Norm Kadro Bilişim Grup Oluşturma ve Norm Kadro Görüş Yazısı

Kodla Büyü

promade

Site Gezgini
Değerli arkadaşlarım hepinize hayırlı günler dilerim.Bir konu hakkında görüşünüzü almak istedim.Forumda dolanan norm kadro ve grupların oluşturulması ile ilgili bir görüş yazısı dolanıyor fakat sayı ve belge doğrulama kısmı kapatılmış.Emsal karar niteliği taşıyan bir belgeden KVVK bilgileri hariç bu bilgilerin kapatılarak sunulması bana şaibeli geldi bu belgenin aslı olan veya konu hakkında yorum yapmak isteyen olur ise çok sevinirim.

Özet olarak

"Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı mesleki ve teknik eğitim kurumlarında aynı fiziksel ortamda birden fazla öğretmenin ders yapması ile ilgili bir talep değerlendirilmiştir. Yazıda, aynı laboratuvar ortamında birden fazla öğretmenin ders yapmasının bazı şartlara bağlı olduğu belirtilmiştir. Bu şartlar arasında laboratuvarın yeterli büyüklükte olması ve gerekli araç-gereç, makine ve ekipmanın bulunması yer alır. Ayrıca, öğrencilerin birbirini engellemeyecek şekilde ders yapabilmesi de gereklidir. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa, aynı laboratuvarda birden fazla öğretmen ders yapabilir.

Sonuç olarak, bu tür durumlarda her bir öğretmenin aynı anda ders vermesi mümkün olabilir, ancak bu, fiziksel koşullara ve araç-gereçlerin yeterliliğine bağlıdır."

Bu belgeye göre aynı Lab için 2 veya 3 öğretmen aynı ders için derse girebilir mi yoksa mevzuatta belirttiği gibi fiziksel alan mı önemlidir. Bu normu direkt etkilediği için idareciler kendi istedikleri gibi kullabiliyorlar.

Ekli dosyalar

• resmi yazı1.jpg
    resmi yazı1.jpg
    118.7 KB · Görüntüleme: 46
  • resmi yazı2.jpg
    resmi yazı2.jpg
    104.5 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:

bu konuda drive da 2-3 gün önce paylaşıldı hocam

Değerli arkadaşlarım hepinize hayırlı günler dilerim.Bir konu hakkında görüşünüzü almak istedim.Forumda dolanan norm kadro ve grupların oluşturulması ile ilgili bir görüş yazısı dolanıyor fakat sayı ve belge doğrulama kısmı kapatılmış.Emsal karar niteliği taşıyan bir belgeden KVVK bilgileri hariç bu bilgilerin kapatılarak sunulması bana şaibeli geldi bu belgenin aslı olan veya konu hakkında yorum yapmak isteyen olur ise çok sevinirim.

bu konuda drive da 2-3 gün önce paylaşıldı hocam
Teşekkür ederim Hocam

Belgeye ulaştım ama altında belge doğrulama kodu yok ya da kaldırılmış

Ekli dosyalar

• belgedoru.png
    belgedoru.png
    85.7 KB · Görüntüleme: 12
  • evrak1631016899912.udf (1).pdf
    29.7 KB · Görüntüleme: 12
Pazartesi günü bakanlıktaki ilgili birimi arayıp bilgi talep edeceğim
hocam sanırım bu yazı çıktıtğında evrak doğrulama sistemi henüz yoktu. ondan olabilir.
Zannetmiyorum hocam evrak 2020 yılına ait eski bir evrak değil eğer dediğiniz gibi ise de pazartesi ilgili birimle iletişime geçip bilgi isteyeceğim

Hocam evrak resmi. Bakanlıktan çıkmış bir yazı. Bazı şeyleri çok kurcalayınca yarın öbür gün bunun aksi bir görüş çıkıverir.

labimiz yeterli olmadigi halde okul muduru bilincli bir sekilde 7 olan formu 9 a cikarmak istiyor 3 ogretmen girin sorun yok diyor
Hocam bunun çözümünü buradan çıkaramazsınız. Yanlış yerde çözüm arıyorsunuz onu söyleyeyim. Bakanlıkta yazıyı yazan kişileri tanıyorum oradan biliyorum yazının resmi olduğunu. Siz müdür ile çözmeye çalışın sorunu bence. Bu arada çoğu okulda normlar bu yazıdaki esaslara göre belirlenmiş durumda. Bunu da dikkate almak lazım.

