Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Sonuca Doğru ..! NET İFADELER

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında ghost tarafından paylaşıldı.


 1. **melike**

  **melike** Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeni:
  1
  öncelikle dersin zorunlu ve 2 saat olmasına uğraşıp o olmuyorsa Bt rehber öğretmenliğine evet desek..
   
 2. ebruböte

  ebruböte Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğeni:
  0
  bu ders zorunlu olmadığı sürece her zaman sorun yaşarız çünkü ; zorunlu olamayan bir ders öğrenciler ve hatta öğretmenler tarafından bile saygınlığa kalmayan ve ders seçimi müdürün insiyatifine kalmıştır.diyelim ki dersi tamamen kaldırdılar yada seçmeli ders olarak bıraktılar( ki biliyorsunuz artık sadece bu yıla mahsus 4 ve 5 lere seçilebiliyor gelecek yıl o da olmayacak ve yanlızca 6 7 ve 8 lere seçilebilecek) bu demek oluyor ki normlar düşecek tayin isteyecek olan arkadaşlar doluluktan dolayı tayin isteyemeyecek yani tayin konusunda da büyük bir maduriyet yaşanacak, teknik müdür yardımcılığına gelince adı müdür olduğu için idare sınıfında değerlendirilip mesai saatleride idareciler gibi olur diye düşünüyorum ki zaten bizim en büyük sorunlarımızdan birisi çalışma saatleriydi bence bu branş için yapılabilecek en iyi uygulamanın diploması olan bu dersin zorunlu hale getirilip ve aynı zamanda bt rehber öğretmeni tanımına alınarak çalışma saatlerimizin de tıpkı rehber öğretmenler gibi 9-15 olmasıdır.ve madem bu kadar rezil bir duruma soktular bundan sonra üniversitelerde bilgisayar öğretmenliği bölümlerini tamamen kaldırsınlar.
   
 3. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0
  :alkis:
   
 4. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0

  Bunun için hizmet içi eğitimler duzenlenebilir. Diksiyon,etik eğitimi,yangın sondurme eğitimi vereceklerine bunun eğitimini versinler bence. Gerçi bu kursu verecek kimse var mı yada bizden neyi ne kadar çok biliyordur tartışılır.
   
 5. keylogger

  keylogger Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar..;
  1) 6-7-8 lerdeki dersler zorunlu olmaz. Dersimiz sürekli düşüş yaşadı.Yaptıklarının hata olduğunun farkına varsalar bile geri adım atmazlar.BDE tabanlı eğitimi uygulamaya geçirmeye çalışıyor bakanlık.
  2) Bilişim Teknolojileri dersini kaldırmazlar.Öyle bir durumda branş değişikliği gibi durumlar söz konusu olduğu için kafalarını ağrıtmak istemezler.Üstelik SÖZDE BİLİŞİM ÇAĞINDA bilişim öğretmenlerine geçip de sınıf öğretmeni olma hakkı vermezler.SÖZDE biz çok önemliyiz ya!
  3) 6-7-8 lerdeki dersler seçmeli olarak kalır.İdare seçer ya da seçmez insiyatifinde olur.Satranç bile seçmeli dersten kaldırılmıyorken Bt yi de kaldırmazlar.
  4)Görev tanımımızı belirlemek zorundalar.Bir şekilde kendi alanımızda Bt Rehber öğretmenliği gibi bir pozisyona kaydıracaklar bizi..

  Branşı BT olup da dersin zorunlu olmasını istemeyecek kimse olamaz ama gerçekçi olup başımızdakilerin bizim hakkımızdaki düşüncelerini görmek ve ona göre davranmak gerekiyor.Bu yüzden
  Bizim gündemimiz görev tanımlamalarımız,çalışma şartları ve özlük hakları üzerine olmalıdır diye düşünüyorum.
  Saygılar
   
 6. elif

  elif Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  48
  Beğeni:
  0
  Tüm maddelere evet yeterki ne olduğumuz belli olsun.YETEEEEERRRR..
   
