Okul sosyal medya hesapları kimin işi?

Kodla Büyü

ilkbaharsu

Aktif Üye
Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir sorun, okul instagram hesabını kim yönetir?
Bununla ilgili bir resmi yazı var mı?
Bildiğim kadarıyla btr olursanız web sitesi bizim sorumluluğumuzda oluyor ama instagram çok başka bir şey.
Btr olmasak bile web sitesi yasal olarak bizim sorumluluğumuzda mı?
Okul idaresi yılın başında öğrencilerden izin formu alıyor işini yasal yapmak için. Ve görünmek istemeyenlerin ismini paylaşıyor benimle. 1000 öğrenci içinde bu öğrencileri hatırlamam mümkün değil. Çok tedirginim. Topu bana attılar maalesef.
Keşke bakanlık bir resmi yazıyla tüm okul instagram hesaplarını yasaklasa...

Ben de sevmiyorum okul sitesi dururken sosyal medyanın kullanılmasını. Sırf müdür reklamını yapacak diye attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmiyor. İzne gelince bütün öğrencileri buzluyorum rahat ediyorum.

sosyal medya hesaplarının milli eğitim bakanlığıyla bir alakası yok oradan takip paylaşım yapmak isteyen herkes yapabilir sizin işinizde değil sorumluluğunuzda değil kabul edip etmemek size kalmış gerekçenizi sunarsınız şu sebeplerden diye kabul etmek istemiyorum diye kimse zorla vermez.
zorlarlarsada tamam deyin alın içine hiç birşey atmayın şifresini bile almayın, en ufak sıkıntı ve şikayet durumunda topu size atacaklar o yönetiyor o bakıyor o yüklüyor o güncelliyor diyecekler zaten otomatikman ben yapmadım da diyemeyeceksiniz şikayete konu fiili işleyen olarak zaten yasalar açık ceza alırsınız.
birilerinin koltuğunu parlatmak için bu hizmet yapılacak iş değil alınacak risk değil herkes kendi sosyal medyasını kendisi yönetsin okulun adına ise idare takip edecek kendisi yükleyecek sorumluluk kendilerine ait olacak sorduklarında ben sözle uyardım yasak olduğunu bildirdim anlattım dinlemediler diyeceksin bir şikayet soruşturma durumunda.

web sitesi yönetim ekibi öğretmenler kurulunda sene başında kurulur. ilgili yönergede bilgisayar öğretmeni ve Btr'nin görevleri açık şekilde yazıyor. Bu okul web sitesi ile alakalı. Okul sitesi harici sosyal medyalarla alakalı resmi bir yazı yok, sorumluluğumuzda yok.

Bilişim hocası kimse onun işi . Web yayın ekibini adınızı yazar olur biter. Sonucta Instagram da bir web yayini .ancak bizim mudur o işi çok sevdiği için kendi yapıyor. Ver desen vermez

sizin işiniz olabilir . btr ci hocam ama bir şartla okul müdürünün eposta ve şifresi ile girmek kaydıyla :)
düşünsenize bir sendikaya üye olup şu an hapishanede olanları. yada yada yanlış bir mesajla sizin atmadığınız mesajla 4 duvarı düşünün.
asla kabul etmeyin. bu arada suçsuz yere tutuklanan öğretmen gördüm akıllı telefon bile kullanmadı. kaç yıl açıkta kaldı. bir iftira yüzüne yani birde koskoca instegram yada her neyse çok saçma...

Bizim okulda önceden ben yapıyordum ama her şeyi paylaşmıyordum, müdür baktı geç paylaşıyorum kendisini de yönetici yaptırdı bana. Şimdi paylaşımların %95 ini kendisi yapıyor, durumdan gayet memnunum 😀

Sorumluluk her daim müdürün olur. Siz sehven hata yapmış olursunuz, size instagram görevini teblig de etmemiş olur ayrıca şu öğrencilerin yüzleri görünmesin kısmını da isim isim liste halinde teblig etmemiş olur. Mevzuat yönünden durum budur. Ama ben yapmak istemiyorum derseniz yapmazsınız. Bu işler biraz ikili ilişkilerle ilgili, ben btr iken müdür bana ne derse yapardım, ben de ne istersem yok demezdi. Karşılıklı anlayış halinde işi götürürdük. Kazan kazan mantığını severim. Bazıları buna kızabilir ama benim eğilimim bu yönde.

