Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Sonuca Doğru ..! NET İFADELER

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında ghost tarafından paylaşıldı.

1. ey1983

ey1983 Aktif Üye

katılımcı arkadaşlar şu anda sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı tehlikeyide dile getirin.serbest etkinlik düzenlemesiyle 15 saati tamamlayamayıp 2 ay içinde sözleşmeleri fesh edilecek

2. angel_33

angel_33 Seçkin Üye Seçkin Üye

son hali çok güzel olmuş hocam..
    inşallah bu yazdıklarınız gerçekleşir:)

3. akin79

akin79 Aktif Üye

Müdür yardımcılığı gibi birşey olursa eğer isminin başında teknik olmasın arkadaşlar. Bu teknik meselelerden çok çektik. BT den sorumlu müdür yardımcısı kulağa daha hoş geliyor sanki. :lol:

4. ghost

ghost Site Admin Yetkili Kişi

Sonmez hocam dediklerinize katılmakla beraber artık hem iş hem kişisel bilgisayarlarda kullandığımız programların ülkemiz yazılımcıları tarafından geliştirilmesi ve geliştiren yazılımcılarımızada destek verilemsi gerekir diye düşünüyorum.

Örneğin çoğumuz okullarımızda netsupport kullanıyoruz. Buna benzer bir programı bizim yazılımcılarımız rahatlıkla geliştirebilir. Örneğin akınsoftun cafe programı bile az çok işe yarıyor. Bu geliştirilerek okullarımıza meb tarafından sağlanabilir.

Bugün siemens, intel gibi devler yarı iletkenin tarihini yazmış firmalar. Bu firmalarla donanım konusunda yarışmak gerçekten hayalleri bile zorlamak gibi. Bizim ülkece yapmamız gereken en doğru hareket kesinlikle yazılım alanında atılacak hamleler. Yazılım çok fazla masraf istemez. Aslında ister ama ne yapalım, köprüyü geçene kadar :roll: Zaten kişilerin eğitildiği öğretim ortamlarında bu yazılımlar olacaktır.. Şunuda bilmek gerekir , yazılımcılara destek vermek için lisanslı programlar kullanmamız gerekir. Kişi günlerce uğraşır program yapar ancak biri çıkar 3 günde programı kırar. Bu vatandaşın içinden tabiki bir daha iş yapmak gelmez. Şahsen üyelerden yasal olmayan program paylaşımı mesajını alırsam ilgili konuyu siliyorum.

İnanıyorum bu ülkede nice cevherler var ancak bilmeliyiz ki çoğu yurtdışına şimdiden çıkmış durumda..

Diğer bir sorunumuzda bilgisayar destekli eğitim için materyal sıkıntısı. Mebvitamin gerçekten takdir edilecek bir yapıt. Ancak bu ve benzeri ortamların geliştirilmesinde devletin teşvik edici bir rol oynaması gerekmekte. Örneğin öğrencilerimiz evden bu sisteme bağlanmak için yıllık belli bir miktar para ödüyor ve çoğu veli bu parayı veripte bu sisteme kayıt olmuyor. Oysaki MEB bu öğrenciler adına belli bir anlaşma yapabilir.Tamam mevcut bir anlaşma var ancak öğrenci okulundan bağlanabiliyor. TTelekom ile daha sıkı bir pazarlık yapılabilirdi yada TT aradan çıkarılıp kendisi masaya oturabilirdi.

Diğer bir konu ise bizler eğitim materyali hazırlama konusunda eğitimler aldık. Ancak kendi materyalini hazırlayıp eğitim öğretimin hizmetine sunan öğretmen sayısı azınlıktadır.

Bence daha çok alacak yolumuz var. Öncelikle kendi yazılımlarımızı geliştirmekle başlayabilir, kendi materyallerimizi hazırlayabilir, sonrasında yeni yeni ürünler otaya koyabiliriz.

