Pardus ve ET ¿?¿

Kodla Büyü
Pardus yine sabah mesaisine başlar.

20181113_085714.jpg

Pardus ETAP projesinin deposu kısıtlı galiba. Genel olarak yaşadığınız sorunların sebebi bu diye düşünüyorum.
Asıl Pardus dağıtımının resmi ve geliştirici depolarını da Paket Yükleme Merkezi'ne eklemenizi öneririm. Hatta hangi sürümse Ubuntu depolarını da...

Yazıcınızın .deb paketleri mevcut. Oradan indirerek kurabilirsiniz: https://support.brother.com/g/b/downloadlist.aspx?c=tr&lang=tr&prod=dcp7055_all&os=128&flang=English

Edit: O bağlantıyı çoktan kullanmış olduğunuzu farkettim. Kusura bakmayın.
Demek ki ETAP projesi kararsız...
Normal Pardus veya herhangi bir Ubuntu sürümünü kullanıp, ETAP (mümkünse deposunu ekleyerek) yazılımındaki uygulamaları eklemeyi denemenizi öneririm.

Son düzenleme:
Windows 'a bağımlılığın azaltılması için Pardus'un desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu amaçla pozitif ayrımcılık yapmayı yeğlerim.

İlk aşama da elbetteki sorunlar olacaktır ama zamanla çözüleceğine inananlardanım. Ayrıca kusur aramaya kalkarsak, windows'un da bu kadar yıllık birikime rağmen, karnesinin iyi olduğunu söyleyemeyiz.

Normal Pardus veya herhangi bir Ubuntu sürümünü kullanıp, ETAP (mümkünse deposunu ekleyerek) yazılımındaki uygulamaları eklemeyi denemenizi öneririm.
İşte buradaki hiçbir terimi ve cümlenin bir kısmını yapacak kadar bile bilmiyorum.
Windows 'a bağımlılığın azaltılması için Pardus'un desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu amaçla pozitif ayrımcılık yapmayı yeğlerim.

İlk aşama da elbetteki sorunlar olacaktır ama zamanla çözüleceğine inananlardanım. Ayrıca kusur aramaya kalkarsak, windows'un da bu kadar yıllık birikime rağmen, karnesinin iyi olduğunu söyleyemeyiz.
Windows neden kullanılıyor. Çünkü kullanıcı dostu. Saçma sapan bir sürü komut ezberlemek zorunda değilsindir. Bir paket vardır ve çift tıklarsın.
Hadi biz bağımlıkltan kurtulduk, diğerleri. evinde oturan amcamız teyzemiz, genç lise öğrencisi, esnafımız ,... Ne yapalım. Herkese kod mu ezberletelim.

O zaman demek ki neymiş. Pardus da kendine çeki düzen versin. Mesela cep telefonu neden yaygın. Çünkü herkes tarafından kulllanılabilir olduğundan. 7'den 70'e herkes. AYRIMCILIK yapmadan tasarlamışlar.

Kalkalım, American Linux çakması bir sistemi sahiplenelim ASLA DEMEM. Ama en azından şu KULLANICI DOSTU olayını çözseler keşke.

Yoksa KULLANMAYALIM PARDUS!u diyen YOK!.

İşte buradaki hiçbir terimi ve cümlenin bir kısmını yapacak kadar bile bilmiyorum.

Windows neden kullanılıyor. Çünkü kullanıcı dostu. Saçma sapan bir sürü komut ezberlemek zorunda değilsindir. Bir paket vardır ve çift tıklarsın.
Hadi biz bağımlıkltan kurtulduk, diğerleri. evinde oturan amcamız teyzemiz, genç lise öğrencisi, esnafımız ,... Ne yapalım. Herkese kod mu ezberletelim.

O zaman demek ki neymiş. Pardus da kendine çeki düzen versin. Mesela cep telefonu neden yaygın. Çünkü herkes tarafından kulllanılabilir olduğundan. 7'den 70'e herkes. AYRIMCILIK yapmadan tasarlamışlar.

Kalkalım, American Linux çakması bir sistemi sahiplenelim ASLA DEMEM. Ama en azından şu KULLANICI DOSTU olayını çözseler keşke.

Hocam fazla mesai yapıp belli ki pardus ile bayağı uğraşmıssın ve uğraşların genelde olumsuz sonuçlanmış. kullanıcı dostu diye bağırdığın işletim sistemini öve öve bitiremiyorsun. windows kullanalım demediğimiz sürece sana hiç kimse seni memnun edemez. Gelişmelere ve değişimlere açık değilsin. Sana kim sorunsuz çalışıyor dedi bilmiyorum ama sorunlu çalışacak elbette bana windowsta hiç sorun yok diyemezsin. ayrıca övdüğün telefon tablet ve windows bilgisayarlar alt kullanıcı olarak 80 IQ seviyesindeki insanlara tasarlanıp satışı ypaılır. ben sadece onları kullanabiliyorum deme sakın. elbetteki kullanıcılar rahatrlıkla sorunsuz kullanabilmeli ama bu bir satış politikasıdır. iphone en aptal adama satış yapabilmek adına tek tuş ve sessizi yan tarafta bir fiziksel tuş olarak koymaktadır. dedim ya sana windows kullanalım demediğimiz sürece sen memnun olmazsın. ama emek verip az uyuyup çok çalışıp pardusta da kalabilirsin. ben şu mantığı çözemiyorum tahtalara etap yükle ohh yat sonra hiç sorun çıkmasın mantığını kim yayıyor anlamış değilim. sorun çıkarsa çözelim uğraşalım diye para alıyoruz. uzun uzadıya anlatmak istemem ama eğer yorulmak istemiyor ve devletin harcayacağı bir liraya bile acımıyorsan windows kullan hocam bir de en azından kendi çabaların boşa çıktı diye seni uğraştırıyor ve senin rahatını bozuyor diye de milletin hevesini kırma hakka girme. iyi günler

Cep telefonlarında windows gördünüz mü pekiyi hiç?
O da açık kaynak.

Hocam fazla mesai yapıp belli ki pardus ile bayağı uğraşmıssın ve uğraşların genelde olumsuz sonuçlanmış. kullanıcı dostu diye bağırdığın işletim sistemini öve öve bitiremiyorsun. windows kullanalım demediğimiz sürece sana hiç kimse seni memnun edemez. Gelişmelere ve değişimlere açık değilsin. Sana kim sorunsuz çalışıyor dedi bilmiyorum ama sorunlu çalışacak elbette bana windowsta hiç sorun yok diyemezsin. ayrıca övdüğün telefon tablet ve windows bilgisayarlar alt kullanıcı olarak 80 IQ seviyesindeki insanlara tasarlanıp satışı ypaılır. ben sadece onları kullanabiliyorum deme sakın. elbetteki kullanıcılar rahatrlıkla sorunsuz kullanabilmeli ama bu bir satış politikasıdır. iphone en aptal adama satış yapabilmek adına tek tuş ve sessizi yan tarafta bir fiziksel tuş olarak koymaktadır. dedim ya sana windows kullanalım demediğimiz sürece sen memnun olmazsın. ama emek verip az uyuyup çok çalışıp pardusta da kalabilirsin. ben şu mantığı çözemiyorum tahtalara etap yükle ohh yat sonra hiç sorun çıkmasın mantığını kim yayıyor anlamış değilim. sorun çıkarsa çözelim uğraşalım diye para alıyoruz. uzun uzadıya anlatmak istemem ama eğer yorulmak istemiyor ve devletin harcayacağı bir liraya bile acımıyorsan windows kullan hocam bir de en azından kendi çabaların boşa çıktı diye seni uğraştırıyor ve senin rahatını bozuyor diye de milletin hevesini kırma hakka girme. iyi günler

Hocama katılıyorum.

Linux dağıtımlarının da hemen hepsinde yazılım paketleri merkezi mavcut. Hatta çoğunu aramaya bile gerek yok. Mevcut depolarında yazılımlar kurulmayı bekliyor. Dediğiniz gibi tek tıkla... Linux ve Unix işletim sistemlerindeki bu Depo/Repo anlayışı Microsoft'un Store (Windows 10'da mevcut) fikrini edinmesine sebep oldu.
Komutlar iyidir. BTR'ci için de bilgisayarlarda önemli işlevleri vardır. Ama Linux'te bile komutla yapacağınız birçok işlemi arayüzle yapabiliyorsunuz. O "komutlara bağımlıyız, ezberlemek zorundayız" mottosu çok eskide kaldı.
Pardus ETAP kararsız olabilir. Ki denemediğim için bundan emin değilim. Sizin beyanlarınıza istinaden söylüyorum... Normal kullanıcılar için devam eden Pardus dağıtımı da belki ufak tefek sorunlar çıkarabilir. Ama dayandıkları taban Debian'dır. Orada bu tür sorunlar minimum düzeydedir.
Ama adı üzerinde bu bir açık kaynak işletim sistemidir. Siz istediğiniz gibi geliştirebilir, değiştirebilirsiniz.

Başlangıç için, Pardus ETAP ile devam edecekseniz Yazılım Deposunu genişletmenizi öneririm.

Pardus Ek Depo Ekleme:

Resmi Pardus Depoları
deb
http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib
deb-src
http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib

Pardus Güvenlik Depoları
deb
http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi/updates main non-free contrib
deb-src
http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi/updates main non-free contrib

Burada da Debian Depoları var: https://wiki.debian.org/SourcesList

0c351125871cc3cb47b7a8c72fe01d8168ca5f75.png

Synaptic Paket Yöneticisi'nde; Ayarlar => Depolar'a girelim.

Karşımıza yüklü olan depolar gelir.
7132b7e05f4e793fdd264c4aa54f4580aebd12bb.png

Yeni butonu ile depo yükleme adımlarına geçebilirsiniz.

Mesela: deb http://httpredir.debian.org/debian jessie main depo adresini aşağıdaki şekilde girip Tamam düğmesine basınız.

80e0a04cfded9698083e42901ca26a451afc4ec0_1_690x496.png

Depo indexlerini güncellenmesi için ekrana gelen bilgi kutusunda tazeleye basınız.
2bc575d80884186a13cbd8d39ae91c82025781d3.png

Tekrar Ayarlar > Deporlar menüsüne girdiğimizde yazdığımız deponun eklendiğini göreceğiz. Yanındaki onay işaretini kaldırarak deaktif edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu konu çok su götürür... :)Birinci ve ikinci fazlarda windowsun zaten ücreti verilmiş. Kişileri zorla başka sistemi kullanmaya zorlamak bence uygun değil. Aynı şekilde bize de pardus kullanmamız yönünde söylendi ama zorlama olmadı. Ben sadece kendi kullandığım tahtada yükledim. Bir kaç öğretmenden yayın evlerinin belleklerinden aldım bazıları çalıştı bazıları çalışmadı. Bazı yayınevleri için farklı ayar yapmak gerekiyor. Dokunmatikte yazı yazarken sıkıntı var. Bazı öğretmenler starboarda alışmış onu kullanıyorlar. Sunumlar microsoftta hazırlandığı için Libre officede videolar çalışmıyor . Wps office ile videolar çalışıyor ama yazı tipleri sorunlu. Bunlar giderilebilir ama zaten oturmuş bir sistemi neden bozmak zorundayız ki? Bunu ben parası verilmiş Iphon u kırmaya benzetiyorum. Üçüncü fazlarda pardus üzerinde gelsin zaten herkes kullanır.

Pardus'a hayır demiyorum. American Çakması Linux diyorum. Dersler aksıyor diyorum.Cihazların Sitesinden sürücüsünü bulduğum ve yine sitesindeki yönergelerini takip ettiğim halde çalışmadığını söylüyorum.
Hocam isterseniz gelin, misafirim olun, öğretin ve bir de beraber deneyelim.
Pardus istikrarlı çalışan bir işletim Sistemi değildir ve Ezbercidir.
Yabancı sitelerin Linux sayfalarında neredeyse her programın yüklemeleri için ayrı konut satırları veriyorlar.

Amacımız PARDUS'u (çakma yerliyi) yaygınlaştırmaksa, Herkese hitap etmeli.

Sizin söylediğiniz gibi "kullanmak için iq80'e göre ayarlı." HAH İŞTE BUNU Parduscularda yapsın.

İnsanların işi Linux olmamalı. Linux insanların işine yardım etmeli. DAHA NASIL ANLATAYIM BİLMİYORUM Kİ.

Yayın organlarındaki Teknoloji haberlerde bile ne diyor "Hayatı Kolaylaştıran." .

1. dönem bitiyor. Hâlâ Pardusla uğraşıyorum. okul dışında saatler harcadım. Herşeyi tanırmış. Kablosuz adaptör çalıştırmadı, geçtim canon yazıcı çalışmadı. Telefondan nasıl çözerim diye baktım. bir sürü çözümsüz saçmalık.

Dyned Balçova hocam demiş ki : "Siz istediğiniz gibi geliştirebilir, değiştirebilirsiniz." NEDEN Her insan geliştirici olmak zorunda HEM DE çakma Linux, Bir insan işini yaparken yardımcı olsun istemez miyiz TEKNOLOJİyi.

TEKRAR SÖYLÜYORUM: Öğretmenlerim sınıfa geldiğinde, Ders ihtiyaçlarını karşılayacak ve Öğretmenimi kod manyağı yapmayacak sağlıklı ve istikararlı çalışan bir sistem olarak Karşımıza gelmedikçe, şu PARDUS'u yani çakma Amerikan'ı önümüze yenilik diye sunmayın.

Ben okuldaki öğretmen bilgisayarlarına Linux Mint kurdum. Hiçbir öğretmen orada farklı bir işletim sistemi olduğunu anlamadan, işini gördü, kalktı.

Flashını taktı, masaüstüne gelen bağlantıdan işini gördü, çıktısını aldı, gitti. Kullanıcı dostu demişsiniz ya, öğretmenlere bir sorar mısınız, "masaüstü bilgisayarın neresidir?", diğer kullanıcının masaüstünde kalmış bir dosyayı alabileni var mı?"

Linux bir çekirdektir. Tüm Linux dağıtımları da bu çekirdeğe farklı kabuklar inşa ederek özgünleştirilir. Çekirdeğin sürümünden başka bir farkı yoktur. Lİnux 2.x.x, 3.x.x, 4.x.x gibi... Tüm linux dağıtımlarında bunlardan biri olmak zorundadır.

Ana Linux dağıtımları: Debian, Arch, Slackware, Gentoo, Mandriva, Suse, Gobolinux, Red Hat...
Bir de bunlardan çatallanan dağıtımlar var: Ubuntu, Debian'a dayalıdır. Pardus da Topluluk sürümünde Ubuntu'ya, Ana dağıtımda Debian'a dayalıdır. Yani elbette LFS (Linux From Scratch) (Sıfırdan Linux Yapımı) değildir.

GNU topluluklarının çeşitli gönüllü ekiplerince özgür yazılımlar yapılır. LibreOffice, Firefox, Gimp vs... Bu yazılımlar, her Linux dağıtımı için uygun paket yapısı ile yeniden inşa edilirler. Elbette komutlarla her linux dağıtımına aynı yazılım çekirdeği de kurulabilir ama güncel dağıtımların kendilerine has paket yapıları ile oluşturulmuş hazır versiyonları tüm dağıtımların depolarında bulunur. Bu depoların güncel olması, yazılım zenginliği gibi konular, proje sahibi kuruluş, topluluğun çalışkanlığı ile ilgilidir. Ana Pardus projesi bu anlamda fena değil.
Ama anladığım kadarıyla Pardus ETAP deposu siz BTR öğretmenlerinin arasından seçilen bir azınlığın çalışmasına bakıyor. İşte böyle Linux projesi olmaz. Bu iş Özgür Yazılım felsefesine uygun değil zaten. Pardus'un gönüllü topluluğuna bırakılsa bu iş minimum hata vakası ile devam eder. Öğretmenden Linux Projesi Ekibi mi olur yaw?
Velhasıl kelam, bu ETAP projesi gönüllü topluluğa emanet edilmeden tam olarak sağlıklı ilerlemez bence. Sizler ETAP ile boğuşacağınıza ana Pardus dağıtımını kurup, ETAP deposunu da ekleyin bu dağıtıma.

Windows kullanmak en az orta seviyede güvenlik konusunda eğitimli olmayı gerektirir bence. Ama Linux'ü bir bebeğe bile gönül rahatlığı ile kullandırabilirsiniz. En azından virüslerin %99.999999999'unun hedefinin dışındadır.

Bazı donanım üreticilerinin ve özellikle oyun üreticilerinin Linux'ü ticari bulmamasından dolayı sürücü desteği oluşturmaması, GNU/Linux dünyasının değil, o ticari kafanın zaafıdır.
Linux, bilgisayarı rahat kullanmamızı sağlayan, donanımın gerçek performansını yaşatan işletim sistemidir. Ve bedava... Tasarrufun boyutunu bir düşünün, lütfen.

Unix sistemler de Linux için söylediğim şeylere tabi... Mac OS hariç... O da bir Unix projesi ama ticari...

Çok ilginç, Pardus Antalya WhatsUp grubundaki konsol komutlarını kendi sınıf tahtamda yazmama rağmen çalışmıyor.
(ET'yi Yönetici olarak açtım.)

Linux bir çekirdektir. Tüm Linux dağıtımları da bu çekirdeğe farklı kabuklar inşa ederek özgünleştirilir. Çekirdeğin sürümünden başka bir farkı yoktur. Lİnux 2.x.x, 3.x.x, 4.x.x gibi... Tüm linux dağıtımlarında bunlardan biri olmak zorundadır.

Ana Linux dağıtımları: Debian, Arch, Slackware, Gentoo, Mandriva, Suse, Gobolinux, Red Hat...
Bir de bunlardan çatallanan dağıtımlar var: Ubuntu, Debian'a dayalıdır. Pardus da Topluluk sürümünde Ubuntu'ya, Ana dağıtımda Debian'a dayalıdır. Yani elbette LFS (Linux From Scratch) (Sıfırdan Linux Yapımı) değildir.

GNU topluluklarının çeşitli gönüllü ekiplerince özgür yazılımlar yapılır. LibreOffice, Firefox, Gimp vs... Bu yazılımlar, her Linux dağıtımı için uygun paket yapısı ile yeniden inşa edilirler. Elbette komutlarla her linux dağıtımına aynı yazılım çekirdeği de kurulabilir ama güncel dağıtımların kendilerine has paket yapıları ile oluşturulmuş hazır versiyonları tüm dağıtımların depolarında bulunur. Bu depoların güncel olması, yazılım zenginliği gibi konular, proje sahibi kuruluş, topluluğun çalışkanlığı ile ilgilidir. Ana Pardus projesi bu anlamda fena değil.
Ama anladığım kadarıyla Pardus ETAP deposu siz BTR öğretmenlerinin arasından seçilen bir azınlığın çalışmasına bakıyor. İşte böyle Linux projesi olmaz. Bu iş Özgür Yazılım felsefesine uygun değil zaten. Pardus'un gönüllü topluluğuna bırakılsa bu iş minimum hata vakası ile devam eder. Öğretmenden Linux Projesi Ekibi mi olur yaw?
Velhasıl kelam, bu ETAP projesi gönüllü topluluğa emanet edilmeden tam olarak sağlıklı ilerlemez bence. Sizler ETAP ile boğuşacağınıza ana Pardus dağıtımını kurup, ETAP deposunu da ekleyin bu dağıtıma.

Windows kullanmak en az orta seviyede güvenlik konusunda eğitimli olmayı gerektirir bence. Ama Linux'ü bir bebeğe bile gönül rahatlığı ile kullandırabilirsiniz. En azından virüslerin %99.999999999'unun hedefinin dışındadır.

Bazı donanım üreticilerinin ve özellikle oyun üreticilerinin Linux'ü ticari bulmamasından dolayı sürücü desteği oluşturmaması, GNU/Linux dünyasının değil, o ticari kafanın zaafıdır.
Linux, bilgisayarı rahat kullanmamızı sağlayan, donanımın gerçek performansını yaşatan işletim sistemidir. Ve bedava... Tasarrufun boyutunu bir düşünün, lütfen.

Unix sistemler de Linux için söylediğim şeylere tabi... Mac OS hariç... O da bir Unix projesi ama ticari...
Keşke birileri de gelip, bu anlatımı Antalya'da yapsa, teşekkürler. Şimdi anladım, internetteki linux komutlarının neden çalışmadığını. Beni kurtardınız.