 7. erkebil

  erkebil Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  68
  Beğeni:
  0
  2. maddedeki microsoft bağımlılığı vurgulanmalı ve yerli malı pardus ve açık kaynak uygulamalarına yönlerdirme sağlanmalı.... türkiye'nin bilişim teknolojilerinde kendi kendini idare eder hale gelerek kamularda da bunlar kullanılabilir daha sonra.. 8)
  (Almanya gibi. Suse linux ve open office vs..)
   
 8. elif

  elif Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  48
  Beğeni:
  0
  Hocam aynen katılıyorum fikirlerinize zaten boş derse gönderdiler beni iyice canım sıkıldı formatör=joker bağlamından ben anadolunun ortasından yetişemiyorum cebite falan tam destek yanınızdayız haykırın sesimizi
   
 9. simpleLife

  simpleLife Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  332
  Beğeni:
  2
  arkadaşlar bt rehber öğretmeni yada teknik müdür yardımcılığından ziyade derslerimizin zorunlu olması konusunda yüklensek daha sonra bu konulara girsek daha iyi olacak sanırım.

  öğretmenler toplantısında olan bi olayı anlatayım... farklı bıranşta ek dersini tamamlayaman öğretmenlerimizde bulunduğu için müdür bey öğretmenlere seçmeli ders olarak hangi dersi seçmek istediklerini sordu ve daha sonra bilgisayar öğretmenimiz maaş karşılığını dolduramıyacak onuda düşünerek bilişim teknolojilerini seçmeyi öneriyorum...yani düştüğümüz durum ortada en yüksek puanlarla gel atan....
   
 10. mustafa_ogr

  mustafa_ogr Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  271
  Beğeni:
  2
  Bilişim Teknolojileri dersi, 4. ve 5. sınıflarda bilgisayar okur yazarlığını öğretmeye yönelik zorunlu bir ders olmalı ve 6.7.8. sınıflarda ise "Diğer derslerle ilgili projelerin geliştirileceği bir Uygulama dersi şeklinde zorunlu bir ders" haline getirilmelidir.

  Örneğin 6. sınıfta artık bilgisayar okur yazarlığı sıfatına gelmiş bir öğrenci, Proje Uygulaması dersi kapsamında Biz BT öğretmenleri rehberliğinde, örneğin Fen ve Tek. dersinden bir konuyu internet veya dijital yazılımlardan araştırıp sunu veya form haline getirerek projeler hazırlamalı... Proje Uygulaması dersinin içeriği bu şekilde olmalı. BT öğretmeni yine ders dahilinde öğrenciye rehberlik etmeli.

  Aksi halde, Formatörlük veya BT rehberliği bizi tamirci statüsünden kurtaramaz.!!
   
 11. uxexes

  uxexes Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Şubat 2010
  Mesajlar:
  197
  Beğeni:
  0
  arkadaşlar herkesin aynı şeyleri talep etmesi imkansız ama her ne karar alnırsa alınsın şu anki durumdan daha iyi olacağı kesin. bilişimciler olarak bu gidişe bir dur dememiz gerekiyor bence :!:
   
 12. simpleLife

  simpleLife Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  332
  Beğeni:
  2


  güzel bir yaklaşımm
   
 13. mustafa_ogr

  mustafa_ogr Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  271
  Beğeni:
  2
  Öğrenciler ne kadar evde veya çevresinde bilgisayar kullanarak güya bilgisayardan haberdar olsa da, kaçı bir konuyu düzgün bir şekilde sunu haline getirebiliyor? kaç tanesi ulaşmak istediği bilgiyi en kısa ve en doğru olarak internetten bulabiliyor?...vs.
  Bırakın öğrencileri, bazen seminerler alıyoruz, müfettişlerin hazırlamış oldukları sunularda en basit ilkelerden renk uyumu bile eksik kalıyor, abuk sabuk gereksiz dikkat çeken resimlerle dolduruluyor.

  Yani ne olursa olsun öğrencilerin gerçek anlamda bilgisayar okur-yazarlığını öğrenmeleri için en azından birinci kademede BT dersi almaları gerekir. Ve yine en az ikinci kademede de bu bilgisini uygulamaya geçirerek pekiştirmesi gerekir ki ileri yıllarda alacağı eğitimde daha nitelikli olabilsinler.

  Netice olarak kesinlikle BT rehber öğretmenliği veya Teknik Md. Yard. bizi tamirci statüsünden kurtaramaz ve 4. 5. sınıflarda Bilgisayar okur yazarlığının öğretildiği zorunlu bir ders, ikinci kademede de bu bilginin kullanılacağı Proje uygulamalarıyla doldurulan bir başka zorunlu ders olarak devam etmelidir..!
   
 14. sinerjique

  sinerjique Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  521
  Beğeni:
  0
  Özlük hakları rehber öğretmenlerle aynı olan görev tanımı tam olarak yapılan BT Rehber Öğretmenliği bizim için biçilmiş kaftan.

  Dersimiz özeleştiri yapmak gerekirse bu müfredatla bu imkanlarla zorunlu 2 saat hale getirilirse tamamen boş geçecektir.Çünkü dersimizin içeriği hem çok boş, hem de yurt çapında bütün okullarda BT labı yoq.
  Ben bu bölümü bilgisayar öretmeni olup çatır çatır dersimi yapmak istiyorum diyen arkadaşlar lütfen küçük okullarda çalışan ve full ek derse ihtiyacı olan öğretmenleri de düşünün.Bulunduğum ilçede 30 saat derse girebilmem için en az 3 okula gitmem gerekiyor.1 sene görevlendirmeyle başka bi okulda çalıştım ve ne kadar zor olduunu gördüm eminim bi çoğunuz da ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur.Sonuçta günde 6 saat okulda olacak şekilde okulda olmamız hiçbirimizin aile hayatını olumsuz etkilemez aksine full ekders alırız.
   
 15. bilöğretmen79

  bilöğretmen79 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  317
  Beğeni:
  2
  Ders bence de zorunlu olmalı ve her sınıfta haftada 2 saat olmalı tam gün okulda durma kesinlikle kaldırılmalı ve hangi saat aralığında çalışacağımızda resmi olarak belirlenmeli diye düşünüyorum.Böylece müdürler kafalarına göre gel git diyemezler...
   
 16. oktuns

  oktuns Site Gezgini

  Kayıt:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  53
  Beğeni:
  0
  BT Rehber öğretmenliği en iyi pozisyon gibi ...
   
 17. undomiel

  undomiel Site Gezgini

  Kayıt:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  88
  Beğeni:
  0
  arkadaşlar bt rehber öğretmenliği en iyi çözüm bencede ama ne istediğimizi birilerine duyurmalıyız!!!!
   
 18. angel_33

  angel_33 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  262
  Beğeni:
  1
  öyle bir branş seçmişizki okulda birşekilde her türlü bilgisayar işleriyle uğraşıyoruz formatör olsak da olmasak da.
  1 saat 1 saat derse girmekten bıktım.İyi bir düzenleme istiyorum artık. dersleri 2. kademede 2 saat zorunlu yapsalar bile maaş karşılığını anca doldururuz.rehber öğretmenler gibi bir düzen getirsinler istiyor çoğunluk.Artık her sene her sene ne olacağız diye düşünmek istemiyorum.önümü göremiyorum bıktım sıkıntıdan ne biçim bir iş bu ya!
   
 19. mahmutkars

  mahmutkars Site Gezgini

  Kayıt:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  48
  Beğeni:
  0
  Kesinliklikle sana katılıyorum.Zorunlu ders olmalı.Formatörlük filan hikaye.Bizler öğretmeniz arkadaşlar.Tamirci değiliz.
   
 20. reyhan85

  reyhan85 Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  8
  Beğeni:
  0
  acaba 2.döneme bu durum düzelirmi????4,5 lerde zorunlu 2 saar, 2.kademedede zorunlu olur işallahh olsun artık mağdur olmayalım,2.döneme düzelir işallah bu durumlar
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal