Robotik kodlama nasıl yapılıyor???

Kodla Büyü

hlyzkn

Aktif Üye
Robotik kodlama nasıl yapılıyor Arkadaşlar bilgisizliğimi mazur görün bu robotik kodlama nasıl yapılıyor.

Peki arduino kodları bu aldığımız sette nereye yazıyoruz yada bu set nasıl kullanılıyor yani nasıl bir yol izlemeliyim

Birçok robot seti var,arduino,mblock,robotis,lego.vb.. Her robotun kendine göre kodlaması ve yazılım araçları var. Block şeklinde scract gibi kodlama istiyorsanız mblock kullanabilirsiniz. arduino da kendinizde yazabilirsiniz veya block şeklinde scract gibi kodlayadabilirsiniz . robotiste ve lego da kendi yazılım arayüzünde ayarlamaları ve algoritmasını kurarak kendi kodlarını kullanarak yazılımını hazırlıyorsunuz. bilgisayarınıza kullandığınız robotun kodlarını yazmak için yazılımını kuruyorsunuz sonra robotu bilgisayarınıza bir kablo ile bağlayıp kodları robota yüklüyorsunuz.

hocam ben de çok merak ediyordum. kendi kendine öğrenmek zor ya bi eğitim olmalı ya da bir mecburiyet diye düşündüm ve bize bu konuda herhangi bir eğitim verilmediği için sırf robotik kodlama öğrenmek amacıyla tubitak bilim fuarı düzenledik. ve sonuçta çok sıkıntı yaşasam da 8 robot projesi çıkardık. duyduğum kadarıyla bu yıl tubitak robotları proje listesinden çıkarış. doğru mu bilmiyorum ama eğer öyleyse bu konuda eğitim verilmesi gerekmiyor mu?? bilgisayar öğretmenleri zaten şuan yaptığı herşeyi kendi kendine öğrenmiştir diye robotik kodlamayı da nasıl olsa öğrenirler denmesi çok yanlış.

Makey MAkey ( İlkokul ve okul öncesi için eğlenceli)
Arduino ( en yaygını)
Rasberry pi ( pahalı ve en kapsamlısı)

Önce Arduino ile başla hocam,ledi yaktığın anda ,bir kaç örnek yap,sonrasında mantığı kavrayınca MBOT al çünkü üretilen kodun çalışması ve bunun sizin tarafınızdan görülmesi sizi daha da kamçılayacaktır. MBOT ile basit hareketler ve bir kaç sensör kullanımı yapın,zaten kodlama dünyasına girmiş olacaksınız ve LEGO robot bakmaya başlayacaksınız. Ev3 filan derken akar gider zaten..Adım adım çözün ama başlangıç Scracth+Arduino olsun:)

Tahminim şu ki; artık BT sınıflarının bilgisayar laboratuvarı olarak kullanılması sona erecek ve robotik atölyelerine dönecek. Hemen olur mu bilmem ama bana öyle geliyor. Zaten bilgisayar diye bir şey kalmadı BT sınıflarında. Siz ne dersiniz.

Tahminim şu ki; artık BT sınıflarının bilgisayar laboratuvarı olarak kullanılması sona erecek ve robotik atölyelerine dönecek. Hemen olur mu bilmem ama bana öyle geliyor. Zaten bilgisayar diye bir şey kalmadı BT sınıflarında. Siz ne dersiniz.
Bizlerin öyle oldu hocam manisada kodlamanisa projesi kapsamında herkesin robotik kitleri olmaya başladı,ilçelere 3d yazıcı gönderdiler.Artık pc diye değil robot diye çırpınmak gerekiyor çünkü:)

Robotik kodlama nasıl yapılıyor Arkadaşlar bilgisizliğimi mazur görün bu robotik kodlama nasıl yapılıyor.
Aynı durumdayım. Bir yerden başlamak lazım hocam.. Şu anda bilgi-belge topluyorum. Daha sonra elektronik araçları temin edeceğim. Sonrasında da yavaştan öğrencilerle somut uygulamalara geçiş yapmayı planlıyorum inşallah. Siz de haberdar edin çalışmalarınızı..

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar
Bugün bir başlangıç seti sipariş edip başlıcam bi yerden başlayınca gelir inş devamı

Ben de yeni başladım Arduino'ya. Lezzetli Robot Tarifleri sitesini takip ediyorum. Bence gayet güzel ve yeterli. Bir süredir uğraşamıyorum. Çünkü aliexpress ten malzeme siparişi verdim. Gelmelerini bekliyorum.

lezzetli robot tarifleri detaya inmeden anlatıyor en baştan detaylı anlatan kaynak yok mu

Arkadaşlar Arduino ide de yaptığımız projelerin kodlamasını S4A veya MBlock programlarında da yapabilir miyiz? (mesela engelden kaçan robot)

İyi günler arkadaşlar başlangıç setim geldi arduinoyu bilgisayarıma kurup tanıttım ama breadboard üzerinde ledleri dirençleri nasıl yerleştireceğimi çözemedim

İyi günler arkadaşlar başlangıç setim geldi arduinoyu bilgisayarıma kurup tanıttım ama breadboard üzerinde ledleri dirençleri nasıl yerleştireceğimi çözemedim

hocam ismini hatırlayamadım ama bir arkadaşın sanırım kendi hazırladığı bir kılavuz vardı burada. en basitten başlayıp anlatmıştı. tam da sizin sorunuzun cevabı var. bulursanız ondan faydalanın. hangisi olduğunu hatırlarsam da yazarım

Geri