Siviliz İteatsiziz Serbest Kıyafetliyiz

Kodla Büyü
sregy' Alıntı:
noIdea' Alıntı:
sregy' Alıntı:
noIdea' Alıntı:
öncelikle şunu söylemeliyim burada çok vahim eleştiri yapan,düşünme eylemini, empati yeteneğini rafa kaldıran ben merkezci insanlar var.

biri çıkmış açıklama yapıyor diğeri sen çocuğu oyle gönder diyor. biri çifte standart olmasın diyor, diğeri biz zamanında çok çifte standarta maruz kaldık diyor.

başörtüsü inançları gereği diyor, ama diğer yandan açık kıyafet tu kaka o olamaz asla diyor. kardeşim şu forumu geçin en fanatik muhalefetten olduğunu düşündüğünüz insanlara sorun hiç kimse başörtüsüne karşı değil.

Karşı olanlar direk filler bizler altlarında ezilen çimenleriz sadece.

ama tutupta benim inancım bu ben böyle gelecem ama sen yanlış giyindiğin için bu şekilde gelemezsin dersen bu yaptığın düpedüz adam kandırmacadır.

kime göre giyim kuşamın dozunu ayarlayacaksın. sen başörtüsü ile gir. özgürlükten dem vur zamanında sonsuz desteğimizi al. ama şimdiden etek boyu ayarlanmalı dekolte ayarlanmalı de! hani özgürlüktü. işinize gelince sadece inançlara mı özgürlük. farklı düşünen insanların özgür yaşama hakkına ne demeli.

bir de şu dudak uçuklatacak cinsten açık şaçık kıyafet giyen öğretmenler varmış, 20 küsür yıldır okullarda ve çevremde hiç rastlamadım. rica etsem somut bir kanıt gösterebilir misiniz?

sonsuz destek mi köstek mi :-1: sonsuz desteği burda bile gördük! mesele baş örtüsü oldu mu hemen konu sulandırılıyor. hemen siyasete çekiliyor...

yıllarca açmadan giremezsin dendi burda kimse kimseye zorla açacaksın demiyor. heryerini kapat diyen de yok korkma! ayrıca senin için kapatmak açmaktan daha zor galiba? merak ettim hangisi zor ? açmak mı kapatmak mı?

son yazdığınız şeyle ilgili de yazacak çok şey var ama terbiyem müsade etmez! bazı öğrencilerin ne hale düştükleri neler düşündükleri neler yaptıkları.... bir şey yok deyince yok olmuyor malesef :-1:

mesele zaten bir terbiyeyi bozacak cinsten değil, sizinki bozulmaya müsaitse bilemem. açmak- kapatmak sizin bu yazıdan anladığınız buysa zaten anlatacak bir şey yok! bir tası ne kadar derine daldırırsanız daldırın alabileceği kadar su alır. ACI GERÇEK BU!

sizin terbiyenizi bozmayan meseleler malesef bazı öğrencileri kötü şeyler yapmaya sevk ediyor hani görmezden geldiğiniz! benimde açık açık anlatamayacağım... işte acı gerçek bu ne kadar inkar edilse de ne kadar dillendirilemese de...

Hocam öğrenci terbiyesi sadece kılık kıyafetle mi bozulur. Bir eğitimci olarak aşırı davranışların baskı altında gerçekleştiğini az çok hepimiz biliriz. Bu aşırı dediğimiz davranışlar abartılı kıyafetlerle mi oluyor?

Hiç mi dini ve ahlaki eğitimleri ağırlıklı olarak veren eğitim kurumlarında olmuyor mu? bununda tonla örneği var gazetelerde. madde bağımlısı öğrenciler her türlü okuldan çıkıyor. dikkatinizi çekerim dini ve ahlaki eğitimleri ağırlıklı olarak veren eğitim kurumlarında da rastlanıyor. ama bunu tutupta bütün o kuruma mal etmiyoruz.

