Projeksiyona görüntü geliyor fakat monitöre gelmiyor ACİL

Kodla Büyü

muren

Aktif Üye
Arkadaşlar 2 gün önce monitörü çevirirken görüntü gitti gidiş o gidiş şuanda sadece projeksiyona görüntü geliyor. Projeksiyona takılı halde format bile attım ama sorun çözülmedi monitöre görüntü gelmiyor halen. Bios ayarlarını sıfırladım
Başka monitör taktım ondada görüntü gelmedi
Güç ve VGA kablolarını değiştirdim yine yok
Ram leri denedim sorun yok
Şuan projeksiyonda sorunsuz çalışıyor bilgisayar ama monitörü taktığım anda görüntü gidiyor ve monitröü çıkarıp reset attıktan sonra geliyor konu hakkında bilgi sahibi olanlar yardım ederse sevinirim. Fikirlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Gerçekten enteresan bir durum çözersem yazarım tabi ama bilmiyorum çözülür mü :) Çoklayı ile denemedim hocam ekran kartımın 2 DVI çıkışı mevcut ikisini kullanarak bağlanıyordum hiç sorun yoktu öncesinde şimdi ise dediğim gibi işte anlayamadım.

ekran kartının sürücüsünü güncellemişseniz olabilir. orjinal cd sinden driver yüklemeyi deneyin

hocam monitörle projeksiyonu değiştirip taktınız mı? girişlerinde problem olabilir

Onuda denedim hocam yine olmadı 3 monitör değiştim kabloları değiştim güç bağlantılarının hepsini söküp yeniden taktım değişen bişey yok

ekran kartının programı oluyo
orda ekranı çoğalt/klonla/genişlet gibi seçenekler oluyo
ordan dene

onuda yapıyorum hocam monitörü takar takmaz gidiyo zaten görüntü bişey değiştirmiyo

sayın hocam önce ekran kartınızın orjinal driverinin kurun sonra gönderdiğim resimlere bakarak ekran kartının ayar menüsüne girerek orda görüntü çoklama veya monitör çoklama diye bir ayar var gerçi gönderdiğim resimde bende şu an bir monitör bağlı olduğundan görünmüyor ama sende gözükmesi lazım ordaki ayarı yaptığın anda iki monitördende görüntü alacaksın

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    385.1 KB · Görüntüleme: 2,357
  • 2.jpg
    2.jpg
    268.7 KB · Görüntüleme: 2,353
Hocam bilgisayarı resetledikten sonra F8 tuşuna basarak Windows İşletim Sistemi seçenekleri ekranına gelin. Oradan VGA Modunu seçerek açmayı deneyin. Eğer açılırsa ekran ayarlarınızda sorun var demektir. Ekran ayarlarınızı kontrol ediniz.

Arkadaşlar geldiğim aşamada şuan pc projeksiyonla açıldıktan sonra monitörü takıp çoğalt/genişlet/projektöre bağlan seçeneklerini kullandığımda sorunsuz çalışıyo tek başına monitör veya ikisine birden görüntü geliyo ama pc yi yeniden başlatınca monitör takılıyken pc açılıyo ama ne projeksiyona nede monitöre görüntü gelmiyo monitörü çıkarıp reset atmak ve projeksiyonla görüntü almak zorunda kalıyorum yine. Ekran kartı Yazılımınıda deniyorum ama olmuyo :(

Arkadaşlar az önce monitöre görüntü geldi sorunsuz ama yeniden başlatınca yine gelmiyo yokmu fikri olan :(

projeksiyon açıkken masaüstü özellikler ayarlardan 800*600 e ayarla ardından masaüstü özellikler görünümden gelişmiş seçeneklerden uygun frekansı seçip değitirebilirsin işe yarar.

Onuda defalarca denedim hocam onu yapıp bilgisayarı yeniden başlatınca monitör takılı olduğunda ne projeksiyona nede monitöre görüntü vermiyor ama projeksiyonla sorunsuz çalışıyor hiç bir problem yok.

Bana sorunun temel nedeni projeksiyon cihazı gibi geldi.
Projeksiyonu fabrika ayarlarına sıfırlayıp tekrar dener misiniz? :)
Sorun yine devam ederse sadece deneme amacıyla başka bir projeksiyon cihazı bağlayıp deneyiniz.
Yine de çözülmezse hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

Hocam sadece monitörü bağlayıb denediniz mi. Sadece monitörü ekran kartının her iki çıkışında da denediniz mi tek tek. Bana göre monitörün frekansıyla projeksiyonun frekansı uyuşmuyor. Çözünürlüğü ve frekansı belli değerlere getirerek tekrar tekrar dene. Bi de donanım ivmesini dene. O da olmazsa çoğalt olmadı azalt:) Valla ilginç bir sorun:)

Arkadaşlar pc yanımda olmadığı için cevap yazamadım bu dediklerinizi de denedim fakat sorun aynen devam ediyor. Tek başına monitörüde denedim projeksiyonu da değiştirdim olmuyo. Pes etmek üzereyim :))

Hiçbiririsi çözüm olmadı ekran kartı gitmiş sanırım yapabilecek tamirci tavsiye edebilirmisiniz?

Merhaba;

Sadece monitör takılı iken bilgisayarınızı açtığınızda POST ekranını görebiliyorsanız yüksek ihtimal yazılım kaynaklı bir sorununuza var gibi duruyor. Post ekranını sadece monitör takılı iken gördüğünüzde F8 tuşuna basın ve gelen ekrandan ekran kartı modunu aktif ederek bilgisayarınızı açın. Masa üstünüzü görün ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Şimdi normal şartlarda cihazınızın düşük çözünürlükte normal açılışla masaüstüne gelmesi lazım. Masaüstüne gelebildi iseniz projektörü bağlayın ve ekran kartı uygulama yazılımını çalıştırın. Yeni çıkış taraması yaptırın projektörüde görebildi iseniz istediğiniz çıkış ayarını ve çözünürlükleri belirleyin. Ancak unutmayın ki eğer fazla çözünürlük verirseniz görüntünüz gene gidecektir. Böyle durumdan esc tuşuna basarak kurtulabilirsiniz. Ayalarınızı yapabildiyseniz ayarları kaydedin cihazınızı tekrar yeniden başlatın. Eğer açıldı ise zaten sorun yok demektir. Açılmadı ise F8 ile tekrar düşük çözünürlükle sadece monitör bağlı açınız.

- Monitör kendi üzerindeki tuşlarla manuel ayalarını yapın. (Otomatik çöznünürlük kapanıyorsa kapatın)
- Tekrar Projektör aşamasına geçerek deneyin.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıdakiler dışında aklıma gelen çözümlerde ise;
- Ana kartınızda birden fazla ekran kartı yuvası varsa diğerine takın kartınızı.
- Bilgisayarınızı kapatın. Power kablosunu sökün. Bios pilini sökün. Ekran kartını sökün. Ekran kartının uçlarını silgi ile güzelce temizleyin. Bir yarım saat kadar bekleyin. Sırasıyla, ekran kartını, bios pilini, power kablosunu takın. Muhtemel sizi Bios ekranına götürecek orada ki saat ayarlarını yapın. Eğer ekran kartı için güç ayarı varsa onu bir gözden geçirin. Otomatikte kalsın. Çıkış ekran kartını harici olarak seçin. Cihazınızı açıncaki tepkime normal değilse, yukarıdakileri bir daha deneyin.
- Son olarak aklıma gelen, En güncel uygulama yazılımı yerine bir önceki versiyonunu indirerek deneyin. İyi çalışmalar.

Hocam tüm dediklerinizi denedim kasada ve diğer bileşenlerle ilgili bir sorun yok. Aynı kasaya başka bir ekran kartı taktığımda sorunsuz çalışıyor ve ekran kartını çalışan başka kasaya bağladığımda da aynı sorunu yaşıyorum. Ekran kartında problem tamir etmek mesele anlaşılan yeni bir ekran kartına ihtiyacım var.

Geri