Modemin servis sağlayıcıdan sabit IP alıp almadığını öğrenme

Kodla Büyü

aksmail

Site Gezgini
Arkadaşlar internet kafeleri denetleme komisyonuna yazıldım ve denetimde servis sağlayıcıdan(ttnet gibi) sabit ip alınıp alınmadığını da kontrol etmem gerekiyor. Modemin aldığı IP'in Sabit mi Dinamik mi olduğunu nasıl öğrenirim?

1-internet kafedeki bir kac bilgisayardan 'what is your my ip' diye googleda arattır yada 'ip adresim ne' diye. eger tum bilgisayarlarda ip aynı ise statik(değişmeyen)

2-modemi kapat aç aynı yöntemle herhangi bir bilgisayara bak modemi kapatıp açmadan önceki ip değişmemişse statik (değişmeyen) değişmişse dinamik (değişen)

sukrugaya' Alıntı:
1-internet kafedeki bir kac bilgisayardan 'what is your my ip' diye googleda arattır yada 'ip adresim ne' diye. eger tum bilgisayarlarda ip aynı ise statik(değişmeyen)

2-modemi kapat aç aynı yöntemle herhangi bir bilgisayara bak modemi kapatıp açmadan önceki ip değişmemişse statik (değişmeyen) değişmişse dinamik (değişen)
Arkadaşın önerdiği 1. yöntem işinize yaramaz, çünkü bütün bilgisayarlarda modemin IP adresi çıkacaktır. İkinci yöntemi deneyebilir ya da iş yeri sahibinden internet faturasını isteyebilirsiniz, orada muhtemelen sabit IP ücreti şeklinde bir kalem olacaktır.

Denetimi yaptım. internet kafenin kaymakamlıktan aldığı belge var. Orada internet kafe ile ilgili teknik detaylar var. Belgenin içerisinde modemin ip'si de yazıyor zaten. İnternetten de ip sorgusu yaptırdım ve belgedekiyle aynı olup olmadığına baktım.

yakuphan' Alıntı:
sukrugaya' Alıntı:

Arkadaşın önerdiği 1. yöntem işinize yaramaz, çünkü bütün bilgisayarlarda modemin IP adresi çıkacaktır. İkinci yöntemi deneyebilir ya da iş yeri sahibinden internet faturasını isteyebilirsiniz, orada muhtemelen sabit IP ücreti şeklinde bir kalem olacaktır.
İnternet üzerinden çıkış ip sine baktığı için modem değil normal ip adresi çıkar yani arkadaşın söylediği şey doğru. Yerel ip değil internet çıkış WAN ip sine bakmış olursun hangi bilgisayardan baktığın önemli değil önemli olan aynı modemi kullanıyor olmaları. Sanırım sen yerel ip ile karıştırdın. :)

Geri