Ortaokula EBA Harici Canlı Ders Ekle geldi..

Kodla Büyü
Yav ben hiç bir şey anlamadım. Şimdi idareciler artık ders tanımlamayacak mı? İdarecinin tanımladığında EBA öğretmen ve öğremci kaydı tutuyordu dersi başlatmış mı kaç dk kalmış diye... Şimdi bu harici de böyle bir kayıt tutulacak mı? Kayıt yoksa neden buraya tanımlayayım ki aynı ders bilgilerini wp üzerinden dağıtıp dersler işleniyordu. Dersi başlat dediğimde zaten zoom u açıyor.

Yav ben hiç bir şey anlamadım. Şimdi idareciler artık ders tanımlamayacak mı? İdarecinin tanımladığında EBA öğretmen ve öğremci kaydı tutuyordu dersi başlatmış mı kaç dk kalmış diye... Şimdi bu harici de böyle bir kayıt tutulacak mı? Kayıt yoksa neden buraya tanımlayayım ki aynı ders bilgilerini wp üzerinden dağıtıp dersler işleniyordu. Dersi başlat dediğimde zaten zoom u açıyor.
Ben pek zannetmiyorum hocam. İlkokulda ki bir öğretmenin ebasında raporlar kısmına baktım. Normal Eba canlı dersteki gibi raporlar yoktu. Ama idare şifresi ile nasıl olur bilemem. Bu sistemde benim anladığım zoomdan meeting oluşturup linkleri ve passcodeları eba ya kaydediyorsun. Öğrenci de öğretmende dersleri eba üzerinden giriş yaparak başlatıyor. Böylece sisteme meeting id ve şifreler paylaşılarak yabancı kişilerin giriş yapması engelleniyor. Ayrıca ders EBA canlı derste değil, zoomda açılıyor. Bu yüzden sisteme giriş yapan öğretmenin bilgisayarında zoom hesabını da açması gerekiyor. Yoksa ders başlamıyor. Ayrıca sistem bana göre yine güvenli değil. Ders başladıktan sonra öğrenci isterse meeting id ve şifresini başka ortamlarda paylaşabilir. Bana göre çok zor bir sistem olmuş. Biz öncesinde eba + zoom üzerinden derslerimizi rahatça yapabiliyorduk. Sistemimiz çok güzel oturmuştu. Şimdi herşey karıştı. Umarım bizi EBA kullanmaya zorlamazlar. Çünkü şu an harici ders eklerken bile sıkıntı yaşıyoruz, win 7 bilgisayarda seçtiğimiz ders saati ile kaydedilen ders saati farklı olan bir problemle karşı karşıyayız.

Ebadan başlatacak hocam. Ama bilgisayarında zoom programı da açık ve öğretmenin kendi hesabı ile zooma giriş yapılmış olması gerekiyor: Yoksa if you are the host, login diye başlayan bir uyarı veriyor.

Ben pek zannetmiyorum hocam. İlkokulda ki bir öğretmenin ebasında raporlar kısmına baktım. Normal Eba canlı dersteki gibi raporlar yoktu. Ama idare şifresi ile nasıl olur bilemem. Bu sistemde benim anladığım zoomdan meeting oluşturup linkleri ve passcodeları eba ya kaydediyorsun. Öğrenci de öğretmende dersleri eba üzerinden giriş yaparak başlatıyor. Böylece sisteme meeting id ve şifreler paylaşılarak yabancı kişilerin giriş yapması engelleniyor. Ayrıca ders EBA canlı derste değil, zoomda açılıyor. Bu yüzden sisteme giriş yapan öğretmenin bilgisayarında zoom hesabını da açması gerekiyor. Yoksa ders başlamıyor. Ayrıca sistem bana göre yine güvenli değil. Ders başladıktan sonra öğrenci isterse meeting id ve şifresini başka ortamlarda paylaşabilir. Bana göre çok zor bir sistem olmuş. Biz öncesinde eba + zoom üzerinden derslerimizi rahatça yapabiliyorduk. Sistemimiz çok güzel oturmuştu. Şimdi herşey karıştı. Umarım bizi EBA kullanmaya zorlamazlar. Çünkü şu an harici ders eklerken bile sıkıntı yaşıyoruz, win 7 bilgisayarda seçtiğimiz ders saati ile kaydedilen ders saati farklı olan bir problemle karşı karşıyayız.
Saat hatasının sebebi bilgisayarınızdaki saat diliminin farklı olması saat dilimini düzeltirseniz ve eşitlerseniz orun olmaz hocam

EBA Canlı Ders saatlerinin kullanımı artırılacak diye müjde verip var olan kısıtlı ama en azından raporu falan olan canlı ders sistemini kaldırıp öğretmeni öğrenciyi Zoom a mecbur etmekmiş meğer.... Kusura bakmayın ama MEB bizim branştan 50 diğer öğretmenlerden 20 yıl falan geride bir kurum.
Altınada not düşmüşler: Harici derslerde "öğretmenin kişisel Zoom" hesabıyla bağlanıldığından rapor verilememektedir. Hadi ya... Mecbur muyum Zoom kullanmaya... Kapasite artırmak öğretmenlerin Zoom şifrelerini WhatsApp dan alıp EBA ya kaydırmak mıdır?