başörtüsü konu olunca siyasete çekiliyormuş.olay zaten tamamen siyasi.kimsenin özellikle yukarıdakilerin başörtüsü çok mu umurunda sanıyorsunuz.o kadar umurlarında olsa yarım saatte hallederler.olay başka ve hala bunu anlamamaya zorluyorsunuz.kimsenin başörtüsüne bir garezi yok ama insanları aptal yerine koyanlara, hakkımızda onca laf söylenirken yutanlara diyecek çok şey var.sizi sınıfta adam yerine koymayacaksa, eğitim o hale getirilmişse türbanla girseniz ne değişecek anlamadığınız bu.tabiki özgürlük gelsin herkes serbest olsun.ama bunu yapınca eğitimde ya da ülkede herşey çözümlenecekmiş havası yaratmanın anlamı yok.artık uyanın.özellikle eğitimde temel sorunumuz öğretmenlerin ya da öğrencilerin başörtüsü takması değil.öyle olsa zaten eğitimde örnek gösterilen ülkeler şimdiki ülkeler olmazlardı...

Herkes konuşuyor kendi yaşadığı, gördüğüne göre. Anlaşılan zorba kıyafet uygulamasını yaşamayanlar bu durumu tam olarak anlayamayacaklar. Yıllarca üniversite de dahil o tedirginlikle yaşadık biz. Bizim dışımızda kime bu kadar psikolojik baskı yapılmış acaba? Sendika, siyaset vs tartışmalarınızın çok dışında bu karar bizim için, çok daha fazla anlamı var, umarım öyle olur yani. Bilmediğiniz, yaşamadığınız konularda biraz daha hassas davranmanızı rica ediyorum, lafa gelince kimse başörtüsüne karşı değil ya zaten:)

noIdea' Alıntı:
öncelikle şunu söylemeliyim burada çok vahim eleştiri yapan,düşünme eylemini, empati yeteneğini rafa kaldıran ben merkezci insanlar var.

biri çıkmış açıklama yapıyor diğeri sen çocuğu oyle gönder diyor. biri çifte standart olmasın diyor, diğeri biz zamanında çok çifte standarta maruz kaldık diyor.

başörtüsü inançları gereği diyor, ama diğer yandan açık kıyafet tu kaka o olamaz asla diyor. kardeşim şu forumu geçin en fanatik muhalefetten olduğunu düşündüğünüz insanlara sorun hiç kimse başörtüsüne karşı değil.

Karşı olanlar direk filler bizler altlarında ezilen çimenleriz sadece.

ama tutupta benim inancım bu ben böyle gelecem ama sen yanlış giyindiğin için bu şekilde gelemezsin dersen bu yaptığın düpedüz adam kandırmacadır.

kime göre giyim kuşamın dozunu ayarlayacaksın. sen başörtüsü ile gir. özgürlükten dem vur zamanında sonsuz desteğimizi al. ama şimdiden etek boyu ayarlanmalı dekolte ayarlanmalı de! hani özgürlüktü. işinize gelince sadece inançlara mı özgürlük. farklı düşünen insanların özgür yaşama hakkına ne demeli.

bir de şu dudak uçuklatacak cinsten açık şaçık kıyafet giyen öğretmenler varmış, 20 küsür yıldır okullarda ve çevremde hiç rastlamadım. rica etsem somut bir kanıt gösterebilir misiniz?
:alkis:

sregy' Alıntı:
BTFormator' Alıntı:
Memura ek ödeme, zam verilmeyince eylem yapmayan, üyeleri iş bırakma eylemini kanuna aykırı bulan EBS şimdi bir anda eylem yapıyor... :!: :?:

Allah aşkına bu göstermelik eyleme inanıyor musunuz?
Adamlar 657.yi değiştirecekler zaten kılık kıyafet yönetmeliği değişecek... EBS zaten olacak birşeyi kendine rant sağlamak için eylem yapıyor... Memurun hakkını aramaya gelince akılları bir karış havada oluyor... Akıl bedava ama kandırılacak adam çok nasıl olsa memlekette... EBS geçen sene Toplu Sözleşme Sürecinde hükümeti destekleyerek kaybettikleri üyeleri kazanacaklar ne de olsa...

bi karar verin hani göstermelikti hani danışıklı dövüştü? şimdi de o göstermelik olan danışıklı dövüş olan üye kaybetmemek için olan eylemler, iş bırakma şimdi yok mu oldu?

