Öğrenci Ürün Dosyalarını Nasıl Saklıyorsunuz?

Kodla Büyü
hocam tek mesaj altında daha ayrıntılı bi şekilde anlatsanız. işin açığı ben anlamadım. mesela bu ana bilgisayardaki download ve upload klasörlerinin ftp adresleri nasıl olacak. öğrenci bilgisayarına link olarak nasıl ekleyeceğiz? benim bu konularda hiç fikrim yok.
bu arada paylaşım için teşekkürler

tdemirparmak' Alıntı:
NetOP 5.0 kullanıyorum ben de. Bilgisayarlarım oldukça eski o nedenle en iyi performansı bu versiyonla alıyorum. Gelelim benim ürün dosyaları çözümüme.
Ben programın -hepimizin de bildiği- send/collect özelliğini kullanarak dosyaları tek tıkla topluyorum. Dersine girdiğim 8 şube var.
1. Hepsi için BELGELERIM/URUN_DOSYALARI/7C gibi 8 tane klasör oluşturdum.
2. Çocuklar dersteki uygulamalarını kendi sınıflarının klasörüne kayıt ediyorlar.
3. Netop'un collect ayarlarına 8 tane özel ayar yaptım. Tek tıklama ile sadece bir şubeye ait klasörleri topluyorum.
4. Örneğin "8A TOPLA" Seçeneğine tıklıyorum ve kendi makinemeye alıyorum.

Tüm makinelerde deepfreeze olduğu için belgelerim klasörleri kapanınca siliniyor makine temizleniyor.
Ftp çözümü ayrıca çok hoşuma gitti, sırf bunu öğrenmek için WinServer kursuna katılacağım sonunda:)

hocam şu collect ayarlarını tam olarak anlatırsanız güzel olur ben beceremedim de

bto80 hocam şu işi ayrıntılı bi şekilde anlatmanız mümkün mü, bu konuda yeterli bilgim yok benim gibi arkadaşlarda var görüğüm kadarıyla, paylaşırsanız çok makbule geçer :idea: :lol:

sisyphem' Alıntı:
ysartemur' Alıntı:
bende ftpzilla serverin kendi güvenlik duvarı var sandım :lol: bilgilendirme için teşekkürler .
:)

Hocam güvenlik duvarını kapatmadan sadece 21. portu açarak bağlantı sağlayabildiniz mi?
21. portu daha önce açmıştım ancak güvenlik duvarından dolayı bağlanamamışım. güvenlik duvarını kapatınca bağlantıyı kurabildim ncak daha çok mesafe almam gerekiyor bu konuyla ilgili

denilen programı kurdum şimdi program ilk açıldığında server adres ve port no istiyo ne yazacam oraya ben, bu 21. port olayı ne?

server u programını şiddetle tavsiye ederim uzun süredir kullanıyorum.
http://www.serv-u.com/
bütün öğrenciler kendine ait bi kullanıcı adı ve şifreyle benim bilgisayarıma bağlanıp(ftp ile) sadece kendilerinin ve benim gördüğüm klasörlerine yaptığı çalışmaları kaydediyolar.
kullanıcı adı olarak okul no larını verdim. şifrelerinide öle verdim baştan ve sonra değiştirme izni verdim hepsine arayüzden girip değiştirdi istayenler. kimse kimsenin klasörüne giremiyo ve kimse kimsenin dosyalarını silemiyo ve en güzeli bir öğrenci hangi bilgisayara oturursa otursun dosyaları benim bilgisayarımda olduğu için bağlandığında aynı dosyalarına ulaşabiliyo.
benim bilgisayarımın adı anapc
öğrenciler adres satırına ftp:\\anapc yazdıkları zaman kullanıcı adı ve şifrelerini girerek oturum açıyolar. hatta bu adresi sık kullanılanlara ekledim öğrenci pc lerinde.
tek zorluğu birdefaya mahsus olarak bütün öğrencileri tek tek server u ya eklemeniz lazım
gerekli ayarları yaptıktan sonra herşey çok kolay.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    290.2 KB · Görüntüleme: 1,273
bilisimci61' Alıntı:
bto80 hocam şu işi ayrıntılı bi şekilde anlatmanız mümkün mü, bu konuda yeterli bilgim yok benim gibi arkadaşlarda var görüğüm kadarıyla, paylaşırsanız çok makbule geçer :idea: :lol:

Vakit bulabilsem ayrıntısıyla anlatmayı çok isterim.

faruk55' Alıntı:
server u programını şiddetle tavsiye ederim uzun süredir kullanıyorum.
http://www.serv-u.com/
bütün öğrenciler kendine ait bi kullanıcı adı ve şifreyle benim bilgisayarıma bağlanıp(ftp ile) sadece kendilerinin ve benim gördüğüm klasörlerine yaptığı çalışmaları kaydediyolar.
kullanıcı adı olarak okul no larını verdim. şifrelerinide öle verdim baştan ve sonra değiştirme izni verdim hepsine arayüzden girip değiştirdi istayenler. kimse kimsenin klasörüne giremiyo ve kimse kimsenin dosyalarını silemiyo ve en güzeli bir öğrenci hangi bilgisayara oturursa otursun dosyaları benim bilgisayarımda olduğu için bağlandığında aynı dosyalarına ulaşabiliyo.
benim bilgisayarımın adı anapc
öğrenciler adres satırına ftp:\\anapc yazdıkları zaman kullanıcı adı ve şifrelerini girerek oturum açıyolar. hatta bu adresi sık kullanılanlara ekledim öğrenci pc lerinde.
tek zorluğu birdefaya mahsus olarak bütün öğrencileri tek tek server u ya eklemeniz lazım
gerekli ayarları yaptıktan sonra herşey çok kolay.

bu da güzelmiş, bunun kullanımını anlatan bi döküman var mı acaba?

Hocam ben tilkisayarda saklıyorum. Ders sonunda öğrencilere dosyalarını masaüzerine kaydettiriyorum. Netop ile topla diyorum masaüstü dosyaları sonra da kaydediyorum o günün tarihi ile ve sınıfın ismi ile. Gerekince de oradan dağıtıyorum öğrencilere.

bt080 hocam benimde bu konuda pek bilgi yok yönteminiz çok güzelmiş anlatırsanız sevinirim

ben bu iş için net supoort ı kullanıyorum eğer ogrenci makinalarına gonderecek

dosya olursa ek tıkla send files dan gonderiliyor da,

alırken tek tek almak gerekebiliyor 15 tane makina var, almak 2 dakikamı felan alıyor yine nss ile

ama bu yontem de guzelmiş deneyeceğim mutlaka.

bilisimci61' Alıntı:
bu da güzelmiş, bunun kullanımını anlatan bi döküman var mı acaba?

Dökümana ihtiyaç duymazsınız hocam, programı kurun gerisi gelir. öğrencileri eklerken sihirbazını kullanıyosunuz zaten. sorun yaşarsanız benimle iletişime geçebilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım

sisyphem' Alıntı:
FTP Server' ı kullanmanın bir dğer güzelliğini de bugün gördüm :)

Acronis' de FTP Server' dan ftp://bilgisayaradı şeklinde yazınca normal ağdan ulaşamadığım halde bu şekilde ulaşabildim. FTP Server' ın kök dizinini de yedeğin olduğu klasöre ayarladım.

Hocam yaklaşık 10 Gb' lık bir acronis imajım var. Üç dört bilgisayara FTP Server kuruyorum. Imajları bu bilgisayara atıyorum. Daha sonra geri kalan yaklaşık 40 makinaya acronisten ftp servera bağlanarak imaj atıyorum. Taşınabilir disk kullanmaktan daha kolay bir çözüm oluyor. Aynı anda FTP server sayısı kadar bilgisayara imaj atabiliyorum.

Onun dışında şifreli bir kullanıcı oluşturdum ve kendi bilgisayarımın tüm disklerine tam yetki verdim. Okulun tüm bilgisayarlarından bağlanıp kendi bilgisayarım ile dosya paylaşımı yapabiliyorum. Flash bellek neredeyse hiç kullanmıyorum. Konferans salonu dahil tüm bilgisayarlar FTP Server' ı görüyor.

