Pardus ETAP_Ordu Faz2 v3

Kodla Büyü
Ordunun ikinci fazı denedim. Birinciye göre;
1- Dokunmatik sorunu daha arttı. (Kablibre edilmeden)
2- Direk Öğretmen kullanıcısı açılıyor.
3- Flash yardımı ile açtığımda eba öğretmen girişi otomatik açılmıyor.

Bunun yanında WPS, zoom gibi uygulamalar yüklenmiş fakat yukarıdaki maddeler okulun topyekun geçişine mani oluyor.

Merhaba sayın hocam.

1. İmaj hazırlandıktan sonra 2 gün boyunca farklı tahtalarda test edildi, ki buna amd işlemcili tahtalar da dahil. Test aşamasında herhangi bir dokunmatik sorunu ile karşılaşılmadı. Belki yerel bir sorun olabilir.

2. Otomatik oturum açılmaması (parolalı oturum açmak) için:

Parolalı giriş yapabilmek için aşağıdaki adımları uygulayınız:
a) Tüm Uygulamalar
b) Ayarlar
c) Sistem Ayarları
d) Giriş Ekranı
e) “Kullanılabilirlik” sekmesi
f) “Parolasız Girişi Etkinleştir” onay kutusundaki işareti kaldırın.
g) “Parolaya odakla” onay kutusunu işaretleyin.
h) “Otomatik Girişi Etkinleştir” onay kutusundaki işareti kaldırın.
i) Etkileşimli Tahtayı yeniden başlatın.

işlemlerini uygulayabilirsiniz.

3. Flash bellek ile oturum açılmıyorsa büyük ihtimal, tahtada internetin olmamasından kaynaklı olabilir. Flash bellek ile öğretmenlerin kişisel oturumları açılıyor ve EBAY'ya otomatik giriş yapılıyor, az önce denedim.

Ben de faz 2 uefi bios 5.3 ü kurdum bugün şöyle bir sorunla karşılaştım, Google hesabıyla giriş yapıp tahtadan zoom u çalıştırmak istediğimde, bunun dışında toplantıyı başka bir cihazdan başlatıp tahtadan katılımcı olarak giriş yaptığımda normal bağladı. Ayrıca meb in okullara gönderdiği mikrofonlu Web kamerası da düzgün çalıştı...

Ekli dosyalar

• IMG_20210309_110742.jpg
    IMG_20210309_110742.jpg
    159.5 KB · Görüntüleme: 22
Ben de faz 2 uefi bios 5.3 ü kurdum bugün şöyle bir sorunla karşılaştım, Google hesabıyla giriş yapıp tahtadan zoom u çalıştırmak istediğimde, bunun dışında toplantıyı başka bir cihazdan başlatıp tahtadan katılımcı olarak giriş yaptığımda normal bağladı. Ayrıca meb in okullara gönderdiği mikrofonlu Web kamerası da düzgün çalıştı...

Merhaba hocam, Zoom ekranında sol taraftan kullanıcı adı ve parola ile giriş yapabiliyorsunuz fakat sol taraftaki Google ile Oturum Aç seçeneğini kullanırsanız mesajınızda paylaştığınız hatayı alıyorsunuz.

Kaan marka kamera setinde ise, firmanın söylediği, 3 farklı yazılıma sahip kamera seti var. Diğer 2 farklı yazılıma sahip kamera setini gönderdiler ve test ettim. Görev yaptığım ile gönderilen setler, maalesef mikrofon olarak sıkıntılı olan seri (Bayram KARAHAN hocamın hazırlamış olduğu scripti kullanmama rağmen Faz1 ve Faz2 ET'lerde mikrofondan ses aşırı cızırtılı geliyor).

Ayrıca, olur da kamera mikrofonunda ses sorunu yaşarsanız, Bayram KARAHAN hocamın hazırlamış olduğu scripti kullanabilirsiniz.
Kurulum işlemleri şu şekilde:

(Kamera bağlı olmayacak)
1. Yönetici olarak oturumu açın.
2. İndirdiğiniz sıkıştırılmış dizini çıkartın ve dizinin içine girin.
3. Uçbirimi açın.
4. sudo ./install.sh komutunu girin ve onaylayın.
5. Kurulum tamamlandıktan sonra ET'yi yeniden başlatın.
6. ET açıldıktan sonra kamerayı bağlayın.
7. Zoom uygulamasını açıp kamerayı kullanabilirsiniz.

Hocam Google hesabı ile giriş yapamayacak mıyız? Kamera ses olayına pek dikkat edemedim bu yüzden...

Günaydın bbayer hocam, 1 numaralı gösterilen yerden giriş yaptığım zaman da hata verdi, o_O

Ekli dosyalar

• IMG_20210311_091757.jpg
    IMG_20210311_091757.jpg
    344 KB · Görüntüleme: 18
Merhaba sayın hocam.

1. İmaj hazırlandıktan sonra 2 gün boyunca farklı tahtalarda test edildi, ki buna amd işlemcili tahtalar da dahil. Test aşamasında herhangi bir dokunmatik sorunu ile karşılaşılmadı. Belki yerel bir sorun olabilir.

2. Otomatik oturum açılmaması (parolalı oturum açmak) için:

Parolalı giriş yapabilmek için aşağıdaki adımları uygulayınız:
a) Tüm Uygulamalar
b) Ayarlar
c) Sistem Ayarları
d) Giriş Ekranı
e) “Kullanılabilirlik” sekmesi
f) “Parolasız Girişi Etkinleştir” onay kutusundaki işareti kaldırın.
g) “Parolaya odakla” onay kutusunu işaretleyin.
h) “Otomatik Girişi Etkinleştir” onay kutusundaki işareti kaldırın.
i) Etkileşimli Tahtayı yeniden başlatın.

işlemlerini uygulayabilirsiniz.

3. Flash bellek ile oturum açılmıyorsa büyük ihtimal, tahtada internetin olmamasından kaynaklı olabilir. Flash bellek ile öğretmenlerin kişisel oturumları açılıyor ve EBAY'ya otomatik giriş yapılıyor, az önce denedim.

Merhaba,

Parolalı girişi açınca yönetici ve root şifresini biz mi oluşturuyoruz? Etapadmin kullanıcısı geliyor mu? Varsa eğer şifresi eski meb imajlarındaki gibi klasik olan mı?

Merhaba,

Parolalı girişi açınca yönetici ve root şifresini biz mi oluşturuyoruz? Etapadmin kullanıcısı geliyor mu? Varsa eğer şifresi eski meb imajlarındaki gibi klasik olan mı?

Etapadmin hesabı yönetici hesabı olduğu için her zaman mevcuttur. Bir küçük ipucu vereyim: Antalya imajları dışındaki tüm etapadmin hesabı parolaları, standart TÜBİTAK parolasıdır hocam. Parolayı, bilgi@pardus.org.tr adresinden kurumsal eposta ile talep edebilirsiniz. Kişisel olarak, imajı yükledikten sonra etapadmin hesabının parolasını kurumunuza göre değiştirmenizi tavsiye ederim. Şöyle düşünebilirsiniz: Banka kartı geldiğinde size geçici parola oluşturuyorlar ve sonrasında bunu değiştirmeniz gerekiyor gibi

5 kereden fazla giriş yapmaya çalıştığınız için hesabınızı belirli bir süre kilitlemiş. Hata mesajının açıklaması bu sayın hocam.
chorome kurarak bu girişi halletttim hocam google hesabıyla da giriş yapabiliyorum sadece pardusta değil windows yüklü bilgisayarda da şifremi doğru şekilde girmeme rağmen 1. bölümden giriş yapamadım, yalnız yukarıdaki mesajınızda kamera ile ilgili yazdığınız çözüm önerisini de denememe rağmen mikrofon sorununu çözemedim okulumuza gelen kameraların modeli KAAN HWK-W . etap 5.2 de de 5.3 de de bu kameralarda mikrofon sorunu yaşadım. Faz 2 tahtada Pardusta bu kameraları sağlıklı bir şekilde kullanabilen var mı acaba?

Aynı kameranın 3 farklı versiyonu var hocam. ETAP 5.2 ve 5.3'te 2 versiyonda kamera ve mikrofon çalışıyor, 1 versiyonunda ise kamera çalışıp mikrofon çalışmıyor. Sizdeki ise mikrofonu çalışmayan versiyon kuvvetli ihtimal. Ordu ilinde kamera dağıtımı yapılan tüm kurumlara bununla ilgili yazı gönderilecek ve mikrofonları çalışmayan kameraların seri numaraları istenecek. Ardından kamera tedarikçisi firmaya seri numaraları gönderilip gerekenin yapılması sağlanacak. Siz de il koordinatörünüze bildirin hocam.

bu sistemde dosya paylaşımı yapamadım bir türlü. dolphini yonetici olarak açmak istediğimde şifre hatalı diyor lakin aynı şifreyle etapadmin kullanıcısını açabiliyorum. hata nedir anlayamadım. dosya paylaşımı yapan var mı yardımcı olabilecek?

Öğretmen hesabı, yetkili kullanıcı grubunda olmadığı için bu hesapta sistem değişikliği yapamazsınız. Etapadmin oturumunda, dolphin.desktop dosyası neredeyse o dizinde konsol açın, ilgili dosyaya "sudo chmod" ile yetkilendirmeyi deneyin.

Öğretmen hesabı, yetkili kullanıcı grubunda olmadığı için bu hesapta sistem değişikliği yapamazsınız. Etapadmin oturumunda, dolphin.desktop dosyası neredeyse o dizinde konsol açın, ilgili dosyaya "sudo chmod" ile yetkilendirmeyi deneyin.
sağolasın hocam

sınıfa alınan hp yazıcıyı Faz3 arçelik pardus kurulum yapılamıyor. windows tekelini kıralım ama....

Bu versiyonu okuldaki bir tahtaya yukledim. Denemek için. Opera açılışta küçük açılıyor ve büyümüyor. Tahtanın sol kısmı panel bölümü ile kapanmış. Tam ekran kullanmak istenecektir muhtemelen. Bunları tüm kullanicilar için düzeltmenin yolları var mı ?

Merhaba @bbayer hocam, uefi faz2 5.3 bende bizim okula kurdum, kurduğum da internete kablolu bağlanıyor fakat daha sonra kablolu internet gidiyor ayrıca kablosuz internette de fatih ağına bağlanmıyor? Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Bu versiyonu okuldaki bir tahtaya yukledim. Denemek için. Opera açılışta küçük açılıyor ve büyümüyor. Tahtanın sol kısmı panel bölümü ile kapanmış. Tam ekran kullanmak istenecektir muhtemelen. Bunları tüm kullanicilar için düzeltmenin yolları var mı ?
Bu imajı kullanan arkadaşlar operada ve masaüstünde panelde güncellemeler ile değişiklik yapıldı mı ? Tahtalara yeni imaj atacağım . Bu sorunlar duzeldiyse kullanmak isterim.

Geri