Hangi iş bırakmadan söz ediyorsun hocam??? TES'in karar aldığı ES'nin katıldığı ama kendilerine teklif geldiği halde EBS'nin katılmadığı 1 günlük iş bırakma eyleminden mi...
Memurlara %3,5 zam teklif edilmesinden sonra TES ve ES toplu sözleşme masasına oturmamakta direnirken EBS'nin Yetkili Sendika sıfatıyla gidip masaya oturup Meydanlarda "Ek ödeme nasumuzdur" diye bağırırken namusunu unutup, hükümetin tüm şartlarını ses çıkarmadan kabul ettiğini de unutmayalım...

Şimdi gelmiş şu göstermelik eylemi savunuyorsunuz, zaten yakın zamanda gerçekleşecek birşey için eylem yapıyorlar, sırf bu gerçekleştiği zaman üye toplamak için reklamları olsun da bir sonraki Toplu Sözleşmede memurlar yine 3'ün 5'ini alsın diye yapılıyor bu eylem... Yoksa Memurun hakkını savunacak olanlar Toplu Sözleşme zamanı oryantal yapmazlardı...

Ne var, ne yok, ne göstermelik ne değil hepsi ortada hocam... Dediğim gibi akıl bedava...

seyma' Alıntı:
suatozt' Alıntı:
btcikız' Alıntı:
Başörtüsüne asla karşı değilim, başörtülü arkadaşlarım öyle girmeliler derse. Fakat EBS'nin yaptığına örnek veriyim. Sabah EBS'li müdür yardımcımız bayrak töreninde çok öenmli bir konu hatırlatıcam dedi. Kız öğrenciler uyarmamıza rağmen diz üstü etek ve tayt türü pantolonlar giyiyorlar eğer devam ederseniz disiplin işlemi başlatıcaz haberiniz olsun dedi. Ama derse türbanla giren öğrenciler uyarılmadı. Yasaksa o da yasak bu da yasak. Ki bu çocuklar daha ortaokul.. Nerde burda iyi niyet? Okuldaki diz üstü etekli hocamız uyarılıyor ama türban takana ses yok. Kimsenin karşı olduğu yok ama ÇİFTE STANDARDA HAYIR! EBS dürüst olsun. Türban serbest olsun deyip eylemini yapsın ben de katılırım ama yanına göstermelik kravatı da eklemesin komik oluyor...
Sen kısa etekle gönder hocam çocuğunu.

Hocam ben altı yıllık öğretmenim, göğüs dekoltesi ile gelen kısacık etekler gyinen öğretmenler gördüm. Hiçbirine birşey denmedi. ama biz başımızı açıp girmek zorundaydık. Her zaman bi tedirginlik vardı, toplantıya gitsek hatta sıradan öğretmenlerin katıldığı yemeğe gitsek bile başınızı açacaksınız diye uyarılabiliyorduk. Seminerlere katılıyoduk, herkes kot pantolan giyiniyodu bize başınızı açacaksanız deniyodu. Asıl çifte standart buydu bence. Şimdi inş. düzelecek..

:+1: :+1: :+1:
Ben de çok gördüm bu şekilde giyinen öğretmenlerden...biz de 2. sınıf insan gibi ezile büzüle eşarbımızı açacak, saklanacak delik arıyorduk. Hakkımın zerresini helal etmiyorum bu yasağı koyanlara!!!

o değil de bizde 100 e yakın öğretmen var o sendikadan hiç öğretmen yok siz nerde yaşıyorsunuz :D

asam2263' Alıntı:
o değil de bizde 100 e yakın öğretmen var o sendikadan hiç öğretmen yok siz nerde yaşıyorsunuz :D

Toplu Sözleşme Süreci sonucu o sendikanın üyeleri üst üste istifa edince şimdi yeni üyeler kazanmak için böyle göstermelik hareketler yapıyorlar...
Eğer destek bulurlarsa, bunu bahane ederek 657. değiştirmek için girişimde bulunacaklar, 657'yi değiştirilerken iş güvencesinide kaldıracaklar... Referandum sürecinde olduğu gibi destek verirseniz "Toplu Sözleşme" hakkınız olacak diyorlardı, yine %3 zam aldık. Bu seferde kılık kıyafeti derken altından kim bilir neleri de geçircekler bize... Bunlar olacak, EBS'ye destek verenler sayesinde iş güvencemizden de olacağız...

