''Okullar Hayat Olsun'' projesi protokol imza töreni yapıldı

Kodla Büyü

amytis

Aktif Üye
http://www.meb.gov.tr/haberler/haberayrinti.asp?ID=9249

yazının 6. paragrafı
"Bakan Dinçer, kütüphanelerden hem veli hem öğrencilerin ders dışında da faydalanabileceğini, öğrencilerin bilgisayar laboratuvarlarında sadece ders yapmayacağını, aynı zamanda oyun da oynayabileceğini kaydetti. "

yani artık bakıcılık yapacağız arkadaşlar.. hiç bir umudum kalmadı .. işimdende zevk almıyorumm....

Projenin şu anda uygulandığı okul; Konya Karatay Kocatepe İlköğretim Okulunu !!

Bilişimteknolojileri öğretmeni eğer forumda ise bizleri biraz aydınatabilir mi? Veya Konya'da çalışan arkadaşlar öğrenip bize yazarsa da olur.

Bu haberi duyunca çocuklarla bi kantır turnuvası düzenlemeye karar verdik. Yaşasın ömer dünçer :puhaha:

şimdi akıl var fikir var bi yanda oyun var diğer yanda kütüphane çocuklar neyi tercih eder merak bile etmiyorum filtrelerde kalkar herhalde bakanı tebrik ediyorum

Bazen bazı şeylerin düzelmesi için dibe vurması gerekir. Belki de bu bir dibe vuruştur...
Ben böyle bişeyde asla görev almam ama bana bağlı iki labratuverıda açarım sonuna kadar sonra her gun bi iki bilgisayar bozulacaktır mutlaka.. Resmi dilekçeyle okul müdürlüğüne bunu bildiririm... Gelsi yapsın bilgisayarcı... Altından kalkabiliyorlar mı bakalım?

arkadaşlar benim anlamadığım bir olay var
daha proje çıkmadan şimdiden projeyi sahiplendiniz bile.
ben açıkcası hiç evhamlanmıyorum çünkü benimle çokta alakalı olduğunu düşünmüyorum.
meb'in standart saçma sapan projelerinden birisi diye düşünüyorum.
sen hakkını hukukunu biliyorsan eğer hiçbir problem olmaz.
kim seni zorla akşam 9'a kadar okulda tutabilir.ne bakanlık, ne idare neden biz bu projenin altından kalkamayız
bu projede bana göre matematik öğretmeni neyse bende O'yum.
Ne tamirine karışırım, ne işletilmesine bu kadar basit

hsnkose' Alıntı:
Projenin şu anda uygulandığı okul; Konya Karatay Kocatepe İlköğretim Okulunu !!
Bilişimteknolojileri öğretmeni eğer forumda ise bizleri biraz aydınatabilir mi? Veya Konya'da çalışan arkadaşlar öğrenip bize yazarsa da olur.
memurlar netteki konuda bi yorumda okuldan bir hoca yazmış..
Bazı arkadaşlar yersiz kaygılarla hem kendilerini üzmekte hem de projenin içeriğini tam anlamıyla bilmeden projeyi yormaktadır.

Okulum Karatay Kocatepe İlköğretim Okulu bu projeyi Türkiye'de ilk uygulayan okullardandır. Hem de bakanlığın pilot okul olarak belirlenmesiyle falan değil. Halk eğitim ve okul müdürlüğünün anlaşmasıyla başlayan proje (Gece Gündüz açık okul) 3 aydır başarıyla işlemektedir.

"Gece gündüz açık okul" adlı proje "Okullar Hayat Olsun" adlı projenin ilham aldığı projedir. Ben de bu proje kapsamında yetişkinlere İngilizce eğitimi vermekteyim.

Gelelim projenin ayrıntıları ve kaygılara.

1. Gece 21.00'a kadar okulda mı bekleyeceğiz?

Hayır efendim. Hiç bir öğretmen bu saate kadar okulda kalmaya zorlanmayacaktır. Sadece bu proje kapsamında kurs vermek isteyen öğretmenler kendi branşı dahilinde kurs açabilecektir. Kurs ücreti olarak da ekders ücreti alacatır. (Kurs akşam olursa ücret %20 daha fazla olacaktır.)

