Meslek Lisesinde çalışan arkadaşlar yardım!!!

Kodla Büyü

kade38

Üye
arkadaşlar ticaret meslek lisesine alan şefi oldum ama sıkıntılar var müdür ile. okulumuzun bilişim ders saat sayısı 116. yani normumuz 3. biz okulda iki kişiyiz. bu sene biliyorsunuz 10. 11. ve 12. sınıflarda günlük 7 saat ders var. derslerimiz sabah 9 da başlıyor 7. saat 3:20de bitiyor. şimdi sorunlardan bahsedeyim:
1- okul müdürü 3:20 den sonra koordinatörlük vermiyor. mesleki teknik eğitim yönetmeliğinin 161. maddesinde koordinatörlük için çalışma saati esas alınır diye, saat 5 e kadar zaman yok diye koordinatörlük vermiyor. bu mümkün mü? sizlerde durum nasıldır?
2-ders programı verildi bugün. 22 saat dersim var. okulda 2 tane görevlendirme müdür yard. var ve fazla bilgileri yok. okul müdürü her şeyi istediği gibi yapıyor ve dersleri programa yerleştirdikten sonra, koordinatörlükleri yerleştirmeden en boş güne nöbet yazıyor. sonrada koordinartörlüğe zaman kalmadı diye en fazla 8 saat veriyor. sonra biz müdüre soruncada mesleki teknik eğitim yönetmeliğinin 265. maddesine göre nöbet en az dersin olduğu günde tuttulur diyor. önce alabildiğimiz kadar koordinatörlük aldıktan sonra nöbet verilmesi gerekmez mi? şimdi toplam 40 saat dersim oluyor. yani 20 saat ek dersim var.
3-diğer bölüm arkadaşıma müdür 23 saat ders 10 saat koordinatörlük verdi. yani toplamda 23+10+2 de planlama toplam 35 saat dersi var. yani 15 saat ek dersi var. ek ders yönetmeliği şöyle diyor:
İKİNCİ BÖLÜM

Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümler

Aylık karşılığı ders görevi

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

arkadaşım yönetmeliğe göre 20+20 almak zorunda değil mi? başta da yazdığım gibi derste var...
yardımcı olursanız sevinirim

Arkadaşınızınızın branşı nedir ; aldığı dersler veya almak istediği dersler meslek dersi mi alan dışı dersler mi?

hocam ilk iş dilekçe ver.. cevabını bekle.. baktın olmadı hemen alo 147 den doğrudan şikayet et.. dava aç.. milli eğitim müdürlüğüne şikayet et.. mobbing yapıyor diye şikayet et.. hakkım olan görevlendirmeyi alamadım, de istiyor diye şikayet et.. 3-5 10 tane kıl tüy her şey için valiliğe milli eğitim müdürlüğüne BİMERE alo 147 ye valiliğe.. hepsine ayrı ayrı dilekçeler ver..

Hocam öncelikle kordinatörlük ek dersi idarenin insiyatifindedir. Ancak ücreti yeterli bulmazsanız kordinatörlük almak zorunda değilsiniz.. ama mobbing davası açabilirsiniz.....

bizde de 8 saat verildi koordinatörlük,alabildiğimiz kadar koordinatörlük alırız diye de bir zorunluluk yok,idarenin elinde bu durum.
20+20 olmak zorunda da değil.

Evet tamamen idarenin elinde bu iş ve sizin idare yani müdür de biraz ters sanırım...

Yönetmelik maddesi doğru nöbet görevi boş güne konur normalde ama gerçekte pek böyle yapılmaz. Oradan bir şey elde edemezsiniz bence...

Yalnız, 3.20'de biten ders için 5'e kadar koordinatörlük vermemek saçma olmuş. Konuşmayı deneyin derim fakat anlattığınız kadarı ile bir sonuç alabilecek gibi durmuyor...

Benim geçen sene 22 saat dersim vardı ve ek ders alabileyim diye maximum olan 16 saat koordinatörlüğü aldım. Tamamen idarenin elinde bu iş...

Günlük 7 saat ders olayını anlamadım. Bizde hala 17:05 te bitiyor dersler... Değişen bişeyler mi var?

Okulun yapısına göre değişebilir. Örneği bizde giriş 08.30, teneffüsler 10 dakika, öğle arası 50 dakika, 8.ders saatinin bitişi 15.40....

arkadaşım yönetmeliğe göre 20+20 almak zorunda değil mi?
hocam ordaki zorundalığın anlamı şudur: öğretmene kendi alanında 20 saat daha ek ders verilirse almak zorundadır. "ben almıcam bu ek dersi" diyemez. ama idare bu ek dersi vermek zorunda değildir. ki sizin durumuzda bu şekilde.