EBA Canlı Ders saatlerinin kullanımı artırılacak diye müjde verip var olan kısıtlı ama en azından raporu falan olan canlı ders sistemini kaldırıp öğretmeni öğrenciyi Zoom a mecbur etmekmiş meğer.... Kusura bakmayın ama MEB bizim branştan 50 diğer öğretmenlerden 20 yıl falan geride bir kurum.
Altınada not düşmüşler: Harici derslerde "öğretmenin kişisel Zoom" hesabıyla bağlanıldığından rapor verilememektedir. Hadi ya... Mecbur muyum Zoom kullanmaya... Kapasite artırmak öğretmenlerin Zoom şifrelerini WhatsApp dan alıp EBA ya kaydırmak mıdır?
Hocam ben bu konuda sendikalardan, rengi fark etmez, tepki bekliyorum. Bakanlık açık kaynak kodlu yazılım kullanın diyor resmi yazılarında, sonra da kendisi zoom'u kullanın diyor. Eba zoom ile normal zoom farklı bakanlık da kullanıyor demeyelim, sorumluluk bakanlıkta. Bakanlıktaki efendiler bir iş yapıyorsa 2-3 ay ötesini düşünecek, benim buradan forumdan haberim vardı, harici canlı dersimi dün tanımladım kendime, ama normal öğretmene okul idaresi ancak ilden de yazı geç geldiği için (bahane değil, önceden whatsapptan haber verebilir, meb nerden yönetiliyor, whatsapp idareci gruplarından) bugün haber verdi ve al sana curcuna!

Öğrencinin EBA'dan yönlendirme ile Zoom'dan direkt giriş yapmasının farkları nelerdir?
1.Öğretmen açısından
2-Öğrenci açısından
3-MEB açısından

Öğrenci için farketmiyordur zaten sorumluluğu yok. MEB eğer istatistik tutmayacaksa neden EBA'dan yönlendirme yapıyor, zeka bunun neresinde? İki gün sonra bütün öğrencileriniz EBA üzerinden girmeden, Zoom'dan gelse dersi işlememişsin mi diyecekler. Nasıl bir komplo var bu işte. Hiç bir şeye artık anlam veremiyorum kesin bir şey var bunun altında diyorum. O kadar garip kararlar alınıyor ki şu anda canlı ders vermesem idare karışmasa ne olacak ki? Sistem acaip ilginç. Bu 3 maddede siz neler düşünüyorsunuz?

Arkadaşlar eba harici dersler de ders ekleyip üzerine tıklayınca hangi ogrencilerle ders olacak ve şifre gibi bilgiler görünüyordu. Dün geceden itibaren gözükmüyor. Neden kapattılar bir daha açacaklar mi ? Destek bölümünden sordum ama cevap yazarlar mi bilmiyorum.
Keşke degisikliklerle ilgili il koordinatörlerine bilgi verilse onlar da bize ulastirsa. Her gün yeni bir değişiklik oluyor ve her gün yeni şeylere alışmaya çalışıyoruz...

Arkadaşlar eba harici dersler de ders ekleyip üzerine tıklayınca hangi ogrencilerle ders olacak ve şifre gibi bilgiler görünüyordu. Dün geceden itibaren gözükmüyor. Neden kapattılar bir daha açacaklar mi ? Destek bölümünden sordum ama cevap yazarlar mi bilmiyorum.
Keşke degisikliklerle ilgili il koordinatörlerine bilgi verilse onlar da bize ulastirsa. Her gün yeni bir değişiklik oluyor ve her gün yeni şeylere alışmaya çalışıyoruz...
incele deyince şifreyi öğrenciler de görüyordu. ama şimdi biz de göremiyoruz. :D
evet yapılan değişiklikler BTR lere haber verilse de öğretmenlere net cevaplar versek çok iyi olur. hatta öğrenci gözüyle falan EBA yı görsek fena olmaz.

acaba zoom açılınca öğrenciler toplantı kimlik ve şifresini görebiliyor mu?

