otomatik araç tavsiyesi?

Kodla Büyü
hocam açıkçası ben jazz düşünürken bütçemi biraz aşıyordum. 42-43 binlira benim max sınırım normal şartlarda.
siz i20 deyince aklıma yattı biraz.
benim kafamı kurcalayan konular avrupa araçlardaki gibi lpg de sübap yakma sorunu yaşar mı yada şanzıman arızası yaşarmıyım gibi konular.
diğer şeyler zaten az çok her araçta var.

hocam ben alalı 5 ay kadar oldu.çeşitli forumlarda 150-160 bine gelen lpgli i20 ler gördüm.sübap yakma sorunundan müzdarip kimseye rastlamadım.vitese gelince; i20lerde eski sistem 4 ileri tam otomatik vites var.vites arızası yaşayan kimse de duymadım.ben de 3 ay arabasız dolaştım.aklımda jazz-auris varken, hatta bunlardan başka almam derken etrafta bulunan i20 leri inceleyip kullanınca fikrim değişti.hem bu paraya bu donanımda araç bulamazsınız.ben tercihimi donanım ve daha yeni araçtan yana kullandım.başkası illa şu marka der; donanımsız yüksek km araç alır.herkesin tercih hakkı kendine.ancak ben memnunum.

2008 passat 1.6 FSI comfortline yarı otomatik 160000 de bir araç var arkadaşımda, lokal boya var birkaç yerinde kazası yok. 45 bin istiyor fakat birkaç kişi fsı motordan uzak dur dedi siz ne düşünürsünüz? Sebebi sadece yakıt mıdır yoksa başka nedenler mi var, yardımcı olur musunuz?

hocam fsi motorlar gerçekten çok yakan eski nesil motorlar.sadece yakıt derken zaten en önemlisi yakıt olduğundan almamak için yeterli bir sebep bence.tabi siz bilirsiniz.

hakand77' Alıntı:
hocam fsi motorlar gerçekten çok yakan eski nesil motorlar.sadece yakıt derken zaten en önemlisi yakıt olduğundan almamak için yeterli bir sebep bence.tabi siz bilirsiniz.
Hocam yılda en fazla 10 bin km yaparım, yakıtın dışında sıkıntısı var mıdır bu modelin?

sinifci3434' Alıntı:
hakand77' Alıntı:
Hocam yılda en fazla 10 bin km yaparım, yakıtın dışında sıkıntısı var mıdır bu modelin?

ben bir sıkıntısını duymadım.ancak kaç km de ve nasıl kullanıldığını bilmek lazım.yani iyi bir ekspertiz şart.yinede 10 bin km az değil hocam.hem 45 de hiç az bir fiyat değil.iyi düşünün ve araştırın derim.

hakand77' Alıntı:
sinifci3434' Alıntı:
hakand77' Alıntı:

ben bir sıkıntısını duymadım.ancak kaç km de ve nasıl kullanıldığını bilmek lazım.yani iyi bir ekspertiz şart.yinede 10 bin km az değil hocam.hem 45 de hiç az bir fiyat değil.iyi düşünün ve araştırın derim.
Bana 42 bine verir, 160000 de. lpg uyumu yokmuş, 50-60 kuruş yakıyor diyor.

bidene' Alıntı:
hakand77' Alıntı:
hocam jump en boş modeli.bu fiyat boş araç için çok fazla.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 1538/detay
hocam..
fiyatlar uçuk emsallerine 42-43 istiyorlar bu son olarak 39 a düşecek.

haklısınız hocam.ben bakarken (şubat-nisan dönemi) bu kadar yüksek değildi.çok çabuk artmış fiyatlar.dediğim gibi en boş modeli bu.özelliklerini iyi araştırın.araç performans olarak aynı tabiki ama sonra pişman olmayın.donanımda önemli.

sinifci3434' Alıntı:
hakand77' Alıntı:
sinifci3434' Alıntı:
hakand77' Alıntı:

Bana 42 bine verir, 160000 de. lpg uyumu yokmuş, 50-60 kuruş yakıyor diyor.

hocam şehir içinde 50-60 kuruş çok fazla.bunu kullanınca anlarsınız.benim lpgli aracım 21-22 kuruş yakıyor.siz kıyaslayın artık.160 bin km de hiç azımsanacak kmler değil.tercih tabiki sizin.ancak siz bu aracı birkaç yıl sonra satacaksınız, olacak 200 bin km.yakıt desen çok fazla.çok zor satarsınız.araba işinde acele karar vermeyin derim.tecrübeyle sabit.

hakand77' Alıntı:
bidene' Alıntı:
hakand77' Alıntı:
hocam jump en boş modeli.bu fiyat boş araç için çok fazla.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 1538/detay
hocam..
fiyatlar uçuk emsallerine 42-43 istiyorlar bu son olarak 39 a düşecek.

haklısınız hocam.ben bakarken (şubat-nisan dönemi) bu kadar yüksek değildi.çok çabuk artmış fiyatlar.dediğim gibi en boş modeli bu.özelliklerini iyi araştırın.araç performans olarak aynı tabiki ama sonra pişman olmayın.donanımda önemli.
hakan hocam yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
yine de ben full donanım aramıyorum hatta mümkün mertebe baz modellere bakıyorum.
yarın sabaha kadar karar veririm muhtemelen.

İ20 aldım sayın hocam
2012 model 43 binde lpg li
Şu ana kadar gayet memnunum.
Sorularınızı yanıtlayabilirim

hayırlı olsun kasasız belasız kullanın inşallah ne kadara aldınız hocam otomatiği nasılmış araştırma ve tecrübeleriniz nedir

Allah razı olsun hocam.
Km 43 binde temizdi 41 e aldım
Otomatiğin mantığı şu şekilde eski araçlarda jikle çekilmiş gibi düşünün ayağı frenden çekinde belli bir ivmeyle harekete geçiyor araaç. Hafif dik yokuşta geride gitmiyor ileri de. Yokuş dikse eğer ayağı frenden çekince geriye kaçıyor.
Arkadaşta bmw var tam otomatik. Onunki de şu şekildeymiş. Yokuşta durunca frene tam basarsan frenden ayağını çekince yokuş dikte olsa kaçırmıyormuş
Belkş benim araçtada geri kaçmaması için yöntem vardır ancak ben bulamadım.

hundai elentra tam otomatik tavsiye ederim.. :+1: cok memnun kalmıstım.
son kullandıgım toyota corolla hb tam otomatik de güzeldi.

2011 dizel otomatik astra var bende. easytronik geçiyor. 82 bin de aldım, şu an 114 bin de. Yarı otomatik bu araçlar. Hatta manuel mantığıyla çalışıyor. Debriyaj sistemi var, sizin yerinize vitesi robot atıyor. 1-2. viteslerde araba kendini toparlayana kadar biraz ağır. Ama devrini aldıktan sonra hızlanması çok iyi. Normal bakımların dışında çok şükür herhangi bir masraf çıkarmadı. En güzel özelliği az yakması. Otomatik bir araba için karışık 5.9 lt civarı bence çok iyi. Önceki aracım fiesta 1.6 powershiftti. Performans olarak çok iyiydi ama yakıtı fazlaydı.
Astra tavsiye ederim. temiz bulursanız kaçırmayın..

Bizde en çok tercih edilen modeller Hyundai Accent Blue-otomatik-dizel. Güvenlik açısından birşey diyemem ancak, inanın benzinli veya manuel araçları aratmıyor. Tavsiyem şudur ki; alır almaz, 185 olan arka lastikleri, 195'e çevirmeniz. Hem biz hem de müşteriler çok memnun. Düşünün derim.

Geri