Staj Yeri Sorunu...

Kodla Büyü

Btrgs

Seçkin Üye
Seçkin Üye
12. sınıfların işletmelerde beceri eğitimi dersi kapsamındaki staj yerleri sürekli problem malumunuz.
ama benim için en büyük problem iş yeri bulma sorunu
bulunduğum ilçe çok büyük bir ilçe değil
hastane almıyor
ptt almıyor
tedaş almıyor
belediye almıyor
milli eğitim almıyor
bankalar almıyor
yaz boyunca kafamı kurcaladı durdu beynimi yedi bu konu.
11 öğrencim var 8 ine yer buldum ama 3 ü ne yer bulamıyorum

SİZLER BULUNDUĞUNUZ YERLERDE NASIL BULUYORSUNUZ İŞLETMEYİ ARKADAŞLAR
SIRF BU KONU VE BÖLÜMÜN AÇILIP AÇILMAMASI YÜZÜNDEN İLLALLAH DEDİM
TAVSİYELERİNİZ BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
TEŞEKKÜRLER.

Çoğu yerde benzer durum var hocam. Şimdi bir de bazı kurumlar kariyer kapısı üzerinden almaya başladı onlarda da nisan gibi bitiyor yerleştirmeler.

İlçeniz ne büyüklükte bilmiyorum ama saydığınız kurumların dışında aklıma gelenler: sgm, işkur, ticaret odası, ziraat odası, esnaf kefalet koop, enerji kurumları, türk telekom, bilgisayar teknik servisler, reklamcılar, yerel gazeteler, ajanslar vs olabilir

12. sınıfların işletmelerde beceri eğitimi dersi kapsamındaki staj yerleri sürekli problem malumunuz.
hastane almıyor
ptt almıyor
tedaş almıyor
belediye almıyor
milli eğitim almıyor
bankalar almıyor

TEŞEKKÜRLER.
Bizde belediye alıyor ve oraya bir miktar öğrenci gidiyor. Belediyeler siyasi kurumlar hocam veliler gidip zorlarsa alır bence. Belediyede Tanıdığı olan pek çok veli vardir.

öğrencinin tanıdıklarına, akrabalarına sorsunlar. geçen sene 2 öğrencimizi alan işletme bu sene özel okulla anlaşmış, ihtiyacımız yok demiş öğretmen arkadaşa. ama bir öğrenci tanıdığı vasıtasıyla oraya gidecek bu sene. e hani senin ihtiyacın yoktu. maalesef bu işlerde de ahbap çavuş ilişkisi var, her yerde olduğu gibi.

12.sınıfların ibe kariyer kapısına entegre olması gerektiğini düşünüyorum.Ülke sathında problemin çözülmesi için kamuoyu oluşması lazım ki çözülsün.

aslında işletmeler işi bilmiyor
haftanın 3 günü
istediğin her işi yaptırıyosun
sigorta derdin yok
cebinden 1000 lira civarı para anca çıkıyor
daha ne istiyon anlamıyom ki
biz verelim deyince hepsi ağa paşa kesiliyor
sinir oluyorum

Mesem olayı geldiğinden beri işletmeler onu tercih ediyor çünkü hiç para ödemiyorlar. Dolayısıyla AML öğrencileri için yer bulmak daha zorlaştı ama İstanbul Bağcılarda saydığınız yerlerin hepsi stajyer alıyor ve bunu öğrencileri kendileri buluyor biz hiç karışmıyoruz yer bulma işlerine

seneye ben de öğrencilere bırakacam
Yaz boyu perişan oldum düşüne düşüne
diyecem herkes kendine yer bulsun
aileler bulsun
ben 7 tane 8 tane buluyorum pilim bitiyor
yetti artık

hastane almıyor
ptt almıyor
tedaş almıyor
belediye almıyor
milli eğitim almıyor
bankalar almıyor

TEŞEKKÜRLER.
milli eğitim bünyesinde bir tanesini yanınıza almayı deneyin hocam. Elektronik ile ilgilenen işletmeler varsa mecbur onlara verin ( bir cep telefonu tamircisi bir keresinde istemişti arada bilgisayar işi de yapıyordu. Çocuk da gitmek istedi. sene sonunda çocuk ve bir arkadası farklı bir ilçede telefon tamir dükkanı açmıstı hatta. adamın usta öğreticilik belgesi de vardı gerçi bilişim alanında.) Başka çok yapacak bir şey yok

milli eğitim bünyesinde sadece çocuk gelişimine ücret ödenir dediler almadılar hocam. Aslında biz eskiden milli eğitime kaymakamlığa felan verirdik.
aah o eski günler

daha önce valilik,milli eğitim bilgi işlem birimleri alıyordu tabi personel yakını ise. Bir ara il sağlık müdürlüğü almıştı bünyesinde bilgisayar ve elektronik mühendisi vardı.

Hocam zaten işletme bulmak gibi bir sorumluluğumuz yok ki . Bu konuda sorumluluk öğrencide ve dolaylı yoldan velide

hocam biz kız meslegız cogu yere veremıyoruz almıyorlar avukat yanına verıyoruz cogunlukla bır buro bır bız seklınde o şekilde çözüyoruz uygun degıl ama o sekılde sozuyoruz

avukat yanı aslında çok mantıklı
aklıma gelmişti ama uygulamadık hiç
inşallah denk gelir de veririm
biz de kız meslek iz bu arada

Geri