5. ghost

ghost Site Admin Yetkili Kişi

YENİ EKLENEN 6. MADDE

• 6- Kadrolu BT öğretmeninin yaralandığı tüm haklardan Sözleşmeli BT Öğretmenleri de yararlandırılmalıdır.
      BT öğretmenlerinin "Bilgisayar destekli eğitime daha fazla önem vermeleri" gerektiğinin vurgulandığı bir zamanda, sözleşmeli öğretmenlerimizin BT formatör öğretmeni olarak görevlendirmelerinin yapılmayışı bu noktada ikilem oluşturmaktadır. Kalkan derslerimizle beraber maaş karşılığını dahi dolduramayan ve aynı zamanda BT formatör öğretmeni olamayan sşözleşmeli öğretmenlerimiz için bir an önce çareler aranmalıdır.

6. eagle_71_40

eagle_71_40 Üye

7. formatc

formatc Site Gezgini

Arkadasım bt dersine baska bırans girsin demedim. Önyargılı ve benmerkezcilik olduğu için kavrayamamıssınız. 1990 lardan beri çeşitli isimlerde eğiticilik ve farklı isimlerde zaman zaman kurslarla sınavla branş dısında ebitefo alındı.doğru yada yanlıs tartısılabilir.içi bosaltılmıs bir formatörlüğü tartısmak yerine sen bu işi yapanlarla alay ediyorsun. Okuldaki arkadaslar girecek ders bulamıyor norm kadro fazlasına dusuyor, sozleşmeliler hak iddia edemiyor senin gundeme getirdiğin konuya bak. Son olarak tekrar ediyorum,okul formatörlüğü bilişimci olması,eğiticilik ise sınavla orta duzeyde bilgisayar yeterliliği olan bunun yanısıra proje yeterliliği, sozel ifade, yabancı dil yeterliliği gibi baska alanlarda da yeterli olan kişiler tarafından secilmelidir diye dusunuyorum.Elbette kimse kursla bt öğretmeni olsun demiyoruz. Öğretmenliğin her alanı kutsaldır gereklidir.
    saygılarımla..

8. volkanselvi

volkanselvi Üye

Saygıdeğer arkadaşlarım hepinize selamlar.
    Bir süredir yazılanları ilgiyle izliyorum. Herkes düşüncesini paylaşıyor. Büyük nimet.

Müsaadeniz olursa ben de naçizane düşüncemi paylaşmak istiyorum. Bunu yaparken de hiçbir arkadaşımı incitmek istemiyorum,
    bu nedenle istemeden de olsa kimseyi bir zerre kadar bile incitirsem önceden özür diliyorum.

Ben bir sınıf öğretmeniyim. Bilgisayarla ilkokul yıllarımda (1988 civarı) tanıştım. Amstrad, C64 gibi makinaları siyah beyaz TV lere bağlayıp Basic dilinde oyunlar yazıyordum. Daha sonra Amiga ile devam edip x86 ailesinin gelişimine şahitlik ettim. Bu arada matbaacılık işleri ile uğraşan arkadaşlarımın ofislerinde MAC leri gördüm. İlk üniversitemi İstanbul'da okurken Sun Solaris ve IBM AS serisi ile tanıştım. Kuvvetli esen rüzgarların insanı nerelere götüreceğini bilemiyoruz. Sınıf öğretmenliği bölümünü bitirip yüksek lisans kazandım. 2008 yılında EBİTEFO sınava girdim. İl birincisi oldum. KPDS Yabancı dilden 85 puan aldım. Halen Edirne ili EBİTEFO olarak görev yapıyorum. Şimdi bazı arkadaşlar diyorlar ki sınıf öğretmenleri bu işi yapamaz/yapmasın. Onlara tek sözüm : Eyvallah.

9. mtoker58

mtoker58 Site Gezgini

ortak bir fikre varıldıysa bunu sendiaklara sulanım onlar bunu kabul edecektir.
    geçen yıl sendikanın üst yöneticinse bu formatörlükten bahsetmiştim oda kimi kalkısın diyor, kimi kadrolu olsun diyor, kimiside böyle iyi diyor. öncelikle uzaşma şart

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal