Sonuca Doğru ..! NET İFADELER

Kodla Büyü
Arkadaşlar bakın ben size olayı peşin peşin anlatayım...

Neden BT Rehber Öğretmenliği ve Neden BT müdür yardımcılığı;

Bakın ben 2003 ile 2007 arasında hiç ek ders görmemiş birisiyim. 2 gün dersimin olmasına rağmen her gün okula giderdim veya çağırılırdım. Arkadaşlarımın hepsi evlenip evlerine milyarlarca eşyalar alılarken ben 3-5 parça birşeyle evlenmek zorunda kalanlardandım. Ne zaman formatörlük çıktı o zaman benim elim para gördü o güne kadar ek dersin böyle etkili olduğunu bilmezdim.Hatta arkadaşlara da sitem ettim, madem bu kadar kazanıyordunuzda niye börekleri ben ısmarlıyordum diye..

Bakınız o zaman bilgisayar dersi 2 saatti. Ama benim okulda 17 saat dersim vardı ve diğer okulların hiçbirisinden ders alamadım çünkü müdür yardımcıları giriyormuş bana vermediler.

Bu site nasıl kuruldu zannediyorsunuz, artık sinirimden birşeyler yapmamız gerkiyordu ve ortaya burası çıktı. Hatta ek ders öyle fazla gelmiş olacakki bizim zamnımızda yıllık 50 tl hostinge vermek aptallık olarak algılanırken biz ayda 100 tl vererek bu siteyi canlandırmak için uğraşıyorduk :)

Sonuç şu arkadaşlar tmm bir karar çıksın buradan ama lütfen o günlere dönmeyelimsizlerden tek ricam bu. Şuan okulumda ders saati 1 dahi olsa ben FULL ek ders alırım , okulum gerçekten büyük, ancak doğuda görev yapan okul mevcudu az olan arkadaşlarımız için gerçekten üzülürüm o vakit..

Gerçekleri lütfen görmezden gelmeyelim ve lütfen nedenleri tekrar sorgulayalım

İŞTE SİZE GERÇEKLER...

ghost' Alıntı:

Bakın ben 2003 ile 2007 arasında hiç ek ders görmemiş birisiyim. 2 gün dersimin olmasına rağmen her gün okula giderdim veya çağırılırdım. Arkadaşlarımın hepsi evlenip evlerine milyarlarca eşyalar alılarken ben 3-5 parça birşeyle evlenmek zorunda kalanlardandım. Ne zaman formatörlük çıktı o zaman benim elim para gördü o güne kadar ek dersin böyle etkili olduğunu bilmezdim.Hatta arkadaşlara da sitem ettim, madem bu kadar kazanıyordunuzda niye börekleri ben ısmarlıyordum diye..

Bakınız o zaman bilgisayar dersi 2 saatti. Ama benim okulda 17 saat dersim vardı ve diğer okulların hiçbirisinden ders alamadım çünkü müdür yardımcıları giriyormuş bana vermediler.

Bu site nasıl kuruldu zannediyorsunuz, artık sinirimden birşeyler yapmamız gerkiyordu ve ortaya burası çıktı. Hatta ek ders öyle fazla gelmiş olacakki bizim zamnımızda yıllık 50 tl hostinge vermek aptallık olarak algılanırken biz ayda 100 tl vererek bu siteyi canlandırmak için uğraşıyorduk :)

Sonuç şu arkadaşlar tmm bir karar çıksın buradan ama lütfen o günlere dönmeyelimsizlerden tek ricam bu. Şuan okulumda ders saati 1 dahi olsa ben FULL ek ders alırım , okulum gerçekten büyük, ancak doğuda görev yapan okul mevcudu az olan arkadaşlarımız için gerçekten üzülürüm o vakit..

İŞTE SİZE GERÇEKLER...
:+1:

arkadaslar biz bastan dersimizin geri verileceğine inanmazsak zaten bu iş olmaz ilk önce bizim inanıp onları da bu konuda ikna etmemiz lazım dersimiz zaten zorunlu olmalı bizim bir resim bir müzikten ne eksiğimiz var ben öğretmanlik yapmak istiyorum

Orhan hocam düşüncelerine katılmamak elde değil.

düşünmeye devam edelim, daha ne fikirler çıkabilir diye.

ghost' Alıntı:

İŞTE SİZE GERÇEKLER...

