Okul Randevu Sistemi Hayırlı Olsun !!!

Kodla Büyü

zech

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Okul Web Sitesi Yönetim Panelinde şöyle bir duyuru yayınlanmış. Sorumluluk yazıya göre okul yöneticilerine ait ama bakalım ne olacak?

" Öğrenci velilerinin okuldaki öğretmenlerle görüşme zamanlarını ayarlamak amacıyla bir okul randevu sistemi geliştirilmiştir.
Okul internet siteleri üzerinde çalışacak olan sistemde, öncelikle okul yöneticileri öğretmenlerin randevu saatlerini ayarlayacaktır. Veliler, okul internet siteleri üzerinden e-devlet kullanıcılarıyla sisteme giriş yaparak öğretmenlerin zaman çizelgesinde boş olan zaman dilimleri için randevu talebinde bulunabileceklerdir. Randevu alınacak haftadan önceki cuma günü öğleye sistem açık olacaktır. Öğleden sonra okul yönetimleri öğretmenlere randevu saatlerini bildirecektir.
Veli, sistem üzerinden giriş yaptıktan sonra randevu talep edebileceği gibi, aktif ve eski randevularını görebilecek ve günü gelmemiş randevusunu iptal edebilecektir.
Veli giriş ekranları 25.03.2024 tarihinde okul web sitesi üzerinden erişime açılacaktır. "
Okul Randevu Sistemi.jpg

Okulda ders programımız mevcut. Okul idaresi bunu biliyor. Sınıf rehber öğretmenleri olarak zaten velileri okula davet ediyoruz ve görüşmeler yapıyoruz. Gelmeyen velilerle de telefondan konuşuyoruz. Daha neyin randevusu alınacakmış? Bu tip şeyler eğitimin asıl amacından uzaklaştıran uygulamalar. Veliler okul içinde olmayınca, sınıf anneliği gibi uygulamalar bitince bence okul daha rahat nefes alıyor..

Boş dersimde boş değilim ki bilgisayar tamir ediyorum, bir sonraki konu kullanmak istediğim uygulama 17 yıllık bilgisayarlarımda çalışıyor mu ona bakıyorum. Yazılı okuyorum, belge hazırlıyorum, v.s. 20 saat ücret alıp 32 saat çalışıyorum. Herkese zorla veli toplantıları yaptırılırken ben geçen dönem yapmayıp tüm velilerle tek tek görüştüm. Ama boş saatime ve işim yoksa ayarladım. E şimdi veliden kalan zamanda işimi yapmak zorunda kalacağım. Ya bizi bir rahat bırakın be, sizin yüzünüzden çalışamıyoruz.

MEB camiasında gördüğüm en saçma sistem. Doktorun temel görevi birebir hasta bakmak onu anlıyorum da bizde garip gereksiz. Ha o zaman görüşme saati almayan veli ile görüşmem. Gider saatinde gelir.

Ayrıca okulda 20 sınıf 40 öğretmen varsa, o zaman önceliği Türkçe, Matematik ders saati çok olan öğretmenlere verin onların sınıfı olsun. Yazık görselciye haftada 1 saat dersine girdiği sınıfa rehberlik yapmaya çalışıyor. Veli gelse ne konuşacak ki? Sınıfı olmayan Matematikçiye verin, Fenci Türkçeci var 5 saat dersine giriyor sınıfı benden iyi tanıyor ama sınıf rehberliğini ben yapıyorum. Saçmalık değil mi? Baş ve uzmanlara öncelik tanıyın. Baş öğretmen sınıfı yok, düzün sınıfı var. Niye?

Aile hekimim bana numarasını vermedi. Bizde velilerin numarası var meb istemese de veli görüşmesi yapıyoruz zaten. İki taraf da müsaitken buluşmak varken neden tek taraflı. Sürekli il tarımda çalışan memur gibi görülmekten sıkıldım. Böyle ise biz memursak neden öğretmen fedakarlığı isteniyor bizden, Biz öğretmensek neden çalışmıyormuş, hep kaytarıyormuş gibi görülüyoruz. Tarım müdürlüğünün bilgisayarı arızalanınca açıp tamir eden ve cebinden para verip parça alan memur gördünüz mü? Ücretini almadan ek işini yapan memur gördünüz mü? Herkesten daha çok çalışıp onlardan az para alıp bir de onlarla aynı muameleye maruz bırakılmaktan bıktım. Ben böyle çalışmayı seviyorum. Aldığım nöbet ücretini sınıfıma harcamak istiyorum, çünkü meb sen bilgisayar göndermiyorsun sınıfıma. Ben senden vazgeçtim, sen de bırak yakamızı.

