Orijinal batarya mı, uyumlu batarya mı?

Kodla Büyü

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
HP laptopum için batarya bakıyorum. Daha önce uyumlu batarya aldım ama 3-4 ay bile olmadan 15 dakika şarjı dayanmaya başladı, artık o bile yok. Uyumlu batarya şu an 389TL, orijinal batarya ise 690TL. Siz ne tavsiye edersiniz, orijinal batarya kullanıp uzun süre performans alabildiniz mi, yoksa uyumlu batarya gibi kısa sürede performans düştü mü? Tavsiyelerinizi, deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

hocam orijinal parçadan şaşma derim. daha öncesinde eski laptopumda batarya ve şarj adaptöründe ucuz yollu tercihte bulunmuştum. şarj kablosu eridi, piller performans vermedi. sonra yeniden almak durumunda kalmıştım. bunlar önemli parçalar. laptop soğutucusu alacak olsanız en fazla işe yaramaz sadece altlık olarak kullanırsınız (onu da denedim) ama elektrik iletimi sağlayan parçaların vereceği arıza düşündüğünüzden fazla olabilir.

hocam öncelikle şunu söyleyeyim; internette satılan hiçbir parça orjinal değildir.. orjinal parça sadece yetkili serviste olur o da piyasaya satılmaz genellikle.. muadil parçaların garantili olanını kullanabilirsiniz.. örneğin dataservis firması 2 yıl garanti verir..

Hocam ben 1 hafta falan önce dataservisten retro batarya aldım.şuan kullanıyorum.Araştırma yapmıştım gelen yorumlar olumluydu retro batarya için.Şuan için memmunum.Bilgisayarınız birkaç yıllık bilgisayarsa bazen desteği kesiyorlar benim bilgisayarın desteğini kesmişti asus.Yani üetilen orijinal batarya yok.Muadil ürün var.Her orijinal yazana da inanmayın

Bende retro pil almıştım ilk başlarda güzeldi 3 aya kalmadan çöp oldu.

Pilin yeni tarihli olması önemli. Tarihi eski pil varsa içinde orijinali bile olsa çabuk eskiyor gibime geliyor.

Orijinali varsa kesinlikle orijinal olanı al. Diğer markaların ömürleri kısa oluyor ve dayanma süreleri çok kısa sürede 10 dakikaya iniyor. Retro ve farklı markalarda kullandım çöpler.

Son düzenleme:
Hocam öyle imitasyonlar üretiliyor ki ayırt etmesi mümkün değil. Batarya sektörü bu sahtekarlığın en çok yapıldığı alanlardan birisi. Tavsiyem yetkili bir servisten almak.

hocam öncelikle şunu söyleyeyim; internette satılan hiçbir parça orjinal değildir.. orjinal parça sadece yetkili serviste olur o da piyasaya satılmaz genellikle.. muadil parçaların garantili olanını kullanabilirsiniz.. örneğin dataservis firması 2 yıl garanti verir..
Ben daha önce bu konuyu servise sormuştum, bazı firmalar servisten orijinal parça alıp stoğa ekleyip satabiliyorlarmış yani sadece al-sat görevi görüyorlar, eğer o şekilde satış yapan bir firmaysa sorun yok ama bazıları orijinal batarya diye satıp aynı görünümlü bataryayı satabiliyorlar ki daha önce başıma da geldi. HP 'nin bilgisayara yüklenen asistan yazılımı bataryayı tanıması, bataryanın olması gereken ve gerçek kapasitesi gibi konularda çok yardımcı oluyor. Bu arada HP'nin farklı servislerinin hepsi de orijinal batarya için çok farklı ve ciddi yüksek fiyat teklifi vermişti ve çok şaşırmıştım.

HP laptopum için batarya bakıyorum. Daha önce uyumlu batarya aldım ama 3-4 ay bile olmadan 15 dakika şarjı dayanmaya başladı, artık o bile yok. Uyumlu batarya şu an 389TL, orijinal batarya ise 690TL. Siz ne tavsiye edersiniz, orijinal batarya kullanıp uzun süre performans alabildiniz mi, yoksa uyumlu batarya gibi kısa sürede performans düştü mü? Tavsiyelerinizi, deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Bence orijinali ile muadili arasında bu kadar az fiyat farkı yoktur hocam. Geçen sene şubat gibi ben de HP için batarya aldığımda 1150 TL ödemiştim. N11 'de tekno-star diye bir satıcı vardı oradan aldığım batarya sorunsuz çıktı. Başka bir firmadan(B......tech) orjinal diye aldığım firmada ise sorun yaşadım, iade de epey uzun sürdü.

Son düzenleme:
Bir şeyin yan sanayisi ile orijinali arasında o kadar az fark olmaz, 2,3 kat fark olması beklenir.

Telefonda batarya değişirken kesinlikle yetkili serviste orijinal değişim yapın.
Bilgisayara bir şey diyemem ama buradaki mesajları görünce orjinalden şaşmayın derim.

Geri