Okulda Mesh' de Ağ Güvenliği İçin Ne Yapabilirim?

Kodla Büyü

El-Aziz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okulda kablosuz ağın şifresini öğrenciler bir şekilde ele geçiriyorlar. Dün değiştirmiştim bugün arsız arsız gelip şifreyi kırdıklarını söylemişler diğer öğretmen arkadaşlara. Benim tahminim bir bilgisayarın "kablosuz ağları yönet" kısmından aldıkları ama öğretmen arkadaşlar ısrarla telefondaki bir program ile kırdıklarını söylüyor.

Böyle birşey mümkün mü? Şifreyi program ile kırabilirler mi?

Şifreyi değiştirip bilgisayardaki görünen şifreyi gizleyeceğim. Onun haricinde ne yapabilirim? Access Point kullandığımız için mecburen wep kullanıyorum.

dediğiniz yolla alıyorlardır. Hergün şifreyi kırabilecek öğrenci sanmıyorum.

aynı sıkıntıyı yaşıyorum hocam...ben de o kadar uyarmama rağmen bazı sorumsuz öğretmenlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama neyse...

wep şifrelemeyi kıran programlar var ama bilgisayardan kayıtlı şifreyi öğrenmek daha kolay.

Hocam WEP şifreleme yaparsanız en azından SID yayınını kapatın. Ağ adı gizli olursa birşey yapamazlar. Değişik bir SID adı belirleyin. Sadece öğretmenlere bu ağ adını verin. Wep şifrelemede modemde şifre boyutunu bilirleyebiliyorsunuz. Ben sayılardan oluşan çok uzun bir şifre belirlemiştim...

Kablosuzla bağlanan bilgisayar varsa, kayıtlı şifreyi öğrenmek çok kolay. Hatta programı şu:

http://www.nirsoft.net/utils/wireless_key.html

MAC ADRESI ENGELLEMEDEN SADECE OGREMENLERI TANIMLA GERISINE SEN SIFREYI VER GIREMEZLER

HOCAM UGRASTIRACAK BIR SEY YOK SADECE AĞA BAGLI IDARE PCLERINE MUSADE ET VE OGRETMENLER ODASINDA INTERNET ISTEYEN BANA GELECEK YOKSA BAGLANAMAZ DE ONLAR GELIP ISTEYINCE ONLARIN MAC ADRESLERINIDE EKLE VE SON OLARAK ISTIKLAL MARSINDA OGRENCILERE SIFREYI SEN VER GIRMEYE CALISSINLAR GOREYIM

Geri