Windows dosya paylaşımı gerek güvenlik gerekse kullanılabilirlik açısından çok yetersiz kalıyor. Sürekli ağ virüsleri bulaşıyordu.

Denemeyen arkadaşların denemesini tavsiye ederim.

Ürün dosyası veya klasörü kesinlikle tutmuyorum.Öğrenciler çalışmalarını isterlerse bilgisayarın d bölümüne saklıyor,saklamaları için herhangi bir zorlamada veya telkinde bulunmuyorum.Kitap kesinlikle kullanmadığım için etkinlik te yaptırmıyorum.Sadece ben dersimi anlattıktan sonra öğrencilere uygulamaları için zaman veriyorum ve birebir ilgilenip takip ediyorum.Mevcut etkinlikler ana sınıfı öğrencilerinin seviyesine uygun,daha büyüklerine yetersiz bence.Sağlıklı bir ölçme-değerlendirme bu tür etkinliklerle yapılamaz.Yapanlar sadece kendi kandırırlar düşüncesindeyim.Şimdiye kadar KuşadasıiGümüşhane,Kiliste çalıştım ve şu anda Muğlada çalışıyorum.Gündüzlü okul,yatılı okul,Anadolu lisesinde ve Meslek Yüksekokulunda çalıştım.Öğrenci profili Türkiyenin her yerinde aynı.
Ne kadar çabalarsan çabala nafile.Zihniyet değişmedikten sonra siz değerli hocalarımın yapmış olduklarının kıymetini asla bilen olmaz.O yüzdendir ki kendimizi üzmeye, yıprtamaya değmez.

net support ile dosyaları yolluyorum. Aynı anda hepsi başlıyor. kayıt ediyorlar altlarına isimlerini yazıyorlar. 2 öğrenci için ayrı ayrı göndereceksem, 1-2 diye ekliyorum dosyanın adına 2 sini de gönderiyorum. bitince çekiyorum ve sınıfın daha önceden oluşturduğum klasörüne atıyorum bitti gitti. Zaten bi müfettişe göstermek için saklıyoruz. O da 2-3 senede bir geliyor.

ha bu arada eskiden yerel disk d: de saklıyordum. Bilgisayar çökme durumu az yaşanıyordu kendi lab.ımda. Diğer derslerde kullanıldığında çok ender dosya silen öğrenci oluyordu. Yıllarca bunu kullandım ama şu an başka okulda misafiriz o yüzden d: de saklayamıyorum.

Etkinliklerin takibi ile ilgili bir sistem geliştirmeye başladım ve şuanda okulumda kullanıyorum.
Yönetim paneli kısmını yazıyorum. Tamamladığında herkesle paylaşacağım.

Lakin çalışmayı sonlandırmak için boş zaman bulmakta güçlük çekiyorum.

Aşağıdaki linki okuduğunuzda da anlayacağınız üzere projeyi açık kaynak olarak ekip çalışması şeklinde yürütmek istiyorum.

web-programlama-f56/bt-ogretmenleri-icin-acik-kaynak-intranet-uygulamasi-t61433.html

dostum Filezillada bu işi nasıl yapıyorsunuz resimli olarak anlatabilirmisiniz. teşekkürler.

güvenlik duvarı kapalı ancak, yine de kendi bilgisyarımdan bağlanıyorum ancak öğrenci bilgisayrları bi türlü görmüyor,
127.0.0.1 şeklinde program otomatik bi ip verdi, ben de değiştirmedim, acaba değiştirmemeiz mi gerekiyo, yapanlar yardımcı olabilirler mi

her öğrencinin kişisel CD leri vardı benim derslerimde.her hafta yaptığımız etkinleri herkes kendi cd sine yazardı.
derslerimin olduğu zamanlar:(

uffff, niye herkes birmazanlara takılmış durumda , sorumun çözümü var mı diye tüm yorumları okuyorum, nafileeee.......

Hocam netop da collect files diye bi özellik var öğrenci bilgisayarlarından istediğiniz klasörü tek bir komutla topluyor. Her etkinlikten sonra kendi bilgisayarınızda toplayabilirsiniz.

Geri