10 ayrı sınıfa derse girip 20 saat ek ders alıyorum ve 200 veli ile ilgilenmem gerekiyorsa, sadece 3 sınıfa giren ve 20 saat dersi olan ve 80 veli ile görüşme potansiyeli olan öğretmenle neden ayrı ücreti alıyorum? Başka bakanlıklarda olsa cıngar çıkar. Ek ders hesaplanması yüzde 50 ders saatinegöre, yüzde 50 de dersine girdiğin öğrenci sayısına bakılarak hesaplanmalı. Bütün öğrencilerin dersine girmişim okulda hepsi bir şey için yanıma geliyorlar, gelince ilgilensen bir türlü ilgilenmesen bir türlü. Ama matematikçi arkadaş sadece 4 sınıfın dersine giriyor ve 4 yıl sonunda onları mezun ediyor, dersine girmediği tanımadığı öğrenci hiç ona gidip bir şey sormuyor, istemiyor.

Aaaa o kadar görüşme yapıldı bir de değerlendirme yapılmasın mı? Bakalım velilerin gözünde kaç yıldızlık öğretmen olacaksınız? Hiç bir çalışmanızı denetleyemeyen haberi olmayan insanlar sizleri nasıl değerlendirecek? "Hocam o çocuk benim kızımı dövmüş ben de onu dövecem" diyen veli ile görüşmemiz nasıl olacak çok merak ediyorum.

Son düzenleme:
Sınıf ogretmenlerinin zaten bir arası yok.Cikista eve gitmek yerine buna takılıriz.Yavas yavaş öğretmeni okulda tutma ve yaz tatilini kisaltma adımları olarak görüyorum.Doktor yada avukata hocam şu saatte özel gorusebilir miyiz diyebilir misin özel ücret alırlar.

Bir ek ders işi kaldı.Bunu da maaşla birleştirdiler mi buna özel birkaç madde de ekledin mi ek ders işi de biter.Önceden diyordum ki bu öğretmenlik ne kadar rahat güzel bir iş.Hergün bir korku filmi yaşıyoruz.Biz yaşlandıkça da bu iş zorlaşıyor.Şeytan diyor arabayı sat koy bankaya 2K para emekli ol çık ortadoğuda gez.

kağıt üstünde sistem gayet mantıklı. hatta yanlış hatırlamıyorsam foruma da konu olmuştu. kıymetli öğretmenlerimiz kendi çabalarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyorlardı. tek elden ve bakanlık marifetiyle yapılmış olması yine kağıt üstünde olumludur, mantıklıdır.

Ancak, iyi niyetin, mesuliyetin, çalışkanlığın ve çözüm odaklı olmanın bolca istismar edildiği toplumumuzda uzak değil belki yakın vadede bu işleyişin sıkıntılarını yaşarız gibi geliyor. Çünkü hak sahibi olmakla hüküm sahibi olmayı bir zanneden, paylaşımcı olmakla her dediğinin doğru kabul edilip uygulanması gerektiğini düşünen, fikir sahibi olmakla her şeyi bildiğini ve sadece kendi bildiğinin doğru olduğunu varsayan birçok insan tipi var. herkesi aynı çuvala koymuyorum elbette ve yine sadece benim - bizim dediğimiz doğrudur demiyorum ama yetkili - yetkisiz, bilen - bilmeyen ve hatta bilmediğini dahi bilmeyen insanların elinde pek çok konuda olduğu gibi sistemi tıkayan, şikayet etmek için yeni bahaneler bulan bir sürü insan da olacaktır.

buna benzer uygulamayı okulumuzda uyguladık. boş saatler tespit edildi. gerçekten de bir süre gayet güzel de gitti. fakat resim sanatını ilerletmek isteyen öğrenci hikayesinde olduğu gibi resmim nasıl olmuş diye meydana astığında ve beğenmediğiniz yerlere çarpı atın diye bir hak tanıdığında resminin çarpılarla dolu olması misali, inşallah bunun da suyunu çıkarmazlar. yarın bir gün cimer'e yahut okul idaresine "geldim ama öğretmeni bulamadım, şu saatleri de boş ona niye randevu vermiyor, randevu süresi çok kısa, randevu saatleri bana uymuyor, falanca veliyle çok konuştu bana o kadar vakit ayırmadı, ne demek çay içiyor ben geldiğim vakit hazır bulmak isterim, ben o saatte okula gelemem öğretmen telefon numarasını versin derdimi o zaman anlatacağım, veli toplantısı mı o da ne ben ne zaman müsaitsem o zaman gelirim, hazır okula gelmişken diğer öğretmenleri de görmek isterim, ne demek randevu saati değil, ben okuldan randevu aldım illa onu da göreceğim" gibi ifadelerle, ithamlarla da karşılaşmak olası.

Bazı şeylerin (maalesef) önünü açtığınız zaman önünü alamıyorsunuz. bazen idare, bazen okul grubu, bazen de veliler, saat bilmeden, gün bilmeden aklına estiklerinde yahut kendilerince (!) uygun gördükleri herhangi bir zamanda bu iletişim kanallarını umarsızca kullanabiliyorlar.