Sonuna kadar haklısınız sayın hocam. Olayın farklı boyutlarına dikkati çekerek belirli bir konu üzerinde yoğunlaşmamız gerektiğini gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ekders meselesi Evet önemli bir konu ancak önümüzdeki yıl İllerin Formatörlük Görevlendirmesi Yapıp yapmayacağını tahmin Etmek Medyumluk ister. Tamam Ekdersimiz hiç olmasın Formatörlük Te olmasın. O zaman maaş karşılığını doldurmak için 3-5 okul gezmemiz gerekebilir. Tamam ben gezmeyi severim sorun değilde diyebilirsiniz. Gün gelecek yerdeğiştirme isteğinde bulunacaksınız. Gitmek istediğiniz il yada okulda yeterli ders saati olmadığı için Norm açılmayacak ve Okul öğretmensiz bizlerde mutsuz olacağız. Onun için ortam bu kadar musaitken BT REHBER ÖĞRETMENLİĞİ için bastıralım ve bir daha bu sıkıntılı süreci düşünmeyelim. Unutmayalım ki Birlikten kuvvet doğar.

eğer üzerinde durulacak konu bt rehber öğretmenliği yada teknik müdr yardımcılığı olursa ozaman bizim nasıl Türkiye de bilişime ihtiyaç var diyeceğiz. Bu sadeceçalışma şartlarımızı iyileştirin demek olmaz mı?
Ek ders hepimiz için önemli herkes bunun kaygısını taşıyor ama hak ararken de işimizden vazgeçmeyelim. sürekli söylüyoruz cocuklar oyun oynamayı, msn , facebook u bilgisayar bilmek sanıyorlar diye.
biz sadece ek ders-çalışma şartlarını mı tartışacağız,yoksa önemi, onuru kaybolan branşımızı mı? :!:

ghost' Alıntı:

İŞTE SİZE GERÇEKLER...

Hocam dediğiniz gibi bende 4 senedir ilk defa geçen sene formatör olup full ekders almanın ne olduğunu anladım. Gerçekten maddi olarak güzel oldu.

Ama anladığım bir başka şey ise, ne olduğumu anlamadan, ne yaptığımı bilmeden 1 sene bu görevi yapmış olduğumdur. Diğer branşların ve sınıfçıların ne dediği yaptığı umrumda değil ama artık kendimi öğretmen gibi değilde teknik servis gibi hissetmek beni kötü etkiledi.

-boya badana, bahçe temizliği, kaymakamlık sitesi, diğer okulların sitesi, toz alma, masaları silme, güvenlik kamerası, belirli gün ve haftalar ve bilgi yarışmalarında 500 kişinin tam ortasında oturma gibi garip işler.... vs. vs. vs.

ben ilköğretimde bilgisayar derslerinin kaldırılmasından yanayım ortaöğretimde meslek liselerinde uzmanlaşan insanlar görmek istiyorum.

temennim ise "bilişim rehber öğretmeni", öğrencilere, öğretmenlere rehberlik etmek, yardımcı olmak (sınırları belirtilmiş) ve mesai saatlerinin düzenlenmesi 09:00 - 15:00 şeklinde.

tabi burada alınan kararlar ve maddeler değişik dahi olsa %100 destek.

umarım cebit sesimizi duyurabileceğimiz bir ilk olur

saygılar

Maaş karşılığı 15 saatten arta kalan saatleri isteyen formatör olarak tamamlayabilsin. maaş karşılığını dolduramayanlar ise 8-5 yerine kalan saatlerde okulda kalsın. Örneğin 12 saat dersim varsa kalan 18 saatte okulda kalayım. 24 saat dersim varsa 6 saat okulda kalayım. 8-5 dayatmasına karşıyım.

konunun başında belirtilen noktalara katılıyorum. bt rehber öğretmenliği yada müdür yardımcılığı benim işime gelmemesine rağmen (çünkü derse girmenin, birşeyler anlatmanın ve sonuçlarını görmenin hazzı çok ayrı) bunu destekliyorum. artık bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dememeliyiz diye düşünüyorum. ortak bir çözüm bulunmalı.

