Pardus geliyor gibi ?

Kodla Büyü
pardus'a geçelim geçmesine de işin ekonomik boyutunu da hesaba katmak gerekir, bunu söylerken evde ve okulda da pardus'u kullanan biri olduğumu da belirteyim. bir yazılımını maliyeti sadece ödediğimiz lisans ücreti kadar değildir, aynı zamanda kullanıcıların bu işletim sistemini ne kadar sürede kavradığı ve en önemlisi olası teknik bir sorunda bu sorunu kimin çözeceğidir. Pardus bunca zamanda bu kadar kullanıyorken bu sistemlerin bakımını gerçekleştirecek ne derecede uzmanımız var? bilginin güvenliği diyoruz, açın basit bir arama yapın, tc kimlik nolarıyla öğretmenler karşınıza gelebiliyor.

Hocam ET lerin donanımları belli. çeşitlilik fazla değil. Bakımdan kastınız nedir ? Hani masaüstü bilgisayarlarda dediğiniz durum olabilir. Bilgisayarlardan çok harici bileşenlerde sürücü çıkabilir.
ET lere imaj atmak en uygun çözüm. Buda gayet basit zaten.
Kullanıcıların Pardus'a adapte olması çok zor olmasa gerek. ET lerde durum aynı USB bellekten dosya açmayı öğrenmek, web tarayıcısı açmak çokta zor olmasa gerek.

Ben de bu yazıları okurken hep aklıma şu gelir öğrencilerimiz geleceğin büyükleri Pardus öğrensin Pardus kullansın ulusal işletim sistemimiz yerli olalım milli olalım okuldaki tahtaya Pardus kuralım resmi kurumlardaki bilgisayarlara Pardus kuralım alışsın herkes ne güzel olur. Bizi yönetenler sürekli bu yönde kampanya yapıyor falan filan. Peki neden kimse bu pardusun mobil ayağı yok diye sormaz. Bu millici ve yerlici büyüklerimiz Pardus kurulamayan tableti öğrencilere niye dağıtır . Yoksa android daha mı milli. Malum artık bütün kişisel veriler Google hesaplarında. Mikrosoftta değil ki bu yönden de düşünmek gerekmiyor mu.

• Beğen
Tepkiler: waa
Ben de bu yazıları okurken hep aklıma şu gelir öğrencilerimiz geleceğin büyükleri Pardus öğrensin Pardus kullansın ulusal işletim sistemimiz yerli olalım milli olalım okuldaki tahtaya Pardus kuralım resmi kurumlardaki bilgisayarlara Pardus kuralım alışsın herkes ne güzel olur. Bizi yönetenler sürekli bu yönde kampanya yapıyor falan filan. Peki neden kimse bu pardusun mobil ayağı yok diye sormaz. Bu millici ve yerlici büyüklerimiz Pardus kurulamayan tableti öğrencilere niye dağıtır . Yoksa android daha mı milli. Malum artık bütün kişisel veriler Google hesaplarında. Mikrosoftta değil ki bu yönden de düşünmek gerekmiyor mu.

Hocam çok hızlı gittin. Daha ET leri halletmedik sen Fatih Projesinde artık olmayan tabletlerden bahsediyorsun.

Benim anlamadığım, madem Pardus bu kadar iyi bir şey, faydalı, milli falan... Öyleyse neden Milli Eğitim Bakanlığı bu işe öncülük edip bakanlık binasında Pardus'a geçmiyor? Okullar birer eğitim - öğretim ortamı. Bu tür testlerde kobay niyetine okulların kullanılması ne kadar doğru, tartışılır...

https://bilgisayarbilisim.net/konular/zorundasiniz-pardusa-simdiden-alisin.167848/page-8

1-Bakanlık vestelin hazırlandığı imaj gibi pat diye kurulan,
2-şifre derdi olmayan, atak benzeri programı hazır olup isteğe bağlı olan,
3-sorun çıktığında çözebilecek bir ekibi olan (gönüllü değil, görevli)
4-ortalama bir öğretmenin (meb şartlarında, hayali değil) kullanabileceği uygulamalar olan
5- Birde en çok kullanılan yazıcı vs gibi donanım birimlerini otomatik tanıyan
Bir imaj yayınlarsa sorun olmaz.