önce nöbet gününün ayarlanıp sonra koordinatörlük verilmesi ise haysiyet ile alakalı bir konu, yorum yapmıcam.
normu 3 olan bir alanda 2 öğretmen ek dersini dolduramıyorsa o müdüre söylenecek sözleri buraya yazarsak mesajımız silinir sanırım.

toplam koordinatörlük ders yükünü hesapladınız mı hocam? grup sayısı ve bulunduğunuz bölgeye göre toplam dağıtılması gereken koordinatörlük yükü kaç saat, 18 saatini size veriyorsa geri kalanını kime veriyor?

idareniz kıl olabilir ama yömetmeliğe aykırı bir şey göremedim.

1.madde için koordinatörlük zaten idarenin elinde 8'de verir 16'da daha az da burdan bir şey çıkmaz.

2. nöbet konusunda haklı nöbet en boş güne yazılır burdan da bir şey çıkmaz fakat diğer öğretmnelerin nöbet durumları da önemli. ayrıca 40 saat dersin var 2 de 10'a 1 den 42 yani 22 saat ekdersin var şef olduğun için bu en fazla 46 olur yani 4 saatlik bir eksik var.

3.sü 20 zorunlu girer onun üzeri için kesin bir şey yok. ders varsa 24 saat daha girebilir.

hocam 3.20'den sonra koordinatörlük vermemek normal değil. çünkü öğrenci işletmede okulun ders saatine göre çalışmıyor. günde 8 saatten 3 gün çalışıyor. yani öğrenci sabah 08.00 akşam 17.00 çalışıyor. dolayısıyla 3.20'den sonra işletme ücreti ders programında gösterilir. müdüre böyle izah edebilirsiniz. ikna olur umarım.

mevcut' Alıntı:
toplam koordinatörlük ders yükünü hesapladınız mı hocam? grup sayısı ve bulunduğunuz bölgeye göre toplam dağıtılması gereken koordinatörlük yükü kaç saat, 18 saatini size veriyorsa geri kalanını kime veriyor?
toplam 116 saat ediyor(ders+koordinatörlük). 2 laboratuarımız var.müdür 22 saat bana, 23 saat arkadaşa ders verdi.dersleri grup yapmadan tek girerek işliyoruz.

mygold' Alıntı:
hocam 3.20'den sonra koordinatörlük vermemek normal değil. çünkü öğrenci işletmede okulun ders saatine göre çalışmıyor. günde 8 saatten 3 gün çalışıyor. yani öğrenci sabah 08.00 akşam 17.00 çalışıyor. dolayısıyla 3.20'den sonra işletme ücreti ders programında gösterilir. müdüre böyle izah edebilirsiniz. ikna olur umarım.
vermiyor hocam. mesleki teknik eğitim yönetmeliği 161. maddede işletmelerde beceri eğitiminde çalışma saati esas alınır diyo. müdürde 3:20-17:00 arası 2 saat olmadığından vermiyor. gerçi mesai 17:30 ama anlatamıyoruz. nato mermer...

müdürümüz felsefeci. koordinatörlük ne? nasıl yapılır bilmiyor ama kimseyi de dinlemiyor. açık lise var okulda. o yüzden müdür haftalık 30+6 alıyor ama meslekçilere gelince ek ders vermemek için elinden geleni yapıyor kızdığım şey bu

ben senin yerinde olsam öğrencileri staj yerinden çekerim okula. işletmelerde beceri eğitimi dersi olarak 24 saat okulda işlerim.

kordeşim.. konuyu açan kişi.. beni sinir ettin yahu.. sizi benzetmiş.. iyice ezmiş müdür.. acayip şekilde ...... (küfredeceğim şimdi müdürüne) beceriksiz bir müdürün varmış. kör kara cahil resmen.. hakkınızı acayip şekilde gaspediyor.. daha ne duruyırsun krdeşim..

haa duruyor şikayet etmeden bu foruma yazı yazıyorsan her türlü müdür seni mahveder.. acayip ötesi yanlışlık yapıyor... ben öğretmenlik hayatım boyunca bu kadar hatalı bir uygulama görmedim.. ne biri yaptığı herşey söylediğin herşey hatalı.. yamuk yumuk yalan yanlış şeyler yapıyor müdürün.. asla asla ve asla... oturduğu koltuğun adamı değil..

