Proje Okullarını nasıl bilirsiniz ?

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar proje okulları hakkinda hiç bilgim yok. Çalışanlar Bilisim açısından bizi bilgilendirebilir mi ? Avantaji var mi ? Surekli proje mi yapiyorsunuz ? Bütün yarışmalara katılım sağlıyormusunuz ? Bizden neler bekleniyor ? İmam hatip ? Fen lisesi ? Anadolu lisesi ? Avantaji veya farkı varmıdır ? Bilgilendirirseniz çok seviniriz. Malum basvurular var 3 gun icinde :(

Ben de bilgi rica ediyorum hocalarım. Şehrimde 4-5 okul var norm fazlası bir öğretmen olarak değerlendirmek istiyorum

Proje okullarının yaklaşık % 40'nı İmam Hatip Liseleri oluşturmaktadır. Proje olan İmam Hatip Liseleri için şunları söyleyebilirim. Okul sıfırdan proje olarak açılmış, öğretmen ve öğrenciyi seçerek alır ve o bölge veya ilçede proje olmayan başka bir imam hatip lisesi varsa okul başarılı oluyor. Normal bir imam hatip lisesinin proje kapsamına alınıp da başarılı olduğunu hiç duymadım. Normal ve Proje sınıflarının aynı binada eğitim gördüğü proje okullarında proje olmayan okullardan çok da farkı yok. Din öğretimi genel müdürlüğünün bana göre gereksiz çok fazla iş yükü var. Bilişim Teknolojileri branşı için proje okullarında teknolojiye hakim idareci az ise tüm yük bizim branşa kalıyor.
Fen ve Sosyal Bilimler Proje okulları Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler liselerinin programlarını uyguluyorlar.
Bazı proje İmam Hatip liseleri akademik olarak Fen Liseleri seviyesindeler.

Son düzenleme:
Son 2 senede Proje okullarında ders tamamlama görevlendirmesi ile çalışmış bir BT Öğretmeni olarak söyleyebilirim ki, önceden bu okullar hakkında bir bilginiz yoksa okul web sitesindeki haberlere öncelikle göz atın. Kaç tane aktif projeleri var, okulun gezileri , okula konferans vb... gelen kişilerle ilgili haberlere... Okul kaç yıllık, ders saati kaç saat ve hepsi seçmeli mi? Okul idaresinin BT branşına ait bir kendi kadrolu öğretmenine ihtiyaç duyup duymadığı konusunda geçen konuşmalara denk geldiniz mi? Depoda veya İl MEM de görevli, boş okul çıktığında tetikte bekleyen yüksek puanlı öğretmenler de tercih edecek mi? Bu öğretmenler tercih etmiyorsa neden? Proje okullarının sayısının azalacağı bilindiğini göre, kalan Proje okullarından her projeye aktif katılım beklenecek mi? Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün kodlama ve yapay zeka FEYZA benzeri projeleri olduğunda bu eğitimlere katılmak için başka illere gitmeye ve ilde yürütücü olmaya, KTS vb... sistemlerde aktif görev almaya ve zorunlu BTR görevlendirmesi isteme benzeri durumda kalıp kalmayacağınız hakkında düşündünüz mü? Sosyal Bilimler liselerinde hazırlık sınıflarında dersler kalkıp sadece seçmeli dersler kaldıktan sonra normun kalıp kalmadığını ve öğrencilerin ilgi düzeyi ile sizden beklenecek olan Robotik Kodlama ve TÜBİTAK projelerini yürütüp yürütemeyeceğinizi... iyi analiz etmenizi tavsiye ederim. Sadece norm fazlası olmak tek geçerli sebep olmayabilir tercih için

Ben fen lisesindeyim. Proje istiyorlar. Proje yapmak yorucu özelikle tecrübe ve bilgi birikimi yoksa. Artısı Fen Lisesi öğrencisi ders anlatırken zorlamıyor. Laboratuvar iyiyse öğrenci iyi olduğu için idare de anlayışlıysa ve proje yapmayı seviyorsan tercih edebilirsin. Bi yerden sonra bu kadar proje yapıyorum ne faydası var diyebilirsiniz. Laboratuvar ı iyi öğrencisi iyi başka okul varsa tercih et ama maalesef hepsi Bi arada olmuyor. İlla artısı ve eksisi var. Tercih meselesi

Bu 3. yılım. Fen lisesindeyim. İsteyerek geçtim. Pişman değilim. Öğrencilerin çoğu sınav odaklı olunca proje işi için çok istekli olmuyor öğrenciler ama zaten çoğa gerek yok.

