SSD Disk alayım mı?

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. P8400/2.26 ghz çift çekirdek işlemcili, gt 9600 ekran kartlı, 4 gb ramli dizüstü bilgisayarıma ssd disk almayı düşünüyorum. bu aralar performansdan bayaa düştü. ne dersiniz ssd disk aldığıma değer mi? bilgisayarımda hız artışı ciddi manada olur mu?

ssd alırsanız hız illaki artacaktır hocam muhtemelen bilgisayarınızın en yavaş çalışan birimi sabit diskiniz

gözlü görülür fark yaşarsınız

aleyküm selam hocam. aynı özelliklerde bendede bir lenovo var(ama benimkinin ekran kartı yok:( benimde aklıma çok geldi ssd almayı çok düşündüm ama aldıktan 2 sene sonra bozulacağını düşündükçe vazgeçtim :(

Alın hocam. ben 6 yıldır kullandığım bilgisayarıma taktım. önceleri 2 dakikada açılırken şimdi 40 sn de açılıyor.

durduğun kabahat ....10 yıllık laptopa ram ve ssd takviyesiyle win10 kurdum canavar gibi

Bence Alma kıyasla ilk önce araştır.
alacaksın da ne yapacan zararı çook oluyor ...

1 hdd çalışma sesini duymuyorsun. içinde disk yok ya
2 laptop düşsede kırılsada tak fişi Windows çalışıyor umursamaz oluyorsun.
3 bilgisayar iki kat hızlanınca yeni bilgisayar alma hevesin kaçıyor.
4 okuma yazma hızı artınca elinde flaşh diski işe yaramaz görüp 3,0 flash alıyorsun.
5 ssd alınca laptopun içindeki hdd yi taşınabilir yapmak için disk kutusu alıyorsun ayrıyetten masraf... pahalı değil ama olsun.
6 120gb şu zaman için ideal fiyat ama 500gb alamıyorsun pahalı . gerçi benim zamanımda 60 gb ideal fiyattı 60 lık aldım dı.
7 ısınmıyor bunun kışı da var üşüdük napacaz. vizontele de ki gibi ateş yaktınız diyo onlarda üşüddük :) :))

8:) corsair marka tek geçerim.

bloodtwister' Alıntı:
aleyküm selam hocam. aynı özelliklerde bendede bir lenovo var(ama benimkinin ekran kartı yok:( benimde aklıma çok geldi ssd almayı çok düşündüm ama aldıktan 2 sene sonra bozulacağını düşündükçe vazgeçtim :(
benim masaüstünde team marka ssd var. 4 sene oldu. sorunsuz kullanıyorum. İki senede bozulacak bir şey değil ssd hocam. Korkun ondan yanaysa çekinme bence.

diğerlerinden pahalı olabilir ama samsung evo 850 hatta garantisi uzun olsun dersen evo 850 pro serisi al derim.

ssd diklerin üzerindeki okuma yazma hızları sıralı okuma yazma hızlarıdır ama güncel işlerimizin bir çoğu rastgele okuma yazma hızına bağlı.
bu değer ssdlerde iops olarak belirtiliyor ama satış sitelerinde bu değer pek gösterilmiyor. ürünlerin resmi sayfalarından yada test merkezlerinden bakabilirsiniz.

durduğun kabahat 2 yıldır kullanıyom bomba gibi. en ucuz olanını al pahalı olanlarla tek farkı kopyalama hızı o da senin için önemli değil zaten anakartınız büyük olasılık sata 3 değildir o hıza ulaşmaz gereksiz.
en ucuz ssdnin rastgele erişim hızı normal hddnin 20 katıdır. piyat pahalandıkça bu oran değişmez sadece dosya kopyalama süresi düşer .

mutlaka alın hızınız gözle görülür artacaktır. sizinkiyle benzer özelliklerde dizüstü olan bir arkadaş aynı durumdan yakınıyor ve bilgisayarı değiştirmek istiyordu. ona linkteki intel pro 2500'ü aldık ve performansı görünce isteğini uzun bir süreliğine erteledi :D

normalde 850 evo tavsiye ederdim fakat bu ürün bu fiyata intel olması, 180gb olması ve neredeyse aynı aktarım hızlarına sahip olmasıyla şu an en mantıklısı. satıcı da çok ilgili hemen kargoya verdiler ertesi gün elimize ulaştı.

http://urun.n11.com/hard-disk/intel-pro ... P129239463

Ben yaklaşık 3,5 sene önce Silicon Power marka 120 GB SSD almıştım.Yaklaşık 2 hafta önce durduk yere çalışmamaya başladı. Sanki fişi çekilmiş hasta gibi birden durdu. Eski hard diski taktım ama attan bırak eşşeği kaplumbağa binmiş gibi oldum.Bilgisayarı açasım gelmiyor.Yeni bir SSD almayı düşünüyorum.

Bozulmaz dedikleri SSD bozuluyormuş bu arada.

