.net toolbox HTML ve STANDART eleman farkı?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
merhaba arkadaşlar
yarınki konu için bilgi lazım. yardımcı olursanız sevinirim. visual studio 2012...
1) .net için toolbox bölümünde html ve standart var. HTML de table var, STANDARTta table var... ikisi arasındaki fark nedir? ayrıca bu soru diğer ortak elemanlar için de geçerli. textbox, combobox vs...
html bölümündekini eklediğimizde bildiğimiz klasik table...
ama standart bölümündekini eklediğimizde kod sayfasında
<asp:Table ID="Table1" runat="server">
</asp:Table>
yazıyor.

2) html de veya standartta table eklediğin zaman ayarlama ne yapıldıysa en başta o... başka düzenleme yapılamıyor. Mesela 2x2 bir tablo oluşturduk. cellpadding ve cellspacing değerlerini girdik. Ama sonrasında bu değerlerde değişiklik yapmak istediğiniz zaman hiçbir şekilde yapamıyorsunuz. En azından ben yapamadım. Dreamweaver'daki gibi table ile istediğimiz gibi oynayamıyoruz. Birtek hücre birleştir/hücre böl...

1. Standard bölümündeki sunucuda çalıştırılır, istenirse kodlarla müdahale edilebilir. Örneğin combobox'ın içeriği sayfa yüklenirken doldurulabilir. HTML bölümündeki ise statik olur, kod ile müdahale edemezsiniz.
2. Tablo üzerinde değişiklik yapılabiliyor. Standarttaki tabloda hücreleri oluşturmak için Properties bölümünden Rows özelliğini kullanın. HTML'deki tablo için ise üzerine sağ tıklayıp, Insert ile istediğiniz eklemeleri vs. aynı worddeki gibi yapabilirsiniz. Son hücreye tıklayıp, TAB tuşuna basarak yeni satır oluşturabilirsiniz.

peki cellpadding ve cellspacing olayını nasıl yapcaz?
DW de istediğimiz gibi değişiklik yapılabiliyordu ancak dediğim gibi .net sadece böl,birleştir,satır/sütun ekle,satır/sütun sil...properties bölümüne de baktım bişey yok...

Tabloyu seçtikten sonra Properties panelinde CellPadding ve Spacing var. Oradan yapabilirsiniz.

Geri