Direk zoom üzerinden katılım sağlanan derslerde öğrenci gibi giriş yapıp dersi sabote etme veya trollemeyi engellemek için bu iş getirildi bence

Direk zoom üzerinden katılım sağlanan derslerde öğrenci gibi giriş yapıp dersi sabote etme veya trollemeyi engellemek için bu iş getirildi bence
orası öyle de tam olmamış bu harici özellik.
eba canlı derste öğrenci ismini de otomatik çekiyordu, rapor oluşturuyordu ve eba da oturum açmamış olanlar bağlanamıyordu

Tamam da veliler sürekli sınıf öğretmenlerini mesaj yağmuruna tutuyor. Biz eba'dan giremedik id nedir?
id'yi sabitleyince bir de herkese dağıtınca, e şifre de sabit ve hep aynı bu kez 5. sınıf öğrencisi 6. sınıf dersine de girebiliyor.

Veli eba'dan tıklayınca ya zoom'u kuramıyor ya gerçekten bir çeşit bağlantı yönlendirme sorunu var her neyse sonra öğretmen id soruyor bize.

5 ekimden bugune kadar zoom kullanıyorduk. Öğretmenler öğrenciler alışmıştı . Sistem oturmuştu. Şimdi eba adı altında zoom dan yapıyoruz yine. Yine öğretmenlere öğrencilere anlat yine alıştır.
Öğrencileri Eba daki isim soyisim ile girecek zanneden öğretmenlerimiz var . Yoklamayi önceki eba derslerindeki gibi sistem alıyor zanneden var . Hepsine açıklama yaptık. İnşallah bu uzun soluklu olur. Herkesin kafası karışıyor . Biz işimiz gereği çabuk uyum sağlıyoruz ama diğer branşlar ve öğrenciler zorlanıyor . Keşke kapasite arttırılır eba canlı ders olsaydı . Güvenlikli , yoklama derdi yok.

Bence görüyor hocam. Normal zoom toplantısı. Program eski eba canlı ders gibi düzenlenmemiş ki
Bugün bir öğrencinin hesabından baktim bilgisayardan girince öğretmenin id ve şifreli linki gözüküyor .
O zaman incele kısmı neden kapatıldı. Ogretmenler şifreyi vs gorebilmeliydi

Arkadaşlar 6A ve 6B için harici canlı ders tanımladım diyelim. Ben dersi tanımladıktan sonra 6C den bir öğrencinin sınıfı değişti ve 6A sınıfına kaydedildi. Dersi daha önce tanımladığım için öğrenci haliyle derse katılamıyor. Önceden tanımlanmış derse öğrenci ekleyebiliyor muyuz?

Arkadaşlar 6A ve 6B için harici canlı ders tanımladım diyelim. Ben dersi tanımladıktan sonra 6C den bir öğrencinin sınıfı değişti ve 6A sınıfına kaydedildi. Dersi daha önce tanımladığım için öğrenci haliyle derse katılamıyor. Önceden tanımlanmış derse öğrenci ekleyebiliyor muyuz?
Hocam zoom bağlantınızı öğrenciye gönderirseniz zoom üzerinden dersinize katılır öğrenci.

Bugün bir öğrencinin hesabından baktim bilgisayardan girince öğretmenin id ve şifreli linki gözüküyor .
O zaman incele kısmı neden kapatıldı. Ogretmenler şifreyi vs gorebilmeliydi
öğrenci ders başlayıncaya kadar şifreyi bilmiyor. bu da istenmeyen kişilerin girmesini zorlaştırmış oldu.

öğrenci ders başlayıncaya kadar şifreyi bilmiyor. bu da istenmeyen kişilerin girmesini zorlaştırmış oldu.
Öğrenci bilmesin hocam ama öğretmen bilsin. Dersi kaydettikten sonra linki doğru mu yapıştırdı şifresi kac bilmiyor. Ders linkinde sorun oluyor ders başlamıyor . Nereden olduğunu anlayana kadar bir sürü vakit geçiyor . Biz niye kaydettigimiz ders bilgilerini goremiyoruz onu anlamadım.

Öğrenci bilmesin hocam ama öğretmen bilsin. Dersi kaydettikten sonra linki doğru mu yapıştırdı şifresi kac bilmiyor. Ders linkinde sorun oluyor ders başlamıyor . Nereden olduğunu anlayana kadar bir sürü vakit geçiyor . Biz niye kaydettigimiz ders bilgilerini goremiyoruz onu anlamadım.
haklısınız, ellerinden bu kadarı geldi demek ki. bence öğrenci göreceğine hiç kimsenin görememesi daha iyi, özellikle liselerde. tahminen ilerleyen zamanlarda bunu da düzeltirler.
kendim sabit şifre kullanıyorum kafam estikçe değiştiriyorum. :)

Bu arada birden fazla şube seçip hepsine aynı anda ders açılabileceğini yeni farkettim.
Hocam örnek olarak 5A sınıfına verdiğim bir dersi aynı saatte 5B ye atayınca sistem kabul etmiyor. Aynı anda nasıl birden fazla şubeye ders atayabiliyorsunuz?

Geri