Antalya'ya bu eğitim öğretim yılında geldim. PArdus'da ısrar ettiler, yazılar geldi, neredeyse seve seve kullanacaksınız tarzında. Hiçbir sahiplenilme ve bilinçlendirme olmadan. %100 yerli kafasıyla. (O zaman neden komutlar başka bir dil.) En son Pardus Antalya WhatsUp grubunda Windows yüklemem söylendi. Terk derdim, herşeyin rayına oturması. Bir site söyleyin, pdf gönderin, eğitim verin diye söyledim, yalvarmadığım kaldı.

Bir de Pardusculara bir cihazın çalıştığını, bozuk olmadığını anlatmak (ifade etmek) için Windows yüklü bilgisayarda çalıştığını söyleyince nedense hiddetleniyorlar, önyargılı bakıyorlar. Her hallerinden amaçlarının projenin sağlığı ve yaygınlaşması olmadığı kesin.

Son düzenleme:
Destek lazım olduğunda Debian topluluklarına başvurmayı da öneririm. http://forum.debian.org.tr Bir de oradaki fotran adlı yöneticinin kişisel blogu var. getgnu.org
http://www.getgnu.org/yazilim/fatihin-etkilesimli-tahta-ara-yuz-projesi-surum-adayi-cikti.html Bu adreste ETAP projesinin duyurusunu yapmış. Yaşadığınız sorunları bu başlık altından da yorum olarak sorabilirsiniz.
Şunlar da Debian forumundaki ETAP konuları:
http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=2100.0
http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=6000.0
http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=8254.0

Favorim şu konu: http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=9120.0 Çünkü bazı sorunlar konuşulmaya başlanmış. Başlığı da uygun zaten. Siz de oradan devam edebilirsiniz.

Bugün tek çekirdekli 64 bit destekli 1 GB RAM bilgisayara yeniden PArdus yükledim.
17.4

Önceden 17.3 vardı, vatsap grubundan sen windows yükle hocam denilince kızıp win yükledim. 17.4 çıkınca Pardus'a geçiyim dedim. Zaman bullunca yükledim.

ilk defa gördüğüm bir sorun çıktı?

sabah 17.4 yükledim . şimdi açtım , 360 total securty gibi güncelleme uyarısı verdi ve güncelle dedim. 17.3'de aynı bilgisayarda hata vermemişti.

Ancak aşağıdaki hatayı ver.

E: /var/lib/dpkg/lock kilit alınamadı - ....
E: (/var/lib/dpkg/) yönetim dizinini kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?

20181120_084911.jpg

çözümü var mı? sebebi ne olabilir?
Yarım kalan güncelleme işlemlerinden sonra çıkar bu uyarı. Veya paket yükleyici yazılımı meşgulken başka bir paket yüklemeye çalışırken...
Özellikle hem paket yükleme yazılımı açık hem de konsoldan paketlerle işlem yapmaya çalışırken...

Telaşa mahal yok. Paket yükleyici meşgul ise işlemlerin tamamlanmasını bekleyin. Öyle bir durum yoksa konsol komutları lazım. :D

Son düzenleme:
Hocam bu nasıl 15 milyon TL tasarrufmuş çözemedim. İlk olarak 11500 tahta yeni mi kurulmuş. Yoksa faz 1 ve faz 2 kapsamında mı kurulanlar.Bunlar için lisans ücreti ödendi diye biliyorum.
Eğer bunlar yeni tahtalarsa dolar 6 tl kabul etsek 2.5 milyon dolar /11500 =217 dolar eder. Yani 1200 tl civarı. Toplu lisans satın alınmışsa bu rakam çok yüksek. Hiç pazarlık yapmamışlar demek.
Son seçenekse yerli ve milli furyasından faydalanıp kendileri için iyi bir reklam yapmış olabilirler.

Ben pardus kursu almıştım.Ama önce linux komut satırı diye bir kitap bitirmiştim.
Bu öğrencilere 50 liralık kart bilgisayarlar dağıtılsa evlerde daha verimli olur.
Çin'de pilot olarak okutulan "yapay zeka" dersleri gelecek yıldan itibaren okullarda seçmeli veya zorunlu ders olarak verilmeye başlanacak.

