Spot LED Tamiri

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Spot led ve led ampüllerin nasıl tamir edilebileceğini anlatmaya çalıştım yararlı olması dileğiyle.

• Beğen
Tepkiler: nmk
Videoyu göremedim müdür. BBNET'e yüklemedin sanırım. Benim normal duya takılı olan bir led lamba geçenlerde söndü. Plastik yuvarlak kısmını çıkardım. İçindeki kondansatör şişip patlamış galiba. Ancak içindeki devreyi nasıl çıkaracağımı bulamadım. Alttaki metal kısım çıkmayacak şekilde mi monte edilmiş nedir :D Şok yada A101'den almıştım. Sakura marka. Kartı zarar vermeden sökmenin bir yolu var mı acaba?

Videoyu göremedim müdür. BBNET'e yüklemedin sanırım. Benim normal duya takılı olan bir led lamba geçenlerde söndü. Plastik yuvarlak kısmını çıkardım. İçindeki kondansatör şişip patlamış galiba. Ancak içindeki devreyi nasıl çıkaracağımı bulamadım. Alttaki metal kısım çıkmayacak şekilde mi monte edilmiş nedir :D Şok yada A101'den almıştım. Sakura marka. Kartı zarar vermeden sökmenin bir yolu var mı acaba?
BBnete yükleyeceğim daha fırsat bulamadım eğer videoyu izlersen sorunu görürsün kondensatör şişmesi bir olasılık ama senin sorunun %99 videoda anlattığım problemdir. Eğer karta ulaşmak istersen üstten plastik kapağı yani o yuvarlak alanı çıkardıysan dairesel alanın etrafında yapıştırıcı bir madde görürsün burayı ince bir tornavida ile hafiften kazı ve tornavidanın ucu ile çıkarmaya çalış hafif bir zorlamadan sonra çıktığını görürsün eğer yapamazsan resmini çekip gönder üzerinde anlatayım.

• Beğen
Tepkiler: omd
Hocam benim evin asma tavanına LED doseyecegim senin anlatımına istinaden lakin asma tavanına içine baktığımda LED motorunu baglayacagim kablolar görünmüyor ? Yardımcı olur musun

Hocam LED döşemek istiyorum asma tavana lakin asma.tavanin içine baktığımda kablolar görünmüyor ?

Yeni teslim evlerde Kablo tesisatı çekilmişsede genellikle elektrikçiler bu tür işlerde işin devamını kendilerine yaptırmanız için ufak hileleler yapabilirler. Sonuç olarak kablolar basit bir şekilde gizlenmiş olabilir. Bir merdiven yardımıyla detayli incelemek lazım.

Hocam LED döşemek istiyorum asma tavana lakin asma.tavanin içine baktığımda kablolar görünmüyor ?
Boattan asma tavanın içerisine kablo gönderiliyor. Elektrikçinin incelemesi lazım eğer gerekiyorsa ki çoğunlukla boattan asma tavana doğru matkap ile deldikten sonra kablo gönderiliyor. İşin standardında bu kablolar çekilmiyor ekstraya girdiği için genelde ev sahiplari farklı elektrikçiler getirip yaptırıyor. Deneyimizin varsa kendiniz yapın ama eğer yoksa uzak durun.

Deneyimler yaparak elde ediliyor diye düşünüyorum bir yerden başlamak gerekmez mi üstadım ?

Deneyimler yaparak elde ediliyor diye düşünüyorum bir yerden başlamak gerekmez mi üstadım ?
Hocam bu konuda hem fikiriz fakat 220 Volt tehlikelidir eğer ben yapacağım diyorsanız yapabilirsiniz. Spot takılı ise ve tek düğme ile açıp kapatacaksanız işiniz kolay. Şalteri indirin hemen bir spotu çıkarın arkasında faz ve nötr kabloları olacak led alanından yıldız tornavida ile bir delik açın ardından bu spota bağlı olan elektiriğe led için iki kanallı 0.75 denen kabloyu bağlayın ardından led trafonuza N yazan yere nötr F yazan yere fazı eğer varsa toprak hattını bağlayın. Toprak hattı yoksada sorun değil. Ledlarin bantlarını çıkarın döşemeye başlayın trafondan başlayarak eğer şerit lediniz (standar 5 metreler) yeterli gelmez ise ikinci 5 metre ile diğer led bitimine lehimleyin led döşeme bitince trafoda çıkış yerine bağlayın + (artıya) - (eksiyi eksiye). Eğer sormak istediğin farklı bir şey olursa buralarda oluruz. :)

Geri