İlk 2 sene Teknofest'e katıldık. Derece aldık. Güzel oldu. Bu sene çok hevesli öğrenciler yoktu yine birkaç tane çıktı ama birisi Python ve yapay zekada ilgili. Bir proje fikri verdim yaparım dedi. İle Liselerde Bilim Uygulamaları kapsamında sunum yaptık. Teknofest'e başvurduk. Çocuk bilim olimpiyatlarına çalışmak istiyor.

İdare iyi ve teşvik ediyorsa çok güzel oluyor. Ben memnunum ama başka okullarda arkadaşlar var idareden dolayı illallah ediyor. Bu tüm okul türlerinde geçerli ama.

Son 2 senede Proje okullarında ders tamamlama görevlendirmesi ile çalışmış bir BT Öğretmeni olarak söyleyebilirim ki, önceden bu okullar hakkında bir bilginiz yoksa okul web sitesindeki haberlere öncelikle göz atın. Kaç tane aktif projeleri var, okulun gezileri , okula konferans vb... gelen kişilerle ilgili haberlere... Okul kaç yıllık, ders saati kaç saat ve hepsi seçmeli mi? Okul idaresinin BT branşına ait bir kendi kadrolu öğretmenine ihtiyaç duyup duymadığı konusunda geçen konuşmalara denk geldiniz mi? Depoda veya İl MEM de görevli, boş okul çıktığında tetikte bekleyen yüksek puanlı öğretmenler de tercih edecek mi? Bu öğretmenler tercih etmiyorsa neden? Proje okullarının sayısının azalacağı bilindiğini göre, kalan Proje okullarından her projeye aktif katılım beklenecek mi? Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün kodlama ve yapay zeka FEYZA benzeri projeleri olduğunda bu eğitimlere katılmak için başka illere gitmeye ve ilde yürütücü olmaya, KTS vb... sistemlerde aktif görev almaya ve zorunlu BTR görevlendirmesi isteme benzeri durumda kalıp kalmayacağınız hakkında düşündünüz mü? Sosyal Bilimler liselerinde hazırlık sınıflarında dersler kalkıp sadece seçmeli dersler kaldıktan sonra normun kalıp kalmadığını ve öğrencilerin ilgi düzeyi ile sizden beklenecek olan Robotik Kodlama ve TÜBİTAK projelerini yürütüp yürütemeyeceğinizi... iyi analiz etmenizi tavsiye ederim. Sadece norm fazlası olmak tek geçerli sebep olmayabilir tercih için
Ek olarak sayılı proje okulu olduğu için, siz başvuru yaptığınız anda, sizin proje üretme ve yarışmalara katılma isteği vb... konularda ildeki en donanımlı öğretmen olduğunuz düşünülebilir. Psikolojik sağlamlık ve genel iletişim özellikleri önemli... özellikle kadın öğretmenler farklı branşlar da dahil, sosyal ve aile hayatlarında kendi çocuklarına daha az vakit ayırabildikleri konusunda konuşabiliyorlar. Öğrenciler ve veliler proje ve çalışmalar konusunda istekli olunca okulda ve okul mesai saatleri dışında telefonla harcanan vakit artabilir. Bazı projeler son günlere kalabilir ve tüm sorumluluk sizin omuzlarınızda hissi yaratılabilir. Öğrenciler etkinliklerde olunca ders saatlerininiz kaynayabilir,son anda planda olmayan yarışmalar ve son dakika toplantıları ve düzenlemeleri olabilir. İşbirliğinin ve iletişimin yeterli düzeyde olmadığı, öz güveni ve egosu yüksek kişilerden oluşan bir ortama denk gelirseniz stres de yaşayabilirsiniz.
Proje okullarında çalışmak iyi ve güzeldir.