Yine de umuyorum güzel bir uygulama olur, endişe ettiğim şeylerle karşılaşmam, belki daha düzenli bir sistem olur. bakalım, görelim.

Bence yapılacaksa bile e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden yapılmalıydı. Sonuçta ders ve öğretmen bilgileri e-okulda eksiksiz kayıtlı. Okul web sayfası üzerinden yapılması "hocam sen halledersin sonuçta web sayfasını sen kontrol ediyorsun" cümlesini duymamıza sebep olabilir. Çekincem bu yönde.

Sendikaları göreve çağırıyorum. Veli görüşmesi öğretmenin dersinin olmadığı bir saatte olacağına göre ve yapılacak görüşme sayısına göre ücret ödenmelidir. Bedavaya danışmanlık mı olur!

okul ikili
ilkokulda öğretmen listesini görebiliyorum, ortaokulda göremiyorum enterasan
edit: kadromuzdan öğretmenleri ekleyince göründü

Son düzenleme:
Veliler, okul internet siteleri üzerinden e-devlet kullanıcılarıyla sisteme giriş yaparak öğretmenlerin zaman çizelgesinde boş olan zaman dilimleri için randevu talebinde bulunabileceklerdir. Diye açıklama var Hocam.
Aynen hocam ibare var ama sitede giriş yeri yok . Mebpanelden aktif ettim sistemi bikaç deneme saat de girdim

Bence gereksiz bir uygulama. Öğretmenin boş dersi varsa zaten boş durmuyor ki ya yazılı okuyor ya materyal hazırlıyor yani genelde bir şeylerle meşgul. Kendini bilen veli öğretmenle irtibata geçer ona göre randevulaşıp görüşebilir. Gereksiz şeylerle uğraşmaktan asıl problemleri hep öteliyoruz

Bence gereksiz bir uygulama. Öğretmenin boş dersi varsa zaten boş durmuyor ki ya yazılı okuyor ya materyal hazırlıyor yani genelde bir şeylerle meşgul. Kendini bilen veli öğretmenle irtibata geçer ona göre randevulaşıp görüşebilir. Gereksiz şeylerle uğraşmaktan asıl problemleri hep öteliyoruz
Bu hangi ülkeye veya ile ait bir genelleme acaba merak ettim. En azından benim tanıdığım öğretmenlerin %95'inden fazlası okulda en az süre kalabilmek için gün boşaltma ve ders aralarında boşluk olmaması için ders programı hazırlanma aşamasında idare üzerinde baskı işine girişirler.
Yaptıkları baskı tam olarak işe yaramayan öğretmenler, boş ders saatlerinde ya çay içerler ya sigara içerler, spor-ekonomi-borsa -hastalık-dedikodu vb konularda konuşurlar ya da yakındaki kafe vb... giderler. Sadece sınav haftalarında sınav evrakları ile ilgili işler eve kalmasın diye, hızlıca okulda bu işlerle ilgilenirler.

Okul randevu sistemi bağlantısının, web sitenizin bağlantılar bölümünde gözükmesi için önce panelden randevu sayfası servisini açıp yayınlama işlemini yapmanız gerekmektedir.

Sistem açıldı ancak büyük bir sorun var. İsteyen istediği okuldan randevu alabiliyor, veli olup olmadığınızı kontrol etmiyor sistem e-devlet ile girdiğimizde.

E-okul'da kayıtlı öğrencilerin veli T.C.'si ile işlem yapılırsa kabul etmesi lazım sadece. Kötüye kullanılır.

Bu sistemde her hafta öğretmen randevu saati girilmeyecek değil mi arkadaşlar? Bu olmayacaksa benim için sorun yok. Bizim okulda arkadaşlardan veliler ile görüşmek istedikleri saatleri yazmaları istedik. Tüm boş derslerini isaretlemedik. Her boş derste okulda durmak zorunda değil öğretmen.

Veli yine istediği saatte okula girer ve çıkar.Sinifcilar da zor gibi bu iş.Okul çıkışında bekler, görüşür, eve gider mesajları yanıtlar, ödev hazırlar.Yine dinlenme saatleri bedavaya gider.Benim çocukluğumda ilkokul, ortaokul toplantıları komple hafta sonu rahat rahat yapılırdı.Niye öğretmenin bir kahve içme yada öğleden sonra veya sabah saatine getiriyorsun ki?
Öğleden sonra gidemeyecek yada sabah 2 veli için taaa nereden çıkıp sabah gelecek.
Hafta sonu yap, öğretmene 1 gün ek ders yaz.
Akrabam 30 sene öğretmenlik yapmış, ben 25 sene yaptım halen öğretmenin faydasına cebine 1 iş dahi iyi olmaz mı arkadaş.

Geri