Pardus Hatası-Yardım

Kodla Büyü

bravehard2010

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba hocalarım. Malum okullarda etkileşimli tahtalarda parduse geçtik. Bir tahtada sürekli grub rescue hatası alıyorum. Bu hata ile karşılaşan oldu mu . Ops söküp başka tahtada formatladım olmadı. ssd söküp başka tahtada denedim yine sonuç değişmedi. Çözüm bulamaz isem en son teknik servise yollayacağım.Ancak çok zaman kaybı olur umarım çözümü buradan bulurum.
WhatsApp Image 2024-04-18 at 21.56.24.jpeg

Hmm. Diskle ilgili bir hata vermiş.

Sizden ricam EndeavourOS İndirme Linki üzerinden EndeavourOS Linux dağıtımını indirin ve USB'nize yazdırın -veya Ventoy kullanıyorsanız kopyalayın-. İşlem bittikten sonra tahtayı bu dağıtım ile başlatın. Dokunmatik çalışmayacaktır ve klavye dili ingilizce olacaktır.

Tahtayı bu dağıtım ile başlattıktan sonra masaüstünde sol alt kısımdan başlat menüsünü açın ve "Konsole" yazıp terminal uygulamasını başlatın. Ardından sırasıyla şu komutların çıktılarını burada paylaşın:

Bash:
# Önce klavye dilini Türkçe yapalım. Size de kolaylık olsun.
setxkbmap tr

# 1. komut
lsblk

# 2. komut
sudo fdisk -l

# 3. komut
sudo efibootmgr

Komut çıktılarını bu şekilde kod bloğu içinde paylaşırsanız benim için de okuması daha kolay olur.

Merhabalar bios pili bitmiştir pili yenileyin sonra imaj atın düzelecektir.

Pili yeni değiştirdik. Ama tek bir tahtada sorun oldu. Başka pil denenebilir o tahtada. Komutları deneyeceğim. Teşekkür ederim cevap veren hocalarıma.

Hmm. Diskle ilgili bir hata vermiş.

Sizden ricam EndeavourOS İndirme Linki üzerinden EndeavourOS Linux dağıtımını indirin ve USB'nize yazdırın -veya Ventoy kullanıyorsanız kopyalayın-. İşlem bittikten sonra tahtayı bu dağıtım ile başlatın. Dokunmatik çalışmayacaktır ve klavye dili ingilizce olacaktır.

Tahtayı bu dağıtım ile başlattıktan sonra masaüstünde sol alt kısımdan başlat menüsünü açın ve "Konsole" yazıp terminal uygulamasını başlatın. Ardından sırasıyla şu komutların çıktılarını burada paylaşın:

Bash:
# Önce klavye dilini Türkçe yapalım. Size de kolaylık olsun.
setxkbmap tr

# 1. komut
lsblk

# 2. komut
sudo fdisk -l

# 3. komut
sudo efibootmgr

Komut çıktılarını bu şekilde kod bloğu içinde paylaşırsanız benim için de okuması daha kolay olur.
Hocam flasha boot edip bu kodları çalıştırdım ama düzelmedi. Teşekkür ederim. Bakalım sorun ilgili bir çözüm bulursam buradan paylaşırım.

Hocam flasha boot edip bu kodları çalıştırdım ama düzelmedi. Teşekkür ederim. Bakalım sorun ilgili bir çözüm bulursam buradan paylaşırım.

Yok hayır düzelmesi için atmadım. Tahtanın disk yapısıyla ilgili bilgi edinmem gerek yardım edebilmem için. Bu bilgileri de bu komutlar sayesinde elde edeceğim. Kodları çalıştırdıktan sonra terminalin size verdiği çıktıları kod bloğu içerisinde buraya yapıştırırsanız yardım etmeye çalışacağım.

Anladım hocam. Bende sizde bir yerden alıntı yaptınız o şekilde bana mesajı gönderdiniz şeklinde anladım ondan denedim kodları. Birkaç onarım dosyası deneyeceğim. Aynı zamanda çıktıları da atarım. Teşekkür ederim

3 ihtimal var.disk bozuk olabilir,grub bozulmuş olabilir,linux konusunda bilgin yetersiz olabilir.

Grup bozulmuş muhtemelen. Fırsat bulamadım derslerden dolayı çözüm bulunca buradan paylaşacağım.

Geri