Tüm etk. tahtalarda sarı ünlem hatası

Kodla Büyü

mebbis

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selam arkadaşlar yeni atandığım okulda tam etkileşimli tahtalarda sarı ünlem var ve internet yok. Geçen sene tahtalarda internet varmış. Yazın fiberciler gelip uğraştı deri müdür yardımcısı. Ama ne fiber gelmiş nede başka bişey. Birde internet gitmiş. Fakat idare bilgisayarlarında internet var. İpleri elle değil baktım. Tahtalar ip alamazken bilgisayarlar alıyor. Başına gelen varmı böyle bişey.

Modem değişikliği olmuş mu yakın zamanda sorun. Bazen dns ayarları pc ve tahtalarda örneğin 4 4 2 2 - 4 4 2 1 gibi ayarlanıyor. Daha sonraki modem değişikliğinde artık tahta ve pc ler bu dns i kabul etmiyor. Eğer bu şekilde ise dns i otomatik al demekte fayda var.

Kendi okulumda karşılaştığım bir sorunu paylaşayım. Bir yıldırım düşmesi sonucu elektrikler gitti. Elektrikler 1 gün sonra geldiğinde tüm pc lerde ünlem vardı. 3 günlük uğraşlarım sonucu olayı şu şekilde çözdüm.
Ağ ve paylaşım merkezi---> Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir---> yerel ağ bağlantısı --> sağ tık--> devre dışı bırak --> tekrar etkinleştir.
Bu işlemi uyguladığım bilgisayarlar internete girdi (ünlem kalktı). yerel ağ bağlantısı yazan yer yerel ağ bağlantısı 2 oldu sadece. Bu da beni çok zorlayan bir problemdir.

sertifika olayında ünlem çıkmaz. illaki içim rahatlasın dersen chrome tarayıcı sayfasına http://sertifika.meb.gov.tr/ adresini yaz. siteye ulaşılırsa sorun sertifikadır. Ama bu değil %99

switch olayına aklım ermez. Birisi kurcalamış mı sor. kurcalamadı ise kolay kolay sistem odalarından arıza çıkmıyor.

Sertifika sorunu değil.
Pcler internete giriyor fakat tahtalarda yok. Dns otomatik ama almıyor.
Yaz tatilinde biri oynamış Telekom'dan galiba. Müdür yardımcısının dediği sorun olursa bizi arayın demişler. Fiber getirmeye çalışmışlar ama olmamış.

Sertifika sorunu değil.
Pcler internete giriyor fakat tahtalarda yok. Dns otomatik ama almıyor.
Yaz tatilinde biri oynamış Telekom'dan galiba. Müdür yardımcısının dediği sorun olursa bizi arayın demişler. Fiber getirmeye çalışmışlar ama olmamış.

fiber bağlı değilse a.plerin konfigürasyonu yapılmamıştır. etherner birleştirici takıp access pointleri by pas ederek okulun internetini kullanabilirsiniz.

bydogan20' Alıntı:
fiber bağlı değilse a.plerin konfigürasyonu yapılmamıştır. etherner birleştirici takıp access pointleri by pas ederek okulun internetini kullanabilirsiniz.
Hocam fiber için uıraşmışlar ama yapamamışlar ve tahminin bu esnada sıkıntı olmuş. Ap ler zaten baypas edilmiş.
Acaba fiber için uğraşırken sistem odasındaki switchlerin configürasyonunu mu yaptılar. Aplerde olmayınca sorun ondanmı acaba.
Burde okulum hem ortaokul hem ilk okul. Altyapıcıler sıınflara ap. Takmamış.

Arkadaşlar sistem odası resim bu. Alttaki beyez kablolu idari bilgusayaryarda net var. Üste kırmızılı tahtalara giden switchte mavi kablo modemden gelen turuncu ise fiber imiş çıkartım denedim olmadı. Yerini değiştirdim olmadı.

takip + aynı sorun bende de var arkadaşlar çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Hocalarım çözüm olarak şuan olanları özetleyim.
1. yazın gelen ekip konfigürasyon yapmış
2. access pointleri devre dıiı bırakmıştık. benim okulda alt yapıcılar kurulum yaparken ap. takmamış benim için çöözüm yok.
3. eğer sizde ap varsa bi devreye sokup deneyin ve banada bilgi verin sayın serkan42 hocam

hocam ap yok her şeyi denedim olmadı ama daha yeni bilişim sınıfındaki akıllı tahtaya baktım onda net ar diğerlerinde yok switch ile alakalı bir problem galiba

Hocam switclerde yazın gelip konf. yapmışlar anladığım kadarıyla. o yüzden net yok. bt sınıfındakide büyük ihtimal sistem odasındaki alttaki switch te takılıdır.
bizde idare odalarında ve kütüphane tahtasında ineternet var. inceledim bunlar sistem odasındaki alt switcte. tahtalarınki üst switchte

Sentim yetkilisi bizden kaynaklı değil bakanlıktan kaynaklanıyor dedi. Çok yerde aynı sıkıntı varmış. Ap lerin devreye girmesi gerekiyor tahtaların internet gelmesi için.

Sentim yetkilisi bizden kaynaklı değil bakanlıktan kaynaklanıyor dedi. Çok yerde aynı sıkıntı varmış. Ap lerin devreye girmesi gerekiyor tahtaların internet gelmesi için.

Geri