Proje okulundayım. Aslında ilk zamanlar zorlanıyordum ama şimdi fazlasıyla alıştım. Formatörlük zorunlu kabul ediyorsunuz. sürekli proje isteniyor ama burda sizin duruşunuz önemli .tabiki proje yapıcaz ama projeden daha çok diğer arkadaşları bu konuda bilgilendirme asıl görevimiz olmalı düye düşünüyorum.
Bizim okulda bazı özel durumlar olduğu için fazlaca proje yapmak zorunda kaldım. malesef yukardakiler nitelik değil niceliğe bakıyor. bugün tubitak 4006 için 10 proje çıkardım. eee sayı fazla olunca kalite düşüyor. ama proje yaptıkça alışıyorsunuz
bir projeyi değiştirip değiştirip çoğu yerde kullanıyorsunuz.
sonuç olarak 21. yılımı çalışıyorum. ders sayımın çok az olması çok işime geliyor. ve proje yapıyorum okul saatlerinde.

Proje okulundayım. Aslında ilk zamanlar zorlanıyordum ama şimdi fazlasıyla alıştım. Formatörlük zorunlu kabul ediyorsunuz. sürekli proje isteniyor ama burda sizin duruşunuz önemli .tabiki proje yapıcaz ama projeden daha çok diğer arkadaşları bu konuda bilgilendirme asıl görevimiz olmalı düye düşünüyorum.
Bizim okulda bazı özel durumlar olduğu için fazlaca proje yapmak zorunda kaldım. malesef yukardakiler nitelik değil niceliğe bakıyor. bugün tubitak 4006 için 10 proje çıkardım. eee sayı fazla olunca kalite düşüyor. ama proje yaptıkça alışıyorsunuz
bir projeyi değiştirip değiştirip çoğu yerde kullanıyorsunuz.
sonuç olarak 21. yılımı çalışıyorum. ders sayımın çok az olması çok işime geliyor. ve proje yapıyorum okul saatlerinde.
Birkaç proje paylaşır mısın hocam biz de ucundan başlayalım :)

hocam dediğimi gibi hiçbiri orjinal değil. paylaşırım tabiki ama beğenmeye bilirsiniz. onhalkodluyor instgram hesabında fotograflrda var. bakmak isterseniz
1. portatif güneş paneli
2. Görkem(görme engelliler için kemer)
3. sesim benim kimliğim(yapay zeka ses tanıma pictoblok ile yaptım)
4. güneaşık panel
5. Görme engelliler için Braile Yazıcı
6. Basınçdan elektrik üreten yenilenebilir enerji projesi(sağolsun başka bilişimci arkadaş destek oldu)
7. çizgi izleyen robot
8. çiftlik fabrikaları ve yapay et(araştırma projesi ama alanda en çok dikkat çeken projelerden biri oldu)
9.çöp toplayan gemi
10.Yemmatik

Proje okullarına hangi kritere göre atama yapılacak, ek1 gibi form doldurululacak mı yoksa hizmet puanı üstünlüğüne göre mi tercihler

hocam dediğimi gibi hiçbiri orjinal değil. paylaşırım tabiki ama beğenmeye bilirsiniz. onhalkodluyor instgram hesabında fotograflrda var. bakmak isterseniz
1. portatif güneş paneli
2. Görkem(görme engelliler için kemer)
3. sesim benim kimliğim(yapay zeka ses tanıma pictoblok ile yaptım)
4. güneaşık panel
5. Görme engelliler için Braile Yazıcı
6. Basınçdan elektrik üreten yenilenebilir enerji projesi(sağolsun başka bilişimci arkadaş destek oldu)
7. çizgi izleyen robot
8. çiftlik fabrikaları ve yapay et(araştırma projesi ama alanda en çok dikkat çeken projelerden biri oldu)
9.çöp toplayan gemi
10.Yemmatik
Ne güzel proje isimleri bunlar böyle @nese1982 hocam. Gerçekten çok yaratıcı..

IMG_20240508_041053.jpg

güneş panellerini aldık. birbirine bağladık sonra kumaşla çanta haline getirdik. led yaktık. bozuk bir telefounu da şarj edip video çektik. çünkü sergi kapalı alandaydı.

Proje okulları çalışmayı sevenler için iyidir. 9 sene fen lisesinde çalıştım. Çok iyi öğrenciler var. Öğretmen öğrencilere rehberlik edebilirse proje çıkarma konusunda zorlanmaz. En kötü teknofestin geçmiş yıllardaki projelerini öğrencilere gösterip bunun gibi şeyler yapabilirsiniz diyebilir. İdare proje konusunda genellikle sadece başvuru istiyor. İdareye sayısal veriler lazım. Örneğin 4 takım 25 öğrenciyle 6 proje başvurusu yaptık gibi. Bu sayıyı ne kadar yüksek tutarsan o kadar iyi :) Projeler için malzeme ve maddiyat konusunda genelde sıkıntı çıkmaz. İdareciler proje konusunda destekler. Benim çalıştığım okulda idare benden sadece teknofest projeleri istiyordu. Tubitak projelerini diğer branşlara yaptırıyorlardı. Olumsuz yönlerini konuşalım biraz :) İdare, öğrenciler, veliler ve hatta okuldaki diğer öğretmenler Bilişim dersini önemsemiyor. Öğrenciler dersi angarya olarak görüyor. Derste gizli gizli test çözmeye çalışıyorlar. Diyeceğim bunlar..

fen lisesinde çalışıyorum. proje yapmayı, robot vs. yarışmalara katılmayı ve çok çalışmayı seviyorsanız proje okulu güzel ama "BTR olduğum bölümlerde biraz kafa dinlemek isterim" diyorsanız bulaşmayın derim. Kendinize ayıracağınız çok vaktiniz olmuyor çünkü.

bu arada ben bi ekip kurdum. 9 sınıfa gelen öğrencilerin ilgileri varsa bu ekip e alıyorum. ekipdeki diğer öğrencilerle etkileşimlerini sağlayıp birbirleriyle yardımlaşmlarını sağlıyorum. ekip zaman zaman mezun öğrencilerimle de görüşüyor. Akran yardımlaşması yükümü azaltıyor az da olsa. çocukları motive etmek adına sosyal medyada çalışmaları paylaşıyorum. yorucu ama keyifli oluyor.

proje okullarında bizden sürekli proje istenir. diğer branşlardan da herprojenin daimi üyesiyizdir bilişimci olduğumuz için. teknofest tübitak gibi yarışmalara katılmak mecburi degil ama zorunluluktur. çalışmayı sevenler ve sürekli proje ile uğraşmak isteyenler için iyidir. btr zorunluluktur. kolay kolay boş kalmazsın proje okulunda . en azından benim gördüğüm zumrelerim öyle :)

Projeleri ben üretmem. Öğrenci projeyle gelir ve yapar. Çocuk çok isteklidir,kendisine ekstra fikir bulurum rehberlik ederim. Tümünü ben yapmadım hiç. Çocuk çabalar kodda takılırsa yardım ederim ama sadece isminin olduğu proje yapmadım. Fikir verdiğim bir projede derece aldık. Çocuklar çok çalıştı, maketi yaptı, kod kısmına ben yardım ettim. Sunumda harikaydılar. Projeyi paketleme, gittiği yerde kurma, sunuyu yapma herşeyi yaptılar.

Formatörlük 3 dönem yaptım bu dönem almadım zorunlu diye birşey yok. Proje üretme konusunda çocuklar yapmazsa kasmadım asla ama çocuklar da güzel projelerler geldiler.

Proje deyince aklınıza robotik geliyor hep ama mesela Tübitak finaline kalan projenin birisi Aksaray'lı Hayvan Sever Seyid Ali Halvani idi. Sokak hayvanlarının şartlarını iyileştirme adına bir projeydi ve robotikle ilgili hiçbir şey yoktu.

Kendinizi robotiğe, elektroniğe şartlamayn.

Geri