RAW dosya sistemini FAT yapmak

Kodla Büyü

irfbaba

Site Gezgini
Arkadaşlar flash belleğimin dosya sistemi RAW oldu.Nasıl oldu anlamadım ama bir türlü formatlayamadım.Tekrar nasıl FAT32 ye dönecez bilen varsa yardımcı olsun...

Büyük ihtimalle flash diskiniz kullanılmaz hale gelmiş. Birkaç program var , forumda aratırsanız bulabilirsiniz.

Karşılaştığım birkaç durumda bu programları denedim ama sonuç alamadım maalesef.

hocam benzer bir problem bendede oldu..öğrencimin bir tanesinin Flash diskine Bir türlü format atamıyorum.
Tam atıyor en sonunda biçimlendirilemedi diyor..
Daha önce forumda bu gibi sorunlara linüx ile format atıp ondan sonra windows ta deneyin gibi birşeyler denmişti ama nerden bulcaz ki şimdi linüxü
yani sözün özü bu sorundan muzdarip olan galiba tek siz değilsiniz..
İnşallah iyi bir çözüm gelir.. :)

Pardus'un bootable CD versiyonu bence en güzel çözüm

Birtanede bende var raw formatlı flash disk. henüz çözemedim sorunu. Yukarıda verilmiş programı daha önce denedim olmadı. ubuntu ile biçimlendirmeyi denedim olmadı. İsmini bile unuttuğum bir çok araç denedim olmadı. Şuan bunu yazarken aklıma son birşey geldi. partition magic tarzı programlarla belge bölüm kaldırılıp tekrar oluşturulabilir.

Ben size
1-flash memory toolkit önereyim.
Olmadı
2-Hiren Boot CD 10.5 versiyon üzerinde windows arayüzünde USB format yada USB tool diye bir bölüm var.(DOS arayüzünde çıkıyormu bilmiyorum.DOS a güvenirim)Ne ise kısa keselim windows arayüzündeki bu tool üzerinden format atıldığınıda belirteyim.Derdinize çare olabileceğini umuyorum.Ayrıca sonuçları yazarsanız bilgi sahibi oluruz.Başımıza raw işi gelmedi ama nede olsa bilgi sahibioluruz.
Hem neticede HiREN bir servis CD si.Buna güvenin derim.Ben olsam bunu denerdim.

Hasari hocam eklemiş olduğun programı denedim ama olmadı maalesef bir de pardusla yarın okulda deneyecem bakalım...

Aynı sorun benim taşınabilir sabit diskimde oldu. Piyasada gezen cd den veya usb den çalışan linux türevlerinden biri ile (usb den çalışan slax) dosyalarımı kurtardım. daha sonra taşınabilir sabit diskimi düzeltmek için yine piyasada gezen windows xp live cd ile bilgisayarı açıp norton disk araçlarını kullanarak partition sildim. sonra windows 7 de de format atıp diskimi kurtardım.

Hirens in içindeki USB format dosyasını ekledim.Geriye sizin için 1. seçenek kalıyor.Umarım bu dosya işinizi görür.

Ekli dosyalar

• usb_format.zip
    33.8 KB · Görüntüleme: 7,127
Benim flash bellekle denemediğim program kalmadı.Bir tek linux altında biçimlendirme yapmayı denemedim.Zaten flash belleği de kaybettim.Artık bi önemi kalmadı :mrgreen:

Hocam Siz yinede hiren's boot CD içindeki araçlardan(boot ederek DOS üzerinden) acronis i deneyin.Orada değişik formatlama modelleri ve düzenleri var.

bugun uzun süredir çekmece de bekleyen raw olan flashımı düzeltmek için yeni bir yol duymuştum.
tam o yolu denemek için flashı taktım.flash açıldı hiç bişi yok dosyalar da sapa sağlam.
korktu mu ne?
:puhaha: :puhaha: :puhaha: :puhaha:

arkadaşlar benim de harici diskim aynı şekilde ntfs iken her nasılsa raw dosyalama sistemine döndü uzun aramalar sonunda Partition Table Doctor denilen bir programla sorunsuz bir şekilde eski haline çevirdim. Program sabah itibari ile yanımda değil evde isteyen olursa yükler, linkleri özellerinize atabilirim...

Aman hocam
Bu yazılım helede Flash bellekleride görüp düzeltiyorsa :alkis: çözümsüzlüğe çözüm oldunuz derim.
Bekliyoruz. :arrow:

benzer bir sorunda arkadaşım denedi combofix işe yarıyormuş,ama sanırım ondaki virüs kaynaklı bir problem.

Söz verdiğim gibi raw dosyalama sistemini Fat-Ntfs sisteme dönüştüren programı gönderiyorum. İlacı yok gayet sağlıklı :+1:

Ekli dosyalar

• PTDD Partition Table Doctor 3.5 (raw dosyalama sorunu).part1.rar
    4.8 MB · Görüntüleme: 5,267
  • PTDD Partition Table Doctor 3.5 (raw dosyalama sorunu).part2.rar
    758.7 KB · Görüntüleme: 5,221
hocam iki parçayı da inidirin ve winrar ile çıkarın. Kurulum dosyası (PTD35_full.exe )içinde mevcut kurup kullanabilirsiniz.

filatros' Alıntı:
Söz verdiğim gibi raw dosyalama sistemini Fat-Ntfs sisteme dönüştüren programı gönderiyorum. İlacı yok gayet sağlıklı :+1:

Hocam Allah razı olsun HArici harddiskim hiçbirşeyi olmadan sapasaglam eski dosyalara geri dondü bu arada birisi win7 de de çalışıyor.

Geri