Ben dersin zorunlu olmasına karşıyım. Neden?

Aslında karşı olduğum dersin zorunlu olması değil de, milli eğitimdeki seçmeli ders tanımlaması. bu ders mutlaka okutulmalı ama not ile değerlendirilmemeli. Çünkü dersimizin dezavantajı eğitimde fırsat eşitliğine aykırı bir durum oluşturması. öğrencinin evinde bilgisayar ve internet varsa bu derse bir adım önde başlamasını sağlıyor. özetle parası olanın notu da yüksek oluyor.

yönetmelikte seçmeli dersler not ile değerlendirilmez deniyor bu sebeple dersin adı da "seçmeli bilişim teknolojileri" dersi oluyor. bence dersimiz not ile değerlendirilmeyen zorunlu bir ders olmalı.

öss ye giren 1,5 milyon kişi arasından 900 küsürüncü olarak üniversiteye yerleşip, sonrasında sahip olduğum bilgi ve yeteneği kullanamamak gerçekten can sıkıcı bir durum umarım artık birşeyler yapabiliriz.

Arkadaşlar biz bu bölüme bu ders yani bilgisayar dersleri için atandık ve bütün arkadaşlar bunun üzerine eğitim aldılar.
Bizim ilk öncelikle savunmamız gereken BT derslerinin zorunlu olup ders içeriğinin düzenlenmesidir. Ders içerikleri sadece ilköğretim ile kalmamalı.Ortaöğretim de bunun devamı niteliğinde olmalıdır. Öğrencileri notla değil de belirli bir başarı gösterenlere sertifika verilebilir.

Müdür yardımcılığı maddesi bence bizi daha da zora sokar. Ya benim okulumda bile müdür bana m.yardımcılığı teklif etti.Amaç hem okul ile ilgilen yazı işlerini yürüt hem de bilgisayar işleri. Bence bu madde gereksiz, isteyen zaten müdür yardımcısı olabilir.

Zizu_' Alıntı:
Arkadaşlar biz bu bölüme bu ders yani bilgisayar dersleri için atandık ve bütün arkadaşlar bunun üzerine eğitim aldılar.
Bizim ilk öncelikle savunmamız gereken BT derslerinin zorunlu olup ders içeriğinin düzenlenmesidir. Ders içerikleri sadece ilköğretim ile kalmamalı.Ortaöğretim de bunun devamı niteliğinde olmalıdır. Öğrencileri notla değil de belirli bir başarı gösterenlere sertifika verilebilir.

Müdür yardımcılığı maddesi bence bizi daha da zora sokar. Ya benim okulumda bile müdür bana m.yardımcılığı teklif etti.Amaç hem okul ile ilgilen yazı işlerini yürüt hem de bilgisayar işleri. Bence bu madde gereksiz, isteyen zaten müdür yardımcısı olabilir.
+1

saDE13' Alıntı:

Aslında karşı olduğum dersin zorunlu olması değil de, milli eğitimdeki seçmeli ders tanımlaması. bu ders mutlaka okutulmalı ama not ile değerlendirilmemeli. Çünkü dersimizin dezavantajı eğitimde fırsat eşitliğine aykırı bir durum oluşturması. öğrencinin evinde bilgisayar ve internet varsa bu derse bir adım önde başlamasını sağlıyor. özetle parası olanın notu da yüksek oluyor.
parası olan her alanda bir veya bir kaç adım önde başlıyor hocam. dersaneye gidebiliyor, özel ders alıyor vs. biz ne öğrettiysek sınavda onu istiyoruz. dolayısıyla fırsat eşitliğine karşı olumsuz bir durum göremiyorum.
ben BT rehber öğretmenliğinden yanayım ancak mesai saatlerinin ve görev tanımlamasının düzgün bir biçimde yapılması koşulu ile. 9:00-15:00 mesai saatini meb kesinlikle kabul etmez. gerçekçi olmak lazım. bt sınıfının amacı öğrencilerin faydalanması, bu saatler arasında zaten derste olacaklar. bence mesai saatimiz 12:00-17:00 olmalı. hem öğle arası hemde okul çıkışı öğrenciler gelebilir. sabahlarıda ingilizce dersinde dyned için kullanılır.

Zizu_' Alıntı:

Hepimizin ortak isteği tabiki öğretmenlik yapabilmek. Derslerimize girip ıvır zıvır işler yerine öğrencilerimizle ilgilenebilmek bunu kim istemez. Ancak gerçekleri sanırım kabullenmemiz gerekiyor.

Tamam müdür yardımcılığı maddesini oylamaya sunalım, herkes bu konuda hemfikir ise hemen gündemden düşürelim ancak
BT Rehber öğretmenliği konusu kesinlikle dile getirilmeli. Çünkü bilgisayar derslerinin 1 saat zorunlu olmasını kesinlikle kabullenmeyiz. en az 2 saat olmalı, yoksa çoğumuz ek dersin adını unuturuz. Bunu ben şahsıma ve zümredaşlarım adına kabul edemem. Bugün büyük okuldayızdır ama yarın memleketimize gidecek olsak küçük bir okula gidersek ne yaparız bunu düşündünüzmü?

Hayal edelim, Diyelim ki istediğimiz oldu BT zorunlu 2 saate çıkacak, Müfredata bakalım beraberce , hangi dersin 2 saatini alıp bize verecekler. Daha geçenlerde beden eğitimi öğretmenlerine 1 saat vermedilermi , onlardan gerimi alacaklar nasıl olacak.

Matematik ve Fenden kısacaklar diyelim, peki buna veliler ne diyecek, onları ikna edebilecekmiyiz yada bu riski siyaset yapan bir MEB kabul edecekmi vs vs.

Bence buradan sonucu hüsran çıkmayacak, istedik ve aldık diyebileceğimiz hem MEB tarafından hem kendi tarafımızdan mantık çerçeves iiçinde görülen bir tutumla gitmeliyiz diye düşünüyorum.

denizlerb' Alıntı:
saDE13' Alıntı:

parası olan her alanda bir veya bir kaç adım önde başlıyor hocam. dersaneye gidebiliyor, özel ders alıyor vs. biz ne öğrettiysek sınavda onu istiyoruz. dolayısıyla fırsat eşitliğine karşı olumsuz bir durum göremiyorum.
ben BT rehber öğretmenliğinden yanayım ancak mesai saatlerinin ve görev tanımlamasının düzgün bir biçimde yapılması koşulu ile. 9:00-15:00 mesai saatini meb kesinlikle kabul etmez. gerçekçi olmak lazım. bt sınıfının amacı öğrencilerin faydalanması, bu saatler arasında zaten derste olacaklar. bence mesai saatimiz 12:00-17:00 olmalı. hem öğle arası hemde okul çıkışı öğrenciler gelebilir. sabahlarıda ingilizce dersinde dyned için kullanılır.

Hocam dediğiniz mesai saati dünyada ilk heralde.

Zizu_' Alıntı:

:+1:

Zizu_' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
saDE13' Alıntı:

dünyada ilk olur ama mantıklı değilmi.

Ghost hocam;
Her okulun 1 Bt rehber öğretmeni kadrosu olabilir.
Eğer küçük okullarda bt öğretmeni kadrosu 1 ise, o okulda derslere de bt rehber öğretmeni girer.

denirlerb hocam bana göre mantıksız.

ders iki saatken birini alıp hangi derse verdilerse ordan geri alsınlar onu da onlar düşünsün. ders 2 saat ve zorunluolsun. geri kaln 6-10-15 kaç saat olursa okulda kalıp işlerimizi yapalım

