Ne haliniz varsa görün

Kodla Büyü

ozkan_misirli

Aktif Üye
12 yıllık bt öğretmeniyim. Sürekli bu mesleği seçtiğime bin pişman oluyorum. Zamanında tıp fakültesine yetecek kadar puan almama rağmen zamanında yapmış olduğum toyluğun ceremesini çekiyorum. Allah bana akıl versin. Pişman olacağım şeyler yaptırmasın.....

Üvey evlat muamelesi gören bir branşın öğretmeniyim. Şu zamana kadar neler geçti başımdan neler. Kaçtane kendini bilmez idareci ile çalıştım. Çok eziyet çektim. Anlatsam belki hikaye kitabı olur. Yoruldum artık. Bu mesleği yapmak istemiyorum.
Çok özverili çalıştım. Hep vicdanımın sesini dinledim. Allah'tan korktum. Bu çocukların hakkı var dedim. Ama boş. Artık pek de umrumda değil.

Son zamanda yaşadığım üçolaydan bahsedeyim artık siz düşünün.
Okulda BTR var. 3 öğretmeniz. Sırf Fatih projesinde teslim alma komisyonundayım diye bir katta bulunan akıllı tahtaların kontrolünü yapmamı istediler.Herşeyden önce BTR var..... Müdür yanında çağırıyor. E ders var diyorum. boş dersinde yap. Yetişir mi sizce?? Mecburen yetişmedi. Toplam 4 saatimi alan bi kontrol oldu. Kimin umrunda???

Dün okula yeni gelen ikinci memur için Müdür BT sınıfından bilgisayar vereceksiniz diyor. (3 sene ne emeklerle kurdum halbuki bu sınıfı.) Zaten yetmiyor diyoruz. Dinlemiyor. Geçen sene başka bir okul müdür yardımcısına haber vermeden bilgisayar almışlardı yine. 3 tane laptop var başka bilgisayar var. Neymiş kötüymüş. Allah'tan aklıma o bilgisayar geldi de onu isteyin dedim. bu gün gelmiş.

Bugün yine müdür çağırıyor. E 8. sınıfların anketi var BT sınıfından dolduracaklar. E ders var. Evden yapsınlar. Evden yapmazlar. En azından bir ders vereyim. Olmaz iki derste ancak yetişiyor. Önümüzdeki hafta BT sınıfında ders yapma. Derste şunu yap. Kasayı göster vs vs akıl veriyor. Ben programlama öğretiyorum diyorum ama nafile. Haftaya sınıf yok velhasıl.

Yoruldum artık. Kimsenin umrunda olmayan bir ders için kendimi parçalamaya gerek yok. NE HALİNİZ VARSA GÖRÜN

sayın hocam ,söylediklerinde sonuna kadar haklısın, maalesef bizim branş şuan aynen senin anlattığın durumda, kimse umursamıyor ve özellikle bazı idareciler saçma uygulamalar yapmaya çalışıyor. (öğretmenlerin saçmalıklarını artık püskürttük heralde )
kaç farklı okulda çalıştın bilmiyorum ama belki okul değişikliği seni biraz rahatlatabilir.

Müdürün söylediklerini yapmak zorunda değilsiniz. Siz girin derse dersinizi işleyin. Derste ne yapacağınızı müdür belirleyemez ve ders dışında birşey yapmanızı sizi yasal olarak dayatamaz. En fazla soruşturma açar. Onda da görevleri resmi yazı ile tebliğ etmediği için birşey çıkmaz. Savunmanızı uygun şekilde yaparsanız sarı zarfı verdiğiyle kalır. Hadi oldu uyarma cezası verdi diyelim onu da mahkemeye taşır kaldırtırsınız. 12 yıllık öğretmensiniz sendikanız yok mu diyeceğim de insanlar başka türlü anlıyor. İyi kötü bir sendikaya bağlanın ki bir sıkıntıda arkanızda duracak birileri olsun.

msingil hocama kesinlikle katılıyorum. Okul değişikliği bu gibi durumlarda çoğunlukla ilaç gibi geliyor. Hatta kadrosu 20 öğretmeni geçmeyen küçük köy - kasaba okulları insana ilaç oluyor. Merkezi okullarda bilişimciler BTR olsun veya olmasın yine de yıpranıyor.

hocam çektiğiniz sıkıntıların aynısını veya benzerlerini hepimiz yaşamaktayız maalesef. valla benim yaptığım elime düşen öğretmen idareci farketmez işini yokuşa sürmek oluyor. atar yapıyorum. işime gelmezse de yapmıyorum. he he demeyi bıraktım rahat ettim. bt sııfından alınan bilgisayarları ben de idareye danışmadan geri almıştım. bulsunlar kaynak bizi ilgilendirmez. bt sınıfından malzeme sizden izinsiz onayınız olmadan alamazlar.hem daha kıymetli oluyoruz. kendi işimi de zamana yayarak yapıyorum ki kıymetimiz bilinsin.

Sayın hocam cogumuz aynı yoldan gectık malesef komısyonda oldugunuz ıcın ondan kacamazsınız ama dıgerlerını mudur dedı dıye yapmak zorunda degılsınız yok ıllakı yaptıracaksa sınıf ogretmenlerını yollasın sen kantıne ın cayını ıc baslarında durursan kesınlıkle butun okulu senın yanına yollarlar

zamanım olursa hallederım dıyım hep unutmak cok ıse yarıyor yavas yavas getırmez oluyorlar unutmusum pardon guzel cevap mesela

cogu ogrt. utanmasa notlarını bıle bıze gırdırırler

Bana müdürün dediği lafı aynen buraya yazıyorum...NOT: 2 haftadır tanışıyoruz müdürle

"Bu ne biçim sunu bi daha böle sunu hazırlarsan seni bayrak direğine asarım."

Benden de az önce BT sınıfı istendi bende sınıfın boş olduğu saatte açtım kendi sınıf öğretmenleri başlarında durarak anketi doldurdular, ben öğretmenler odasındaydım, Ama geçen yıl anket doldururken başlarında da durmuşluğum var.

ozkan_misirli arkadşı çokk iyi anlıyorum, düz lise çıkışlı olarak tıp kazanacak ya da 0,xx lerle kaybedecek, eczacılık, diş hekimliğini rahat rahat kazanacak bi puanla böte okumanın tabiri caizse "cezasını" çekiyoruz, ve de çekeceğiz, hep yanlış yönlendirmeler, tecrübesizlikler bizi bu duruma getiren. İdari işlev ve dayatmalar olmasa ben mesleğimi seviyorum ama bu olumsuzluklar bizi yıldırıyor...

Öncelikle destek olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Anket dolduruken öğrencilerin başlarında ben durmayacağım. Ama Scratch işlerken BT sınıfının alınması hoşuma gitmiyor. Sizinde malumunuz öğrenciler uygulamaya yapması lazım. Dersi sınıflarda işleyeceğim. :-1:

gezegen10 hocam büyük konuşmayayım ama bana böyle müdürün konuşmasına müsade etmem. Herkes haddini bilmeli. Allah yardımcınız olsun.

Ayrıca bu sene 4 senem okul değiştireceğim. Artık saldım.Yeni okulda da fazla çabalamayacağım.

gezegen10' Alıntı:
Bana müdürün dediği lafı aynen buraya yazıyorum...NOT: 2 haftadır tanışıyoruz müdürle

yuhhh... :eek: :eek: :eek:

ozkan_misirli' Alıntı:
Öncelikle destek olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Anket dolduruken öğrencilerin başlarında ben durmayacağım. Ama Scratch işlerken BT sınıfının alınması hoşuma gitmiyor. Sizinde malumunuz öğrenciler uygulamaya yapması lazım. Dersi sınıflarda işleyeceğim. :-1:

gezegen10 hocam büyük konuşmayayım ama bana böyle müdürün konuşmasına müsade etmem. Herkes haddini bilmeli. Allah yardımcınız olsun.

Ayrıca bu sene 4 senem okul değiştireceğim. Artık saldım.Yeni okulda da fazla çabalamayacağım.

hocam hiç cevap vermedim ama ilgili yerlere ulaşıp durumu bildirdim 2 haftadır büyük değişiklik var muhtemelen birileri olaya el attı. bu müdür Allahtan benim müdürüm değil görevlendirme gittiğim okulun müdürü.

Hocam nasıl alıştırırsanız öyle gidiyor maalesef. Her aradıklarında hemen açmayın mesela. Ben 3 aramalarından 1 ini açmıyorum bilerek. İstedikleri şeyleri yapmayı elinizden geldiğince geciktirin "İNTERNET SAYFASINA RESİM ATMAK" gibi mesela. İnternet sayfasına resim atılınca dünyayı kurtaracağız ya oda ayrı bir konu. Çağırdığında az işim var onu halledip geliyorum deyin ve mümkün olduğu kadar geç gidin yanına... vs. Çünkü beklentileri çok büyük oluyor müdürlerin ve diğer idarecilerin. O yüzden beklentilerini düşürmek lazım. Varsın işe yaramaz desinler. Sizin kafanız rahat olsun da varsın sizi kötü bilsinler.

Hepsini biliyorum. Ama benim kıyamadığım öğrenciler. Onlar için bu kadar fedakarlık yapıyorum. Yoksa idare çok da umrumda değil.

gezegen10' Alıntı:

kabahat sende hocam. kalın sert bişeyi kaptığın gibi direk dalacaksın o müdüre odasında. Kayıt filan olmamasına dikkat et. Gören olmasın başın ağrımasın.

hocam nasıl alıştırırsanız öyle gider. meslekte 6. yılım 13. müdürümle çalışıyorum. hepside şunu bilir: ipler benim elimdedir, istersem derse girmek dışında hiçbir iş yapmam hatta onu zora sokacak idari sıkıntılar çıkartırım. el pençe rica ederler. kısacası hepsi sizin elinizde.

omd' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:

kabahat sende hocam. kalın sert bişeyi kaptığın gibi direk dalacaksın o müdüre odasında. Kayıt filan olmamasına dikkat et. Gören olmasın başın ağrımasın.

:puhaha: oduna odun ne yapsın hocam :mrgreen:

ozkan_misirli' Alıntı:
Bugün yine müdür çağırıyor. E 8. sınıfların anketi var BT sınıfından dolduracaklar. E ders var. Evden yapsınlar. Evden yapmazlar. En azından bir ders vereyim. Olmaz iki derste ancak yetişiyor. Önümüzdeki hafta BT sınıfında ders yapma. Derste şunu yap. Kasayı göster vs vs akıl veriyor. Ben programlama öğretiyorum diyorum ama nafile. Haftaya sınıf yok velhasıl.

Bu hafta bizde de anket doldurulacak. BT sınıfında internet problemi yaşadığımı 6 ay boyunca müdüre söyledim ilgilenmedi. Anket işi olunca hemen dışarıdan eleman çağırdı. Bu arada anket işi ile ben ilgilenmeyeceğim. Sınıf öğretmenleri ilgilensin.

gezegen10' Alıntı:

Müdürler genelde böyle bir üslubu var. Ama bir kaç defa kavga ettikten sonra düzeliyorlar. Üslubunuza dikkat edin diye uyarın.
Ben her dönem başı iyi bir tartışma yaşıyorum. 3-4 ay buyunca terbiyesini takınıyor. Gerçi artık tartışma için pek bir neden de kalmadı. FBTR olayından sonra başvuru yapmadım. Normal hali buyken yeni yazı ile çekilmez olur.

gezegen10' Alıntı:

Vay be sen padişah mısın müdür.Padişahlık zamanında bile yoktu.Müdürlerin şu an hiç bir yetkisi yokki hepsi ilçe memlerden tırsarlar gidip söyliyiver bak kuzu olacaktır kuzu meeee meee diye gelecektir yanına

sorunlar hep ortak alttan almayın derim alsanız bile haddini bildirin kimse terbiyesizlik yapma hakkına sahip değil

ark lar öğrtmen olarak yasal açıdan müdür müdür yar gibi idarecilerin keyfi emirlerini görevimiz olmadığı için yerine getirmeme konusunda hangi yönetmelikleri bilmemiz yararlı olacaktır. yani müdüre bu benim görevim değil dediğimizde neyi kaynak gösterelim. tabi oda görevin derken kaynak göstermesi lazım ama idareci oluyor ya üst ast ilişkisine bağlarsa diye diyorum. görevimiz olmadığını hangi yönetmeliklerle açıklamak yararlı olacaktır.

Benim başıma gelen bir olayı paylaşayım... :roll:

Şu anki okuluma yeni gelmişim 1-2 ay olmuş. Herşey yolunda sıkıntımız yok. Okul müdürüm şeker gibi.
Derken günlerden bir gün bir tören için eğitim bölgemizin diğer okulunda bulunan başka bir okulun müdürü okulumuzu ziyaret eder. Benimle tanıştığı anda kurduğu ilk cümle...
- Seni bölge normundan göndermişlerdir buraya. Sen bizim okula da bakmak zorundasın. Bozuk birkaç bilgisayar var. Yarın gel onları tamir et dedi.
İşin komik tarafı kendi okulunda Bilişim Teknolojileri dersi bile yok. Nasıl bir bölge normu mantığıdır bilmem.
Merakla ne dedim diye bekliyorsunuz değil mi?
- Cevap bile vermedim. Hala okuluna gitmemi bekliyor sanırım. :lol:

hocam okulunuzu değiştirin bende yatılı okulda çalışmıştım tüm işler bendeydi şuan başka okuldayım çok şükür çok rahatım. önceki yerde çoğu okulun stratejik planını il milli eğitimin web sitesini müfettişlerin odalarının ağlarını, bilgisayarları hepsini yapıyorduk. hiçbir şey gözle görülmüyordu. Burada ilçenin stratejik planına aldılar bitince hemen başarı belgesi verdiler.

gezegen10' Alıntı:
omd' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:

:puhaha: oduna odun ne yapsın hocam :mrgreen:

kütüğü de işlemek lazım ki kullanılabilir hale gelsin hocam :+1:

ben de okuldaki tüm işlerin bir süre sonra bana kitlendiğini görünce faceden bir yazı paylaşmıştım, bıçak gibi kesildi talepler :)

dirty_y' Alıntı:
Hocam nasıl alıştırırsanız öyle gidiyor maalesef. Her aradıklarında hemen açmayın mesela. Ben 3 aramalarından 1 ini açmıyorum bilerek. İstedikleri şeyleri yapmayı elinizden geldiğince geciktirin "İNTERNET SAYFASINA RESİM ATMAK" gibi mesela. İnternet sayfasına resim atılınca dünyayı kurtaracağız ya oda ayrı bir konu. Çağırdığında az işim var onu halledip geliyorum deyin ve mümkün olduğu kadar geç gidin yanına... vs. Çünkü beklentileri çok büyük oluyor müdürlerin ve diğer idarecilerin. O yüzden beklentilerini düşürmek lazım. Varsın işe yaramaz desinler. Sizin kafanız rahat olsun da varsın sizi kötü bilsinler.

KESİNLİKLE İŞE YARIYOR ARASA AÇMIYACAKSIN-ÇAĞIR DERSE GİTMEYECEKSİN KENDİSİ GELSİN DİYORUM GENELDE ZATEN KENDİLERİ GELİYORLAR EN SONUNDA. ALTTAN ALIRSAN BAŞIN AĞRIR TERSLE GİTSİN HOŞLARINA GİDİYOR ONLARIN...

Ne yapacaz peki. Nasıl çözecez problemlerimizi.
Ünv sınavını kazandığım sene ham puan olarak benden 1 puan düşük alan bir arkadaşım Odtü ye gitti ben OxFırat a gittim lise farkından dolayı Elektronik öğretmenliği okudum. Çektiğimiz rezilliğe bak.

Geri