:+1:

Hangi iş bırakmadan söz ediyorsun hocam??? TES'in karar aldığı ES'nin katıldığı ama kendilerine teklif geldiği halde EBS'nin katılmadığı 1 günlük iş bırakma eyleminden mi...
Memurlara %3,5 zam teklif edilmesinden sonra TES ve ES toplu sözleşme masasına oturmamakta direnirken EBS'nin Yetkili Sendika sıfatıyla gidip masaya oturup Meydanlarda "Ek ödeme nasumuzdur" diye bağırırken namusunu unutup, hükümetin tüm şartlarını ses çıkarmadan kabul ettiğini de unutmayalım...

Şimdi gelmiş şu göstermelik eylemi savunuyorsunuz, zaten yakın zamanda gerçekleşecek birşey için eylem yapıyorlar, sırf bu gerçekleştiği zaman üye toplamak için reklamları olsun da bir sonraki Toplu Sözleşmede memurlar yine 3'ün 5'ini alsın diye yapılıyor bu eylem... Yoksa Memurun hakkını savunacak olanlar Toplu Sözleşme zamanı oryantal yapmazlardı...

Ne var, ne yok, ne göstermelik ne değil hepsi ortada hocam... Dediğim gibi akıl bedava...[/quote]

karinca_52' Alıntı:
bugün eğitim bir senlilerin hepsi takım elbiseliydi okulda hiç şaşırmadım.......
O sizin okuldakiler olabilir ki hiç inanmıyorum....
Bu gün bizim okuldaki tüm sendikalı arkadaşlarımın hepsi sivil kıyafetle geldik. Kapalı arkadaşlarımızın hepsi kapalı geldiler..

anafor01' Alıntı:
seyma' Alıntı:
suatozt' Alıntı:
btcikız' Alıntı:
Başörtüsüne asla karşı değilim, başörtülü arkadaşlarım öyle girmeliler derse. Fakat EBS'nin yaptığına örnek veriyim. Sabah EBS'li müdür yardımcımız bayrak töreninde çok öenmli bir konu hatırlatıcam dedi. Kız öğrenciler uyarmamıza rağmen diz üstü etek ve tayt türü pantolonlar giyiyorlar eğer devam ederseniz disiplin işlemi başlatıcaz haberiniz olsun dedi. Ama derse türbanla giren öğrenciler uyarılmadı. Yasaksa o da yasak bu da yasak. Ki bu çocuklar daha ortaokul.. Nerde burda iyi niyet? Okuldaki diz üstü etekli hocamız uyarılıyor ama türban takana ses yok. Kimsenin karşı olduğu yok ama ÇİFTE STANDARDA HAYIR! EBS dürüst olsun. Türban serbest olsun deyip eylemini yapsın ben de katılırım ama yanına göstermelik kravatı da eklemesin komik oluyor...
Sen kısa etekle gönder hocam çocuğunu.

Hocam ben altı yıllık öğretmenim, göğüs dekoltesi ile gelen kısacık etekler gyinen öğretmenler gördüm. Hiçbirine birşey denmedi. ama biz başımızı açıp girmek zorundaydık. Her zaman bi tedirginlik vardı, toplantıya gitsek hatta sıradan öğretmenlerin katıldığı yemeğe gitsek bile başınızı açacaksınız diye uyarılabiliyorduk. Seminerlere katılıyoduk, herkes kot pantolan giyiniyodu bize başınızı açacaksanız deniyodu. Asıl çifte standart buydu bence. Şimdi inş. düzelecek..

Ben de çok gördüm bu şekilde giyinen öğretmenlerden...biz de 2. sınıf insan gibi ezile büzüle eşarbımızı açacak, saklanacak delik arıyorduk. Hakkımın zerresini helal etmiyorum bu yasağı koyanlara!!!
:+1: :+1:

serkanozen1' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
bugün eğitim bir senlilerin hepsi takım elbiseliydi okulda hiç şaşırmadım.......
O sizin okuldakiler olabilir ki hiç inanmıyorum....
Bu gün bizim okuldaki tüm sendikalı arkadaşlarımın hepsi sivil kıyafetle geldik. Kapalı arkadaşlarımızın hepsi kapalı geldiler..

haa sana yalan borcum var.... geçen sene saat 12 : 00 -13 : 00 arası ek ödeme eylemi yapmıştınız ... hikayeydi her zamanki gibi

bayanların kapalı gelmesini bende destekliyorum....

sen gerçi kendine inanmıyorsun bence :-1:

eylem zamanı ne tesadüfki sendika yetki alma zamanı (!)

