network uzmanları ıp problemim var, yardım lutfen

Kodla Büyü
burhansenyuva' Alıntı:
Bios pilini değiştirdiniz mi hocam. Birde Bios a reset atın.
tmm öğleden sonra onuda denerim. biosta virüz varsa pili çıkarsak veya biosa reset atsak virüs silinirmi yoksa farklı bir yöntemi varmı.

Hocam şimdi Bios Yazılımı EEProm bir chip e kaydediliyor. Yani Uygulama aracılığıyla bu chip güncellenebilir. Bios ise bize bildiğiniz üzere açılış esnasında bir veritabanı gibi hangi cihazların nerede olduğu hangi IRQ ya sahip gibi bilgileri elinde tutmakla görevli. Bios Reset dediğimiz işlemde ise; telefonlardaki soft reset olayı gibi düşünün Bios chip üzerinde kurulu yazılımın sonradan barındırdığı bilgileri bırakması halidir. Usb aç/kapat değiştirilmesi gibi. Eğer Bios uygulamasına bir virüs girdi ise, bu bana göre hard reset ile çözülür yani, fabrika ayarlarına geri dönerek. Elektronik bilgisi iyi arkadaşlar bu konuda daha iyi bilgi vereceklerdir size elbette ancak, Yukarıdaki sorunuzun cevabı bana göre Bios resetleme ile (Pinler yardımı ile yapılan) Virüsten kurtulamazsınız. Bu konuda reel bilgi verecek arkadaşlar varsa da güzel olurdu hani :)

burhansenyuva' Alıntı:
Hocam şimdi Bios Yazılımı EEProm bir chip e kaydediliyor. Yani Uygulama aracılığıyla bu chip güncellenebilir. Bios ise bize bildiğiniz üzere açılış esnasında bir veritabanı gibi hangi cihazların nerede olduğu hangi IRQ ya sahip gibi bilgileri elinde tutmakla görevli. Bios Reset dediğimiz işlemde ise; telefonlardaki soft reset olayı gibi düşünün Bios chip üzerinde kurulu yazılımın sonradan barındırdığı bilgileri bırakması halidir. Usb aç/kapat değiştirilmesi gibi. Eğer Bios uygulamasına bir virüs girdi ise, bu bana göre hard reset ile çözülür yani, fabrika ayarlarına geri dönerek. Elektronik bilgisi iyi arkadaşlar bu konuda daha iyi bilgi vereceklerdir size elbette ancak, Yukarıdaki sorunuzun cevabı bana göre Bios resetleme ile (Pinler yardımı ile yapılan) Virüsten kurtulamazsınız. Bu konuda reel bilgi verecek arkadaşlar varsa da güzel olurdu hani :)
fabrika ayarları işi çözer diyorsun yani

Hocam o bilgisayarı başka bir ethernet prizine taktığınızda ne oluyordu?
Bir de o prize başka bir bilgisayar takıp, onu da 2-3 gün boyunca orada kullanın.

Bios'a virüs girer mi? Sonuçta orası da bir yazılım olduğundan girebilir. Ancak bios'a giren virüs ne yapabilir? Ben şimdiye kadar bios'a giren bir virüs duymadım. Duyan varsa şu antivirüs programı tespit etmiş, şu ismi vermiş desinler.

Bir zamanlar çernobil virüsü vardı, o virüs bios'a girmiyordu bilinenin aksine, bios'u bozuyordu sadece ama insanlar yine bir isimlendirme, tabir hatasından dolayı çernobil virüsünü bios'a giren bir virüs olarak akıllarına kazıdılar.

Bios ve cmos farklı şeyler. Bios yazılım, cmos ise bios ayarlarının tutulduğu bir bellek. Bios resetleme(anakart üzerindeki jumperın konumu değiştirilerek yapılan) denilen aslında cmos resetleme işlemidir. İsimlendirme yanlışı var. Bios resetleme denildiğinde aslında cmos reset kastediliyor. bios güncelleme vs. terimler aslında bios yazılımını değiştirmek manasında geliyor.

Ben biosa bulaşan bir virüs duymadım ama böyle bir virüs yazılsa bile bu cmos resetlenerek, yani anakarttaki reset jumperı ile yapılan işlem sonucunda bu virüs silinmez. Ancak bios güncellenerek böyle bir virüs silinir. Tabi çalışan işletim sisteminde kendisini nasıl aktif hale getirecek, işletim sistemi rutinlerini kullaranak bios güncelleme işlemini engelleyecek veya engellemese dahi yine kendi kopyasını bios yazılımına ekleyebilecek böyle bir virüs çok zor. bios yazılımınıın yüklendiği alan bunun için yeterli midir? Böyle bir virüs yazılabilse aslında neredeyse silinemeyecek bir virüs olurdu.

Neyse ben duymadım, ortada bir takım yanlış bilgilerden ve yanlış isimlendirmelerden kaynaklanan yanlış anlaşılmalar var.

Bios'a giren bir virüs duyan varsa, hangi antivirüs programı tespit etmiş, hangi ismi vermiş bu virüse paylaşsın biz de öğrenelim.

Ethernet kartınızın çalışmamasının nedeni biosa giren bir virüs değildir diye düşünüyorum ama yine de deneyin tabii ki.

bu gün bios pilini çıkardım biraz bekleyip geri taktım, çok ilginç bişey oldu. normalde formattan sonra winxp ile kendiliğinden kurulan ethernet driver i ne yaptımsa yükleyemedim. realtekin çok kolay bulunan bir versiyonu defalarca driverlerini yüklemeye çalıştım ama driveri tanımıyor. driver checker programı ile kontrol ettim driver kurulu görünüyor. ama aygıt yöneticisinde kuruludeğil görünüyor. formatta attım yinede driver yüklüdeğil görünüyor. bios pili bitmiş olabilir. yada biosa virüs girmişti pilini çıkarınca virüs silindi ama bios yazılımınıda bozdu. pazartesi bios pilini değiştirip deneyeceğim. yılan hikayesi oldu buda ya. sonunu çok merak ediyorum. aşkı memnudan bile daha heyecanlı... :scared:

Hocam statik elektriklenme olmuş da olabilir. Yapacaklarınız şunlar:

Dikkat: Tornavidayı anakartın veri yollarına sürtmeyin. Veriyollarında oluşacak bir hasar anakartta geri dönülemez sonuçlara neden olur.

1- Önce ellerinizi duvara dayayıp üzerinizdeki elektriği nötrleyin.
2- Bilgisayarın güç fişini kasanın arkasından çekin.
3- Bios pilini sökün.
4- Mıknatıs özelliği olmayan bir tornavida ile power supply deki üç iletkene en az 6 sn. kısa devre pozisyonunda bekleyin.
5- Anakart içinde mümkün olduğunca devre elemanlarının ayaklarına tornavidanın ucuyla kısa devre yapacak şekilde dokundurun.
6- Ram'leri yerinden sökün. Ram'lerin iletken uçlarına da tornavida ile kısa devre yapın.
7- Bilgisayarı toplayın. Bios pilini takın. Çalıştırın.

İnşallah işe yarar. Ben bir çok problemi bu yolla çözdüm.

bios yazılımı bozulsa bilgisayar hiç boot etmez ki. bios pilini çıkararak cmos'daki bilgiler silinir, cmos bir yazılım değildir ki oraya virüs bulaşmış olsun ve pili çıkarınca virüs silinsin.

arkadaşlar bios pilini de çıkardım bekledim, kısa devre yaptım yeni pil aldım bir türlü bu problemi halledemedim. ne yaptımsa olmadı. ben vazgeçtim bilgisayar beni yendi bu sefer mağlup oldum galiba.

1.ADIM:
Makinanıza elle IP verin, verdiğiniz IP modem IP adresi ile aynı ağda olsun. Örneğin modem 192.168.1.1 ise siz 192.168.1.5 yapın.
Hemen sonra komut satırında aşağıdaki komutları çalıştırın.

ping 127.0.0.1 // bu komut başarılı değilse PCnizin TCP/IP protokol sorununuz var demektir. Sürücüleri yeniden yükleme sorunu çözebilir.

2.ADIM:
modemizine ping atın.
ping 192.168.1.1 (IPnizin buna benzer olduğunu farzediyorum) eğer ping atabiliyorsanız kablolar doğrudur. hemen ardından ping 8.8.8.8 deneyin. Buraya da ping atabilmeniz gerekir. 192.168.1.1'e atıp 8.8.8.8'e atamıyorsanız öncelikle modem ayarlarınızı kontrol edin veya fatura ödemelerinizi :)

Eğer 192.168.1.1'e ping atamıyorsanız sorun büyük ihtimalle modemde ya da kablodadır. (Modemi başka makina ile test edip sorunun modemden mi kablodan mı kaynaklandığını öğrenebilirsiniz)

Kabloda ise kabloyı değiştirin :)

