Nisan Maaşı..

Kodla Büyü
4/1 sendika yardım falan filan hiçbişey yok. 1770 tl... Çok az..Var bi bit eniği...

SHİFT+DEL' Alıntı:
8/3 evli
eş çalışıyor
çocuk yok sendika yok.
bireysel emeklilik var.
1750 tl

ben 8/1 yim
eşim çalışıyor,
çocuk yok,
bireysel emeklilik var,
sendika var,
1721 TL
kademe bu kadar fark ettiriyormu, ben ettirmiyor biliyorum. bireysel emeklilik bodroya nasıl yansıyor. Sakıncası yoksa bodronu yollayabilirmisin benimkiyle karşılaştırma yapmak için

Ben 8/2 yim evliyim eşim çalışıyor.
1663 bu işte bir gariplik var mı? Sendika falan yok

mustafasangul' Alıntı:
SHİFT+DEL' Alıntı:
8/3 evli
eş çalışıyor
çocuk yok sendika yok.
bireysel emeklilik var.
1750 tl

ben 8/1 yim
eşim çalışıyor,
çocuk yok,
bireysel emeklilik var,
sendika var,
1721 TL
kademe bu kadar fark ettiriyormu, ben ettirmiyor biliyorum. bireysel emeklilik bodroya nasıl yansıyor. Sakıncası yoksa bodronu yollayabilirmisin benimkiyle karşılaştırma yapmak için

bireysel emeklilik nekadar hocam sizde.. ben 120 tl aylık. ordan bi farklılık olabilir ama yine okadar olmaz..
gönderiyorum bordroyu... sizde gönderin hocam karşılaştıralım...

Ekli dosyalar

• bordro.jpg
    bordro.jpg
    181.9 KB · Görüntüleme: 1,980
mustafasangul' Alıntı:
SHİFT+DEL' Alıntı:
8/3 evli
eş çalışıyor
çocuk yok sendika yok.
bireysel emeklilik var.
1750 tl

ben 8/1 yim
eşim çalışıyor,
çocuk yok,
bireysel emeklilik var,
sendika var,
1721 TL

hocam benim maaşımda mı bir sorun var acaba?sizinle hepsi aynı sadece ben 8/2 yim ama maaşım 1696TL neden boyle bir fark olabilir acaba???

nurc' Alıntı:
mustafasangul' Alıntı:
SHİFT+DEL' Alıntı:
8/3 evli
eş çalışıyor
çocuk yok sendika yok.
bireysel emeklilik var.
1750 tl

ben 8/1 yim
eşim çalışıyor,
çocuk yok,
bireysel emeklilik var,
sendika var,
1721 TL

hocam benim maaşımda mı bir sorun var acaba?sizinle hepsi aynı sadece ben 8/2 yim ama maaşım 1696TL neden boyle bir fark olabilir acaba???

Hocam benimki hep 40 lira eksik ya sendika var mı sizde

nurc' Alıntı:
evet hocam sendika var, eşim çalışıyor, bireysel emeklilik de var.

Peki bu bireyesl emeklilik nasıl bir şey ne kadar kesiliyor ne kadar ekleniyor bilgi verir misiniz?

bireysel emeklilik ayda 56 lira kesiliyor hocam...ama bu kadar fark sadece ondan mı kaynaklanıyor???

Yahu arkadaşlar evli çocuksuz sendikasız derecesi 8 olan arkadaşlar ne kadar aldınız bu ay?
Biz de yanlışlık mı var

gunhkn' Alıntı:
Yahu arkadaşlar evli çocuksuz sendikasız derecesi 8 olan arkadaşlar ne kadar aldınız bu ay?
Biz de yanlışlık mı var
8/3 1745 tl.. bu ayki sendika aidatı çık 1710 a düşer.. dil tazminatı var 40 tl onu çık 1670 e düşer.. yani normal olarak, bekar sendikasız bireysel emeliliksiz 1670 olmalı... tabi evlilik birşey getiriyor mu bilmiyorum..

Eş çalışıyor, 2 çocuk, sendika var, 4/1, nisan maaşım 1880 TL...

gunhkn' Alıntı:
Biz de yanlışlık mı var
hocam aynı durumdayım: evli-çocuksuz-sendikasız-8/2. sizinle aynı aldım.

Arkadaşlar mesajlara baktım, herkesin farklı farklı yani bayaa farklı. Benimkisi de;

Eş çalışmıyor, 1 çocuk, sendika bu ay girişli (ödemesi yapıldımı bilmiyorum)
6/3, teknik öğretmen
2016 net ödenen..

Soran arkadaşlar için; bireysel emeklilik:

Bankalardan felan yapılıyor, vakıf emeklilik, garanti emeklilik, akbank emeklilik gibi. Aylık ödeme taahhüt ediyorsunuz, ör:200 TL.
Her ay bu miktarı size açılan emeklilik hesabına yatırıyorsunuz, işyerinden emekli olana kadar ödüyorsunuz ve işyerinden emekli olduğunuzda da oradan da emekli oluyorsunuz. Ya yatırdığınız parayı kendi birikimiyle beraber alıyosunuz (Ör: içerde biriken 80.000, bunun getirisi 20.000, toplam 100.000) ya da siz ölene kadar her ay belirlenen miktarda emeli maaşı alıyorsunuz. Yani paranız içerde kazanıyor, tabii ne yapıyorda kazanıyor onu bilmiyorum :lol:

Bir de daha cazip olanı, devlet bu bireysel emeklilik sistemini desteklemek için bu ödemeleri vergi indirimine tabii tutuyor. Yani siz aylık 200 TL ödüyorsanız bunun yaklaşık 20 TL'si sizin maaşa ekleniyor. Aslında siz 180 ödeyip, bankada 200 biriktiriyorsunuz, bir de bu 200 TL, her ay içerde kazanıyor. Yani maddi olarak bayaa kazançlı bir sistem. Ben de yaklaşık 3 yıl kadar önce garanti emeklilikyapmıştım 4 ay ödeme yapıp hesabımı dondurdum. Çünkü "ben vazgeçtim çıkıyorum, ödeyemiyorum" dediğinizde çıkamıyorsunuz. Diyorlarki "5 yıldan önce çıkarsanız içerdeki paranızın %60'ı bilmem nereye, %15'i bilmem nereye % bilmem kaçı bilmem nereye kesiliyor. Geriye kalan 120 TL. alıp çıkmanız avantajlı değil. Biz hesabınızı donduralım belki ilerde tekrar ödemeye devam edersiniz.. :D "

Ben hatırladıklarımı yazdım, daha fazla bilgisi olan arkadaşlar eksikleri veya yanlışları düzeltebilirler.

NOT: Çıkma sebebim ise vicdani rahatsızlık. Bu gelen fazla fazla paraları benim hak etmediğimi düşünüyorum. Aylık 20-30 TL ama olsun, "ben bunu kazanmak için hiçbir şey yapmıyorum ki" diye düşünmüştüm. :oops:

gunhkn' Alıntı:
nurc' Alıntı:
evet hocam sendika var, eşim çalışıyor, bireysel emeklilik de var.

Peki bu bireyesl emeklilik nasıl bir şey ne kadar kesiliyor ne kadar ekleniyor bilgi verir misiniz?

Hocam bir bakıma 2. emeklilik veya yatırım diyebiliriz... ayda 120 tl kredi kartımdan çekiliyor.. bunun %15 i maaşa yansıyor.. yani gelir vergisinin bir kısmından muaf oluyorsunuz. dolayısıyla maaşınıza yansıyor... ben geçen sene başladım.. hesapta 1000 lira birikmiş.. damlaya damlaya artacak tabiki... kısa vadede getirisi yok.. hatta 10 yıldan önce paranı çekme istersen kesinti yapılıyor... 3. yıldan sonra paran iş yapmaya başlıyor.. yani fon alım satışı yapılıyor heralde.. bende yeni olduğum için pek bilmiyorum ama müsteri hizmetlerinde öyle dediler..

Yani hocam kredi kartımdan çekildiği için ben harcama yapmışımda onu ödüyormuşum gibi düşünüyorum.. yatırım olsun diye yaptırdım.. uzun vadede düşündüğüm için yaptırdım...

Geri