Cebit bilişim fuarı bu alanda hiç kuşkusuz çok önemli bir yere sahiptir. bizlerinde bilişim öğretmenleri olarak elimize geçen bu fırsatı çok iyi değerlendiripsesimizi en etkili bir şekilde ilgili yerlere duyurmalıyız.
burada tekrar önceki tartışmalarla zamanımızı kaybetmeyelim. yok dersimiz gidiyordu yok formatörlüktü yok 8-5 ti gibi... vs. vs. vs.
meb'in bilişim dersi ve dolayısıyla bilişim öğretmenleri ile ilgili ne yapmaya çalıştığı ne düşündüğü az çok malumunuz olmuştur. geçen zamanlarda eğitek'in uyguladığı anketle, 4-5. sınıflarda bilişim derslerinin kaldırılması ile az çok meb'in ne düşündüğü hakkında fikir sahibi olduk.
bilişim dersimizin geri verileceğini sanmıyorum ben. bilişim dersinin kademeli olarak kaldırılıp bt öğretmenlerininde formatör - bt rehber öğretmeni ve bi üst kademe olarak bt müdür yardımcılığına doğru gidiliyor gördüğüm kadarıyla.
benim kanaatim de ghost gibi bt rehber öğretmenliği üzerinde durmamız. çalışma koşulları iyi düzenlenmiş bt rehber öğretmenliği görebildiğim kadarıyla geleceğimiz için en uygun statü.
bu konuda yoğunlaşmamız gerektiğini düşünüyorum.
hepinize saygılar sunuyorum...

Zizu_' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
saDE13' Alıntı:

iyide rehber öğretmenler orada otururken öğrenciler derste olmuyo mu?
dersler bitmeden rehber öğretmen çoktan gitmiş oluyo. öğrenci oturup ne zaman konuşuyo rehber öğretmenle. her zaman dersten çıkıp , ya da derse girmeyip görüşemez ya rehber öğretmenle.. onlara bişey diyen yok. biz saat 5 e kadar öğrenciler oyun oynasın diye bekliycez :sleep:

Beslenme mezunları bile teknoloji tasarım derslerini verebiliyor.
Biz kendi dersimizi veremiyoruz.
Yorumsuz...

"BT Rehber Öğretmeni" gerçekten bizi tanımlıyor. Bizden istenen de zaten, öğretmenlere ve öğrencilere B. teknolojilerini nasıl daha etkin ve verimli kullanabilecekleri konusunda rehberlik yapmak. Avrupa ülkelerinde ilköğretimde bilgisayar dersi yok. Bilgisayar kullanmayı diğer derslerde öğretiyorlar. Daha ileri düzey bir eğitimi lise düzeyinde veriyorlar. Aslında ilköğretim öğrencisinden web sitesi yapmayı, veri tabanı kullanmayı beklemiyorsak, bizdeki gibi bir bilgisayar eğitimine gerek de yok. Çocuğun ilgisi varsa lisede ya da üniversitede öğrenebilir. MEB'de böyle bir uygulama getirmeye çalışıyor. Bunun için de, öğretmeni eğitmek gerek, derslerde bilgisayarı nasıl kullanabilecek ve kullandırabileceklerini anlatmak gerek. Bunu da yapacak, öğretmenleri eğitecek tek kişi kalıyor, o da biz. Bu iş için "eğitim teknoloğu" yetiştiren BÖTE bölümleri daha uygun. İleri düzey eğitim için ise teknik fakülte mezunları tercih edilebilir. Ancak ikisi arasında bir zorunluluk getirilmemeli. Eğer açık varsa, isteyen de varsa iki kademeye de atanabilmeli... derse girmek isteyen liseye, rehberlik yapmak isteyen ilköğretimi tercih eder.
Formatörden kastın ne olduğu anlaşılmıyor ben bile kelime anlamı olarak ne olduğunu tam idrak etmiş durumda değilim ama BT rehber öğretmeni bizi çok güzel tanımlıyor.

zilal' Alıntı:
Zizu_' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
saDE13' Alıntı:

iyide rehber öğretmenler orada otururken öğrenciler derste olmuyo mu?
dersler bitmeden rehber öğretmen çoktan gitmiş oluyo. öğrenci oturup ne zaman konuşuyo rehber öğretmenle. her zaman dersten çıkıp , ya da derse girmeyip görüşemez ya rehber öğretmenle.. onlara bişey diyen yok. biz saat 5 e kadar öğrenciler oyun oynasın diye bekliycez :sleep:

ewt yaaa rehber öğretmenler öğrencilerle birlikte geliyo öğrencilerle birlkte gidiyo. zaten o okulda bulunduğu sürede öğrenciler de derste. nerde rehberlik.. üstelk derslere giren rehberlikçi de hiç görmedim. çifte standart resmen. biz okuldaysak onlar neden gidiyo. onlar gidebiliyosa biz neden durmak zorundayız??? cevabını bilen warsa söylesin

sisyphem' Alıntı:
Aslında şöyle bir ifade olabilir.