3.ADIM :
Otomatik IP al seçeneğini deneyin eğer aldığı IP 169.254. ile başlayan bir IP ise DHCP den IP alamıyordur sebebi:
1. İhtimal: - DHCP den IP dağıtan cihazınızın yeterince dağıtacak IPsi yoktur. (DHCP havuzu 1 gibi küçük bir değer olabilir. Ya da ağı kullanan başka birileri varsa onların makinalarından DHCP atakları sonucunda modeminiz (DHCP Sunucu) dağıtacak IP bulamıyordur.
-2. İhtimal: DHCP sunucuya ulaşamıyorsunuz, kablo çalışmıyordur, DHCP sunucusu kapalıdır.

aklıma gelenler bunlar:)

erdx' Alıntı:
1.ADIM:
Makinanıza elle IP verin, verdiğiniz IP modem IP adresi ile aynı ağda olsun. Örneğin modem 192.168.1.1 ise siz 192.168.1.5 yapın.
Hemen sonra komut satırında aşağıdaki komutları çalıştırın.

ping 127.0.0.1 // bu komut başarılı değilse PCnizin TCP/IP protokol sorununuz var demektir. Sürücüleri yeniden yükleme sorunu çözebilir.

2.ADIM:
modemizine ping atın.
ping 192.168.1.1 (IPnizin buna benzer olduğunu farzediyorum) eğer ping atabiliyorsanız kablolar doğrudur. hemen ardından ping 8.8.8.8 deneyin. Buraya da ping atabilmeniz gerekir. 192.168.1.1'e atıp 8.8.8.8'e atamıyorsanız öncelikle modem ayarlarınızı kontrol edin veya fatura ödemelerinizi :)

Eğer 192.168.1.1'e ping atamıyorsanız sorun büyük ihtimalle modemde ya da kablodadır. (Modemi başka makina ile test edip sorunun modemden mi kablodan mı kaynaklandığını öğrenebilirsiniz)

Kabloda ise kabloyı değiştirin :)

3.ADIM :
Otomatik IP al seçeneğini deneyin eğer aldığı IP 169.254. ile başlayan bir IP ise DHCP den IP alamıyordur sebebi:
1. İhtimal: - DHCP den IP dağıtan cihazınızın yeterince dağıtacak IPsi yoktur. (DHCP havuzu 1 gibi küçük bir değer olabilir. Ya da ağı kullanan başka birileri varsa onların makinalarından DHCP atakları sonucunda modeminiz (DHCP Sunucu) dağıtacak IP bulamıyordur.
-2. İhtimal: DHCP sunucuya ulaşamıyorsunuz, kablo çalışmıyordur, DHCP sunucusu kapalıdır.

aklıma gelenler bunlar:)
hepsini denedim hocam 3 farklı modemle denedim idarenin özel hatları var onlarla denedim. kabloları değişrim defalarca format attım driver kurdum kaldırdım vs hiçbiri olmadı bu arada 192.168.1.1 adresine diğer makinalar giriyor ama problemli makina elle ıp versemde girmiyor. otomatik ıp alınca aldığı ıp senin dediğin gibi 169.254. ile başlıyor ama ıp havuzunu kontrol ettim, 192.168.1.100 den başlayarak 192.168.1.200 e kadar ıp verebiliyor bu aralıkta birçok ıp denedim olmadı, pc adını değiştim olmadı. olmadıda olmadı.

tam dayaklık pc ymiş vala :Dneyse hocam çözüm kısa vede cok basit

verin ömer dinçerin çocuğuna yapsın nede olsa cocuklar bilgisayar kullanmayı biliyor :D

saka bir yanada sizin yüzünüzden macları izleyemez oldum acaba yaptımı en son denediği bios sıfırlama ile çözüldümü falan derken film bitti galiba :D yine kötüler kazandı ehehe

şimdi bilgisayarcıdan aldığım cd ile format attım sorun düğzeldi ama 2 gün sonra sorun yine başlıyor. dedim ya aşkı memnudan bile daha heyecanlı idi sonu aşkı memnu gibi hüsranla bitti. ben pes ettim.

modem ayarlarından -güvenlik bölümüne girin hocam...modem engeliyor sizi diğer bilgisayarlar bağlansa bile diğeri bağlan mı yor başıma geldi hallettim ....

erden60' Alıntı:
modem ayarlarından -güvenlik bölümüne girin hocam...modem engeliyor sizi diğer bilgisayarlar bağlansa bile diğeri bağlan mı yor başıma geldi hallettim ....
güvenlik bölümünde ne yapmam lazım hocam biraz daha daha açıklarsan iyi olur.

Hocam. İşi yazılım tarafında aramayın boşuna. Aynı marka ve model bir makineniz daha vardı sanırım. O cihazın anakartı ile bunun anakartını değiştirin. Sorun anakartta mı değil mi belli olur. Test etmediğiniz tek parçanız o kaldı zaten. Onuda Test edin olsun bitsin. İyi çalışmalar.

sadece susarak' Alıntı:
labtakibilgisayarlardan biri beni sinir etti ip aayarını otomatik yapıyorum pc ip almıyor sınırlı bağlantı diyor, elle ıp veriyorum bağlantı geliyor ancak internete girmiyor. yandaki çalışan bilgisayarın kablsu ile hatları değişiyorum aynı problem devam ediyor. modemi değiştim, yeni eternet kartı aldım birturlu olmadı çıldırrttı beni bu bilgisayar. yardım lutfen

Hocam bağdaştırıcı ayarlarından bağlantı hızı sekmesinden Auto olan değeri 10 Mbpx Full Dublex i seç. Sorunun kalmicak ;) Sorun düzelmezse başka çareler söylicem...

yasinz' Alıntı:
sadece susarak' Alıntı:
labtakibilgisayarlardan biri beni sinir etti ip aayarını otomatik yapıyorum pc ip almıyor sınırlı bağlantı diyor, elle ıp veriyorum bağlantı geliyor ancak internete girmiyor. yandaki çalışan bilgisayarın kablsu ile hatları değişiyorum aynı problem devam ediyor. modemi değiştim, yeni eternet kartı aldım birturlu olmadı çıldırrttı beni bu bilgisayar. yardım lutfen

Hocam bağdaştırıcı ayarlarından bağlantı hızı sekmesinden Auto olan değeri 10 Mbpx Full Dublex i seç. Sorunun kalmicak ;) Sorun düzelmezse başka çareler söylicem...
denedim hocam o zaman ıp düzeliyor ama internete girmiyor.
formattan sonra düzeldi sonra ıp yine gitti senin dediğin gibi auto yu 10 a düşürdüm ıp aldı ama internete girmedi sonra yine auto yaptım şu anlık normal çalışıyor. ama bu sorundanmıdır bilmiyorum ağdaki pc lerin neredeyse yarısına ağda ulaşamıyorum. internete giriyorlar ancak ağda isimleri görünmüyor.

sadece susarak' Alıntı:
yasinz' Alıntı:
sadece susarak' Alıntı:

denedim hocam o zaman ıp düzeliyor ama internete girmiyor.
formattan sonra düzeldi sonra ıp yine gitti senin dediğin gibi auto yu 10 a düşürdüm ıp aldı ama internete girmedi sonra yine auto yaptım şu anlık normal çalışıyor. ama bu sorundanmıdır bilmiyorum ağdaki pc lerin neredeyse yarısına ağda ulaşamıyorum. internete giriyorlar ancak ağda isimleri görünmüyor.

ip yi alıyor fakat internete girmiyorsa o zaman ip4 ayarlarına girin. dns'i sırasıyla 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yapın. Bu DNS numarası google 'a aittir. Bazı mahallelerde telekomun otomatik dns'si çalışmayabiliyor.

tmm hocam auto yaptıktan sonra şu an normal çalışıyor. birdaha sorun olursa dediğini yaparım teşekkür ettim hocam şu anlık sorun halloldu görünüyor. yine tekrarlarsa sana haber gönderirim. sen bu işi biliyon. :mrgreen: :D :++: :+1:

peh ıp yine gitti bu sefer bağlantı hızını 10 yaptım yine ıp almadı. şu an ıp yine gitti. :verymad:

Anakartta küçük bir kısa devreden, ethernet kartı anormal çalışıyor olabilir. Ethernet kartı yuvasına kıl ya da tüy gibi yarı iletken bir şeyler kaçmış olabilir. Kasanın içini dışını ve ethernet yuvasını(RJ45) içini bir kompresörle iyice tozdan temizleyin.

sanalomer' Alıntı:
Anakartta küçük bir kısa devreden, ethernet kartı anormal çalışıyor olabilir. Ethernet kartı yuvasına kıl ya da tüy gibi yarı iletken bir şeyler kaçmış olabilir. Kasanın içini dışını ve ethernet yuvasını(RJ45) içini bir kompresörle iyice tozdan temizleyin.
geçen sene hepsini kompresörle temizlemiştim çok fazla bir toz yok. birde yeni taktığım harici ethernette aynı arızayı veriyor.

Geri