yoksa başörtüsüne evet her zaman :+1:

sendika yetki olayı geçince, memur maaş zammı gelince göreceğiz gene memurları mı yoksa başka kurumlarınımı destekleyeceklerini

karinca_52' Alıntı:
sendika yetki olayı geçince, memur maaş zammı gelince göreceğiz gene memurları mı yoksa başka kurumlarınımı destekleyeceklerini

Hocam şimdi hedefleri daha büyük kılık kıyafeti öne sürüp yönetmelik değişmeli 657 değişmeli diyecekler... Kılık kıyafet yönetmeliğiyle beraber bir sürü şeyi değiştirecekler, iş güvenceside dahil... Ama kılık kıyafet yönetmeliğini paldır küldür kaldırmaya çalışanlar aynı referandumdaki gibi düşünmeden destek verecek, çoğunluk böyle yaparsa kendi elimizle kendi iş güvencemizden vazgeçmiş olacağız...

QML' Alıntı:
1-Bu eylemi özgür-eğitim-sen 3 ay önce başlattı.yalakalar anca direktif alabildiler demek ki sahiplerinden.
2-Tesettür,kravat vs serbestliği ile kıçını başını açmayı aynı kefede değerlendirenlerin insani ve eğitimci kimliklerini gözden geçirmeleri lazım. Özgürlük demek kuralsızlık,ahlaksızlık demek değildir.

sayın hocam merakımdan soruyorum.. "kıçı başı açık" tabirini deyim olarak mı kullandınız? yoksa başı açıklığı gerçekten ahlaksızlık olarak mı görüyorsunuz??

her zaman, her yerde, her türlü özgürlüğün kısıtlanmasına karşı olduğumu vurguladım.. fakat gelecek olan özgürlük bazı arkadaşların endişe ettiği gibi tek taraflı bir özgürlük mü olacak yoksa?? bir kadının başının zorla açtırılması veya açmıyorsa mesleğinden edilmesi ne kadar vicdansızlıksa, başı açık bir kadına yan gözle bakmak da o kadar vicdansızlıktır.. neticede her ikisi de tercih meselesidir, kişisel seçimdir..

valla serbest olacaksa topyekün öğrenci öğretmen serbest olsun...
bugün ceket kravat acayip rahatsız etti diğer türlü daha sportif ve hafif hissediyorum

Bizim okulun sendika temsilcisi kravatlıydı hocam hayırdır dedim. Ne olacağı belli olmaz yarın iktidar değişir dedi :) her grupta her sendikada her türden adam var işte. Bunlara adam denirse.

QML' Alıntı:
1-Bu eylemi özgür-eğitim-sen 3 ay önce başlattı.yalakalar anca direktif alabildiler demek ki sahiplerinden.
2-Tesettür,kravat vs serbestliği ile kıçını başını açmayı aynı kefede değerlendirenlerin insani ve eğitimci kimliklerini gözden geçirmeleri lazım. Özgürlük demek kuralsızlık,ahlaksızlık demek değildir.

Sayın hocam siz ne yazdığınızın farkında olarak mı yazıyorsunuz. Başı açık olma ile kıçı açık olmayı aynı yere koyuyorsun.Biraz kontrollü yazalım.

safi6003' Alıntı:
Sayın hocam siz ne yazdığınızın farkında olarak mı yazıyorsunuz. Başı açık olma ile kıçı açık olmayı aynı yere koyuyorsun.Biraz kontrollü yazalım.

orebro' Alıntı:
sayın hocam merakımdan soruyorum.. "kıçı başı açık" tabirini deyim olarak mı kullandınız? yoksa başı açıklığı gerçekten ahlaksızlık olarak mı görüyorsunuz??
her zaman, her yerde, her türlü özgürlüğün kısıtlanmasına karşı olduğumu vurguladım.. fakat gelecek olan özgürlük bazı arkadaşların endişe ettiği gibi tek taraflı bir özgürlük mü olacak yoksa?? bir kadının başının zorla açtırılması veya açmıyorsa mesleğinden edilmesi ne kadar vicdansızlıksa, başı açık bir kadına yan gözle bakmak da o kadar vicdansızlıktır.. neticede her ikisi de tercih meselesidir, kişisel seçimdir..
Genelde buralarda bir deyim olarak kullanılır,kastımı anlayabileceğinizi düşünüyorum arkadaşlar.
Ahlak kafaya sarılan bir bez olmadığı gibi,teşhirciliğe girmeyen bir açıklık ta ahlaksızlık olarak görülemez.

