Motor Yağ Yakarsa

Kodla Büyü

Emreyt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
opel corsa 1.4 Gls 98 model arabam var bu gün satacaktım arabadan pek anlamam ama motor yağ yakıyor diye vaz geçtiler motorun yağ yakması ne kadar önemli ve gözle bakarak anlayabilirler mi yağ yaktığını yada iyi bi usta mı olması lazım anlayabilmesi için

araç yağ yakarsa motor kapağını açtığınızda ordan hava üflemesi gelir.(Ustalar genelde motor üflüyor derler bu duruma) Ayrıca yağ yakan motor yağı eksiltir ve kontrol edilmezse yağ tamamen bitebilir. Ayrıca yağ yakmaya başlayan motorun piston ve sekman gibi parçaları aşınmış demektir. Bu da motorun belli parçalarının değişmesini gerektirir. Enjeksiyonlu sistem araçlarda bu durum genellikle 1000-3000 TL arasında tamir edilebilir. Bu nedenle aracınızı almamışlardır.

benim arabanın motoru da hava üflüyor, acayip yağ eksiltiyor, sürekli yağ eklemekten bıktım..ustaya götürdüm 2-3bin masrafı var dediler..daha geçen yıl bi sürü para verip aldım ama zarar ettim işte arabadan, bu halde satılmaz yani :(

hocamın dediği gibi egzozdan mavi duman çıkarır.ama yağ yakıyor dendiği anda motor bitik değildir bunu sizde anlayabilrisiniz. aracınız yağ eksiltiyormu? yağ çubuğundan kontrol edin. 10 bin km de 1 lt 1,5 lt normaldir eksiltmesi. birde motor yağ doldurulan kapağı açtığınızda elinize rüzgar geliyormu üfürüyormu ona bakılır genelde

ozlem22' Alıntı:
benim arabanın motoru da hava üflüyor, acayip yağ eksiltiyor, sürekli yağ eklemekten bıktım..ustaya götürdüm 2-3bin masrafı var dediler..daha geçen yıl bi sürü para verip aldım ama zarar ettim işte arabadan, bu halde satılmaz yani :(
satılır hocam biri gelir baktırmama gerek yok der alır götürür ama ilk bakımında sizin kulaklarınızı çınlatır sizin motor bitmek üzere eğer bu kadar ağırsa durumu. yada 2-3 bin altına satacaksınız gerçeği söyleyip km kaç hocam? birde yaşı

ozlem22' Alıntı:

genellikle ilk araçlarda her zaman zarar edilir. Bende ilk aracımda zarar etmiştim. En son lada samara almıştım geçen sene.. 1.5 yıl sorunsuz bindikten sonra araba artık ben bittim dedi.. Sürekli yolda bıraktı.. O da yağ yakıyordu.. Su eksiltiyordu.. Kredi çektim takasa verdim megane 2 aldım.. Eğer butür arabalarınız varsa 500-1000e bakmayın verin takasa gitsin.. Başka türlü satamazsınız..

Merak ettiğim bu yağ yakan araçların modeli - markası - kaç km de oldukları..birde benzinli mi ? DİZEL mi?? ona göre uzak duralım

bilgiler için teşekkürler iyi bi usta bulup baktırıp fiyat kırıp satacağız yada takasa vereceğim

aracı aldığımda her hangi bir sorun yoktu 2005 ford fiesta 1.4 comfort 128binde almıştım..18bin lira verdim 2011 aralıkta..testlere filan sokmuştuk bi arıza çıkmamıştı.. nisan ayında muayeneye götürdüğümde yağ kaçağı çıktı..motor üst kapak contasını değiştirttim, kaçak olmadı bi daha bu sefer de yağ eksiltmeye başladı..ayda bir yağ ekliyorum. arabamı seviyorum satmak da istemiyorum.param olduğunda yaptırırım herhalde..

Arabanın km ilerledikçe yağ yakma sorunları çıkmaya başlar birde galiba aracınız LPG li. Ustam bana LPG li araç daha çok yağ yakmaya meyillidir demişti.

aslında bakımları zamanında yapılmış çok hırpalanmadan binilmiş bi araba için 120 bin - 130 bin çokda fazla bir km. değil..ama özensiz binilen-kalitesiz yakıt kullanılan motorlar daha çabuk ölüyor ne yazık ki..böyle arabaya binecekler Japon tercih etmeli..Teyzemde 1995 Honda civic var 300 bin km yi devirdi yağ yakama vs..maşallah diyeyim motorda ciddi hiç bir sorunu yok ..

ozlem22' Alıntı:
aracı aldığımda her hangi bir sorun yoktu 2005 ford fiesta 1.4 comfort 128binde almıştım..18bin lira verdim 2011 aralıkta..testlere filan sokmuştuk bi arıza çıkmamıştı.. nisan ayında muayeneye götürdüğümde yağ kaçağı çıktı..motor üst kapak contasını değiştirttim, kaçak olmadı bi daha bu sefer de yağ eksiltmeye başladı..ayda bir yağ ekliyorum. arabamı seviyorum satmak da istemiyorum.param olduğunda yaptırırım herhalde..
sizin arabanın ya km orjinal değil. ya hararet yaptırdılar yada çok hor kullandılar. normalde o km o arabanın motorunda böyle sorunlar olmaz. geçmiş olsun hocam

Bizim memlekette 100000 kmde arabalar ölür diye düşünüldüğü için, aldığınız o araçların çoğunun kilometresi 100 bin altına düşürülüp vatandaşa kakalanmıştır. Aslında bindiğiniz o yağ yakan araçlar 300 bin belkide daha fazla km yapmıştır.Rent a car veya şirket aracıdır. 2000 li yılların arabalarının hiç biri çok yıpratmadıkça 100 binde yağ yakmaz. Tanıdığım bildiğim 400000 km de taksi albea var hala motoru tıkır tıkır rektefiye falan görmedi.

evrim0626' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
sizin arabanın ya km orjinal değil. ya hararet yaptırdılar yada çok hor kullandılar. normalde o km o arabanın motorunda böyle sorunlar olmaz. geçmiş olsun hocam

götürdüğüm ustalar da aynı şeyi söylediler kilometresi ile oynanmış olabilir dediler..peki bunun gerçek kilometresini nasıl öğrenebilirim ben?

Audi a3 arabam var bende de benzer problemler var dediler başta ben de servise götürdüm tüplü araçlarda bir miktar yağ yakması normal dediler bi de mesela benim arabanın motorunun yağ yakıp yakmadığı o motor üflemesinden anlaşılmazmış exspertize soktum motor temiz çıktı 125binde idi anlamayan ustalar yağ yakar demişlerdi.5bin km de bir kontrol et dediler şimdilik bi sıkıntı yok. Ama yine de insanın canı sıkılıyo bi daha 2. ele bulaşmam heralde

ozlem22' Alıntı:
şanssızlık ..ikinci el araba almak şans işi.. :|

ozlem22' Alıntı:
evrim0626' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:

götürdüğüm ustalar da aynı şeyi söylediler kilometresi ile oynanmış olabilir dediler..peki bunun gerçek kilometresini nasıl öğrenebilirim ben?
bunu ancak servise sokarsanız anlarsınız ne kadar aralıkta servise gelmiş örnek 6 ayda 10 bin km bakımın gelmişse bu araba yılda 20 bin yapar siz aldığınızda kaç yaşındaysa çarpın siz aldığınızdaki gerçek km bulursunuz. tabii garanti süresince servsi bakımlıysa. ayrıca direksiyon simiti vites topuzu şoför kapı koluda bunların izini gösteren başka unsurlardır.

Geri