Bilişim hocası kimse onun işi . Web yayın ekibini adınızı yazar olur biter. Sonucta Instagram da bir web yayini .ancak bizim mudur o işi çok sevdiği için kendi yapıyor. Ver desen vermez
Kaynak nerede hocam okul web sitesi dışındaki vs sayfalar web yayın ekibinin işidir diye resmi bir karar yönetmelik yasa veya kaynak sunabilir misiniz?

Bu işin resmi kaynağı olmaz hocam. Resmi Web sayfası dışında sosyal medya karşılıklı ikili ilişkiler ile yürür. Yapan öğretmen yapar yapmayana da zorla yaptırılamaz

Okulda yasaklı olan bir sosyal medya sitesinde okul adına hesap açmak da bana anlaşılmaz geliyor. Önceki çalıştığım yerde istemişlerdi. Giremediğim sitede hesap açamayacağımı belirtip yapmadım, resmi yazı gelmeden o işlere girmem.

İllâ olacaksa okul e posta hesabı ve resmi görev emri şartı gerekir.

Benzer konu: Konu içindeki mesaj 'Okul için yeni bir web sitesi' https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/okul-için-yeni-bir-web-sitesi.177843/post-1900975

Kaynak nerede hocam okul web sitesi dışındaki vs sayfalar web yayın ekibinin işidir diye resmi bir karar yönetmelik yasa veya kaynak sunabilir misiniz?
bir komisyon kurulur web yayın ekibi gibi okul sosyal medya kurulu gibi yani .yine bir Türkçe bir bilişim bir sosyalci görevlendirilir. Buna nasıl hayır diyeceksiniz ki. Okulun ihtiyacı olan bir komisyon her dailm kurulda oy çokluğuyla kurulabilir

600 kişilik 1000 kişilik bir okulda okulun yarısı izin vermemişken al bunu yayınla bunu yayınla deyip, öğretmeni de her yayınladığı fotoğrafta ulan başıma iş açılır mı acaba kaygısına sokmak ne acı bir şey. İşten kaçtığımızdan değil lakin tek tek tüm okulu tanıyıp onları fotoğraflardan çıkarmak imkansız, olması gereken şu bence her sınıf öğretmeni kendi öğrencilerinin olduğu fotoğrafları çeksin izin vermeyenleri çekmesin bilişim öğretmenine atsın olay bu. Her törende 200-250 fotoğraf geliyor aynı pozdan 10 tane 20 tane ee sen ayıkla beğendiklerini koy oldu efendim. Hiçbir şey zor değil de iş bilmeyince her şey üzerimize yıkılınca her şey zorlaşıyor.

bir komisyon kurulur web yayın ekibi gibi okul sosyal medya kurulu gibi yani .yine bir Türkçe bir bilişim bir sosyalci görevlendirilir. Buna nasıl hayır diyeceksiniz ki. Okulun ihtiyacı olan bir komisyon her dailm kurulda oy çokluğuyla kurulabilir
Öyle kafana göre bir komisyon kuramazsın sanki, eğer o kadar faydalı, gerekli bişeyse açsınlar meb hattından da girelim bu sosyal sitelere.

Bir ara bu işi bana yıkmaya çalıştılar.Hatta mebin okul medya sorumlusu işi varmış yani yasal bir iş.Ama gösteriş on planda olduğu için kabul etmedim.Her resim için izin al, veri kanununa göre iş yap baktım tehlikeli bir iş başkasına verdik.Okul.meb hattından yapılmalı bu işler bas ağrıtır.

Bir ara bu işi bana yıkmaya çalıştılar.Hatta mebin okul medya sorumlusu işi varmış yani yasal bir iş.Ama gösteriş on planda olduğu için kabul etmedim.Her resim için izin al, veri kanununa göre iş yap baktım tehlikeli bir iş başkasına verdik.Okul.meb hattından yapılmalı bu işler bas ağrıtır.
Bize de ilçeden resmi yazı gelmişti okullar Instagram hesabı açsın güncel paylaşım yapsın sık sık diye ki illerin ve ilçelerin hesapları var. E müdürde dysden çat bana gönderdi, yönetmelikte öğretmen müdürün verdiği görevi yapar maddesi var. Tabi ki yazılı itiraz edilebilir ama yasal olarak verilemez gibi bir durum da yok yani isteseler verebiliyorlar.

Bize de ilçeden resmi yazı gelmişti okullar Instagram hesabı açsın güncel paylaşım yapsın sık sık diye ki illerin ve ilçelerin hesapları var. E müdürde dysden çat bana gönderdi, yönetmelikte öğretmen müdürün verdiği görevi yapar maddesi var. Tabi ki yazılı itiraz edilebilir ama yasal olarak verilemez gibi bir durum da yok yani isteseler verebiliyorlar.
Müdür yönetmelikte geçmeyen bir görev veremez. O zaman tuvaletleri de temizleyelim

Bir süredir tüm devlet kurumları patron zihniyeti ile yönetildiği için oluyor tüm bunlar

Altta eklediğim kılavuz gelmişti bir kaç sene oldu herhalde. Yazının başlığı da Sosyal Medya hesaplarının etkin kullanımı gibi birşeydi.

Kılavuzun bir yerinde "kurum amiri bu işi yapabilecek birini görevlendirir", başka bir yerinde de "sorumluluk kurum amirindedir. Paylaşımı yapan kişi kurum amirinden yazılı veya sözel onay almadan paylaşım yapamaz" ibareleri var.

Sosyal medya işi riskli bir iş. En başta altına yazılacak yorumlar. Diyebilirsiniz ki yorumları kapatırız. Özellikle kız öğrencilerin fotoları tehlikeli. Kendisi istediği kadar paylaşssın ancak bizim paylaştığımız fotolar kötü niyetle kullanılabilir. En büyük tehlike ise veliler. Benim öğrencimin fotosunu bilgisini neden paylaştın diye zorluk çıkarabilirler, her ne kadar izin kağıdı alsanız bile.

Ekli dosyalar

• 12123508_Sosyal_Medya_KYlavuzu.pdf
    6.7 MB · Görüntüleme: 21
Altta eklediğim kılavuz gelmişti bir kaç sene oldu herhalde. Yazının başlığı da Sosyal Medya hesaplarının etkin kullanımı gibi birşeydi.

Kılavuzun bir yerinde "kurum amiri bu işi yapabilecek birini görevlendirir", başka bir yerinde de "sorumluluk kurum amirindedir. Paylaşımı yapan kişi kurum amirinden yazılı veya sözel onay almadan paylaşım yapamaz" ibareleri var.

Sosyal medya işi riskli bir iş. En başta altına yazılacak yorumlar. Diyebilirsiniz ki yorumları kapatırız. Özellikle kız öğrencilerin fotoları tehlikeli. Kendisi istediği kadar paylaşssın ancak bizim paylaştığımız fotolar kötü niyetle kullanılabilir. En büyük tehlike ise veliler. Benim öğrencimin fotosunu bilgisini neden paylaştın diye zorluk çıkarabilirler, her ne kadar izin kağıdı alsanız bile.
Okudum hocam bunu, çok teferruatlı ve netlik yok, müdür kime isterse ona verir gibi görünüyor. Keşke yasaklansa sosyal medya hesapları, gerekli bir şey olmadığı gibi başımızı belaya sokacak çok teferruatı var.

Geri