Hocam bunun çözümünü buradan çıkaramazsınız. Yanlış yerde çözüm arıyorsunuz onu söyleyeyim. Bakanlıkta yazıyı yazan kişileri tanıyorum oradan biliyorum yazının resmi olduğunu. Siz müdür ile çözmeye çalışın sorunu bence.
hocam yaziyi yazan kisi su an baska bir birimde ve mesleki teknik egitime bakmiyor gerekirse biz de ulaşiriz eger bir hata var ise daha once de cozduk benzer bir durumu

hocam yaziyi yazan kisi su an baska bir birimde ve mesleki teknik egitime bakmiyor gerekirse biz de ulaşiriz eger bir hata var ise daha once de cozduk benzer bir durumu
Hocam buradaki durum mevzuatın açıklanması şeklinde. Yönetmelikte ne ise odur. Yazıda bir hata yok. Türkiyede o kadar farklı alan/bölüm ve fiziki mekanlar var ki yönetmelik tümüne genel yaklaşır. Sizin durumunuza özel yönetmelik olmaz ki

Hocam buradaki durum mevzuatın açıklanması şeklinde. Yönetmelikte ne ise odur. Yazıda bir hata yok. Türkiyede o kadar farklı alan/bölüm ve fiziki mekanlar var ki yönetmelik tümüne genel yaklaşır. Sizin durumunuza özel yönetmelik olmaz ki
Öneriniz icin tesekkurler ama yonetmelikle çelistigi icin ugrasiyoruz sizce oyle olabilir ama biz de mevzuat okuyup ona gore hak iddia ediyoruz ilgili birim hata yok der ise sorun yok.Ben rahatsizliginizi anlamadim bu gorus yazisi birinin ozel durumuna gore mi verildi mesela.

Son düzenleme:
Öneriniz icin tesekkurler ama yonetmelikle çelistigi icin ugrasiyoruz sizce oyle olabilir ama biz de mevzuat okuyup ona gore hak iddia ediyoruz ilgili birim hata yok der ise sorun yok.Ben rahatsizliginizi anlamadim bu gorus yazisi birinin ozel durumuna gore mi verildi mesela.
Özel duruma göre verilmedi hocam. Soyleki, atölyeleri sadece bilgisayar atolyesi olarak düşünmemek gerekir. Bazı atölyeler hangar gibi neredeyse bina büyüklüğünde. Bu durumda bu atölyede 2-3 grup rahat bir şekilde ders işleyebilir. Bu tarz problemleri çözmek için yazılmış bir yazı. Sizin durum bunun tam tersi. Anladığım kadarı ile siz normu 7 de tutmak istiyorsunuz. Müdür ise var olan gruplara göre hesaplayıp 9 yapmak istiyor. Önce şunu sormak lazım, siz neden 7 de tutmak istiyorsunuz, mudur neden 9 yapmak istiyor. Eger siz normu 7 de tutmak istiyorsanız atölyelerinde donanım özelliklerini gerekçe göstererek "her ders her atölyede yapılamıyor, o yüzden gruplara bolemiyoruz" diyebilirsiniz

Hocam burada özel duruma göre yazı isteyen sizsiniz. Bakanlık birinin özel durumu için böyle bir yazı yazar mı sizce. Ben bu yazının taraflarından biri değilim. Sadece yazının resmi bir yazı olduğunu biliyorum. Zaten bu yönetmelik 20 yıldan fazladır bu şekilde uygulanıyor. Bunu anlamayan idareciler yüzünden bazı öğretmenler bakanlıktan görüş istemiş ve sonuçta bu yazı gelmiş. Durum bundan ibaret.
Bu arada nick iniz de değişmiş. Kime cevap yazdığımı da bilemiyorum şimdi. Neyse uzatmaya gerek yok. Umarım haklı çıkarım.

Son düzenleme:
Özel duruma göre verilmedi hocam. Soyleki, atölyeleri sadece bilgisayar atolyesi olarak düşünmemek gerekir. Bazı atölyeler hangar gibi neredeyse bina büyüklüğünde. Bu durumda bu atölyede 2-3 grup rahat bir şekilde ders işleyebilir. Bu tarz problemleri çözmek için yazılmış bir yazı. Sizin durum bunun tam tersi. Anladığım kadarı ile siz normu 7 de tutmak istiyorsunuz. Müdür ise var olan gruplara göre hesaplayıp 9 yapmak istiyor. Önce şunu sormak lazım, siz neden 7 de tutmak istiyorsunuz, mudur neden 9 yapmak istiyor. Eger siz normu 7 de tutmak istiyorsanız atölyelerinde donanım özelliklerini gerekçe göstererek "her ders her atölyede yapılamıyor, o yüzden gruplara bolemiyoruz" diyebilirsiniz
Hocam bizim bilgisayar atölyemiz de büyük. 17-18 bilgisayar var. 18 öğrenci 2 grup olarak rahatlıkla 2 öğretmen nezaretinde uygulamaları yapıyorlar.
Bir fiziki alanın 2 grup öğrenci çalışması için kaç metrekare olması gerekir. 200-300 metrekare olması gerekmiyor heralde.
Arkadaşların okulundaki Durum nedir bilemiyorum açıklarsa daha rahat yorum yapılabilir

Son düzenleme:
Hocam KVVK dan dolayı nickimi değiştirdim kime cevap verdiğinizin bir önemi yok konu üzerinde yorum yapıyorsunuz.Size bir soru sorayım o zaman Alan ve atölye şefleri bölüm öğretmenleri ile aynı saat derse mi giriyor sizde ? Bir de bu konuya bu kadar cevap vermenize lüzum yok defalarca temenninizi ilettilniz canınızı sıkan nedir ? Mevzuata çok hakimdiniz eğer fikrinizde eminseniz tedirgin olmanıza bir lüzüm da yok diye düşünüyorum eğer siz haklıysanız sorun yok demektir. Ben burada data toplamak ve doğrulamak için konu açtım kimseyi rencide etmedim kimsenin bilgisini sorgulamadım. Rica ediyorum özel bir sorununuz var ise siz de bir başlık açın oradan devam edin. Saygılarımla..

Hocam KVVK dan dolayı nickimi değiştirdim kime cevap verdiğinizin bir önemi yok konu üzerinde yorum yapıyorsunuz.Size bir soru sorayım o zaman Alan ve atölye şefleri bölüm öğretmenleri ile aynı saat derse mi giriyor sizde ? Bir de bu konuya bu kadar cevap vermenize lüzum yok defalarca temenninizi ilettilniz canınızı sıkan nedir ? Mevzuata çok hakimdiniz eğer fikrinizde eminseniz tedirgin olmanıza bir lüzüm da yok diye düşünüyorum eğer siz haklıysanız sorun yok demektir. Ben burada data toplamak ve doğrulamak için konu açtım kimseyi rencide etmedim kimsenin bilgisini sorgulamadım. Rica ediyorum özel bir sorununuz var ise siz de bir başlık açın oradan devam edin. Saygılarımla..
Hocam ben niye endişe edeyim bu konu beni hiç ilgilendirmiyor ve ben kimseyi rencide edici bir şey söylemedim. Sorunuza cevap olarak şunu söyleyebilirim mevzuat gereği tüm fiili dersler eşit ve dengeli dağıtılır ondan sonra koordinatorluk ve şeflik ücretleri dağıtılır. Tabii ki şefler ve öğretmenler aynı saat derse giriyor. Benim kimseyle bir sorunum yok bu forumun işleyişi böyle. Fikrimi söylemem sizi niye rahatsız etti de buraya niye bu kadar yazdığıma takıldınız. Tamam bu son mesajım bu konunun altında.
Ama benim bir sorunum olmadığından yeni bir başlık açmama gerek de yok. Size karşı da bir tavrım asla olamaz, sadece konu hakkında yazdım. Ama dediğim gibi bu son mesaj. Selamlar.
Not: hocam affınıza sığınarak son bir soru da ben sorayım. 25 bilgisayarlı 1 tane atölyesi olan bir okulda 25 öğrencilik 11/A sınıfına tek öğretmen girecek değil mi sizin söylediğiniz duruma göre. Yanlış anlamamış olmak adına soruyorum. Veya bu atölyeye 30 öğrencilik 10B sınıfı girince yine tek öğretmen girecek. Ben böyle anladım

Son düzenleme:
Görüş yazısı ile kazanılmış bir hak var ortada, çok büyük atölyelerde veya birden fazla kişinin ders işleyebileceği lab.larda birden fazla Öğretmenin ders işleyebileceği açıkça belirtilmiş. Buda mevcut normların korunmasının yanında yeni normlarında acilmasina vesile olacak bir karar. Müdür tarafindan Kötüye kullanım varsa "tanıdık birini getirmek için bu sene böyle hesap yapıp seneye olmaz böyle labda aynı anda iki kişi giremez denmiyorsa" yargı yoluda açıktır. Kanımca Müdürle bu durum açıkça konuşulmalıdır.

Görüş yazısı ile kazanılmış bir hak var ortada, çok büyük atölyelerde veya birden fazla kişinin ders işleyebileceği lab.larda birden fazla Öğretmenin ders işleyebileceği açıkça belirtilmiş. Buda mevcut normların korunmasının yanında yeni normlarında acilmasina vesile olacak bir karar. Müdür tarafindan Kötüye kullanım varsa "tanıdık birini getirmek için bu sene böyle hesap yapıp seneye olmaz böyle labda aynı anda iki kişi giremez denmiyorsa" yargı yoluda açıktır. Kanımca Müdürle bu durum açıkça konuşulmalıdır.
adamlar su ısıtıcısını kaldırıyor hocam ne görüşü :)

Yönetmelik dersler dengeli dağıtıldıktsn sonra koordinatörlük verilir diyor ama şeflikten bahsetmiyor. Bana göre şeflik bir ders gibi düşünülmelidir. Koordinatörlük gibi esnek bir görev değildir. Şeflik ders programına yerleştirilir ve o saatlerde okulda bulunulması gerekir. Dolayısıyla şefler şef olmayanlarla aynı ders saatine girmemelidir. Yönetmelikte bu durum net değil.

Yönetmelik dersler dengeli dağıtıldıktsn sonra koordinatörlük verilir diyor ama şeflikten bahsetmiyor. Bana göre şeflik bir ders gibi düşünülmelidir. Koordinatörlük gibi esnek bir görev değildir. Şeflik ders programına yerleştirilir ve o saatlerde okulda bulunulması gerekir. Dolayısıyla şefler şef olmayanlarla aynı ders saatine girmemelidir. Yönetmelikte bu durum net değil.
Net hocam. Yönetmelikte aşağıdaki cümle var. Buna şeflik pbo yu dahil edemezsiniz. Koordinatörlüğün esnek pbo nun esnek olmanası ayrı bir konu.
"Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdakiesaslar dikkate alınır:
a) Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde
meslek eğitimiadıaltında (Mülga ibare:RG-16/9/2017-30182) (...) ders görevi verilir."

Net hocam. Yönetmelikte aşağıdaki cümle var. Buna şeflik pbo yu dahil edemezsiniz. Koordinatörlüğün esnek pbo nun esnek olmanası ayrı bir konu.
"Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdakiesaslar dikkate alınır:
a) Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde
meslek eğitimiadıaltında (Mülga ibare:RG-16/9/2017-30182) (...) ders görevi verilir."
sadece koordinatörlükten bahsediyor. dediğiniz gibi olsaydı şefliği de bu kapsamda sayardı. yönetmelik bu açıdan eksik bana göre. yazan şefliği unutmuş. ayrıca bahsi geçen cümle koordinatörlük görevi dağıtımı ile ilgili. ayrıca o şekilde yapılırsa kimse şef olmak istemez. şef olacam (mesela lab şefi) atıyorum 8 saat koordinatörlük alacam. şef olmazsam 14 saat alacam. o zaman şef olmam. kimse de olmak istemez.

Geri