2. Öğrenciler gündüz okulda zor duruyor, akşamları nasıl gelecekler?

Öncelikle bu proje sadece öğrenciler için değil, yetişkinleri de içine alan bir proje. Proje kapsamında okulların kütüphaneleri, bahçeleri ve sınıflar mahalle sakinlerine açılacak ve herkesin yararlanması sağlanacaktır.

Öğrencilerin okula gelmesi konusunda kaygılananlara cevap olarak: 3 aydır yürüttüğümüz proje kapsamında kurslara katılanların yaklaşık olarak %40'ı öğrencilerden oluşmaktadır. Hem de gündüz derslere çok fazla dahil olmayan ve okula gelmek istemeyen öğrencilerden. Bu öğrencilere mesleki eğitim verilip (kuaför, web tasarım) ileride okula devam etmeseler de bir meslek sahibi olmaları amaçlanmaktadır.

3. Okulların interneti zaten kısıtlı, halka nasıl hizmet verecek?

Bu kısıtlama eğitimi engelleyecek şekilde bir kısıtlama değil. Zararlı içeriklerin olduğu sitelere kısıtlama var genelde. Yok sorun edilen internetin hızı ve okulun diğer donanımı konusunda ise projenin yürütüldüğü şehirlerdeki belediyelerin maddi desteği ile bu sorunlar aşılacak. Mesela masa tenisi kursu açmak istediniz ama araç-gereçler yok. Bu eksikleri belediyeler karşılayacak.

Cuma günü Milli Eğitim Bakanının okulumuzu ziyareti esnasında bu konuyu epey ciddiye aldığına şahit oldum. Mesela ilçe belediye başkanına okul bahçesinin ağaçlandırması ve yeşillendirilmesi konusunda direktifler vererek bir dahaki geldiğimde burayı istediğim gibi göreceğim dedi.

Bu proje okullar için avantajdır arkadaşlar. Okulun eksiklikleri giderilecektir bu vesileyle. Ama en önemlisi artık insanlar iki sokak ötede mesleki kurslara gidebilecek ve yaşam boyu eğitim konusunda standartlar artacaktır.

Başarıya ulaşmak için inanmak ve işin olumlu taraflarına bakmak gerek...

"formatör öğretmenler ve idareciler nasıl akşam 21:00e kadar okulda kalacak"

Akşam kursu için ücreti karşılığında proje sorumlusu belirlenecek ve sadece o kişi akşamları okulda kalacak. Yani zorlama yok.

Erenşah
http://forum.memurlar.net/konu/1440639/?page=10

evt ya niye herkes üstüne bu kadar alınıyo bende anlayabilmiş değilim. bizler öğretmeniz... doktora kimse hastanede ilaç sat demiyor veya mühendise kimse şu taksi durağını yaptın 2 servis çek deyince üstüne alınıyo mu??
bu kadar alıngan olmayın

xapex' Alıntı:
arkadaşlar benim anlamadığım bir olay var
daha proje çıkmadan şimdiden projeyi sahiplendiniz bile.
ben açıkcası hiç evhamlanmıyorum çünkü benimle çokta alakalı olduğunu düşünmüyorum.
meb'in standart saçma sapan projelerinden birisi diye düşünüyorum.
sen hakkını hukukunu biliyorsan eğer hiçbir problem olmaz.
kim seni zorla akşam 9'a kadar okulda tutabilir.ne bakanlık, ne idare neden biz bu projenin altından kalkamayız
bu projede bana göre matematik öğretmeni neyse bende O'yum.
Ne tamirine karışırım, ne işletilmesine bu kadar basit

Hocam sahiplenmeyle ilgisi yok, hepimizde biliyoruz ki zorla akşam görevlendirilmeyeceğiz ama 6.paragraftaki bakanın açıklamasına bakınca boşa kürek çekiyoruz demekte de haksız sayılmayız değil mi?
Oyun oynatacaklarmış çocuklara..

Geri