notebook format atmam gerekiyor...

Kodla Büyü

aysegul_

Seçkin Üye
Seçkin Üye
öğrencim bir notebook getirdi.. çökmüş bilgisayar, hiç açılmıyor...
doğal olarak cd- dvd sürücü yok... elimde harici cd sürücü de yok..
flash bellek ile atmam gerekiyor ama daha önce hiç denemedim...
internetten araştırdım biraz.. bazı programlar varmış ama bu bilg. hiç açılmıyor...
nasıl yapabilirim? ya da yapabilir miyim?

bilgisayar nasıl hiç açılmıyor
ekrana hiç görüntü gelmiyormu
flash diskten boot edilebiliyormu
notebook un markası ne biraz daha ayrıntı verirsen :)

Klasik yöntem: F2 veya Delete ile biosa girip Cd den açılışı ayarlayıp kaydettikten sonra Xp, windows 7, vista ... gibi işletim sistemi dvd si ile kurulum yapıp driver genius programı ile driverleri indirip sistem kurabilirsiniz.

2.Yötem: Bilgisayarda formattan önce kurtarılması gereken bazı dosyalar var ise slax gibi cd ortamında çalışan işletim sistemleri kurtarma işlemini yapıp kuruluma geçmektir.

Bunları yapmadan önce bios bile açılmıyorsa ciddi bir donanım arızası ile karşı karşıyasınız demektir.
o zamanda yapılacak başka şeyler vardır...

Kolay gelsin.

forumda verilmişti bootlu usb bellek olusturma. aratirsaniz bulaiblirsiniz

zeynal' Alıntı:
Klasik yöntem: F2 veya Delete ile biosa girip Cd den açılışı ayarlayıp kaydettikten sonra Xp, windows 7, vista ... gibi işletim sistemi dvd si ile kurulum yapıp driver genius programı ile driverleri indirip sistem kurabilirsiniz.

2.Yötem: Bilgisayarda formattan önce kurtarılması gereken bazı dosyalar var ise slax gibi cd ortamında çalışan işletim sistemleri kurtarma işlemini yapıp kuruluma geçmektir.

Bunları yapmadan önce bios bile açılmıyorsa ciddi bir donanım arızası ile karşı karşıyasınız demektir.
o zamanda yapılacak başka şeyler vardır...

Kolay gelsin.

hocam sürücü olsa bu yazdıklarınızı zaten uygulayacağım... ama tam okumadınız galiba , CD ya da DVD takabileceğim bir sürücü yok..

kaan2334' Alıntı:
bilgisayar nasıl hiç açılmıyor
ekrana hiç görüntü gelmiyormu
flash diskten boot edilebiliyormu
notebook un markası ne biraz daha ayrıntı verirsen :)

sistem çökmüş hocam, yani sistem dosyaları bozuk olduğu için siyah ekranda kalıyor, işletim sistemi açılmıyor...

notebook markası hp , ama serirsini şu anda bilmiyorum...

boot seçeneklerinde şunlar var;

usb cd-rom
usb floopy
usb superdisk
usb hard disk

flashdisk için usb device gibi bir seçenek mi gerekiyor...

sormak istediğim birşey daha , usb hard disk seçeneğini kullanarak harici bir harddiskten format atabilir miyim acaba?

Hocam laptopların d sinde recovery diye bir bölüm var, ilk açılışta boot menüsüne girdiğiniz gibi oraya ulaşmak için klavyeden bir tuşa basmanız lazım,bir bakın derim..

benim sorunumda burda hocam...

çalıştırabilsem zaten konuyu açmazdım...
yukarıda sorduğum bios ayarlarıyla ilgili sorulara cevap verirseniz, bizde bilgilerinizden yaralanabiliriz..

bilgilendiren herkese teşekkür ediyorum...

harici bir sürücü bulup, hallettim sorunu...

Arkadaşlar 3-4 yöntem var ama hiç kafa karışıklığına gerek yok. Bir tanesini paylaşayım istedim gerekirse diğerlerini de paylaşırım

ihtiyaçlarımız :
1- Ultraiso programı
2- Windows 7 dvd ya da dvd imajı ( iso formatı)
3- usb bellek (4 gb yeterli)

Öncelikle usb bellek biçimlendirilir.
Ultraiso programı ile dvd imajı açılır
bootable - write image menüsüne girilerek usb-hdd+ seçilir
write tıklanarak usb belleğe veriler aktarılır. belleğimiz bu işlem bitiminde Bootable Windows 7 haline gelecektir.
Minibook açılış menüsünde boot seçeneğine giriş tuşuna basılır (lgx110 da f10) usb belleğimiz seçilir
windows 7 kuruluma hazır Kurulum oldukça hızlı bir şekilde bitecektir ...

Kolay gelsin

sorunu halletmişsiniz ama harici okuyucu bulamayanlar için ihtiyaç olabilir diye düşündüm

w0rm' Alıntı:
yani harici bir CD/DVD Rom ile usb den baglanarak halletiniz mi yoksa benmi yanlis anladim

evet hocam o şekilde çözdüm...

serdengecti' Alıntı:
sorunu halletmişsiniz ama harici okuyucu bulamayanlar için ihtiyaç olabilir diye düşündüm

teşekkür ederiz hocam.. bende yeterince bilgiye sahip olamadığım ve vakit de kısıtlı olduğu için zaten harici sürücü bulup hallettim... her zaman bu bilgilere ihtiyacımız var...

flash bellek ile notbooklara format atma işe yarıyor arkadaşlar kullandığım bir yöntem.

Ekli dosyalar

• usb_boot.rar
    1.7 MB · Görüntüleme: 53
Geri