üzerinden haftada 10 saate kadar kurs verebilirsiniz. Bu da 24 sınırı dışındadır.

Ayrıca: evet şefler kulüp rehberlik alabilir, kişi alanda tek kişiyse alan şefliğini almak zorundadır diğer türlü isteğe bağlıdır.

Son düzenleme:
Hocam meslek öğretmeninin maaş karşılığı 20, ekders sınırı ise 24tür. Fakat kulüp/rehberlik, hazırlık planlama, nöbet ve varsa dışarıdan verdiğiniz halk eğitim kursları, egzersizler, dyklar bu sınıra dahil değildir. Ama şeflik varsa şeflikler dahildir. O yüzden kafanız karışıyor. 44 49 50 gibi ibareleri de unutun. Max diye bir tanım beklemeyin çünkü gördüğünüz gibi hariçten gelen ekdersler var.

1- Yüzyüze girdiğiniz 25 saatin 20si maaş karşılığınız. 1 saat rehberliği burada saymıyoruz ve 20yi düşüyoruz. Kalan 5 ekdersiniz. Bu 5 saati yüzyüze ders olduğu için yüksek lisanstan dolayı artırımlı alacaksınız. Bunun dışındaki tüm ekdersler normal ücretten olacak.

2- Toplam ek derste sınırımız ise 24 demiştik. Buna göre 19 saate kadar koordinatörlük alabilirsiniz. Fakat koordinatörlüğün kaç saat verileceği idarenin insiyatifine bırakıldığı için tamamını verip vermeyecekleri hakkında siz daha iyi bilirsiniz. Burada işletme sayınız, öğrenci sayınız, işletmelerin uzaklıkları, ders programınızdaki boşlukların uygunluğu, 1 günde en fazla 8 saat koordinatörlük verilebiliyor olması vb bir çok kriter var. Ama sonuç olarak alabileceğiniz max koordinatörlük 19 saat. Bunun ne kadarı ime üzerinden ne kadarı mesem üzerinden olacağı da okul şartlarına göre değişir.

3- Diyelim ki 19 saat verdiler. Yani toplam 24 olan maksimum sınıra ulaştınız. Şimdi ise bu sınırın dışında verilen saatlerinize bakalım.

5- Yüzyüze girdiğiniz 25 saatiniz var, her 10 saate 1 saat hazırlık planlama olarak +2 saat de buradan

7- Toplam 31 saat ek dersiniz olur. Bu da aslında 32ye ulaşabilirdi. Sizin 1 eksik olmasının sebebi 2 saat hazırlık planlama almanız. Eğer 30 saat yüzyüze giriyor olsaydınız 3 saat hazırlık planlama alacaktınız ve 32ye çıkacaktınız. Tabi alabileceğiniz koordinatörlük de 14e düşecekti.

8- Tüm bunların üzerine de halk eğitim üzerinden haftada 10 saate kadar kurs verebilirsiniz. Bu da 24 sınırı dışındadır.

Ayrıca: evet şefler kulüp rehberlik alabilir, kişi alanda tek kişiyse alan şefliğini almak zorundadır diğer türlü isteğe bağlıdır.
Hocam çok güzel cevaplamış hepsi tam doğru.
Ben ekleme olarak şunu yazabilirim. Şeflik yazısı çıktığında hiç kimse istemezse müdürün bölüm içerisinden birine verme yetkisi var onun dışında istekli varsa ek5 form puanına göre bu istekliler arasından seçilir. Bu durumda şef olursanız alacağınız şeflik ücreti yukarıdaki ders saatlerine göre koordinatörlükten düşer. 19 yerine alan şefi iseniz 9, atölye şefi iseniz 13 saat koordinatörlük alabilirsiniz. Bunlar sınırlar ama toplam koordinatörlük ders yükü işletmelere giden sınıfların ve çırak grubunun sayılarına göre değişir. Mesela bizde son sınıfların öğrenci sayıları azaldı dolayısıyla grup sayıları ve koordinatörlük de azaldı. Bu yüzden koordinatörlük 19 olamaz bizim okul için. Şunu demek istiyorum Max koordinatorluk ve ücret almak için ders yükünün de uygun olması gerekir. Alınabilecek max ücret farklı bir şey, varolan ders yükünü öğretmene dağıtmak ayrı bir şey. Ders yükü az ise o Max sayilari alamazsınız

Son düzenleme:

Hocam 8. Madde icin soruyorum.

Okulumda maks. Ekders alıyorum. Uzerine halk egitim uzerinden 10 saat kurs acildi. Fakat 40 saat uzerine kurs acilmaz denmesi uzerine bana geri odeme cikartirlar mi diye dusundurdu.

Geri