Okulun durumu ve ihtiyacı gözetilerek, okul yönetimi ve BT örğetmeni tarafından haftalık 30 ders saati olmak kaydıyla bir çalışma planı yapılır.

09-15 çalışma saati ikili eğitim gören okullarda işe yarar. Ama tekli öğretim görülen okullarda, hocamın dediği gibi farklı bir mesai saati uygulanabilir.

BT sınıfı kullanım planı yapıldıktan sonra, bu plan dahilinde, en verimli çalışma planı çıkartılır, bu plan dahilinde okulda bulunulur. Burda aslolan haftalık 30 saati geçmeme koşulunun bulunması.

Hem öğretmen, hem de idarecilerin su-i istimaline açık bir ifade olur belki ama, maksimum verim için bu yöntem daha etkili olabilir.

Hocam İstanbul'da 09-15 çalışıyorduk.(Mesai saatlerinin ilden ile değişmesi kötü tabii) Tekli öğretim gören okullarda öğle arasında BT sınıflarını kullanıma açıyorduk. Zaten okul çıkışı kurs ya da sosyal etkinlik oluyor. Ya da öğrenciler servisle döndükleri için okul boşalıyordu.

Dip Not: 3 senedir formatörlük yapıyorum. Mesai saatleri dışında, BT sınıfına oyun dışı bir amaç için gelen öğrenci sayısı 10'u geçmez.

"BT Rehber Öğretmeni"

üzerine yoğunlaşmayı teklif ediyorum arkadaşlar.

bt labaratuarının açık kalmasına da fazla takılmayalım, bence başarısız bir formatörlük görevi, 100 okul varsa bunların 10 tanesinde uygulanıyodur, onun da 2 tanesi verimli geçiyordur tahminim.

ayrıca mesai saatleri için 09:00 - 15 : 00 (haftada 30 ) veya bazı hocalarımın söylediği gibi ders saatlerinden arta kalan zamanları doldurarak. yani haftada 15 saat dersim varsa 15 saat te formatörlük işleri için toplam 30 saat sistemi.

8 - 17 mesaisi haftada 40 saat okulda, bıktım yahu. madem saat başı ücret (ekders) alıyoruz. versinler haftada 28 ayda 112 saat ekders herkes durur.

müdür ve yardımcısının 5 e kadar durması ile kimse kıyaslamasın lütfen. bırakalım onun bunun işini de kendi işimize görevlerimize bakalım.

saygılar

ankbote' Alıntı:
Hocam İstanbul'da 09-15 çalışıyorduk.(Mesai saatlerinin ilden ile değişmesi kötü tabii) Tekli öğretim gören okullarda öğle arasında BT sınıflarını kullanıma açıyorduk. Zaten okul çıkışı kurs ya da sosyal etkinlik oluyor. Ya da öğrenciler servisle döndükleri için okul boşalıyordu.
.

Ayrıca bu işin bir görevlendirme değil bir statü olması ve il, ilçe, müdür ve okullara göre değişkenlik göstermeyip temel disipline sahip olması gerekir.

Zaten kimi arkadaşımız çok rahat bir pozisyonda kimiside okuldan müdür den mem müdüründen ve binimum amirlerinden illallah etmiş durumda.

saygılar

Yeni haklar verilecekse bu haklardan Sözleşmeli Öğretmenler de yararlanmalıdır.
Eğer durum hiç değişmeyecek ve aynen böyle kalacaksa Sözleşmeli Öğretmenlere de formatör olma hakkı verilmelidir.

Bundan önceki BT öğretmenleri eski çizelgeye göre atandığı için, uzak köylerde çalışan BT öğretmenleri ders bulmak konusunda çevre köylere çok uzakta oldukları için maaş karşılığı olan 15 ders saatini doldurmakta sıkıntı yaşamaktadır. Bu öğretmenlerin tek çıkar yolu formatörlüktür. Aksi halde Sözleşmelerinin Feshi ile karşı karşıya kalacaklardır.

Geri