git hemen gün geçirme önüne neresi gelirse şikayet et.. saçma ve tamamen kanun dışı iş yapıyor.. söylediğine göre hiçbir şeyi doğru yapmamış zaten.. yani söylediğin her uygulama hatalı ve saçma hatta saçma sapan hatta saçmalık ötesi uygulama yapıyor..

bu mesajı okuyunca eğer şikayet etmezsen her türlü yapılanı çekersin.. hatta hak edersin..

kolay gelsin..

bu meb özelleştirilsin ne bu ya felsefeciden meslek lisesine yönetici yapıyorlar sınıf öğretmeninden teknik öğretmen.. işletmeciden bakan.. Allah akıl versin.. eğitim sistemimiz mahvoldu.

kade38' Alıntı:
arkadaşlar ticaret meslek lisesine alan şefi oldum ama sıkıntılar var müdür ile. okulumuzun bilişim ders saat sayısı 116. yani normumuz 3. biz okulda iki kişiyiz. bu sene biliyorsunuz 10. 11. ve 12. sınıflarda günlük 7 saat ders var. derslerimiz sabah 9 da başlıyor 7. saat 3:20de bitiyor. şimdi sorunlardan bahsedeyim:
1- okul müdürü 3:20 den sonra koordinatörlük vermiyor. mesleki teknik eğitim yönetmeliğinin 161. maddesinde koordinatörlük için çalışma saati esas alınır diye, saat 5 e kadar zaman yok diye koordinatörlük vermiyor. bu mümkün mü? sizlerde durum nasıldır?
2-ders programı verildi bugün. 22 saat dersim var. okulda 2 tane görevlendirme müdür yard. var ve fazla bilgileri yok. okul müdürü her şeyi istediği gibi yapıyor ve dersleri programa yerleştirdikten sonra, koordinatörlükleri yerleştirmeden en boş güne nöbet yazıyor. sonrada koordinartörlüğe zaman kalmadı diye en fazla 8 saat veriyor. sonra biz müdüre soruncada mesleki teknik eğitim yönetmeliğinin 265. maddesine göre nöbet en az dersin olduğu günde tuttulur diyor. önce alabildiğimiz kadar koordinatörlük aldıktan sonra nöbet verilmesi gerekmez mi? şimdi toplam 40 saat dersim oluyor. yani 20 saat ek dersim var.
3-diğer bölüm arkadaşıma müdür 23 saat ders 10 saat koordinatörlük verdi. yani toplamda 23+10+2 de planlama toplam 35 saat dersi var. yani 15 saat ek dersi var.
..
hocam buraya yazana kadar dilekçe vermediysen kusura bakma ama hatalı olan müdürün değil sensin. şimdiye kadar neden hakkını aramadın.
1. dersleri neden grup sayısına göre bölmüyorsunuz.
2. alan şefi olarak alanınızın ders programını neden yapmıyorsunuz.
3. şu ana kadar dilekçe neden vermediniz.
..

BaRBaRYaN' Alıntı:
kade38' Alıntı:
3-diğer bölüm arkadaşıma müdür 23 saat ders 10 saat koordinatörlük verdi. yani toplamda 23+10+2 de planlama toplam 35 saat dersi var. yani 15 saat ek dersi var.
..
hocam buraya yazana kadar dilekçe vermediysen kusura bakma ama hatalı olan müdürün değil sensin. şimdiye kadar neden hakkını aramadın.
..
labratuar yok diye bölemiyoruz. 2 lab var. boşluk yok.
ders programını idare yapıyor.alan şeflerine bırakmıyor idare.okulda iki bölüm var. bilişim muhasebe
dilekçe verdik ilçeye. bekliyoruz...

Hocam genel uygulama koordinatörlük için haftanın 1 günü öğretmene ayrılır.
16 saat koordinatörlük yazılıyorsa öğretmen 2. bir gün daha kalan öğrencileri kontrole devam eder. Örnek 15.20'den sonra gider bir işletme daha gezer.
rehberlik ve kulüp veremezler. öğrenci ve işletme sayısına göre koord. saati değişebilir, genelde şeflerin önerisiyle idare belirler. az gelirse koordinatörlüğü isteme ver dilekçeyi, hatta ikiniz de verin... 30 saat veya 34 saat normal ders iste 10 saat de şeflikten 40-44 saat olur ve tamamlarsın.
Böylece "git kendin kontrol et öğrencileri" deme hakkın var çünkü teknik öğretmen 20 saat maaş karşılığı+20 saat zorunlu ekders+4saat isteğe bağlı olarak varsa 40'ı zorunlu toplam 44 saat derse girebilir.
Sonrasını o düşünür.

kade38' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
kade38' Alıntı:
..
..
ders programını idare yapıyor.alan şeflerine bırakmıyor idare.okulda iki bölüm var. bilişim muhasebe

labı bölmenize gerek yok aynı anda laba 2 öğretmen girebilirsiniz...

her şeyden önce grup oluşturmada idareye bir tercih sunmuyor yönetmelik gruplar oluşturulur norm ona göre belirlenir diyor. müdürün isteği, laboratuvar sayısı falan yok. bende çalıştığım üç okulda da bölünmüyordu gittiğimde idareyle kavga dövüş böldürdüm. ama bu konuda zümrelerim de ek dersim düşer yeni öğretmen gelir diye heral de istemiyor. bende şuan 20 saat derse giriyorum ama bir zümrem daha maaş alıyor diye düşünüyorum. iki koorinatörlük meselesinde saatler ve verilen ekders idarenin elinde. 3 ten sonrada vermem diye bilir 1 den sonrada. ama koordinatörlüğü nöbet içen vermemek saçma programda o güne 8 saat koordinatörlük koyunca zaten boş günün o gün olmuyor. yani 265. maddeye aykırı bi durum oluşmuyor o gün ful oluyorsun.

ek ders yönetmeliğinde 20+20 zorunlu diyor. kime sorduysak idare verirse zorunlu diyor.
koordinatörlük içinde mes.tek.eği. yönetmeliğinin 161. maddesinde çalışma saati esas alınır diyo. izmit mem görüş sordu. bir günde çalışma saati esas alınarak en fazla 8 saat koordinatörlük verilir dediler. 3:20 den 5 e kadar da 2 saat dolmadığından 2 saat bile vermiyor müdür.
nöbet için de mes.tek.eği. yönetmeliğinde boş günde yada dersin en az olduğu günde tutulur dediğinden bişey yapamıyoruz. şunu dedik:"öğretmenin 1. görevi ders 2. görevi nöbet" önce ders ve koordinatörlük verilir sonra nöbet diye. ama eğitim-öğretim bir bütündür. derste nöbette bütündür dediler. sorduğumuz meslekçi arkadaşlar.

suysal' Alıntı:
her şeyden önce grup oluşturmada idareye bir tercih sunmuyor yönetmelik gruplar oluşturulur norm ona göre belirlenir diyor. müdürün isteği, laboratuvar sayısı falan yok. bende çalıştığım üç okulda da bölünmüyordu gittiğimde idareyle kavga dövüş böldürdüm. ama bu konuda zümrelerim de ek dersim düşer yeni öğretmen gelir diye heral de istemiyor. bende şuan 20 saat derse giriyorum ama bir zümrem daha maaş alıyor diye düşünüyorum. iki koorinatörlük meselesinde saatler ve verilen ekders idarenin elinde. 3 ten sonrada vermem diye bilir 1 den sonrada. ama koordinatörlüğü nöbet içen vermemek saçma programda o güne 8 saat koordinatörlük koyunca zaten boş günün o gün olmuyor. yani 265. maddeye aykırı bi durum oluşmuyor o gün ful oluyorsun.
bende aynısını müdüre söyledim. yönetmelikte grup oluşturulabilir demiyor oluşturulur diyor. öğrenci sayılarına göre gruplar da orada yazıyor. ama bu sefer norm artar. müdür koordinatörlüğü az verince ek ders sıkıntısı çıkıyor

walla arkadaşım bu koordinatörlük işi kesinlikle idarenin elinde.bizim dersler sabah 9 da başlıyor ve 16.10 da bitiyor ada diorum sabah 1 saat var okul çıkışı 1 saat var ücret alabiliriz diye ama AN-LA-MI-YOR.çünkü işlerine gelmiyor.
Aynı şu grup sorunu benim okulumda da var.sınıflar 10.sınıftan 12.sınıfa kadar 2 ye bölmeye müsait.ama okulda 2 öğretmen grup oluşturmadan ancak karşılıyoruz ve lab sayısı da 1.ne komik değil mi?

kade38' Alıntı:
..
hocam o baktığınız yönetmelikte AYRI FİZİKİ MEKANLARDA girilecek diye bir kaide YOK. gerekirse aynı laba 2 kişi girersiniz olur biter. okul idaresi de ders programını ona göre ayarlar...

Geri