Son düzenleme:
Ben pardus kursu almıştım.Ama önce linux komut satırı diye bir kitap bitirmiştim.
Bu öğrencilere 50 liralık kart bilgisayarlar dağıtılsa evlerde daha verimli olur.
Çin'de pilot olarak okutulan "yapay zeka" dersleri gelecek yıldan itibaren okullarda seçmeli veya zorunlu ders olarak verilmeye başlanacak.
Çok iyi yakalamışsınız hocam, bizim de Poyraz'ımız var.
Yalnız içinde Pardus'la geliyor. :)

https://www.muhendisbeyinler.net/poyraz-bilgisayar/
  • 1GB DDR3 RAM
  • 8GB NANO Depolama Alanı
  • 30fps’de 1080p (Full HD) HDMI ile görüntü çıkışı
  • 10/100 Ethernet desteği
  • 4 Çekirdekli işlemci
  • 2 Adet USB çıkışı

poyraz-1.jpg

Çok iyi yakalamışsınız hocam, bizim de Poyraz'ımız var.
Yalnız içinde Pardus'la geliyor. :)

https://www.muhendisbeyinler.net/poyraz-bilgisayar/
  • 1GB DDR3 RAM
  • 8GB NANO Depolama Alanı
  • 30fps’de 1080p (Full HD) HDMI ile görüntü çıkışı
  • 10/100 Ethernet desteği
  • 4 Çekirdekli işlemci
  • 2 Adet USB çıkışı

poyraz-1.jpg

Toplu talep üzerine üretim yapıyorlar galiba. Hiçbir yerde ürün satışı göremedim.

Üzerinde Pardus gelmesi sabit bir durum değil. Resmi sitesinde Pardus, Ubuntu ve tercihe göre Android kurulu olarak da son tüketiciye sundukları yazıyor. Ki Linux kurmak 10-15 dk.'lık iş. İstediğiniz dağıtımı kurarsınız.

Bir Linux bilgisayarın başındayız. Linux versiyon ve ne tabanlı olup olmadığını nasıl bilebiliriz?

Bir de Debian tabanlı olmak diye bir şey var mı?

PArdus eşdeğeri (aynı çekirdek ) linuxların hepsini nasıl öğrenebilirim. Başka linuxlar deneyeceğimde Linux Mint ilk sırada.
Eski pc'leri destekleyen 32 bit. iyi olurdu.

Paket sisteminden anlarsınız.
Bir Linux bilgisayarın başındayız. Linux versiyon ve ne tabanlı olup olmadığını nasıl bilebiliriz?

PArdus eşdeğeri (aynı çekirdek ) linuxların hepsini nasıl öğrenebilirim. Başka linuxlar deneyeceğimde Linux Mint ilk sırada.
https://distrowatch.com/?language=TR sitesinden öğrenebilirsin.

Eski bilgisayarlar için masaüstü arayüzü çok önemli. Sadece 32 bit olması değil, masaüstünün de hafif ve hızlı olması önerilir. Mesela LXDE, OpenBox gibi...

KDE, Gnome masaüstleri en fazla donanım gereksinimi olanlar... En az çift çekirdek 3 GB üzerine önerilir.
DDE, Cinnamon, MATE orta seviye... Çift çekirdek 2 GB üzerine önerilir.
XFCE, Enlightenment hafif... Çift çekirdek 1 GB üzerine önerilir. Linux Mint XFCE 32bit indirme adresi: https://www.linuxmint.com/edition.php?id=257
LXDE daha hafif... Tek veya çift çekirdek 512 GB üzerine önerilir. Benim favori masaüstü tercihim. Lubuntu 32 bit indirme adresi: http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/cosmic/release/lubuntu-18.10-desktop-i386.iso
OpenBox, Moksha en hafif... Tek çekirdek, 512 MB RAM altına önerilir. OpenBox için Arch dağıtımı olan ArchMan başarılı ama Debian türevlerinden farklıdır. Arch Linux başka bir paketleme sistemi kullanır. Denemek isterseniz ArchMan OpenBox 2018.11 Topluluk Sürümü: https://sourceforge.net/projects/ar.../openbox/archman-openbox-edition.iso/download

Son düzenleme:
Geri