Sosyoloji mi Felsefe mi?

Kodla Büyü

hyenali

Aktif Üye
Arkadaşlar herkesi yan alan diye bir şey çıkarıp bölüm değiştirttiler. Ben de sınavsız ikinci üniversite okuyumayı düşünüyorum. Ama Sosyoloji mi Felsefe mi okusam karar veremedim. Rehber öğretmen olmak istiyorum. Nöbeti yok kendi ait odaları var yani çok rahatlar. Bizim okulumuzda geçen sene rehber öğretmen yoktu ve onun işlerini ben yapıyordum (biliyorsunuz zaten bütün angarya işler bizlere yüklenir) o yüzden okumaya karar verdim ama hangisi olacağına karar veremedim. Fikir verir misiniz?

felesefe okusan bile rehber öğretmeni olamazsın ki...ama soruna cevap olarak felsefe daha mantıklı...
branş değiştirip felsefe öğretmeni olabilirsin ama sosyoloji öğretmeni diye bişey yok...
bu arada ben tarih bölümünü seçtim...aof sitesinden ders kitaplarını indirip şimdiden ders çalışmaya başladım biile :)

Ben de felsefe seçecek gibiyim ama rehber öğretmenlik yok ki aöf de. o yüzden felsefe okuytacağım sonra rehber öğretmen olurum rahatıma bakarım :))

Sosyoloji okuyan birisi felsefeden yüksek lisans yaptı ve geçen sene rehber öğretmen olarak atandı ama bu hakkı her zaman verirler mi bilmiyorum.

Bende felsefe mi adalet mi okuyayım diye düşünüyorum .

benim sosyolojide son senem hocam. sosyoloji öğretmenliği diye birşey yok ama felsefe grubu diye geçiyor zaten hepsi. felsefe derslerine girebiliyor.felsefeyle pek farkı yok ama bence ders içerikleri bakımından felsefeden daha iyi, alan değişikliği konusunda ise meb in çizelgesi var ttkb nin çizelgesinde öğretmen liselerinde meslek derslerine girebilir diyor. belki ordan bi alan değişikliği olabilir. rehberliğe geçiş normalde her ikisinden de yok. ama dönem dönem atamalar olmuş. yine olabilir. zaten psikoloji ve felsefe derslerinden de baya bi kredi alıyoruz. bunun avantajı olur sanırım.

bir de aof artık dönemlik kredili sisteme geçti. aklınıda olsun. her dönem ortalama 30 kredilik ders alıyoruz. 15 kredi de üstten alma hakkımız var. ben bu sayede 3 yılda bitiriyorum. ama en büyük dezavantajı yeni bir bölüm olması . dersler bazzen cidden zorlayabiliyor ve elimizde birçok ders için örnek soru bile olmuyor. tabi sizin için bu durum farklı olacak en azından.

felsefe bana kafayı cozutturur o yüzden tarih diyorum...insan biraz da sevdiği ve ilgilendiği ve yapabileceği dersi seçmeli...en mantıklısı edebiyattı ama asla okuyamam bu bölümü

SoNMez hocam teşekkürler bende sosyoloji ye yatkındım şimdi iyice karar vermiş oldum. Okulumuzdaki rehber öğretmene sormuştum o da sosyoloji dedi çünkü ileride aile hekimleri gibi aile sosyologları olacakmış rehber öğretmenin aile ile ilgileneni sanırım bende şu angarya işlerden sıkıldığımdan okumak istedim. Okulda sanki başka öğretmen yok bizileri her işe koşturuyorlar. diğerleri de izliyor öyle özellikle de rehber öğretmen o yüzden kafayı taktım bu kadar

Su an felsefe ve sosyolojiden rehber öğretmenliğe geçiş var sanırım. Bu başlık 2 sene önce açılmış. O gün başlığı Çaçan arkadaşlara şimdi ben soruyorum felsefe yı mi tavsiye edersiniz yoksa sosyoloji yimi? Su an 2 . sınıfta falan olmalısınız. Ben de alan değiştirebilirim. 2. Üniversite cazip bi fikir gibi geliyor.. Belki 4 sene sonra da rehber öğretmenliğe geçiş olur ne dersiniz. Böyle bi yola başvurmaya değer mi?

Felsefe ya da sosyolojiden rehber öğretmenliğe geçiş için belli sayıda belli derslerden krediniz olması gerekiyor. Açık öğretimde bu krediler olmadığı için AÖF mezunlarının rehberliğe geçmeleri pek mümkün değil gibi.

ben mezun olalı 2 yıl oldu. şuana kadar hiçbir artısını görmedim. tabi bi girişimim de olmadı ama şundan eminim ki rehberliğe geçiş diye bir şey yok. zaten olması büyük haksızlık olur bence. ama daha önce de söylemiştim felsefe grubu öğretmenliği ve and. öğretmen lisesinde alan dersi öğretmenliği hakkı var. TTKB nin çizelgesine bakarsanız orda hangi branş için hangi derslere kaç kredi istediği yazıyor ve felsefe de sosyoloji de rehberlik için gereklilikleri karşılamıyor.

aynen sınıf öğretmenlerine geçen yıllardaki alan değişikliği gibi sosyoloji mezunlarına da rehberlik açtıkları olmuş daha önce. tekrardan olur mu olmaz mı kimse bilemez. ama normal şartlarda yok .

Geri