Pardus veya macos, öğretmenlerin yarısı için farketmez bile. Sunu programı var mı?, pdf video veya müzikler sorunsuz çalışıyor mu?, yazıcıdan çıktı alınıyor mu?, internete bağlanıyor mu? ET için uygulamalar çalışıyor mu? Öğretmen buna bakar.
Dynet , zkitap.. firmalar pardusu/linuxu görünce paşa paşa uyumlu ürünler üretmeye başlarlar. Wine programına bile gerek kalmaz. Bakanlık zorunlu tutarsa konu kapanır.

Son düzenleme:
Konu biraz kurumsal eposta meselesine benziyor.
Meb.k12.tr uzantılı eposta adresleri okullara ilk verildiğinde kimse kullanmamıştı. Memurun veya müdürün özel eposta adresi kullanıyordu. Adres sahibi görevden ayrıldığında veya tatile gittiğinde kriz başlıyordu. Birde hesap şifresini unutan idareciler vs.
Çözüm: Bakanlık gayri resmi olarak 1 yıla yakın hotmail.com'u engelledi. Meb.k12.tr dışı epostaları kabul etmedi.
Sadece kurumsal postaları zorunan kullandırdı..

Sonuç: başarılı

1- Pardus libre ofis kullanır ve diğer ofislerle hazırlanmış dosyaları açar. İstisnalar haricinde.
2- Z kitaplarla ilgili aklında soru olan arkadaşlar z kitap ların yüzde doksanı pardus ET de çalışıyor. Antalyadan Ramazan ve Hayrettin hocalarımın bunda çok emeği var. çalışmayanlar için yayınevleri ile görüşüldüğünde çözüm üretiyorlar. Benim kendi görüşüm pardus kullanımı arttıkça yayınevleride bu dönüşümü sağlayacaklardır.
3- Pardusun yaygınlaşması için sadece milli eğitim değil tüm devlet kurumları bir geçiş süreci planlamalı ve ona görede eğitimini vermeli.
4- Meslek lislerinde açık kaynak kod dersinde direk pardus eğitimi verilerek oradan bir uzman grup oluşturulabilir.
5- İlkokul , ortaokul ve lisede öğrenciler diğer işletim sistemi yerine pardus işletim sistemi ile tanıştırılmalı
6- üç yıldır okulda ET lerde Pardus kullanıyoruz. Abartılı bir sıkıntı yaşamadık. Pardus ve linux forumlarında yeterli çözümleri buluyoruz.
7 - Evet insanlar alışkanlıklarından vazgeçmekte zorlanıyorlar ama bir süre sonra bu işletim sisteminede alışıyorlar.

Benim sorunum şu laboratuvarımda ki 30 bilgisayara baştan Ubuntu 16.04 kurdum. Sadece 1 makinemde Scrath 2 yi deb dosyasi ile kurabilmistim. Oda amd makineydi ve elimde sadece scratch 2 icin amd islemcilerine uygun paket vardı. Aynı işlem digerleri i386 oldugu için olmuyor. Neyse yine wine i 1 makineme kurabilmistim onda da playonlinux ile dyned calistirabildim. Ama yine diğerleri olmadı. Wine paketini İndirip kurarken meb sertifika hatasi bağımlılıkların yüklenmesi sırasında verdiği icin sertifikayi tanitmaniz gerekiyor. Resimde gösterdim. Bu sefer de OpenSSL yüklü olması gerekiyor. Vesselam Pardus projesinde en cok ihtiyaç duyulacak programlardan biri wine. Bu ilk basta gozardi ediliyorsa bizim yaptığımız dostlar alışverişte görsünden ibaret. Pardus projesinin şöyle 2-3 senelik geçmişi yok ki. Meb bile 2008-2009 dan beri ciddi önem verdi bu ise ama yerli otomobil işine döndü bu. Kaldırılıp atılsın diyen yok. Ama kör dövüşü yapmanın lüzumu da yok.
Şimdi bu yöntem işe yarıyor mu?Bende de manjaro Linux var dual boot yaptım.çok klas duruyor fakat sertifika yuzunden bir halt yapamıyorum.Linux işletim sistemi kullanmak meb ağında eziyet maalesef.