Gecen ay n11 de kupon ve kart kampanyası ile 250 tl ye samsung 240 gb 850 evo aldım.bilgisayarda muthiş değişiklik var.bu konu da 850 evo tavsiye ederim

bende samsung 850 evo kullanıyorum tavsiye ederim. Kesinlikle gerek windows gerekse uygulamaların açılış hızı epey farkediyor. Ssd siz bilgisayar kullanmam bu devirde...

120 gb kingston hyperx savage (bütçeniz uygunsa 240 gb tavsiye ederim.İleride pc değişince yine kullanırsınız.) tavsiye edrim. Sebebi
1-kutu içinde orijinal acronis true imaj yazılımı çıkıyor.
2-ssd yi masaüstü pc ye takmak için aparat çıkıyor.
Ben 2007 model laptopta 120 gb lık olanı kullanıyorum.Sata 1 destekli olmasına rağmen sonuçlar harika.
n11 de kampanyalar var.mobilden 11 tl indirim veya hediye çekleri falan takip ederseniz uygun fiyatlı alabilirsiniz.

N11 de ben 133 tllek çeki 88 tlye aldım 11 kasımı bekliyorum. Hergün tbtakip edin güzel çekler satılıyor. Bugünki çok cazipti ama alt yimit vardı alışverişte

2009 model asus bilgisayarıma aldım. benzer özelliklere sahip sizin bilgisayar ile. 120gb sandisk 2 aydır kullanıyorum. gayet memnunum iyiki almışım. hepsiburada dan 100tl ye gelmişti hediye çeki ile birlikte.

06Davut' Alıntı:
Bence Alma kıyasla ilk önce araştır.
alacaksın da ne yapacan zararı çook oluyor ...

1 hdd çalışma sesini duymuyorsun. içinde disk yok ya
2 laptop düşsede kırılsada tak fişi Windows çalışıyor umursamaz oluyorsun.
3 bilgisayar iki kat hızlanınca yeni bilgisayar alma hevesin kaçıyor.
4 okuma yazma hızı artınca elinde flaşh diski işe yaramaz görüp 3,0 flash alıyorsun.
5 ssd alınca laptopun içindeki hdd yi taşınabilir yapmak için disk kutusu alıyorsun ayrıyetten masraf... pahalı değil ama olsun.
6 120gb şu zaman için ideal fiyat ama 500gb alamıyorsun pahalı . gerçi benim zamanımda 60 gb ideal fiyattı 60 lık aldım dı.
7 ısınmıyor bunun kışı da var üşüdük napacaz. vizontele de ki gibi ateş yaktınız diyo onlarda üşüddük :) :))

8:) corsair marka tek geçerim.

hocam sen beni güldürdün Allah da seni güldürsün :)

Samsung 750 EVO 250GB a ne dersiniz arkadaşlar fiyatı daha uygun 850 evo ile arasında ciddi bir fark göremedim

http://urun.gittigidiyor.com/bilgis...*****&ggap_n=akakce&scxid=14489-145823-2357-0

Samsung iyidir hocam bütçene uyuyorsa 750 evo yu al pişman olacağını sanmıyorum. Daha pahalı versiyonları ile aradaki fark çok hissedilir olmayacaktır diye düşünüyorum. İlk aldığım ssd ekonomik bir modeldi ama muhteşem fark oluyor eski hdd ye göre. İkinci aldığım ssd ona göre daha hızlı ama arada bariz fark yok son kullanıcı açısından. Tavsiyem bütçene uygun bir model aman.

görebildiğim tek fark samsung 850 evo 5 yıl sınırlı garantili, 750 evo 3 yıl sınırlı garantili. başka bir fark varsa paylaşabilir misiniz? birde bu sınırlı garanti nedir acaba?

bende gaza gelip sandisk ssd alıp değiştirmiştim çok farketti hızı.. tavsiye ederim. normal harddiski de ssd kutusu alıp laptop cd-rom kısmına taktım. işletim sistemi ssd de olunca cok daha hızlı.

buyey' Alıntı:
görebildiğim tek fark samsung 850 evo 5 yıl sınırlı garantili, 750 evo 3 yıl sınırlı garantili. başka bir fark varsa paylaşabilir misiniz? birde bu sınırlı garanti nedir acaba?

750 evonun yazma dayanım ömrü 35TB(3yıl garanti) 850 evonunki 75TB(5yıl garanti) , 850pro nunki 150TB(10yıl garanti)

bayense' Alıntı:
buyey' Alıntı:

750 evonun yazma dayanım ömrü 35TB(3yıl garanti) 850 evonunki 75TB(5yıl garanti) , 850pro nunki 150TB(10yıl garanti)

tek fark bumu hocam?

buyey' Alıntı:
bayense' Alıntı:
buyey' Alıntı:

tek fark bumu hocam?

850de 250gbden itibaren cache belleği 512MB
750de 256MB
Pratikte ne kadar farkeder bilmiyorum ama benim için önemli olan yazma ömrüdür.

Ayrıntılı bilgi
http://www.storagereview.com/samsung_750_evo_ssd_review
http://www.storagereview.com/samsung_ssd_850_evo_ssd_review

Geri