MODEM ile SWiTCH arasındaki fark?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaslar merhaba

Ağ elemanları için;
modem için: Dijital-analog sinyal çevirimini yaparak verilerin kablo üzerinden iletilmesini sağlar.
switch için: Bir hub'ı andırır, ancak her bir bilgisayarın nerede olduğuna ilişkin belleğinde bir harita bulunur.
Hub için: Üzerinde bulunan diğer bilgisayarlara aldığı bütün paketleri yayımlar.

tanımlamaları var ve Switchin bellegindeki harita nedeniyle hub dan daha akıllı ve hızlı oldugu belirtilir.

bu noktada MODEM ile SWITCH ve HUB arasındaki fark nedir?
yarın öğrencilerim "hocam bizim evdeki modeme 3 bilgisayar bağlı. bizim modem ne oluyor o zaman" derlerse ne diyecem? nette bulamadım

Hocam Öncelikle Kendi Bilgimden Yola Çıkarak Önceden 1 Porttan Fazla Modem ve Kablosuz Modemler Fazla Yaygın Değildi ve Bu Yüzden Swıtch ve Hub İle Bilgisayarlar Birbirine Bağlanıyordu ve Modemlere Göre Hızları Biraz Düşüktü Ama Şimdi İse Modemler 4 - 8 Port Oluyor Artık Kablosuz Modemlere ve Kartlara Gidiliyor Bu Yüzden Artık Swıtch ve Hub Pek Fazla İş Görmüyor.(Örnek: Ben Evde 5 Pc İle Çalışıyorum Ve Hepside Kablosuz Olarak İşlem Yapıyor) yani artık kablosuz hayat başlıyor...Modem Sadece Bir Odada Duruyor,Öğrencilerinize Laptoplardan Yola Çıkmalarını Söylerseniz Bence Anlayacaklardır...Yanlışım Varsa Afola...

sayın hocam,
bahsettiğiniz adsl modemdir heralde.
bu itibarla bakarsak;
adsl modem üç bölümden oluşmaktadır;
modem, router, switch (yanlız bazı modemler tek portludur, bazıları 4 portlu olabiliyor)

basitçe açıklarsak;
modem; dijital sinyali analog sinyale çevirir, tel. hattına verir, tam tersini de yapar.
router; iki ağ arasında geçit görevi yapar (yerel ağ ile internet)
switch; zaten yazmışsınız, birden fazla bilgisayarın yıldız topoloji modeline göre ağ kurmasını sağlar, bunu yaparkende hub gibi her geleni her yere göndermez.
basitçe açıklaması budur. ayrıntısı istenirse verilebilir.
iyi çalışmalar.

Arkadaşların da belirttiği gibi;
Switch biraz akıllı Hub, gelen paketi tüm ağa değil de ilgili pc ye gönderir.

Birden fazla ethernet portu bulunan modemler swicth in özelliklerini de barındırır. Örneğin 4 portlu ADSL modeme 4 farklı pc bağlayıp, internet kapalı olsa bile aralarında ağ kurup dosya paylaşımı ve tranferi yapabilirsiniz.

ADSL modeme o halde
switchin analog-dijital cevirici özelliği kazanmış hali
diyebilir miyiz?

cyln' Alıntı:
ADSL modeme o halde
switchin analog-dijital cevirici özelliği kazanmış hali
diyebilir miyiz?
dersiniz, dersinizde,
benim üstte yazdıklarım heba olur,
hayırlısı olsun ne deyim.

Artık modemler sadece modem değildir. Satılan ürünlerin üzerine bakarsanız, router ve switch ifadeleri de vardır. Bu sebeple açıklaması kolay olur diye düşünüyorum.

cyln' Alıntı:
arkadaslar merhaba

Ağ elemanları için;
modem için: Dijital-analog sinyal çevirimini yaparak verilerin kablo üzerinden iletilmesini sağlar.
Hangi modem ? dial-up,frame relay , adsl, kablo modem .. ?
cyln' Alıntı:
switch için: Bir hub'ı andırır, ancak her bir bilgisayarın nerede olduğuna ilişkin belleğinde bir harita bulunur.
ARP tabloları evet.Layer 2 Broadcast ile yapiyor bu işi.Haliyle L2 seviyesinde mac adres değişimi yapiyor.
cyln' Alıntı:
Hub için: Üzerinde bulunan diğer bilgisayarlara aldığı bütün paketleri yayımlar.

tanımlamaları var ve Switchin bellegindeki harita nedeniyle hub dan daha akıllı ve hızlı oldugu belirtilir.

bu noktada MODEM ile SWITCH ve HUB arasındaki fark nedir?
yarın öğrencilerim "hocam bizim evdeki modeme 3 bilgisayar bağlı. bizim modem ne oluyor o zaman" derlerse ne diyecem? nette bulamadım

Evdeki modem den yola çıkarak ADSL modemi kast ettiğininizi düşünerek,günümüzdeki "ADSL Modem" ler kabaca aşşağıdaki işleri yaparlar ve tümleşik cihazlardır.
-Modem ozelliği ile DSL sinyali <=> Dijital sinyal 'e cevirir (cat 5 deki sinyal formu) (OSI - Layer 1 )
-Switch özelliği sayesinde yukarıda bahsettiğiniz anahtarlama işini yapar.(OSI - Layer 2 )
-Router özelliği sayesinde yönlendirme yapar NAT vs.. (OSI - Layer 3 )
-Firewall özelleği ile güvenlik sağlarlar.(OSI - Layer 3/4 )
-Gelişmiş firewall özelleği ile içerik denetimi de yapabilirler. (OSI - Layer 7 )
-DHCP servisi sayesinde IP dağıtır. (OSI - Layer 7 )
hatta pahalı olanlarında dosya sunucu olarak çalışanları bile var.
Bu işleri de adanmış linux çekirdeği ile yapiyorlar kendileri.
vs..
Orta ve üst segent ADSL Modem = Modem + Switch + Router + Firewall+DHCP Server
diyebiliriz.
F/R yada ATM hatlarda 8-10 sene önce bu işleri yapmak için servet/buyuk emek harcamak gerekiyordu.
Neyseki Metro ile birlikte tümleşik switchler geldi de ortalık yeşillendi.

selamlar.

Böyle bir başlık var madem ben de şunu sorayım. İki modemi birbirini bağlayıp birini switch gibi kullanabilir miyiz? Antenli yani kablosuz switch olur mu?

boteakif' Alıntı:
Böyle bir başlık var madem ben de şunu sorayım. İki modemi birbirini bağlayıp birini switch gibi kullanabilir miyiz? Antenli yani kablosuz switch olur mu?
ben denedim kablosuz switch (daha doğrusu acces point) olmadı.

boteakif' Alıntı:
Anlayamadım, tam olarak ne yapmaya çalişiyorsunz ? belki basit bi şekil.

swordfish' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
benim anladığım bir modeme kablosuz modem bağlayıp wireless yayın yaptırabilirmiyiz diyor. mesela modem üst kattadır. bir ethernet kablosu eve iniyordur, onu da kablosuz modeme taksak wireless olurmu yani access point işi yaparmı demek istemiş.

alfa-turk' Alıntı:
swordfish' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
benim anladığım bir modeme kablosuz modem bağlayıp wireless yayın yaptırabilirmiyiz diyor. mesela modem üst kattadır. bir ethernet kablosu eve iniyordur, onu da kablosuz modeme taksak wireless olurmu yani access point işi yaparmı demek istemiş.
Evet bu olur mu?

boteakif' Alıntı:
alfa-turk' Alıntı:
swordfish' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
Evet bu olur mu?
bizzat denedim olmadı. zyxel modem ile denemiştim. belki bu işide yapabilen modemler vardır.

alfa-turk' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
alfa-turk' Alıntı:
swordfish' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
Evet bu olur mu?
bizzat denedim olmadı. zyxel modem ile denemiştim. belki bu işide yapabilen modemler vardır.
Ben de bizzat ZyXel ve Airties ile denedim oldu bahsettiğiniz olay. Hatta ZyXel şu an okulumuzda kullanınmda :)
ZyXel için arayüzde ufak bir ayarlama yapmanız gerekiyor, airties için ise ethernet kablosunu takmanız yeterli. Tabi olay marka ve modele göre fatklılıklar gösterecektir, denemek lazım.

unknownrealmman' Alıntı:
ZyXel için arayüzde ufak bir ayarlama yapmanız gerekiyor, airties için ise ethernet kablosunu takmanız yeterli.
Nasıl bir ayarlama yaptınız hocam? Öğrenelim belki lazım olur. :+1:

switch olarak kullanacağınız modemin dhcp sini kapatırsanız olur zannımca kablosuz değil ama kablolu olarak bi ara modemimi switch niyetine kullanmıştım dhcp sini kapamanız gerek
bu arada swichle modem arasındaki farklardan biridir dhcp diğer farkda router

eğer kablosuz modemin access point özelliği varsa olur arkadaşlar. o önemli access point özelliğinin olması gerekmektedir.
eğer kablolu modemlerde yapcaksanız hiç bir sıkıntı olmaz. zira ben öğrenci evimdeyken tek portlu modemden 4 er portlu iki modeme sırası ile bağlantı verip 5 bilgisayara internet veriyorduk. yani modemin modemin modemi oluyordu:d

boteakif' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:
ZyXel için arayüzde ufak bir ayarlama yapmanız gerekiyor, airties için ise ethernet kablosunu takmanız yeterli.
Nasıl bir ayarlama yaptınız hocam? Öğrenelim belki lazım olur. :+1:

En kısa zamanda arayüzden bakıp buraya yazayım hocam nereden ayarlandığını

Cisco Kursuna yazıl derim.Detaylı bir şekilde farkını ve kullanmasını öğrenirsin.

Eğer modemin birden fazla portu varsa

ADSL Modem = SWITCH + modem

hatta kablosuz ise = SWITCH + WLAN + MODEM

Geri