Antalya tüm okullardaki tahtalarında PARDUS YÜKLÜ pardus sürümü üzerine ÖĞRETMENLER tarafından kurulan eklemeler ve YAZILIMLAR ile şu anda çatır çatır çalışıyor.
Yayınevleri ilk başlarda mırın kırın ediyorlardı şimdi hepsi pardusta çalışacak şekilde yayınlarını güncelleyip yolluyorlar. bağlantıda çalışan yayın evleri listeside var.
problem çıkmıyor mu? çıkıyor
çözülüyor mu ? Çözülüyor.

Bende edubuntu kullandım 14.04 çunku 2007 pclere anca o iyi gidiyordu 4 gb falandı.Her şey vardı lakin güncelleme yapamıyordum bir de öğrenciler maalesef tüketen toplumun en üst tabakası.Böyle kötü profil görmedim.Wall-e deki uzay aracındaki insanlar gibi uzandığım yerden bana her şey gelsin diyor.Öğrenmek için hazır bulunuşluluk,biraz kaygı,merak bu gibi şeyler yok.Ülkenin felsefesi çok bozuk.Nasıl düzelir bu düzen.Allah bir felaket gönderir öyle heralde.Çünkü bu eğitim ile düzelecek bir hadise değil.

Antalya tüm okullardaki tahtalarında PARDUS YÜKLÜ pardus sürümü üzerine ÖĞRETMENLER tarafından kurulan eklemeler ve YAZILIMLAR ile şu anda çatır çatır çalışıyor.
Yayınevleri ilk başlarda mırın kırın ediyorlardı şimdi hepsi pardusta çalışacak şekilde yayınlarını güncelleyip yolluyorlar. bağlantıda çalışan yayın evleri listeside var.
problem çıkmıyor mu? çıkıyor
çözülüyor mu ? Çözülüyor.
Hocam sene başı formator toplantısında, Kayseri il formatoru toplantıda neden pardusa geçelim diyen arkadaşa, geçmeyin, bekleyin, pardusla ilgili sıkıntılar var dedi acaba?

Şimdi bu yöntem işe yarıyor mu?Bende de manjaro Linux var dual boot yaptım.çok klas duruyor fakat sertifika yuzunden bir halt yapamıyorum.Linux işletim sistemi kullanmak meb ağında eziyet maalesef.
Hocam deneyeceğim. Kablolu da sertifika sorunu devam ediyor. Ama bir şekilde wine kurmuştum. Ama şimdi bu yöntem de yemiyor. saçma da gelse Wifiden olabilir mi acaba dedim bende. Laboratuvardaki pclere Ubuntu yerine ben de Raspian yüklemeyi düşünüyorum. Scratch 2 varsayılan geliyor. Bir şekilde wine yukleyebilirsem buraya yazicam.

Hocam sene başı formator toplantısında, Kayseri il formatoru toplantıda neden pardusa geçelim diyen arkadaşa, geçmeyin, bekleyin, pardusla ilgili sıkıntılar var dedi acaba?
bunu o kordinatör arkadaşa sormak lazım :) Teknoloji işi sorunsuz sıkıntısız olmaz. Hele ki yüzlerce makinenin işletim sisteminin değişmesinden bahsediyoruz.

Bill Gates duyarsa yine gelip veya sevdiği bir adamını gönderip, Microsoft'a bağımlılık konusunda ikna eder devleti.
Biz, bakanlıktan emir gelmeden, kendimiz okullarımızda GNU/Linux kullan(dır)maya başlayıp, tüm öğretmenlere kanıksatırsak daha iyi olur.

Birden bire tüm kurumların tüm bilgisayarlarına linux tabanlı bir sistem kurmak mantıklı değil. Bütün herkesin aynı anda aynı motivasyonla linux, özgür yazılım diye kullanacağını düşünmeye gerek yok. Alıştıra alıştıra yapılabilir.

Mesela yeni alınacak bilgisayarlar linux kurulu halde olacak diye şart koşulur. BT sınıflarına alınacak her bilgisayar linux kurulu halde gelir. Yıllar içerisinde de aşinalık artar.

Birden bire tüm kurumların tüm bilgisayarlarına linux tabanlı bir sistem kurmak mantıklı değil. Bütün herkesin aynı anda aynı motivasyonla linux, özgür yazılım diye kullanacağını düşünmeye gerek yok. Alıştıra alıştıra yapılabilir.

Mesela yeni alınacak bilgisayarlar linux kurulu halde olacak diye şart koşulur. BT sınıflarına alınacak her bilgisayar linux kurulu halde gelir. Yıllar içerisinde de aşinalık artar.

dediğniz teoride doğru ama pratikte olmuyor hocam. Tecrübe ile sabit 70 bilgisayarda 1 tanesini Windows bıraktım mecburiyetten bir çoğu windowsa alıştığı için pardus ile kim uğraşacak şimdi mantığı ile pardus'un nasıl bir sistem olduğuna bakmadı bile Pardusu hiç kullanmadan direk windows ta sırada bekleyenleri gördüm o yüzden pratikte olmaz.

Linux tabanlı işletim sistemine geçtik diyelim. Meslek liselerinde gösterilen bir çok farklı yazılım var. BT öğretmeni belki hiç linux kullanmadı. İşletim sistemini mi öğrenecek, yoksa dersini göstereceği yazılımı mı öğrenecek. Birçok problemle karşılaşacağı kesin. Problemlerle BT öğretmeni kendi başına güreşmemeli. Paldur küldür Linux'a geçiyoruz, Yaptık oldu! denilmemeli. Kullanılacak yazılımları, bu yazılımların modülleri eğitimleri hazır olduktan sonra geçilmeli. Armut piş ağzıma düş demiyorum, lakin büyük çaplı bir plan varsa, gerçekten plan yapılmalı, en başından her şey belirlenmeli. Yoksa BT öğretmeni sorunları, BTR sorunları hiç bitmez ve ilerlemeden söz edilemez diye düşünüyorum.

Haziran semineri ve eylül seminerinde tüm bilişimcilere eğitim planması yapılıp önce bilişimcilere sonra da tüm öğretmenlere eğitim verilmeli ve pardusa geçilmeli.
1 sene içinde geçiş rahatlıkla tamamlanacaktır. ara tatillerde bile linux eğitimi verilebilir.
Kesinlikle en kısa zamanda Linux altyapısına geçmeliyiz

Linux tabanlı işletim sistemine geçtik diyelim. Meslek liselerinde gösterilen bir çok farklı yazılım var. BT öğretmeni belki hiç linux kullanmadı. İşletim sistemini mi öğrenecek, yoksa dersini göstereceği yazılımı mı öğrenecek. Birçok problemle karşılaşacağı kesin. Problemlerle BT öğretmeni kendi başına güreşmemeli. Paldur küldür Linux'a geçiyoruz, Yaptık oldu! denilmemeli. Kullanılacak yazılımları, bu yazılımların modülleri eğitimleri hazır olduktan sonra geçilmeli. Armut piş ağzıma düş demiyorum, lakin büyük çaplı bir plan varsa, gerçekten plan yapılmalı, en başından her şey belirlenmeli. Yoksa BT öğretmeni sorunları, BTR sorunları hiç bitmez ve ilerlemeden söz edilemez diye düşünüyorum.
Meslek Liseleri konusunda haklısınız hocam. Ama diğer lise ve okullarda geçiş için herhangi bir engel olduğunu düşünmüyorum sistem ve donanım açısından, ancak öğretmenlere eğitim gerekiyor.