Samimiyet...
Değerli arkadaşlar.
Adana ilinde Bilişim teknolojileri öğretmenleri olarak basın açıklaması yaptık. Yapılan basın açıklamasına tüm sendikalar katıldı, 1 tanesi katılmadı o da EĞİTİM BİR SEN,( Gerekçe toplantımız var, ya adam hiç değilse çaycıya 2 tane rozet takar basın açıklamasına katıldığını gösterir... Ben sadece Allah beni samimi insanlarla karşılaştırsın... sözün devamını size bırakıyorum ) İnanmayan Adana da arkadaşı varsa sorsun. Basın açıklaması BTE derneğinin önerileriydi.

bizim okuldaki eğitim-bir sen üyeleri hala takım elbise ile gelerek kılık kıyafet özgürlüğünü bu şekilde anlamışlar bence sendika bi açıklama yapmalı eylem net anlaşılmamış :)

alitevetoglu34' Alıntı:
ülke elden gitmiş, eli kanlı cani devletin bir numaralı kankisi olmuş, orta vadede muhtemelen serbest kalacak bir ortam yaratılmış,halk kılık kıyafetle yine şekilcilikle uyutulmuş...
kapitalist müslümanlardan yine şekilcilik yine türbana özgürlük hareketleri. ülkenin geleceğine dinamit atılırken, okula türbanlu gitsen neee çıplak gitsen ne.

durmak yok uyutulmaya,zokayı yutmaya devam.

:+1:

technolog' Alıntı:
Bizim okulun sendika temsilcisi kravatlıydı hocam hayırdır dedim. Ne olacağı belli olmaz yarın iktidar değişir dedi :) her grupta her sendikada her türden adam var işte. Bunlara adam denirse.
ne karaktersiz insanlar var technolog hocam, sen dikkat et kendine. ne yapacağı belli olmaz bunların.

arkadaşlar olayı hala kavramamış.tabiki birçok insan başörtüsü taktığı için sıkıntı yaşadı.birçok yere alınmadı, birçok kişi okulunu bıraktı.bunu hepimiz biliyoruz.anlamak istemediğiniz şey bunu öne sürüp arkada dönen dolaplar.arkadaşlarımız bu herşeyin önünde demiş.peki başörtüsüyle girebilseniz de iş güvencenizi de elinizden alsalar bu daha iyi bir durum mu olur.bunu yaptıktan sonra da sizi ya da beni farketmez birilerinin dediklerini yapmadım, kafalarına uymadım diye işten çıkarırlarsa rahatlayacakmısınız?ya da geçmişte kaybettikleriniz geri mi verilecek?isteseler başörtüsünü yarın çözerler öyle imzaya falan da gerek yok.bunu sizde bende biliyoruz.o zaman olay nedir????

hakand77' Alıntı:
arkadaşlar olayı hala kavramamış.tabiki birçok insan başörtüsü taktığı için sıkıntı yaşadı.birçok yere alınmadı, birçok kişi okulunu bıraktı.bunu hepimiz biliyoruz.anlamak istemediğiniz şey bunu öne sürüp arkada dönen dolaplar.arkadaşlarımız bu herşeyin önünde demiş.peki başörtüsüyle girebilseniz de iş güvencenizi de elinizden alsalar bu daha iyi bir durum mu olur.bunu yaptıktan sonra da sizi ya da beni farketmez birilerinin dediklerini yapmadım, kafalarına uymadım diye işten çıkarırlarsa rahatlayacakmısınız?ya da geçmişte kaybettikleriniz geri mi verilecek?isteseler başörtüsünü yarın çözerler öyle imzaya falan da gerek yok.bunu sizde bende biliyoruz.o zaman olay nedir????

Özgürlük üzerine aforizmalar...
ALINTI:
https://www.cnnturk.com/2013/guncel/03/ ... /index.htm
Demokrasi para ister, ardından özgürlük gelir...
ALINTI:
http://tr.wikiquote.org/wiki/Napol%C3%A9on_Bonaparte
Para Para Para ...
Herneyse uzun sözün kısası paran kadar demokrasi...

Geri