oğlumuza isim:)

Kodla Büyü
Neden Ali, Mehmet, Osman, Ahmet gibi isimler seçmiyorsunuz da
Uras, Çınar, Berkay, Ege, Ata gibi dinimize kültürümüze uzak ismileri seçiyorsunuz
Ben de bunu anlamıyorum...

Yusuf ismini çok seviyorum ama Yusuf adında ki bir çocuğa küfredilldimi bende buna dayanamıyorum. Her zaman klasik olunmamalı. Bir ailede 5 tane ahmet, 10 ayşe, 3 fatma, 6 hasan, 5 hüseyn....isim kişiye özel olmalı

karakartall' Alıntı:
Bir insana isim verdiğimizi unutmayalım. Anne- babalık görevlerimizden birisi de çocuğumuza iyi bir isim vermektir. İsim, verilen şahsın kişilik ve karakter yapısının oluşumunu etkiler. Bence çocuğunuza ağaç, kuş, taş, doğa vb. isimlerini vermeyin. Peygamber efendilerimizin isimlerinden veya Allah dostlarının isimlerinden verirseniz çok isabetli bir karar vermiş olursunuz. Abdullah, Abdurrahman, Abdülhamit, vb. de olabilir. Allah, yavrunuza sağlıklı, bol rızıklı uzun ömür versin.
Tamamen katılıyorum
ENES nasıl olur?

hocam Allah analı büyütsün yalnız artık bence bu gibi konuları forumda açmanın bir anlamı yok. yani demek istediğim herşeyin cevabını internet ortamındaki insanlardan bekler olduk. kendi iradeniz, bilginiz, birikiminiz, tecrübeniz var. bence isim koyma işine siz/eşiniz/büyükleriniz karar versin. belli konularda insanlardan fikir alabilirsiniz ve de elbette size insanlar fikirlerini sunabilirler. ama bu konu bence o konu değil.
saygılar, sevgiler.

Hocam iki isimden en iyisi Uras bence
Eğer farklı bir isim düşünürseniz; Muhammed Talha, Alperen, ... olabilir.
Bu arada Allah, bebeğinize sağlıklı, bol rızıklı uzun ömür versin. Vatana, millete hayırlı bir evlat olsun.

arkadaşlar teşekkür ederiz oğlumuz dün bize şans getirdi ve olmaz dediğimiz özür grubunda atamamız yapıldı.üstelik beklentimizin üstünde bi okula..:) galiba uras ın bereketi ve şansı oldu dedik biz de..adı gibi şanslı olsun diye hiç düşünmememize rağmen 2 isimli olsun dedik yani çınardan da vazgeçemedik.. şimdi oğlumuz uras çınar kaya:) oldu..inş çınar gibi sağlıklı,uzun ömürlü olur,uras adıyla da ailemizden bereketini eksik etmez:) teşekkürler

aliantep27' Alıntı:
Neden Ali, Mehmet, Osman, Ahmet gibi isimler seçmiyorsunuz da
Uras, Çınar, Berkay, Ege, Ata gibi dinimize kültürümüze uzak ismileri seçiyorsunuz
Ben de bunu anlamıyorum...

uras ismi uraz isminden gelir

Baht, şans: Uraz olmayınca üvez olmaz.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
Uraz Köken: T.
Talih, şans.
Kişi Adları Sözlüğü
--------
Çınar Köken: Far.
1. Uzun boylu, kalın dallı, uzun ömürlü bir ağaç. 2. Dayanak, destek, güç alınan kimse, güçlü kimse.
1. Boyu 30 m.ye ulaşabilen, kalın dallı, çok uzun ömürlü bir ağaç türü. 2. Dayanak, destek, güç alınan kimse.
Kişi Adları Sözlüğü
--------
Berkay Köken: T.

Sağlam ve güçlü kimse.
Kişi Adları Sözlüğü
--------

vs,vs.

Osman Köken: Ar.
1. Bir tür kuş veya ejderha.
-----
mehmet ismi muhammetten gelir

Muhammet Köken: Ar.
1. Övülmüş.
------
Ali Köken: Ar.
1. Yüce, ulu, yüksek. 2. Orun bakımından en üstün.
Kişi Adları Sözlüğü
-----
Ahmet Köken: Ar.
Övülmeye layık, övülmüş.
Kişi Adları Sözlüğü

kaynak tdk

Özet: çocuğun adını Osman koymakla Ejder koymanın arasındaki tek fark birinin arapça diğerinin farsça kökenli olmasıdır. peygamberimiz bize anlamı güzel isim koymamızı istemiştir. ayrıca senin kültürümüz diye verdiğin isimler arap kültürü iken berkay uras ege gibi kültürümüze uzak dediğin isimler Türkçedir.

ayrıca isteyen arapça isteyen çince isim tabi ki koyabilir ama kalkıp Türkçe isimleri yabancı, yabancı isimleri bizim kültürümüz gibi göstermek doğru değil.

Not: Allah analı babalı büyütsün.

Popüler isimler:
Tayyip
Recep
Erdoğan
Şaban
Ramazan
Abdullah
Ömer
Hüseyin
:)
Allah sağlıklı uzun ömür versin kardeş. İsmi hiç önemli değil. Yeter ki vatana millet hayırlı bir evlat yetiştirmeyi allah hepimize nasip etsin.

Kerem Ali KAYA.
Bence harika oldu :+1: :idea: :alkis:

Eğer çift isim olmaz diyorsanız ki öyle o zaman;

Keremali KAYA.

Benim son zamanlarda en çok sevdiğim isim.Birlikte okununca kulağa çok hoş geliyor bana göre. Keremali Keremali...

Hanımla kararımız kız olursa Bilge,erkek olursa Bilge Kağan idi.Bilge Kağan kazandı.Nasipse Şubat'ı bekliyoruz şimdi.

bende 2 ay önce bebeğimi karnımda kaybettm ve ölü doğum yaptım doğsaydı ahmet emir kooyacaktım inş sizin ki sağlıklı sıhatl dünyaya gelir rabbim güzel ömür nassip etsin

eso09' Alıntı:
bende 2 ay önce bebeğimi karnımda kaybettm ve ölü doğum yaptım doğsaydı ahmet emir kooyacaktım inş sizin ki sağlıklı sıhatl dünyaya gelir rabbim güzel ömür nassip etsin
Allah sabır versin hocam.Çok üzüldüm ...

eso09' Alıntı:

İyi dilekleriniz için teşekkürler,inşaallah sağlıklı bir Ahmet Emir'iniz daha olur.

Abdülkadir rahmetlik oğlumun adı.
Abdullah ise 1,5 yasındaki oglumun adı ikisi de favorim.

benimde oğlumun adı uras :) başka hiçbir isim oğluma bukadar yakışmazdı bundan eminim! adınada çekti şanslımı şanslı küçük sıpa :D

Geri