Pardus'a meb ağından kendi okul bilgisayarlarina dyned kuran arkadaşlar (gecenlerde 1 kere basarabildim şimdi olmuyor) işlem basamaklarını yazabilirse çok mutlu olurum. https://pkgs.org/download/wine bu adresten indirdiğim deb dosyasini kurarken sürekli wine 1.6 bağımlılık hatası alıyorum. Halbuki geçen sefer bu yolla kurabilmistim. Okul kablolu bağlantı yerine kablosuz bağlantı yapmam ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Ama denemediğim bir bu kaldı.
Meb sertifikasını indirin. Firefox'ta sertifikalar menüsüne girin. İçe aktar deyin, sertifikayı yükleyin.

Yazılım merkezinden Playonlinux kurun ve exe dosyalarını Playonlinux üzerinden kurun.

Meb sertifikasını indirin. Firefox'ta sertifikalar menüsüne girin. İçe aktar deyin, sertifikayı yükleyin.

Yazılım merkezinden Playonlinux kurun ve exe dosyalarını Playonlinux üzerinden kurun.
hocam sertifikalar internet tarayıcısına zaten yüklü. meb sertifika hatasını terminalden bağımlılıkları kuruyorken veriyor. playonlinux wine'ın yardımcı uygulaması değil mi hocam?

işin garip tarafı sudo apt-get update komutu bazen düzgün çalışıyor ve bunun akabinde https://pkgs.org/download/wine adresinden indirdiğim wine dosyasını düzgün kurabiliyorum. 2-3 makine ye bu şekilde dynedi kurabildim.

@Parhelion hocam paylaşmıştı bunu deneyeceğim.
cd /usr/share/ca-certificates
sudo su
wget http://sertifika.meb.gov.tr/MEB_SERTIFIKASI.cer
openssl x509 -inform DER -in MEB_SERTIFIKASI.cer -out MEB_SERTIFIKASI.crt
dpkg-reconfigure ca-certificates

Son düzenleme:
Playonlinux, Wine ve bağımlılıklarının doğru düzgün derlenmiş hali ve bir dünya yazılım için gereksinimleri barındıran bir paket.
Playonlinux üzerinden exe dosyalarını açarak sorunsuz bir şekilde kurabilirsiniz.

Pardusu derinlemesine kullanmadım, linuxu da iyi bilmem. Fakat 20 yıllık meb geçmişimde pardus kullanımının yaygunlaşması veya zorunlu olması gibi durumlarla daha önce de karşılaştık. Sonrasında microsoft bakanlığa ya ücretsiz eğitimler veya yazılım sözleşmeleri sunarak yoluna devam etti. Milli bir OS miz olsun çok isterim ama yine umudum yok arkadaşlar.

Pardus'un Synaptics Yazılım Merkezi'nde Playonlinux ve bağımlılıkları eksiksiz olarak var hocam. Dışardan aramanıza gerek yok.
Pardus 17.04 kurdum. PlayOnLinux kurulumu kolay. Ancak bu seferde şöyle bir sıkıntı yaşadım. Paylaşmış olduğum resimlerde görüldüğü gibi Manual Installation yazısı dönüp kalıyor.

Ekli dosyalar

• hata1.jpg
    hata1.jpg
    76.7 KB · Görüntüleme: 27
  • hata2.jpg
    hata2.jpg
    40.7 KB · Görüntüleme: 29
Geri